BINNENLAND. 7 MARKTBERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. Mr. G. A. Fokker en door den inleudent zelven is aan de dagbla den het bericht gezoudendat hijvan zijne ziekte hersteld, zijue betrekking weder aanvaardt. Deze toegevendheid des Konings is misschien op te helderen door de getrouwheid, waarmede de heer de Conway hem gedurende 34 jaar dient maar de openbare meening zal er zich niet te vreden over toonen en het is te denken dat nieuwe openbare manifestation zich ten gunste van de gewetensvrijheid zullen herhalen In den Gendschen Gemeenteraad is het verslag gelezen van de commissie der betwistbare zaken, over het voorstel om hel lijk van Mgr. den bisschop Deie- becque te ontgraven eu op het algemeen kerkhof bij te zetten. Dit rapportde onmogelijkheid erkennende om de tegenwoordige grafplaats van don kerkvoogd te schenden, stelt een reglement voor, het welk voor de toekomst zelfs de voorloopige nederzetting der lijkkislea in de kerken of aan den godsdienst toegewijde gebouwen, verbiedt. De'heer Laurent, ondersteund door den heer Al- bert Colsonstelle voor, den bisschoppélijken kelder open te breken en er het stoffelijk over schot van Mgr Delebecque uit te balen. Dit denkbeeld vond bij den raad vier voorstanders, namelijk de heeren Laurent, Vuylsteke, Colson eu Van don Berghe. De heer De Kërchove heeft teruggedeinsd voor de ontgraving en de heer Guequier de reden daarvan opgegeven. Men zou zeide hij geene ontgraving kunnen doen, zonder onlusten onder de Gentsche bevolking te verwekken." Dus R. 1. P. Dit is het verstandigst. DUITSCI1LAND. Te Gumpendorf in de nabijheid van Weeneu had dezer dagen hel volgende voorval plaats. Een jong koopman aldaar gevestigd bezocht herhaaldelijk het huis van een wolverwer, die in da zelfde straat als hij woonachtig was en koos daartoe gewoonlijk het uur, waarop zijn buurman afwezig was. De vrouw des huizes had hem menigmaal verzocht zijne bezoek eu te sta ken, maar zonder vracht. Zij verwittigde haren man van het gebeurde, die het volgende middel te baat nam om den ongenoodigden gast voor goed te verwijderen. Zoodra deze zich weder vertoonderiep dc huisheer eenige werklieden uit de fabriek, bracht met behulp van dezen den jongen koopman in eene der werkplaatsen, en dompelde hem een paar malen in een blaauw- kuip en verwde hem zoo „goed in de wol", dat de jonge man zich nog niet in hel openbaar heelt kunnen vertoonen. Te Fiddichow aan den Oder heeft op 2 dezer zekere Schmidt zijne vrouw met een bijl ver scheidene slagen toegebracht en haar vervolgens met een mes den hals afgesneden. Toen hij de- .-sse.o. g!H«ifcelijken moord had bedreven, begaf hij zich naar een zijner bekenden en verhaalde hem lachende hetgeen was voorgevallen er ten slotte bijvoegende: „Zie zoo, nu is het oude varken voor goed opgeruimd''! FRANKRIJK. In de rue Aumaire te Parijs werd' een eslaroi- net door spelers van professie en door ambachts lieden die zich daar geheel ruïneerdenin den kaatsten tijd druk bezocht. Allerlei schandelijke tooneelen hadden daar plaatsdie de familieu in hooge mate verontrustten. Onverwacht werd de zer dagen, 's avonds ten 1! ure, dit eslamiuet door den heer Berilion den commissaris van politie bijgestaan door den heer Bondevillie officier van justitie en een aantal politie-agenlen overvallen. Op het gezicht van doze pr.Iitie-beambten wer- d"ü al deze zich van kwaad bewuste lieden door een paniek bevangen. Zij verschrikten zóódanig dat zij in de grootste verwarring