1IEÜWS- El ADVERTUTIEBLAD m WESTELIJK 1EE0WSCH - VLAKIDEREI. N\ Zesde jaargang. A" 1865ah Tog een woord over de verkiezing van een Lid voor de Tweede Kamer der Staten - (J ener aal op 17 Januarij, 1865. Mr. G. A. FOKKER F Igemeen Overzicht, Dïl Weekblad verschijnt iederen Vm.idag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f i.JJ Afzonderlijke Mummers f 0.10. Prijs der Adverlenliën, van 1-5 regels/0,75; elke rego daarboven 0.12Vabehalve het zegel van f 0,5 voor iedere plaatsing. GrooLe letters naar het getal ge?/one regels, die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentie» eu gewone Berichleu of Mededeelingen van Correspundeuteu te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles francobehalve de bekende Correspondentiën. Vóór alles moeien webij deze gele genheid een woord in 't midden brengen over de aanbevelingen van de Candidaten, ook met betrekking tot Zeeuwsch Vlaande ren vooralhetwelk zich niet mag verheu gen in het bezit van een of meer kiesver- eenigingen zoo nondig voor de opwekking van het politiek leven. Twee partijen zijn daaraan schuld zij die zich liberaal noe men en zijdie andere beginselen zijn toegedaanof zich doorgaans niet met de liberalen kunnen vereenigen beiden schijnen bij ons nog niet openlijk te durven optre den Er ligt wel iets voor de hand, b. v. men zou het van ons kunnen eisrhonmaar dan moeten wij al dadelijk daartegen op komen en onze maatschappelijke positie daar tegenover stellendie niet overwe gend genoeg isom ons het recht tc geven ons op den voorgrond te stellen dat is vooralsnog de taak van anderen. Niet, dat we voor die taak zouden terug beven Verre van daarEn om zulks te toonen verklaren wijdatwordt er in Zeeuwsch Vlaanderen eene waarlijk liberale kiesvereeniging opgericht, wij ons bij haar zullen aansluiten enzonder aanzien des persoonsvan onze gevoelens rond en openlijk doen blijken ja niet zullen schro men ons gemotiveerd oordeel over voor gedragen wordende personen uit tc spreken. Zoo als de aanbevelingen nu geschieden, zijn ze niet voldoende. Wat zijn ze toch? Ze zijn immers de uitspraak van het ge voelen der Redactie van een dag- of week blad ol van een particulier. Deze wijze van doen is moeijelijk en onvolledig. Nog onlangs (7 Januari) erkent da Redactie der jfiiddelburgsche Courant de moeijelijkheid van het zich mengen in den verkiezingsstrijd hoe onvermijdelijk zij die inmenging ook achten zij trekt niettemin cordaat te velde voor haren (ook onzen) Caudidaat Mr. Fokker Lid van Gedeputeerde Stalen. Maar de Redactiën worden als personen aangezien en gewaardeerd. Wel hebben zij boven personen dit vooruit, dat zij ge acht mogen worden een aantal anderen te vertegenwoordigendoch de tegenstander kan zich op gelijke onderstelling beroepen of het bewijs van hel beslaan barer last gevers vorderen 1 De aanbeveling door een enkel persoon gedaan is mede on loelma- tig en kan slechts zelden doeltreffend zijn li. v. zoo als de aanbeveling van den [leer Fokker, door den Heer J. 51. Henneqmn. De Heer Henneqlin was (hoe dan ook) aanbevolen. ZEd. meende die aanbeveling te mogen afwijzen hij deed dit rond en openlijk en had dus boven velen het recht een ander in zijne plaats aan te bevelen Gij acht mij waardig om u te vertegen woordigen ik heb redenen omwat gij mij schenken wilt, niet aan le nemen; gij hebt mij echter een blijk van vertrouwen geschonken welnu dat vertrouwen neem Ik gedeeltelijk aan en ik wijs u eenen an deren dien gij even goed kunt verkiezen eu met uw vertrouwen vereeren als mij ditdunkt onswas in dezen het gedach- tenbeloop van den lieer Hennequin en ZEcls. aanbeveling van den Heer Fokker zou dientengevolge volmaakt goed zijn, ware de aanbeveling van den Heer Hennéquin volle diger, dat is: ware de advertentie waarbij hij zelf aanbevolen werd, behoorlijk door de kie zers geteekend. En, ziedaar een derde punt in kwestiedat we bespreken willen het aanbevelen van Candidaten bij ongeteekende advertentie. Men gevoeltdat de eerste de beste kwaè-jougen eene advertentie kan doen plaatsen doch we behoeven dit erg ste niet te stellen neem maar een onge noemd persoondie meent daartoe 'I recht te hebben die