Algemeen Overzicht. vinding wistenhoe vreeselijk liet isgc- brek aan levensmiddelen te hebben was zijn tweede werkeene wet tot stand te brengen oui den vrijen invoer van granen uit alle landen te vergunnen, hetgeen vroe ger niet geoorloofd was geweest. Ook de nadeeüge gevolgen en de ellende ondervonden hebbende welke het uitvloei sel zrjn van spelen met geld en van wed dingschappenmaakte hij eena wet, dat iederdie met liet spelof door wedden geld won het dubbel van de gewonnen som moest opbrengen aan 's Rijks schatkist; en op die wijze werd er spoedig in het geheel niet meer om geld gespeeld of gewed. Mij wist maar al te zeerhoeveel ar moede en ontberingen allerlei goddelooze gedachten en dadenhet gevolg zijn van het gebruik van sterken drankdaarom maakte hij eene wetwaarbij het drinken van alle sterke dranken ten strengste ver boden werd. En die wet had de schoonste uitkomsten ten gevolgein korten tijd wa ren er weinig, of in het geheel geen mis dadigers meer in het gansehe lanf; en de eenige arme lieden, die men er nog vond, waren oude afgeleefdegebrekkelijke suk kels die niet meer in staat waren em te werken en iets te verdienenwant al de anderen waren ijverig en werkzaamen het land werd rijk en welvarend. De laatste groote wet, die hij maakte, bestond hierin dat alle kinderen het noo- dige onderwijs moesten ontvangenhetzij ten koste van hunne oudershetzij voor rekening van den Staatdat allen moesten leeren lezen en schrijven en zich bekw aam maken in het een of anderwaarmede zij zich zeiven en den Staat nuttig konden zijn hij stelde overal bekwame onderwijzers aan en maakte het ook tot eene verplichting der ouders hunne kinderen te onderrichten in hunne eigene godsdienst. Door deze goede wetten en verorde ningen werd er vrede, eendracht, welvaart, gezondheid en geluk verspreid onder alle standen der maatschappij. En de Graaf en de Gravin, met al hunne kinderensmaak ten eene reeks van jaren een ongestoord gelukKlein Duimpje natuurlijk niet ver geten die oenen Imogen en genoegelijken onderdon] mocht bereikenen algemeen geacht was en bemind." Ziedat mag eene goede zijde heeten van de nieuwe revolutie do Engelschman en zijn Ilollandsche vertaler hebben van een eenvoudig kindersprookje partij getrokken om den jeugdigen landsburger reeds te leeren kennen 1». De ware zedelijke verbelering der misdadigers (niet gevangenen)Reuzen en Menschenetersdieven en bedelaars. 2o. De vrije handeleenig middel om doorgaand gebrek te voorkomen. 3". Het spel om geldde Nederlandsche Staats-Loterij de schandvlek der ItJdeeeuw. d°. De bron van zooveel armoede en misdaad de drank. 3°. Het verplichtend onderwijs ten deele van Staatswege. Welnu, Lezers, wat dunkt u? Zoudt ge achter deze vijf puntenin verband met aio leven met uwe behoeften met uw uit zicht op de toekomst niet een vraagteeken zetten Niet één, maar vele, zeggen wij. In Nederland bestaat eene maatschappij tot zedelijke verbelering der gevangenen wordt er genoeg gedaan om onze gevange nissen zeiven te kunnen missen In Nederland staan naast dijk en duin op hei en zandellendige huttenholen des ongeluks en der misdaaden in de steden verrijzen gevangenissen als paleizen, waar de misdaad gepleegd, gevoed, ge koesterd wordtbeter dan in de hutten in de Noordstraat te Retranchement en aan de Bouchautsche haven de kinderen der armen behoort hier een vraagteeken In Nederland zwerven nog Reuzen en Menscheneters rondonder de namen van Assurantie-speculanten Bankroet-speculan ten Ondernemings-speculanten en Bedelaars Zet een vraagteeken. Yoor Nederlandmet het overschot der Tarievenmet de inkomsten der Loterij op de Staatsbcgrooting een vraagteekenvoor afgegaan door het teeken dat nu eens verwonderings- dan eens uitroepingsteeken genoemd wordt. De drank En wat zeggen we nu ten slottevan ons onderwijs We hebben er reeds vroe ger over gesproken, Weldra zullen honder den zich gewarmd hebben heide aan handen en voeten en in de zwakke her sensen zullen de schoolbanken verlaten om tot de Reuzen en Menscheneters over te gaan. Wij zetten een punt Lieve Lezer, zet gij een en vaarwel tot in 1803is onze wensch en onze hoop 1 lir zijn voor het oogenblik weinige Staatkun dige tijdingen van eenig belang. De encycliek, van den