door elkander naar de deur liepen om te ontvluchtenmaar dit gelukte niet, daar zij door de krachtige hand der politie beambten werden tegengehouden. De bewegiug, hierdoor ontstaan was oorzaak dat alles aan de voordeur werd stukgeslagen. De tafels waren met kaarten bedekt. Meer dan zes tig spelers nam men in arrest. Gedurende den geheelen nacht duurde het gerechtelijk onder zoek. Ieder moest zijn riaam betrekking eu woonplaats opgeven. Na afloop van een en an der werden de meubelen iu beslag genomen het etablissement gesloten en de houder van dit speelhuis naar de prefectuur van politie gebracht. De geheele buurt, die voor het huis grootendeeis verzameld stond juichte dezen krachligen maat regel der politie ten volle toe. De fabrikanten van Muölhausen die reeds zoo veel lot verbetering van den toestand hunner werklieden dedenhebben een nieuwen maatre gel van groot gewicht genomen. Sedert langen tijd was de heer Dulfusseen dier heeren door groote sterfte onder de vrouwen der arbeidende klasse getroffen, Hij bepaalde alstoen dat iedere kraamvrouw, na hare bevallinggedurende zes weken haar dagloon zal blijven onivaugen en te huis blijven, om zien zelven en haar kind te verzor gen. De uitkomst daarvan was dal de sterfte van 36 38 pCt. op 25 daalde. Reeds is dat voor beeld door een aantal andere industriëlen gevolgd. ENGELAND. Deze week is mot de Amerikaansche mail een brief aangebracht, geadresseerd aan het bureau van bei Birmingham Journal. Deze brief was g© cforeyea op ijzer, en wel zoo dun, dut het ge wicht daarvan slechts het dubbel der zwaarte van een rel postpapier van de zelfde grootte bedroeg. Naar hetgeen daaromtrent nader wordt medege deeld is de kwaliteit van het ijzer uitmuntend eu hadden ouderscheidene deskundigen verklaard dat in Engeland zeker zulk een dun plaatje nog nooit te zien was geweest. Bij onderzoek en proefneming bevond men dat de dikte het dui zendste gedeelte van een Engelschen duim bedroeg, hetgeen als te meer opmerkelijk werd beschouwd, omdat Yan een plaatje Belgisch ijzer, hetwelk tot nu toe voor het dunste werd gehouden dat ooit gefabriceerd wasslechts 666 stuks op el kander konden liggen om het stapelije de hoogte van een Engelschen duim te doen bereiken. De verhouding valt nog meer in hel oog, wanneer men bedenkt dat naar dio maat 400 vellen gewoon schrijfpapier de zelfde dikte opleverden als 100 plaatjes ijzer van den bedoelden brief, die thans als eene merkwaardigheid in het museum van het Midland Institute is gedeponeerd. Wat den in houd betreft, zoo is de brief gedateerd 6 Novem ber en strekt tot kennisgeving dat dit plaatje in de Sligo Iron-works te Pittsburg in Pennsylvanie opzettelijk is vervaardigd als eene nieuwe proeve der Amerikaansche ijzerindustrie. BELGIE. ANTWERPEN, 25 December. Den 18deia had de advocaat T. de Cock, oud 27 jaren, het gewaagd te gaan schaatsenrijden op de herentalsche vaart. Te midden der vaart school hij door het ijs eu ver dween in het water. Hij kwam weer hoven, want hij was een goed zwemmer, klampte zich aan 't ijs vast en riep om hulp. Hij beloofde gansch zijn fortuin aan wie hem redden zou; doch niemand dorst het wagen. Eindelijk liep men om ladders en koordeneen touw werd hem toegeworpen. De eerste maal schoof ze van hem weg; de tweede maal slaagde hij er in ze vast te grijpendoch zijne handen waren zoo stijf, dat hij de koord niet kon houden, en met eenen harlverscheurenden kreet verdween hij in de diepte. Een paar uren later werd het