BINNENLAND. MARKTBERICHTEN." MlEZONiOEFjTOKKËN. taak toe, op de hoogten des bewinds het vaandel der democratische denkwijzen te planten! Dat ..men eene eerwaardige, met erkentenis ver- beerlijkte rust verlecne aan die vcleranon der parlementaire strijders van Belgic; maar dat zij „zich haasten, de voor hen zware teugels des ..bewinds neer te leggen, zoo niet is de toekomst „der Belgische vrijheid in gevaar." „Het is de eerste maal niet, dat zulke woorden aaii de ooren van de heereö Frère en Rogier klinken. Ook heb ik ze enkel aangehaald omdat zij in een belangrijk blad geschreven werden, dat men ten minste niet vau clericalismus zal kunnen beschuldigen." Inlusschen zullen de heeren Frère Orban en Rogier het Frankforter blad voor geen Evangelie houden. Omtrent de kwestie der kerkhoven ontleenen, wij almede aau een Vlaamsch blad hel volgende: „Wij hebben dezer dagenvolgens la Paixaan gekondigd, dat er eene circulaire aan de bnrge- meesters gezonden werd om hen aan te manen de afscheidingen op hel kerkhof te doen verdwij nen, en voortaan al wal sterft, hoedanig ook, maar oudereen te doen hegraven. Deze circulaire heeft nog al opschudding ge maakt, en de heer Rodenbach deed wèl, toen hij dezer dagen aan den minister, ten dezen opzichte eene verklaring vro g. „De minister heeft geantwoord, dat de circu laire alleenlijk maar betrekking had op de uit voering van het decreet van prairialbetrekkelijk de openbare gezondheid; maar dat cr geen spraak was van het afschaffen der verschillende verdeelingen. „De minister zegt, dat hij aan de burgemeesters do zorg overlaat om te oordeelen, wat er inzake van begrafenissen te doen staat. Maar die uit legging kan ous niet erg bevallen; want wij ken nen aan eenen burgemeester hel recht niet toe, ccne wet naar ziju goeddunken te interpreteren. „Is de wet van prairial jaar XII nog in voege? Zoo ja, dan kan het van geenen burgemeester afhangen, deze wet te verdraaijen en te verwrin gen naar zijn goedvinden en zijne opinie, aange zien het aileeu der wetgevende macht toekomt, dezen of genen zin aan eene wet te geven. „Is die wet echter door de grondwet van 1831 afgeschaft? Dan is de macht, aan den burge meester gegeven, nog veel willekeuriger, en de Kamer moet zich haasten, in plaats van eenen burgemeester baas te laten spelen, eene vaste wet over het gezegde punt te maken. „Daarbij, volgens een blad van Brussel, han delt de minister niet gelijk hij zegt: hij laat de burgemeesters in 't geheel niet vrij in hunne denk wijze, zoo als hij beweert: of werd, tijdens het afsterven van den notaris Leclercq, te Mecheleu, de heer Broers niet naar Brussel gezonden, al- waarde minister bij hem aandrong den afgestorvene, niettegenstaande alles, op het gewijde kerkhof te doen begraven? „Het Kabinet laat dus vrijheid aan de burge meesters, ais zij hel decreet uitleggen in het voor deel der solidaire denkwijze. „De circulaire van den minister heeft, volgens ons, teu doel, de zaak meer en meer te verwar ren, of heter gezegd, langs een onwettigen weg, lol eene verdraaijing van den geest der wet le geraken, en deze, door verkeerde uitleggingen, in een werktuig van partijschap te veranderen. „Zoo, zegt het Journal dc Bruxelles, heeft men gehandeld met de wet op het onderwijs van 184*2; dieuzelfden weg gaal men in met het kerkhof eene.; plaatsdie de Katholiek wil geëerbiedigd zien, als zijnde de kerk der doodenzooals hij zelve nu nog deel maakt van de kerk der leven den." Inlusschen is er wel wal in dezen, dat het ministerie bemoeijelijkt; men schijnt da wet van prairial niet aan te durven, en werpt de verant woording over hare uitvoering op den burgemees