meent in den geest der kiezers te handelen die waant dan genoeg, het middel is onvohloen !e V/ie waarborgt ons de soliditeit der kiezers (advert. Midd. Courant van 7 Januari) Wie staat er ons voor indat niet de een of andere ambtenaar deze of gene reac tionair de advertentie voor den Heer van Tets heeft gesteidin de meeningin den oud-Minister een tegenstander der tegen woordige Regering te zullen zien 't Zelfde kan ook het geval zijn met den steller der advertentie (MM. Courant Januari)die zich een kiezer noemt, die het belang van Zeeland op het oog heeftdoch juist in gebreke blijft zulks te toouenjadie volgens niet weinigen juist het tegendeel toontdoor Baron van Wassenaar Catwsjck te 's [lage aan te bevelen wiens verkiezing zij tegen Zeelands behing achten. Hij is Kamerheer van de Koningin-Moederzegt de kiezerjuist een posljerat hemou- zes inziensmoet doen verwerpen. Wij hebben volstrekt geene Kamerheeren in de Kamer noodig. !)e Kamer staat tegenover de Regeringook ondanks het gemeen overleg dit kan parlementair niet anders eerst dan als aller gevoelens één zullen zijn zal die toestand ophouden. Doch wc wil len verder eer Candidaten richting laten rusten. Alleen herinneren wij, wat we vroeger Sluisih Weekblad van 16 Sept. 1861 N°. 38) van den Heer van Tets gezegd hebben cn vragen wat hebben we noo dig? Wat hebben we op 't oogenblik noodig? Eu dan kan ons résumé kort zijn maar, ooi; juist dientengevolge moet liet zich geheel en al oplossen in den opwekkingskrect Kiezers van het Hoofdkiesdistrict Middel burg vereenigt li Weest niet laauw maar snelt op 17 Januarij 1865 als een eenig man ter stembus Niet voor Mr. van Tets, omdat ZEd. gezegd wordtals oud-Commissaris des Konings Zeeland te kennen l!r. Fokker is een Zeeuw, kent Zeeland van der jeugd en heeft alleen de Kamer veriaten tenge volge eener reorganisatie. Niet voor Baron van Wassenaar Catwijck als oud-Ingenieur, of als voorstander van betere onderwijswetMr. Fokker is door dijken en polders omringdis Lid van Ge deputeerde Staten en kent dijken en onder wijs boven velen. Buitendiende onder wijskwestie moetonzes inziens nog eene andere schijngestalte aannemende wet zat hare ongelukkige werking met den dag doen kenneneerst dan is het tijden dan is Sir. Fokker juist de man om, wan neer hij gebreken ziet', die aan te tasten •en te helpen koeren. Dus voor niemand anderszelfsop 't oogenblikvoor geen koloniale specialiteit'. Zeeland, door natuurlijke en staatkundige vij anden omringdbehoeft een Zeeuwsch hoofdniet te haastig en niet te traag Mr. Fokker too:. L dit te zijn. Hebt ge de Middelburgsche Couranten der jongste dagen gelezen? Dan kunt gij Mr. Fokker beoor- deelen de Redactie liet hem zelvcn spreken en wees op zijne eigene daden zij behoefde hem geenszins te vleijen of op te hemelen; zij stipt zelfs aan waar zij van hem ver schilt. Voegt hierbijdat Mr. Fokker na 1830 gelegenheid over had, om ons staat kundig leven gade te slaan en zich de vruchten dier ondervinding, gedurende een 12tal jaren, zal hebben eigen gemaakt. Onze leus blijve dus op 17 dezer; De brief van den minister Bam,-lie aangaande de afkondiging der Pauselijke Encycliquo van deu 8 Decern!)?r en de benoeming van Prins Napo leon tot lid en ondervoorzitter van 's Keizers ge heimraad, zijn nu de meest besproken feiten. De eerste wordt, zoo men weet, door de dag bladen verschillend gewaardeerd. De liberale dagbladen, die vroeger la veld I rok ken tegen de beperkende maatregelen, opzichten* de vrijmetselaarsloges en politieke geheime ge nootschappen genomen, juichen nu dat verbod luidruchtig toe, omdat hel legen de Katholieken genomen is. Zij onderzoeken niet een-,of cle akte al dan niet wettig is. Met deze taak belasten zich de onpartijdige en Katholieke dagbladen. Zij merken naii dat de minister Ëaroche, in hot vraagstuk, steunt op een der organieke artikelen van hot oude concor daat lusschen Frankrijk en den H. Stoel gesloten en dat van den volgenden inhoud is: „Geena bulle, brevo, zendbrief, decreet, man dement, provisie, of handleeken dienende voor provisie, of andere stukken van "t hof van Roma,

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 1