lijk. opgehaald. Vrijdag laatstleden in den namiddagheeft een pijulyk drama de gemeente Saumur diep ont steld. Een zeventigjarige oude vrouwde weduwe Decamus sinds lang met lamheid aan de twee beeuen geslagen, kou maar moeijelijk mot be hulp van eenen stok gaan. Hare zuster, bij welke zij inwoonde, verplicht voor de behoeften van het huishouden te zorgen, had op een aarden komfoor oen pot eten gesteld. Vrouw Decamusongetwijfeld om het eten te nemen, was met behulp van haren stok het kom foor genaderd zij verloor het evenwicht eu viel op de brandende kolen. Het vuur sloeg aan hare kleereu en in weinige oogenblikken was zij van vlammen omgeven. Zoo werd de ongelukkige levend verbrand. Terwijl dit' schrikkelijk ongeluk gebeurde ver spreidde zich een walgelijke genr in de wijk; men zocht angstig van waar die kon voortkomen, toen een voorbijganger rook uit de woning zag vliegen door de weduwe Decamus bewoond. Hij snelde naar de deur toestampte die in eu bemerkte op den groud het half verkoolde lijk van het ongelukkig slachtoffer. Het gerechtaanstonds verwittigd begaf zich ter plaats van eenen geneesheer vergezeld en kou enkel het boven aangehaald ongeluk be vestigen. Heden morgen omslreeks 4 ure, is te Rudder- voorde een schrikkelijk ongeluk gebeurd. De molenaarszoon, Hubertus Rommel genaamd, den molen waarop hij moest gaan werken willende aanzetten, zonder licht aan te slekeu geraakte de écharpe die hij rond den hals droog in het draaiwerk verward, en werd de ongelukkige jon geling medegerukt en hem het hoofd verpletterd. SLUIS5 January. Tot burgemeester dor ge meenten Sas van Gent en Philippine is benoemd de heer N. Kerckbaert ten einde die betrekkiu- gen gelijktijdig te bekleeden met die van burge- meesïer' der gemeente Westdorpe. Tót commies bij het departement Van fmantiën is benoemd de heer A. Jansen, eervol ontslagen directeur van hel postkantoor te Wormerveer. Uit Vlaardingen meldt men van 28 December: In 1853 verliet zekere Abraham Noordhoek deze gemeente om als matroos van Amsterdam naar Batavia te stevenen. Van daar vertrok hij naar New-York; en, even als zoo vele zeelieden, was hij naauwelijks op de plaats zijner bestemming gekomen, toen hij van zijn schip wegliep, om daar op andere wijze fortuin le zoeken. Sinls werd door zijne betrekkingen niets van hem vernomen voor de maand Junij jl. toen eene zijner zusters op het onverwachtst een brief van hem uit Li verpool ontvinggedateerd 19 Junij 1864. Hij meldde daarindat hij gedurende eenigea tijd als scheepskok op het Zuid-Amerikaansche kaperschip Alabama, gevoerd door kapitein Sem- mes had gevaren, en een goed duitje had overge wonnen, dat hij zeer naar zijne familie verlangde, die hij spoedig hoopte te onimoetendat hij zelfs getracht had om op Vlaardinger paardenmarkt (22 Junij) te huis te zijn, maar dal dit niet. ge lukken zo iidaar", hij, denzelfden dag waarop hij schreef, nog eenmaal met de Alabama in zee moest steken dewijl zijn kapitein besloten had om een groot vijandig stoomschip slag te leve ren. Noordhoek drukte den wensch uit om ook gespaard te blijven eu beloofde dan zeker voor Rotterdamsche kermis de zijnen te zullen op zoeken. Men weet dat op den 20~:~Junij het gevecht tusschen de Alabama en de Kearsage werkelijk heeft plaats gehadc-n eerstgenoemde bodem daarbij in den grond is geboord Volgens de berichten ziju van de 134 mau die zich zwemmende moesten redden slechts 1 officier eu 1 matroos verdronken terwijl gedu rende het gevecht circa 20 man Yan den