BINNENLAND. LANDBOUW. MARKTBERICHTEN. zooveel volk le Audenaarde, om Uit vertrek bij te wóu endat er in de hólels geen logement meer te krijgen was. De gansche stad was op de been, en «ene me nigte volk was met de verschillende kouvooijen aangekomen, om het vertrek der vrijwilligers bij te wonen. Deze afdeeling bestond uit 400 man. Na een revue op de groote markt, is de afdeeling naar de statie getrokken, alwaar, na een laatste afscheid van vriendeu eu bloedverwanten, geno men te hebben, officieren en soldalen in het kon vooi zijn gestapt, en, onder het aanheffen van: Leve Audenaarde! Leve de KoningLeve Belgie! Leve Mcxiiio! en het zwaaijeu der hoeden en zak doeken naar Saint Nazaire zijn gevoerd, alwaar zij zullen iugescheepl worden naar Mexiko De Vlaamsche vergadering, uitgeschreven door den NederduiUcheu bond, is den 4 dezer te Ant werpen gehouden. Een aantal afgevaardigden en belangstellenden uit vele plaatsen vau Belgie woon den dezelve bjj. Ook hebben verscheidene spre kers er het woord gevoerd om de grieven der Vlamiugen aan le wijzen. Deze waren hoofdza kelijk: dat de Vlamingen hunne taal bij de rechts pleging zien achter stellendat de wellen en of ficiële stukken van het gouvernemeut niet mede in de Vlaamsche taal worden afgekondigd; dat de Vlaamsche taal aan 's rijks inrichlingen van on derwijs niet genoegzaam, of in het geheel niet onderwezen wordt; dat er. ook in de Vlaamsch sprekende gedeelten des lands, rijks-ambtenaren worden aangesteld, die het Vlaamsch niet kunnen spreken, hoewel zij in aanhoudende aanraking met de bevolking moeten komen. Deze achter stelling der Vlaamsche taal, zoo beweerde men, is eene verongelijking voor drie millioen inwoners, en heeft de strekking om het nationale volksbe staan te ondermijnen en de Belgische nalie te verfran chen. Er werd verder beweerddat het gouvernement sedert lang, ja reeds sedert 1830, medeplichtig aan die achterstelling is. Er werden verscheiden middelen voorgeslagen om herstel vau de grieven der Vlamingen te be komen. Het denkbeeld van een algemeen peti tionnement vond geen bijval; doch er werd be sloten voor de Vlaamsche zaak werkzaam te zijn door plaatselijke bijeenkomsten, door de inzame- iiug van geldelijke bijdragen tot vorming van een fonds onder den naam van den Vlaamschcn pen ning, en bestemd om de Vlaamsche beweging le begunstigen, door bemocijingeu bij de verkiezin gen ter ondersteuning der Vlaauischgezinde can didates Verder werd besloten bij eene petitie aan de kamer van volksvertegenwoordigers te verzoeken: „dat eindelijk aan de taal van omstreeks drie mil lioen Vlamingen dezelfde rechten zouden wordeu toegekend, als aan de-taal van weinig meer dan twee millioen Walen". Eindelijk is bepaald, dat er eerlang weder eene vergadering zou worden gehouden, eu wel te Gent. Hij ons departement van marine zijn de officiële rapporten ontvangen vau den stalions-komiuau- dant en de kouimanderende officieren der oorlog schepen in de Japansche wateren, over de expe ditie in de straat van Simonoseki. De hoofdzaken daarin vermeld, komen geheel overeen niet het geen reeds omtrent dien tocht bekend was. In het rapport van den kommaudant de Mau, wordt de overeenkomst met den prins van Nagato me degedeeld. Deze luidt: 1. De straat van Simonoseki, en daardoor de Japansche binnenzee, wordt voor alle natiën ge opend. Alle schepen, welke behoeften, steenko len, waler °f levensmiddelen verlangen, zullen daarvan le Simonoseki, tegen billijke prijzen, voorzien worden. 2. Geene nieuwe batterijen zullen worden op gericht, of geschut op ouile of nieuwe batterijen geplaatst. 