Paus is verschenen. De Giomale di Rovia kondigt den tekst er van af, in welke wal de Paus de voornaamste he- dendaagsche dwalingen noemtveroordeeld wor den aangaande de godsdienst, de wijsbegeerte en de burgerlijke zanienlevingbenevens de leer stelsels strijdig met de Christelijke zedeleer, het Christelijk huwelijk en hot wereldlijke gezag^der Pausen. Die dwalingen zijn bijeengevat in tachtig voor stellen en aan al do bisschoppen aangeduid ge worden om ze te bestrijden en ze te veroordeelen. in deuxelfdi-n zendbrief verleent de Paus een jubileumnaar verkiezing in eene der maanden des jaars 1865 te vieren. De Morning Post kondigt den tekst af van het antwoorddoor Paus P us IX gezonden op het hem aangeboden manifest der Zuidelijke Staten van Amerika. Ziehier den hoofdinhoud van dat stuk De gevoelens in dit manifest uitgedrukt, strek kende om dien hloedigen broederoorlog, welke thans uw land bedroeft, te doen ophouden met al deszelfs noodlottige gevolgen, en de pogingen om vredes-onderhamieiingen aan te knoopen zijn geheel en al in overeenstemming met de gestemdheid en hel karakter van het Opperhoofd der Katholieke kerk. „De Heilige Vader, die diep bedroefd is ge weest bij het vernemen der afgrijselijke menschen- slachtiug door die hardnekkige worsteling te weeg gebracht, heeft met eeno leveudige voldoening de uitdrukking dier gevoelens vernomen. ..Als stadhouder op aarde van dien God, dio de bron van allen vrede is, wenscht hij vurig de kalmering van dien haal en het herstel van den vrede. Ten einde hiervan een bewijs Ie geven heeft de Paus aan de aartsbisschoppen van New- York en Xïeuw-ürleaus reeds in de maand Oc tober 1862, brieven geschreven, om hen tot de inedevrerkiug aan dat geheiligd doel uit te;noo- digen. De heilige Vader zal dus elke gunstige gelegenheid te baat nemen om zulken wensche- 2ijken uitslag Ie bespoedigen en er toe mede wer ken dat alle volkeren vereenigd mogen worden door de banden dei liefde.'" Onder het met iederen dag aangroeijend getal pretendenten tot de geheele of gedeeltelijke erf opvolging der hertogdommen, moet men Beijeren voegen. Eene dépêche uit Munchen ineldt, dat de titelen der Bcijersche dynastie in de kolom men der Augsburger-Zcitung zullen uiteengezet worden. Do zittijd der Spaansche kamers schijnt onder weinig gunstige vooruitzichten te zullen beginnen. De benoeming van maarschalk Concha lol voor zitter van den Senaat wordt door de dagbladen der gematigde partij hevig beknibbeld alsmede door die cler behoudende partij, die ten sterkste op het verdrag van September verbitterd is. Het Kabinet Narvaez zal veel wijsheid en krachtda digheid moeten aan den dag leggen, om eene nieuwe crisis te vermijden. Hel is te hopen, dat de vereffening der zaak van San-Domingo ook de minnelijke schikking van die van Peru zal ten gevolge hebben. Er is geen midden te kiezen; Spanje moet of wel zijne vroegers overzeesche bezittingen deu oorlog ver klaren en zich in schuld steken of wel van eiken overzeescheu oorlog afzien, om zijne linaoeiën op goeden voet te kunnen brengen. Wij lezen in eene bijzondere briefwisseling uii Brussel het volgende in een Vlaamsch blad: „In den Senaat zijn al dc voorgedragene wets ontwerpen tot nu toe volgens den wil der kleino liberale meerderheid gestemd.. „Zulke stelselmatige tegenkanting bij het be raadslagen over wets-ontwerpen, die in geenen deele van cenen polilieken aard zijn .g.heeft men zelden in eene parlementaire vergadering ont moet. M. Osy, Senateur van Antwerpen, heelt in eeno der laatste zittingen zijne verwondering over eene dusdanige doeowyzé uitgedrukt; hij protesteerde er krachtdadig legen en herinnerde dal het, dank aan die gouvernementele drukking, welke zich nu weer doet gevoelen, geweest is dat het art. 49 der wet op de studie-beurzen ge stemd weid. Hij brandmerkte het gedrag van zijne collega's uit Antwerpen die, om het mi nisterie aangenaam te zijn, goedkeurden wat zij den vorigen dag afgekeurd hadden. Dat die her innering en do moedige prolestatie van baron Osy door de ministeriële meerderheid niet ge smaakt werd, begrijpt men ligt. Zo konden die pil niet slikken zonder grijnzen. De balnaar bel hoold van de heeren Joos- tens en Michiels-Loos geworpen, heeft ongetwij feld