ter! Wanneer zullen Belgie en Nederland toch eens van al die Fransche wetten cu deoreteu, herinneringen aan het vreemde dwangjuk, worden verlost? Zal er nimmer een minister optreden, die dezen Augiasstal zuivert? De zitting van de Ivamer van Volksvertegen woordigers van 23 December is langdurig en las tig geweest. De debatten over het lager onder wijs hebben bijna de geheele zitting vervuld. De leden der liukerzijde hebben do wet van 1842 hevig bestreden en willen hoegenaamd van de tusschenkomst der geestelijken in het onderwijs niets wetende leden der rechterzijde hebben daarentegen verklaard, dat zonder den godsdien stige» invloed er geen lager onderwijs kan bestaan. Minister Frère Orban hoeft eindelijk verklaard dat het gouvernement de gevoelens van zijnen collega, den Minister van Bianenlandsche Zaken, in die kwestie niet deelldie maar voor zichzelven en personeelgesproken heeft. Zoo dat zich 'vroeg of laat eene herziening der wel van 1842 op het lager onderwijs laat ver wachten. SLUIS, 29 December. Met 1° Mei a. s. zal de tirailleur-compagniealhier in garnizoennaar Veere trekken om door de tirailleur-compagnie van het 3de bataillon thans te Veere, vervangen te worden. Zondag 25 dezer omstreeks 10 ure des voor middags ontstond er brand in de bovenste ver dieping van het Logement „le Canon d'or" te Breskens, cn wel in eene bedstede, waarin men een pot met vuur onder het bed had geplaatst om dit te droogeneene. verregaande onvoorzich tigheid die des le meer le laken isdaar ver leden jaar op dezelfde wijze aldaar brand uit barstte. Door den wind begunstigd, kreeg do brand al spoedig een vreeselijk aanzien en de vrees maakte zich van velen meester, dat hel gansche dorp zou kunnen afbranden. De brand weer van de plaats en verschillende ingeaeteueri daartoe niet bchoorende, werkten echter met zooveel ijver en volharding, dat men in betrek kelijk korten tijd het vuur meester wasalthans toen spoedig na het uitbarsten van den brand de spuiten van de forten en die van Groede en Schoon- dijke kwamen aansnellen, was afgeloopen. Ook de brandweer van Nieuwvüet begaf zich zeer spoedig op weg, doch keerde, te Groede ge komen zijnde, weder huiswaarts, op hel verno men van den sunstigen afloop van het onheil. Bij do brandblussching hebben zich, zijn v.ij wel onderricht, de heeren Pieter Monjé en \v. Rooijen bijzonder onderscheiden. Do schade wordt begroot op fotJO a ƒ600. De opschudding in de naburige gemeenten Groede en Schooadijke, op oqt vernemen van den brand .Iaat zich begrij pen; ontelbare raenschenmassa's spoedden zich naar Breskens, waaronder de hoofden der plaatse lijke besturen van beide gemeenten, één waarvan, mede directeur der te Groede beslaande (inder- linuc Brandwaarborgmnalschappij, ofschoon vrij ongesteld, niet schroomde zich door de koude er heen le begeven. Uit het Westelijk deel van Zeeuwsch-Ylaande- reu schrijft men aan ne Midd. Cour De benoeming van ecu onderwijzer voor de openbare lagere school op het gehucht Nienwiand gemeente Biervlietgaat nog al met moeijelijk- iieden gepaard. Na onlaugs gehouden examinatie van aspi ranten werd uit hen een drietal geformeerd be staande uit de heeren Hagcte Kamperland IWissekerkej Valk te Nieuwediep en Mout- haau le Terschelling, die, volgens het oordeel van examinatoren het best aan de vereisehten beantwoordden. Den 17 December jl. zou door den raad der gemeente Biervliet de benoeming moeten plaats hebben. Bij die gelegenheid hielden zich echter 5 van do 7 leden buiten stemming terwijl do twee andere stemmen werden uitgebracht op den heer Valk (N°. 