3. Voor sparing der stad en oorlogskosten der geallieerde vloten, zal eene behoorlijke schade vergoeding gegeven wordeu de grootte van deze schadevergoeding zal door de Eugelsche cn Ame- rikaansche ministers, te Jeddo rosidareude, be paald worden: 4. Al het bovenstaande heeft geheel en alleen betrekking op de tegenwoordige zakenen geens zins op de eischen vau mogendheden van vroegere of toekomende grieven. De'heer van fleemskerck van Beest, die zich als zeeschilder reeds zoo gunstig heeft onderschei den, is bezig eene schilderij te vervaardigen van het roemrijk gevecht onzer oorlogschepenMetalen KruisMedusa, Djambi en Amsterdamin ver- eeniging met de Eagelsche en Franscbe escaders geleverd tegen de forle» in de straat van Simo noseki, tot tuchtiging vau den vorst van Nagato en het vrijmaken vau de doorvaart door de Ja- pausche Biunenzee. DUITSCHLAND. Men schrijft uit Breslau 8 December, aan de jSeue Frci Prcsse, van Wcenen De duivel is in een dorp, gelegen nabij Prowecz, in Silesie, gevangen genomen. Een kleine pach ter had in de loterü 350 thalers gewonnen toen denzelfden avond van den dag, waarop hij het geld getrokken had, de duivel in een zwart os senhuid gehuld met de hoornen op het hoofd en met vlammende oogeu in zijue kamer trad om hem het gewonnen geld af te eischen. De arme man zijne vrouw en jonge dochter dachten van schrik le sterven;-zij gaven einde lijk aan den duivel eene som van 100 thalers, welke in een kas la.ou, het overige der som was op den zolder verborgen alwaar het des avonds verboden was met licht te koiucn. De duivel trok alsdan eene lantaarn van ou der zijn velwelke hij deed aansteken en dwong zijn slachtoffer met hem naar den zolder te gaan. In dien lusschentijd trad er een gendarm in huis, die zijne ronde deed en eenigszins ongerust was van licht op den zolder te zien De vrouw en de dochter, welke in eenen hoek zalen te beven, haddeu uaauwelijks den moed hem le zeggen dat de duivel in huis was. De gendarm plaatste zich achter do deur en vatte den duivel bij den kraag, toen dezelve met den schat beneden kwam. Hij rukte hem zijn mas ker af en men herkende den buurman van den pachter. Des auderendaags bij klaren dag werd de duivelin den .jammerlijkslen toestand eu nog in zijn officieel kieedseite midden der volksuitjouwingen naar de gevangeuis geleid. BELGIE. BRUSSEL, 13 December. De Hertogin van Bra- band voerde dezer dagen zelve haar rijtuig, waarin vier schoone poueys gespannen waren. Bezijden den weg van Laeken zag zij eene portefeuille lig gen eu toen zij dezelve had doen oprapen be vond men dat er 300 fr. in bankbiljettenin stak, alsook een brief, waarvan het adres eenen landbouwer aanwees van eeu dorptwee uren van Brussel gelegen. De Hertogin reed snel naar het kasteel van J.aeken terug en daar aangekomen werd er on middellijk een courier te paard met de porte feuille naar het aangeduid dorp gezonden. Men kan zich verbeelden met wat blijdschap en er kentenis de landbouwer zijne portefeuille terug ontving. Hij had het geld van de stad doeu medebrengen door zijnen zoon en deze had het verloren. De jougeling, welke reeds lang moest terug zijn kwam niet. Groot was de onrust der ouders zij dachten wellicht dat hij niet meer zou durven terug komen. De courier stelde zich met zijn paard ter huuner beschikking de ora- strekeu werden doorzocht, de achterblijver werd naar huis gebracht en het voortreffelijk hart der Prinses kon zich te gelijkertijd in twee goede werken verheugen. Men heeft onlangs in het militaire hospitaal van Antwerpeu met petroleum proeven geno men op 72 soldatendie bet schurft hadden 69 werdeu er door genezen. Er is van dit feit aan hoogerhand kennis gegevenen men is thaus be zig het nieuw stelsel van geneeskunst te onder zoeken. HOEI, 7 December. Er is te Lauden een bui tengewoon feit voorgevallen. Vrouw De Wael welke sedert een jaar ziek is, overleed den 1 dezer maand om 3 ure 's namiddags. Zij werd afgelegd en op haar bed gelegd, om den volgen den dag gekist en begraven te worden. 