Mr. G. A. Fokker. Algemeen Overzicht. recht, wat, naar onze overtuiging, gegrond op onze ervaringonze kennisrecht of onrecht isdan hebben wijbij het intre den van 1865 ook het recht en de vrij heid om een beroep te doen op het ge voel en den zin onzer landgenootendan hebben wij het rechtom ruimer onder steuning te vragenzoowel op stoffelijk als zedelijk gebied. Op stoffelijk gebied kan ieder, die eenigszins bemiddeld is, ons die ongemerkt verleenen door zijn abon nement, door zijn leeskring van ons Week blad niet al te zeer uit te breiden opdat én Uitgever, én Redacteur moed en lust mogen blijven bezitten om deze openbare stem des volks van Zeeuwsch Vlaanderen bij voortduring luide te doen hooren Op zedelijk gebied vragen we even drin gend ons gewest bezit een aantal manncu, wier kundighedenstand en betrekking overvoldoende zijn om ons voor te lichten en in te lichten om ons de ruwe grond stof te zendenwaaruit wij ons weefsel zullen zaraenstellen Immers in onze kanaal- en steenweg- commissien in onze gemeente- en polder besturen, in onze collegien over liefdadig heids-instellingen aan het hoofd onzer kerkelijke gemeenten in onzen onderwij zersstand, onder onze landbouwers kortom in alle standen worden ze aangetroffen die zoo zou ien kunnen helpen en wier zedelijke hulp ons ruim zoo welkom is als hunne stoffelijke Welaan dunwaarde Landgenooten indien ge er op bogen wilt, dat in de laatste jaren een volksorgaan in uw midden is verschenen en gij daarin een blijk van leven en ontwikkeling zietsteunt ons helpt ons in beiderlei opzicht. Wijvoor onshebben moed genoeg. Men vloekc of zegene onswe gaan altoosen met goeden moedmet matigen tred om te kunnen volhoudenvooruitMaar we willen vooruitgeen ondoelmatiger! achter uitgang terugkeer van dwaling steeds Geen toomeloos voorthollen maar ook geen geestdoodenden stilstand. Niet bij het oude gezworenomdat het oudof het nieuwe niet verachtomdat het nieuw is maar beide gebruikt en aangewendnaar onze beste krachten en vermogens tot nut van 't algemeen tot eene bijdrage ter wegsverbetering voor de toekomstDan zullen uwe bijdragen en onze werkzaamhe den eenmaal blijken meer te zijn geweest dan een renteloos voorschot. Wij hebben nog teedere belangen te be spreken kwetsbare punten te onderzoeken. 1865 schenke er ons gelegenheid en kracht toe de lust bestaat reeds En hiermedewaarde Lezerszij u bij voortduring ons nederig Blaadje aanbevolen en wenschen wij u heil en zegen op ze delijk en stoffelijk gebied bij den aanvang van 1865 Door middel der Kamper Courant is in on derscheidene Gemeenten des Hoofdkiesdistricts Middelburg het volgende stuk verspreid DE VERKIEZING SN IYBDDSLBURG. liet kiesdistrict Middelburg zal weldra geroe- pon worden tot de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, ter vervanging van wijlen den heer van Heemstra. Wij achten het bijna ze ker, dat de keuze van liet meerendeel der Mid- delburgsche kiezers zal uitvallen in liberalen geest. He Zeeuwen zijn liberaal; wist men hel niet, dan zou het reeds daaruit kunnen blijkendat zij thans lol afgevaardigden in de Kamer hebben mannen als van Eek' de Laat de Kanier en van Kerkwijk. Maar toch is hel wenschelijk dat alle liberalen in het district, die invloed hebben, zich aan deze verkiezing gelegen laten liggen en een drachtig de handen ineenslaan lol bevordering eener goede keuze. Men heeft nog in den afgeloopen zomer in het district Goes