in 't voortvliegen nog «anderen getroffen. Ook de heer Frère, die zich op dit oogenblik alleen op de bank der ministers bevondstoud woedend recht, en trachtte de handelwijze van de heeren Joostens en Michiels-Loos le rechtvaardigen. „UWas wel 'l minste wal hij doeu kon, na de dienst die zij hem bewezen hebben! Mij ver klaarde, dat hij niet de minste drukking op die Senaleurs uitgeoefend had; ten onrechte is het dat men geschreven heeft, dat die heeren in zijn ka binet zouden geweest zijn, eenige uren vóór de stemming; hij heeft hen zelfs nooit over de wet gesprokeunaauwelijks kent hij den heer Joostens. „Dit alles is mogelijk, mijnheer Frère; wij zullen het niet betwisten, maar het. bewijst niets; het bewijst bij voorbeeld niet, dat er anderen dan gij op die heeren zouden gedrukt hebbenen wat meer is, uwe vergramde woorden, uwe verkla ringen verontschuldigen de handelwijze van de heeren Joostens en Michiels-Loos niet! Dezen woonden beiden de sitting bijZicht baar was het, dat zij op hun gemak niet waren. Doch de heer Michiels-Loos had den moed het woord te nemen. Hy verklaarde, dat de'woorden van den heer Osy hem diep getroffen hadden, en betwistte aan ieder het recht, zijne woorden in twijfel le trekken. De redenen op welke hij zijne onthouding steunde, waren, zeide hij, de recht zinnige uitdrukking zijns gewetens. Très-bien zooals men links zeidq, maar was de heer Michiels- Loos den vorigen dag dan niet rechtzinnig? „Wat den heer Joostens aangaat, hij heeft ge dacht zooals de Autwerpsche Koophandel-Kamer: zwijgen is onverbeterlijk. „in de Kamer duurt de discussie over dc arti kels van het budget van 't binnenland altijd voort. Gansehe zittingen worden toegewijd aan hel ka pittel betrekkelijk het onderwijs. De wel van 1842 kwam natuurlijk weêr op het tapijt, er werd zelfs over niets anders gesproken. Ik acht het overbodig, in tegenwoordigheid van de verklaring door den minister desaangaande in eene vorige zitting gedaan, mij daar langer mede bezig te houden. Het budget zal waarschijnlijk in de zit ting van Zaturdag gestemd worden, en daarna zullen onze volksvertegenwoordigers voor drie weken, in vacantie gaan om van al hun werken uit le rusten, en nieuwe krachten le pulten voor het bestrijden of, ongelukkiglijk de meeslen, voor het verdedigen van het budget van oorlog. De brief van graaf de Conway blijft voortdu rend gerucht maken. De Belgische bladenen een groot getal vreemde bladen houden er zich meê bezig. De Europe van Frankfort heeft er reeds twee zeer uitgestrekte artikels aan toege wijd. Verschillende Fransche bladen hebben de kwestie bekeken. Zie hier', onder andereneenige regelen, welke dc Presse van Parijs afkondigt, na de conclusion door de Libre pensee en de Mee ting liberat genomen aan hare lezers medege deeld te hebben Wij bekennen de denkwijze „der meeting niet bij te treden, zegt het blad. „Dit is eene overdrijving, die enkel door de wc- „derzijdsche hartstochleu kan uitgelegd worden. „Wat geeft hel, zoo de heer de Conway zekere „leerstelsels als uitzinnigbarbaarsch afschildert? „Worden die leerstelsels daardoor getroffen? En „de vrijheid van godsdienst wordt er die door ge- raakt? Eens in dien weg, zou men verre gaan „en in name der vrijheid, ten profijto van de „meerderen, zou men de vrijheid voor enkelen „afschaffen. Waarom zouden de heer Conway en dc koning zelve niet eene denkwijze mogen „hebben, wanneer ieder dit recht heeft? Wij „willen de vrijdenkers noch prijzen noch laken; „wij willen slechts de ware grondbeginselen en „wézenlijke voorwaarden der vrijheid herstellen.*'' „Ik heb daar zoo even dc Europe van Frank fort genoemd. In dit blad vond ik van daag zelve een lang artikel over den tegeuwoordigen toestand der partijen in Belgie. Na die kwestie breedvoe rig en zeer naauwkeurig behandeld te hebben, besluit het blad als voigt: „De Rogiers. de Frère-Orbans en andere goede doktrinairs K doordrongen met eene dosis liberalismns, welke „zij voldoende oordeeleu om het geluk van Belgio „te maken tot het einde der eeuwen, komen ons ^',voor, hunnen tijd roemrijk gediend le hebben, Aan anderen nu de taak des vooruilgangs in ..handen le nomen! Aan de jongeren komt de

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 2