's Avonds toen de personen vau het huis en uit de buurt bij de afgestorvene beurtelings kwa men biddenging de doode eensklaps in haar bed zitten en zag met een verbijstereuden schrik de noodlottige toebereidselen aan die haar om ringden. 'I Is onmogelijk de vrees en den angst le be schrijven der aanwezigen, welke zoo snel zij maar konden de vlucht namen. Toen zij vau hunuen schrik een weinig bekomen warenbegrepen zij dat vrouw De Wael niet overleden was maar enkel in eeue slaapziekte had gelegen eu men diende haar welhaast alle mogelijke zorgen toe die haar toestand vereischle. SLUIS, 22 December. Met ingang van 1 Ja nuary 1865 is aan den heer A. Jansen eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van directeur van het postkantoor te Wormerveer. Den 20 dezer is op 57jarigen leeftijd, le Maar tensdijk, in de Provincie Utrecht, overleden de Heer 'Schello baron van HeerostraLid der Tweede Kamer vau de Stalen-Generaal. Men verneemt dat de Heer Groen van Prinsle- rer, wegens redenen van gezondheid, zijn man daat als volksvertegenwoordiger zal nederleggen. Op Donderdag 15 December had alhier do eerste algemeene vergadering plaats van de Rederijkers- Kamer De Oranjebloem. Nadat de vice-presi dent in eene voorafspraak den naamde zinspreuk „vau het oude nieuw", en het doel der Kamer had trachten te rechtvaardigenalles in ver band wet de geschiedenis der oude Kamer De Distelbloem"die hier reeds in den aanvang der 15de eeuw bloeide traden de verschillende le den op en droegeu zij niet minder dau 14 sluk- keu voor, die door de aanzienlijke veraadering met welgevallen ontvangen werden. Moge de toekomst de verwachting niet beschamen en de aanvankelijke bijval, die de Kamer te beurt mogt vallen tot eeu' voortdnrendeu bloei worden Naar wij vernemen zal morgenavondvan 5 tot 7 uur iu het bekende lokaal vau den Rooden Leeuw"'tegen eene kleiue entreede kersboom te bezichtigen zijn, door de ijverige bemoeijiugen van eeu paar Dames eu de mildheid van eenige leden der Hervormde Gemeenteten behoeve van de arme kinderen der Gemeente in het leven geroepen. Wij hopen, dat deze eerste kersboom vele bezoekers zie en dit bezoek mede strekken moge om den arme kinderen op a. s. Maandag een' geuotvollen Kersavond te bezorgen. Men verneemt, dat te Amsterdam een tiental aanzienlijken en geleerde mannen zich als hoofd commissie hebben gecoustitueerd tot oprichting van het Nederlandsch opvoedingshuis voor meisjes onder directie van mevrouw Elise van Calcar, eu dat de commissie hare werkzaamheden in do af- geloopen week beeft aangevangen. (Rolt. coxm) De hoogleeraar Moddermante Amsterdam herinnert in het Volksblad, ter gelegenheid vau het bespreken van des heeren Wintgens gezegde iu de Tweede Kamer, dal „ten gevolge van het niel-uitvoeren der doodstraf hier le lande de mis daden zouden zijn toegenomen", aan de statistiek der veroordeelde brandstichters in Gelderland vau 18501858 (genomen uit mr. Staats Eyers lijfstraf felijke regtspleging). Slechls één doodvonnis werd in Gelderland sinds 1843 voltrokken, namelijk iu 1855 te Apeldoorn op een veroordeelde wegens brandstichting. Welko kracht heeft dit „exempel" gehad? De veroordeelde brandstichters wareu in: 1851, 0; 1852, 0; 1853, 0; 1854. 