gezien dat wanneer onder de libe ralen ren flaauwe ijver voor het verkiezingswerk heerscht, het aau de antirevolutionairen en reac tionairen zoo moeijeiijk niet valt hun kandidaat in herslemming te brengen. Zóó ver mag een antiliberale kandidaat het niet brengen in een vrijzinnig district; het geeft geen goeden indruk, ook al is de uitslag der herstemming ten gunslo der liberalen. Herstemming tusschen een vrij zinnigen en een ouvrijzinnigen kandidaat moet voorkomen wordenen dit kan gemakkelijk wanneer er slechts geen blauwheid geen onver schilligheid zij. Wij wenschen de liberale Zeeu wen van het district ijver te zien ontwikkelen bij deze verkiezing, te meer daar de reactionaire oppositie, die den overiedeu afgevaardigde van Middelburg als een der haren beschouwde, stel— ig niet stil za! zitten, maar integendeel alle ^krachten zal inspannen om gedaan te krijgen da^ een opposant quand mnnconverschillig van welke nuanc», voor het Zeeuwscho district optrede. Krachtige zamenwerking bij da voorbereiding der verkiezing is ook daarom wenschelijk opdat de eenparige keuze der liberalen zich vestige op een Hinken kandidaat. Mot is lang niet onverschillig wie de liberaal zij die gekozen wordt. Middel burg heeft een algevaardigde verloren, die uit muntte door kennis en -ervaring; ieder zal dit toestemmen, hoe men ook denke over's mans laatste ministerschap. Hel kieze dan nu geen onbekende grootheid of geen bekende middelma tigheidmaar een man van beleekeuismet wien men voor den üag kan komen. Het verblijdende van den uitslag der jongsle algemeene verkiezingen zil minder nog hierin dal de liberale meerderheid der Kamer in getal sterkte gewonnen heeftdan wel daarin dat zij in gehalte aanmerkelijk heeft gewonnen. Man nen als van Swieten joncbloet, van Deldeu do Laat da Ranter, zijn ieder op zich zelf een dub bele aanwinst voor de liberale partij. De Mid- öeïburgsche kiezers zullen zich verdienstelijk ma ken jegens het vaderland, wanneer ook zij zor gen, dal bij de aanstaande verkiezing de liberale partij in do Tweede Kamer niet onkel in getal, maar ook in gehalte versterkt worde. Wij voor ous zouden zeer wenschen dat huu keus zich ditmaal vestigde op een man van speciale kennis omtrent Indië. Wij hebben bij herhaling aangedrongen op versterking van hot vrijzinnig koloniaal element in de Kamer, en wij blijven daarop te meer aandringen, nu de tegenpartij in haar midden twee oud-ministers van koloniën heeftwaarvan één vooral de heer Mtjer door degelijke kennis uitmunt. Van vrijzinnige zijde heeft men tegenover deze specialiteiten al leen den heer van Swieten te stellen als eigenlijke specialiteit. Het ontbreekt nu zeker in ons mid den niet aan mannen die met Ho die door veeljarig verblijf aldaar bekend en door studie en ervaring volkomen op de hoogte zijn van de vraagstukken, Indie betreffende die aan de orde van den dag zijn. Wij hebben slechts "te wijzen op de heeren Dr. Bleeker, Becking, Dr. Bosch, Schill, Robidé van der Aa, enz. Mogt bij de Middclburgsche kiezers ditmaal ccn vrijzinnig koloniaal man in aanmerking komen voor het lidmaatschap dor Tweede Kamer, dan gelooven wij, dat de natie hunne keuze zeer zou toejuichen. Dit stuk zal onzen lezers zeker stof tot overwe ging gegeven hebben. Ook wij hadden en ge bruikten die. Wij zijn zoo liberaal, dal we in de kamers allerlei richting vertegenwoordigd en voortdurende opposanten wenschen, doch daar om raden