2 der voordracht]. „Nu werd met meerderheid van stemmen be sloten dat door burgemeester en wethouders niet eene voordracht vau 3, maar van 6 aspiranten zou gedaan wordenwaaruit dc verkiezing zou plaats hebben. Burgemeester cn wethouders meen den hiertoe niet te zijn gehouden en bepaalden zich bij dc gedane stemming, die den heer Valk als den benoemde aanwees. Hel verhandelde wordt onderworpen aan het oordeel van gedeputeerde staten en men wacht de beslissing van dal coilegie over deze zaak waaromtrent de meeningen zeer verschillen en welke reeds tot zooveel geschrijf aaulcidiug heeft gegeven met belangstelling in." Een 17jarïge hoornblazer die in de vorige weck met verlof van Naarden naar Utrecht ging. is on derweg door de koude bevangen en dood gebleven. AARDENBURG, 21 December. Dc dezer dagen op nieuw ingerichte commissie tot voorkoming der bedelarij deed heden hare ophaliug, en bevond dat voor haar doel was ingeschreven in geld ƒ381,315, in natura 7 mud tarwe, 1 mud rogge cn het bakloon van 1 mud meel. Bij deze tot dus ver bekende inschrijving (als zijnde er nog eenigen achter;, doel zich wederom het verschijnsel der zelf-classilicatic voor, dat we niet gaarne op den Hoofdehjken omslag zouden zien loepassen GRAANMARKT te AARDENBURG. Verkoopprijs per Mudde. DÏNGSDAG DINGSDAG, 20 Dec. 1864. 27 Dec 1864. laagste hoogste. laagste hoogste Tarwe f 6,50 7,75 6,5!) 7,50 Rogge Gerst 4,80 5,00 4.80 5,10 4.-40 5,00 4,50 5,25 Boekweit 5,00 5.20 4,80 5,09 Haver 3.00 3,20 3.00 3.10 Paardehoonen 5,50 6.00 4.80 5,25 Erwten 5.50 0,00 00.00 00.00 Koolzaad co ,00 00,00 oo,üo 00,00 QOSTBTJRG, 14 December. De aanvoer van granen was heden niet groot en er bestond weder redelijke vraag voor de goede qualileiten zoodat de prijzen daarvan om trent de zelfde bleven van vorige week. Rogge echter lager. Jarige tarwe f 7,50 a f 8.00, nieuwe dito f(>,00 k f 7,00 rogge f 4.6a 1' 3,00, wintergerst f 4.60 a t 5,( 0, zomer dito f4,25 k f4,50, haver f2,25 a f3.10, paardenboonen f 5,0J a f5,40erwten f 5,75 a f6,75, koolzaad f 00,00. AXEL, 24 December. Tarwe f 6.75a 8,10, rogge f5,10 a f5.50, win tergerst f 4.9!) a f 5.30 zomer dito f 4.20 a f -4.45, boekweit f 5,6a f5,85, haver f3,05 a f3.45, witte erwten f6,55 a f6,75, groene dito f6.75 a f7,20, graauwe dito f 0,00 a f 0,00 paardenboo nen f 5,60 a f5.85, bruineboonen 17.95 a f8,85, duivenboonen f 5,95af 6,35, koolzaad f 00,00 a f 00,00 Nu ben ik waarlijk verpligt. ook'nog tegen een derde le schrijven. Want ofschoon ik een dis puut met J. Resjers JCz. beneden mij achten moest, èn om zijn persoou, èn om den toon van zijn stuk, moet ik zijn lompe taal wol beantwoor den, omdat zelfs onzin, leugen cn laster altijd hier of daar een open oor vinden. Alle handelingen van personen, die een open bare betrekking bekleeden staan aan kritiek bloot in Nederland. Zij zijn wel degelijk aan de pu blieke opinie rekenschap verschuldigd van hunne daden, ik moet bekennen, .dat men Teen man als R. niet kwalijk kan nemen, als hij zoo iels niet weet. Dc vorige maal kan geen enkele reden hebben bestaan, om een zestal te maken, die nu niet bestond. De maatstaf, bij het examen ge volgd. kan nu over het algemeen geen andere geweest zijn dan toen; want het verschil in het maximum der bij beide gelegenheden behaalde punten, bedraagt slechts even 40, en toen waren de sollicitanten veel bekwamer en de behandelde vakken grootcr van getal. In de door R. behan delde vakken was dc waarnemer niet zoo heel ver bij N°. 1 ten achter; volst daar nu uit, dat R. niet partijdig geweest is? Volstrekt niet: vol slagen gebrek aau oordeel kan T alleen doen be weren. 