2; 1855 (het exempeljaar), 1; 1856, 5; 1857, 0; 1858, 3. Wat volgt hieruit? a. De 3 jaren na het exempel leverden juist vier maal zoo veel brandstichters op als de 4 ja rendie aan het exempeljaar vooraf gingen!: b. Met jaar 1856, dat op het exempeljaar on middellijk volgde, zag het getal brandstichters ver vijfvoudigen. c. In het jaar 1857 daarentegen toen de tot 5 maal herhaalde gratie van 1856 versch in het geheugen lag schenen de brandstichters plotse ling als uitgestorven. d. En waar werd in Gelderlandhet eerst na het exempel, brandstichting gepleegd? Té Apeldoorn d. i. iu de zelfde gemeente, waar het exempel gegeven was l)e heer Modderman zegt ten slotte Wij beweren volstrekt niet, dat aan de executio van 1855 de vermeerdering vau 1856 le wijten zou zijn. „Maar dit beweren wij, dat de medegedeelde cijfers op nieuw bewijzen, dat de misdrijven kun nen toenemen ook. dan wanneer men door den strop eerbied voor het leven eu de bezittingen van den naaste wil inprentendat het eene sta tistische dwaling en eene juridische ketterij is wanneer men het toenemen der misdrijven aan het niet voltrekken der doodstraf toeschrijft eu iu de uitvoering der goddelooze straf een geneesmid del tegen die (ware of vermeende) toeneming wil zoeken." Jongstleden Zaturdag is op de botermarkt te Hoorn een zonderlinge koop gesloten. Een boer verkocht zijn boter, die uit zeveutieu kopjes be stond, aan iemand tegen een halve cent hel eerste kopje en de volgende telkenmaal voor den dub belen prijs. Dit maakte een bedrag uit van /'635,31 /2. De kooper weigert tot nu toe te ont vangen en te betalen. Men schrijft uit Ostende: Een landbouwer uit den omtrek nam iu 't najaar 1862 een grooleu rooden aardappel sneed hem iu zes stukken en pootte dien. Het geheele verhouw hiervan werd in 1863 gepooteu de geheele opbrengst van 1863 iusgelijks in 1864. En nu beliep de ge heele opbrengst vau dit jaar niet minder dan rnira vijftig mudden groote of eetaardappeis. Hier bij kunnen wij nog hel volgende, dat onzes in ziens niet onbelangrijk mag genoemd worden voegen. Het verbouw van de drie jaren bestoud bijna geheel uit grootle aardappelen zoodat er geeue poters of kleine onder waren aan twee stammen een hoogsteu drie. Zou dit ook be wijze u dat het niet overschillig is of men groolo of kleinere aardappels pootal worden de groote dan ookgelijk gemelde landbouwer telken jare gedaan heeftaan stukken gesneden SLÏÏIS, 21 December. Jarige Tarwe f 8.00 a f 8,25; Nieuwe dito f 6,60 k f 7,75; Rogge f 5,00 a f 6,50; Wintergerst f 4,60 a f 5,00; Zomer dito f 4.40 a f 4,60; Haver f 3,00 k f 3,25; Paardenboouen f 4,30 k f 5.60; Erwten f 6 75 a f 7,23; Groote dito f 7,50; Kanariezaad f 9,50. OOSTBTJUG, 14= December. Bij zeer ruimen aanvoer bestond lieden gocdo vraaw voor grauen en ruimden de puike monsters lot vorige prijzen goed op. Afwijkende soorten waren moeijelijk te verkoopen. Jarige tarwe f7,75 a 8,10, n:euwe dito f6,00 k f 7,00 rogge f 4,70 a f 5,20, wintergerst f 4.5;) a f 5,00, zomer dito f 4,20 a f 4,50, haver I 2/)0 a 1' 3.25, paardeuboonen f 5,30 a f5,60 erwten f5,75 a f6,75, koolzaad f 00,00. AXEL, 17 December. Tarwe 1 6,75 a 8,10, rogge f 5,15 a f5,50, win tergerst f4,95 a f5,30, zomer dito f 4,20 a f 4,40, boekweit f5,60 a f5.85, haver f3,10 a f3,45, witte erwten f 6,55 a f 6,75groene dito f 6,75 a f7,20, graauwe dito f 0,00 a f0,00, paardeuboo nen f 5.60 a f 5.85 bruineboonen f 7,95 a f 8,85, duivenboonen f6,05 a f6,35, koolzaad f 00,00 a 100,00.

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 3