wij den liberalen een liberaal te kie zen: dit is noodig ca consequent. Het artikel der Kamper Courant is doorgaand in onzen geest; wij geven echter op onze beurt den kiezers wel zeer in overweging, of nu de Zeeuwen geroepen zijn om de begeerde koloniale specialiteit te leveren? Wij, Zeeuwsch-Vlainingenvooral, hebben ver- sLerking noodig van ons eigen element, wij heb ben specialiteiten noodig in landbouw en polder zaken: wij lijden aan gebrekkige uitwateringswe gen en gemeenschapsmiddelen; wij zien op onzen bodem duizenden ter schatkist vloeijeu uit de Domeinen; voegen er duizenden bij ten behoeve der groote walerwegen eu de reusachtige spoor weg-onderneming, post eu telegraaflijnenambte naren enz., en ontvangen bijna niets. Men vergeet ous niet, men bewandelt ten onzen opzichte een veel gemakkelijker wegmen ignoreert ons een voudig! We zijn niet zelfzuchtig. We gunnen den Hollaudsebec groothandel eene koloniale spe cialiteit. Wij wenschen den heer Minister van Financiën eene ruime ondersteuning in de Kamer, maar dit kan zeer goed bereikt worden zonder dat wij die bijzondere mannen leveren. B. v. (de Kamper Courant heeft nu toch namen genoemd) de heer van Swieten (en dit is toch het doel der openbare redevoeringen in de Kamer) deelt zijne speciale kundigheden over Indie tieu heeren van Eek en de Laat de Kanter mede. Wij twijfelen geen oogeublik of door dezer heeren gezond ver sland wordt de eene slem des heeren van Swie ten lot drie stemmen! Wij behoeven eene speciali teit voor ons gewestliberaal genoeg om niet terug te keeren tot het ancien régime en toch genegen om, waar de tegenpartij spreekt, haar te hooien en recht te doenKortom wij behoeven hel dere koppen, die van pas welen te geven eu duiven te nemen! Maar wat ontbreekt ons,Zeeuwsch-Vlamingen? Eene kieze-rsvereeniging, die rond en open onder fsinke leiding durft optreden om de caudidaten te wikken en te wegen, 'lis waar, onze liberalen zijn ook op recommandatie gekozen; doch men vergele niet, dat de heer van Eek nienigoialen het land doorreisde, kennissen aanknoopte en van zijne gevoelens en daden bij meer dan eene ge legenheid rekenschap gaf. Zoo kan het ook doch dit is moeijeiijk bij een nieuwe verkiezing. Bestaat er eene kiesyereenigingdan is de weg gebaand en de verkiezing loopt ordelijk af. Ons ideaal van verkiezing zou zijuvooraf gaande vergadering van kiezers waarin c-andida- ten voorgesteld werden en dan weg met alle stembriefje»De kiezer zou eenvoudig voor het bureau van stemopneming verschijnen en zijue stem overluid uitbrengen! Doch zóó ver zijn we nog niet lot vrijzinnigheid gerijptmen slacht den kinderen die op 't Ganzebord spelen en is bang vroor gevangenisput en dood Tol dus verre hadden we geschreven toen ons de tijding gewerd: 1°. Dat de Heer J. M. Man nequin de candidaluur voor de 2de Kamer niet aanneemteu 2°. Dat de kiesvereenigiog de Grondwet te Middelburg als candidaat heeft ge steld den Heer en Mr. G. A. Fokker aldaar, welke Heer de candidaluur aanvaardtKiezersMr. Fok ker, Lid van 'tCollegie van Gedeputeerde Staten, heeft daarin getoond wie hij is. Deze aanbeveling is gonoegzaam. Vereenigt u dus en weest sterk en brengt uwe stemmen uit op Sle laatste zendbrief van Pius IX blijft het onderwerp der gesprekken, ook in de hoogere politieke cu diplomatische kringeD. Bij sommi gen is de verbaasdheid niet gering; immers zij hadden, in plaats van dat stuk, eene soort