Zuid- Amerikaan sneuvelden. Later §is het gebleken dat ook Noordhoek bij die gelegenheid het leven heeft verloren. Door den Nederlandschen consul te Liverpool den heer Maij werd daarvan bericht gegeven onder vermelding dat het hem gebleken was dat de overledene eenige gelden bij zijn kapitein te goed had, die, bij behoorlijke reclame, waar schijnlijk door zijne erven zouden te verkrijgen zijn. Onder'medewerkingTvan hetjgemeentebestuur maar vooral door de loffelijke tbemoeijingen van genoemden consulis het gelukt de nalatenschap van Abraham Noordhoek iu handen te krijgen zoodat aan zijn broeder en twee zusters men- schen in behoeftige omstandighedenna aftrek van onvermijdelijke kosten ieder eene som van f 398.33 is uitgereikt. Versche meikevers bevatten eene olie, die in plaats van traan gebezigd kan worden. De hoe veelheid olie, die men uit meikevers verkrijgen kan is zeer aanzienlijk 16 kan versche meike- kevers geven ongeveer 6 kan olie. De afzonde ring is zeer eenvoudig zij geschiedt als volgt de versche meikevers"?:worden in aarden potten gedaan met stroo bedekt ee daarover een goed- sluilend draadnet aangebracht. De potten worden nu omgekeerd in vaten gezel, waarin men de olie verzamelen wilen boven de potten een zacht vuur van rijsjes of kleine stukken hout ge- slookt.'itsDe olie die in de meikevers verval is, vloeit daardoor helder in do vaten af en kan on middellijk voor technische doeleinden gebezigd worden. GRAANMARKT te AARDENBURG. Verkoopprijs por luddo. DINGSDAG 3 Jan. 1865. DINGSDAG, 27 Dec. 1864. LAAGSTE HOOGSTE- LAAGSTE- HOOGSTE Tarwe f 6,75 f 8,00 f 6,50 f 7,50 Rogge 4,30 5.00 4,80 5,10 Gerst 4.39 5,00 4,50 5,25 Boekweit 0,00 0.00 4,80 5,00 Haver 3,09 3,25 3,00 3,10 Paardehoenen 5.25 5.50 4.80 5,25 Erwten 0.00 0,00 00.00 00.00 Koolzaad 00,00 00,00 00,00 00,00 OOSTSURG, 4 January. De aanvoer van granen was heden niet groot en er bestond weinig kooplust. Goede qualiteitcn waren als voren le verkoopen, doch afwijkende moest men lager afgeven. Jarige tarwe f7,5!) a i 8,00, nieuwe dito f6,0!) a f 7,00 rogge f 4,70 a f 5,10, wiutergerst f 4,60 it f 5,00, zomer dito i'4,10 a f 4,40, haver ('2,35 a f 3,00, paardenboonen f4,80hf5,40, erwten f5,75a f6,50, koolzaad f 00,00. Aan de Redactie van het Sluisck Weekblad. Hoe eervol mijne aanbeveling voor het Lidmaat schap der Tweede Kamer, geplaatst ia N°. 53 van 1864 van uw Weekblad ook zij zoo ver zoek ik echter de geachte Redactie,'in haar eerst uitkomend nommer, onder dankbetuiging voor die aanbeveling, we! te willen mededeelea, dat ik om vele redeuen er niet aan denk, noch veel minder verlang om verder als Kandidaat voor de Tweede Kamer in aanmerking le komen, doch ook hij dezeu, ter voorkoming eeucr niet wenschelijke verbrokkeling van stemmen, de mij toegenegeuo kiezers durf in overweging geven, hunne keuze veeleer le vestigen op den Heer Oud Lid van de Tweede Kamer, wonende te Mid delburg, voorgestelde Kandidaat door de Kiesver- eeniging „de Grondwet" aldaar, van wieri men bij ondervinding weet, dat hij toegerust is met do noodigo bekwaamheden voor deze gewiglige be trekking, dal hij het ministerie zal ondersteunen op de baan van vooruitgang, en in al datgene, wal lot bevordering van algemeene belangen strek ken kan, en die. door zijne veeljarige betrekking van Lid van Gedeputeerde Staten dezer provin cie, niet alleen volkomen op cie hoogte is der pro vinciale belangen, maar ook speciaal onze locale

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 3