't Bewijst ailcendat de waarnemer in die vakken vrij goed thuis iszooals hij op T examen, lol verbazing van R. zelf, heeft ge- looud. R. wordt in zijn aanval op mij, men kan trouwens van een man als hij niet. anders ver wachten, geheel en al personeel. Tusschen den Schoolopziener en mij waren geen namen ge noemd: zijn stuk is vol namen. Hij behandelt zaken, die met de zaak in kwestie niets te ma- Ken hebben. En hier komt de aap uit den mouw. Ik had een protégé, een veelbelovend zoon eener arme weduwe, dien ik, met hulp van anderen in dc gemeente, in staat gesteld had om voor het onderwijs le worden opgeleid, in wien ik dus be lang stelde. Hij ging op de kweekschooi te Oost burg. De onderwijzers van die school kwelen zich zeer slecht van hunne taak. Ik moest mij daar wel meê bemoeijen cn klaagde over hen bij den Schoolopziener. K.een dier onderwij zers, was woedend op mij; en op oud ijs vriest het, ook hij hem, ligt; dat blijkt thans. De be doelde kweekeling kwam wel door zijn hulponder wijzers-examen. Maar was dat nu beschamend voor mij, of schitterend voor de ouderwijzers? Het tegendeel is waar: het onderwijs was, ten gevolge van mijne bemoeijingenveel heter ge worden. En de kundige hoofdonderwijzer, dien R. noemt, had, op mijn verzoek, mijn protégé, voortgeholpen in de vakken, die op de kweek school niet of niet genoegzaam behandeld waren. En niettegenstaande dat alles, zou hij niet door zijn examen gekomen zijnindien hij niet hij zonder vlug geweest was. Overigens heb ik nooit, zelfs aanleiding gehad, om mij le Biervliet met zaken het onderwijs betreffende te bemoeijen. Wat R. daarvan verhaalt, is eenvoudig grove en brutale logen. Doch al had ik er mij meê be moeid, wie was te Biervliet meerbevoegd en ge roepen om hel te doen, dan ik? leder beschaafd en geleerd mensch, een man als R. weet dat zoo niet, stelt uit den aard der zaak belang in het. onderwijs. In zake de vacature te Nieuwland handel ik op verzoek van een der leden van den Raad. die zijne kinderen daar ter school zendt, en die op zijn beurt handelt op verzoek van een groot gedeelte der gemeenteleden. Van mijne kunde of onkunde in zaken het onderwijs betref fende weet R. niets, en kan hij niets weten. Hij is uit den aard der zaak niet op do hoogte om over mij te kunnen oordeelen. Tc minder mag ik hem daartoe het regt toekennen, omdat iemand, die hem zeer goed kent en ailezins bevoegd is om in dezen te oordeelen, verzekerd heeft, dat R. afgewezen zou worden, indien hij onderdo tegenwoordige we! zijn hulponderwijzers-examen deed. Hoe dc Schoolopziener hem ooit tot assis tent-examinator heeft kuunen verkiezen, verkla ren wij dan ook niet te begrijpen. Wij raecnen den Schoolopziener openlijk den broederlijken raad te moeten geven, van dat nooit meer te doen. Onder de onderwijzers van dit district is immers meer dan céu, veel beter geschikt voor die taak. Eu R. heeft op het laatste examen ge toond, dat hij of opzettelijk onregtvaardig is, of niet genoeg zclfbeheersching bezit, om zich niet door zijne antipathie» en sympathien te laten meeslepe». Wat eindelijk dc beschuldiging be treft, dat ik onder schijn van regt en billijkheid de hand zou ieenen tot het plegen der schreeu- wendste onrcglvaardigheid. do wet kent aan den Raad het regt toe om uit een zestal en dus deri zesde le kiezen. De vorige maal is hier de derde van het zestal gekozen en niet de eerste. Men ziit ook elders niet alleen naar bekwaamheid, maar ook naar geschiktheid voor 't ouderwijs, wat waarlijk van nog meer belang is. Benoemt de Raad nu wcèr den derde van T drietal, dan kon hij even goed dc zesde van het zestal benoemd hébben, want het verschil is slechts 10'/2 punt.

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 3