van onderwerpende nota verwacht als eene stilzwij gende goedkeuring van het Frausch-llaliaansche verdrag van den 15 September. De Constilutionnel, hall'officieel dagblad van Pa rijs, heeft eindelijk het stilzwijgen verbroken. Hij gaf een hoofdartikel ter beoordeeling der En- cyclique, die naar zijn zeggen, in Frankrijk ver bazing en verstomming heeft te weeg gebracht. Het blad bekent, dat de Pauselijke zendbrief inderdaad maar eene vernieuwing is der dogma tische geloofspunten van de Roomsch Katholieke Kerk de veroordeeliug van anders denkenden dal men dus daarover niet ontroerd moet zijn. Doch waarom die Encyclique juist op ditoogon- blik vraagt de Constitutionnd. Ongetwij feld om een antwoord te geven op het Franseh- Italiaansche verdrag en op de dépêches van den minister Drouin de Lhuys aan den heer Marlaret, in welke hij verklaarde "dat eene verzoening lus- schon Rome en de nieuwere beschaving schier eene onmogelijkheid is geworden.'T Hel blad voegt er echter aanstonds bijdat" de Fransche regering zich niet bekommeren zal over de Encyclique en dat deze geenen den minsten invloed zal hebben op den gang harer staatkunde. De Constitulionnel besluit met eene lofspraak op de Fransche geestelijkheid doch als het blad meenthierdoor den geest van Gallicanismus in Frankrijk te doen herleven, zal het alras onder vinden dat het zich hitter bedrogen heeft. De Auglikaansche en Prolestantscho dagbladen vailen natuurlijk de Encyclique aan. De Katholieke dagbladenvooral in lerlaud kondigen met geestdrift en goedkeuring dien Pauslijkeu zendbrief af. Het gunstig artikel van den Franschen Moniteur, de verzekering gevendedat er geene nieuwe leening gesloten zal worden heeft krachtvol in gewerkt op de Parijzer beurs. De koersen zijn meest al gerezen. De rente is geklommen niet 50 tot 55 centimen. Het plan van den vermaarden bankier, thans minister van financien, Fould, heeft bepaald ge zegepraald en niet alleen de hoop op verbetering van den beurshandel, maar ook die op 't behoud van den Europischeu vrededoen herleven. Luidens eene correspondentie uit St. Peters- burg, schijnt het, dat Prins GortchakofT zich van het staatkundig tooDeel wil verwijderen. Rij zou vervangen worden door den heer Von Budherg. De heer Valuieff, Minister van Binnenlandsche Zakenzou benoemd worden tot afgezant te Pa rijs als ziju opvolger noemt men den heer Miloutiné. De heer Krabbeminister van het zeewezen zou insgelijks hel miuistcrie verlateneu ver vangen worden door den admiraal Glasenapp. Een Belgisch correspondent der Amsterd. Cou rant bekent dal hij zijne lezers wat knollen voor ci troenen verkocht had. in de kwestie over het door Koning Leopold dsn Heer Conway verleend ont slag wegens den beruchten brief. De brief, zegt de schrijver, i3 niet geloochend en de Koning had, wel is waar, zijnen intendent ontslagenmaar onmiddellijk weer dat ontslag ingeirokken. Welnudat laatste is nog eene onwaarheid er is den Heer do Conway hoegenaamd geen ontslag gegevenomdat de brief van den inten dent heel eenvoudig zei, wat de Koning dacht. Ziehier hoe de Amsterd. Courant zich over die kwestie terug trekt Ik zeg, dat die brief nog niet geloochend is- want ofschoon, zoo ais ik u in mijn vorig schrij ven meldde de Heer de Conway als intendent der civiele lijst was ontslagenheeft Leopold naar het schijnt zijn besluit onmiddellijk ingetrokken

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2