Algemeen Overzicht. waar nog sedert den schandelijken afstand in 1802 het Nederlandsch element voort leeft en sedert een 25tal jaren zoodanig herrezen isdat twee nieuwe republieken ontstaan zijn uit levenskiemen en naar beginselen van vóór 1792 I De Nederland- sche geest is dus niet te onderdrukkenen gij behoeft dus voor de vreemdenal wer den ze genaturaliseerdgeene vrees te koesterenzoo voegt men ons wellicht toe. Wij antwoorden alle toestanden zijn niet dezelfde de Nederlandsche geest is niet te onderdrukkenhij kan slechts te niet gaan met het volkdat zijn eigendom ismaar dat volk kan tot eene minderheid verlaagd worden zoo als in Amerika! China 't is waar werd door de Tartaren veroverd doch op zedelijk gebied overwon het zijn overwinnaar. Men zou echter de oorzaak moeten zoeken in het feit, dat China door den Tartaar niet zou gehouden zijn zoo de Tartaar zich op dat zedelijk gebied niet vrijwillig hadde gevangen gegevenen dit nu is van het Zuiden niet te wachten: 't zou ons gaven wij hetzelve er de wa penen toeoverwinnen en overheerschen beide Maar gesteld al eens het bovenstaande ware te donker gekleurd iets wat we van ons eenvoudig betoog alles behalve toestem men) levert de Wet van 28 Julij 1850 (Staatsblad N°. 44) ons voldoende zedelijke waarborgen Wij antwoorden neen On der de vereischten oin genaturaliseerd te kunnen worden, behoort (Art. 5, II, der Wet) een gevestigd verblijf in het Rijk enz., gedurende zes achtereenvolgende jaren, met het verklaard voornemen om er geves tigd te blijven." Dit laatste nu beduidt niets. Wij kennen een voorbeeld Een Belg ontvangt de naturalisatiena vervulling der wetsformaliteiten hij wordt Kiezer hij wordt RaadslidWethouder helpt ons eenigo jaren besturen en gaat terug naar Belgiewaar hij de hier, met twee vrouwen en eene uitgebreide praktijkver- kregene middelen, ruime middelen, ver teert. Hij had verklaardvoornemens te zijn hier gevestigd te blijven -dat komt er van voorrechten op voornemens te ba seren liet jachlsaizoen van Compiègne is geëindigd, 20nder dat het dezen jare gekenmerkt is gewor den door een dier daden van hooco politiek welke in voorgaande jaren het verblijf van het Keizerlijke hof van Frankrijk aldaar gekenmerkt hebben. Men verwacht nu eene meerdere polit'eke be drijvigheid te Parijs men spreekt zelfs van hoogst gewichtige beraadslagingen van eenen ge heel vreedzame»» aarder is spraak over eene algemeene ontwapening in Europavan welke Frankrijk en Italië het voorbeeld zouden geven. Voorzeker kau men over deze zaak nog geeni officiële verzekeiingen mededeeleu, doch de finan ciële toestand van Frankrijk en andero landen vooral van Italiëdat op den rand des afgronds staat en zijne ontzaggelijke legermacht niet meer onderhouden kan dan ten prijze zijner spoorwegen, nationale en geestelijke goederen zal gewis de voornaamste beweegreden zijn eener ontwapening: het «enigste middel om den vrede in ons werelddeel te verzekerenen do volkeren eindelijk wat te ontlasten van de verpletterende lasten gevolgen der onkosten van de groote legers. Ook in Engeland is de vermindering van het budget van oorlog nu aan de orde. Er bestaat slechts nog verschil tusscheu de ministers Pal- merston en Gladstone over het cijfer der ver- ininderiug in het budget der openbare uitgaven. Laatslgeiuelde wil met vier millioen pond sterling in ééus begiuucn; Lord Palmerston schijnt nog beducht voor eene al te sterke verzwakking der Britsche legermacht, en zou liever eerst Frankrijk hiermede zien aanvangen. De Provinziale Correspondent zegtaangaande 't gerucht eens afslauds van Noord-Sleeswijkdat Pruisen zich nooit leenen zal tot den minsten stap strekkende om aan de gegeven oplossing in de zaken van Sleeswijk-Holstein eeuige de minste verandering te brengen. Die hall-officiële tolk herinnert dat de staat kunde der Pruisische regering, sinds de Londeu- sche conferentien ten grondslag heeft gehad de vereeniging van Sleeswijk en Holstcinen verze kert dat Pruisen zich niet hoofdzakelijk steunt op het opvolgingsrechtdoch op zijne beurt zal eischen dat de aanspraken van 'thuis yoq Ho- henzollern grondig onderzocht worden. Toen voor eenige weken de Pruisische rege ring de vergunning tot het voeren der Pruisische vlag had verleend aan de koopvaardijschepen der Elve-hertogdommenen tevens had bevoleu dat zij in de haveus des lands als nationale schepen zouden worden behaudeld heeft het kabinet van Weenen daartegen bedenkingen gemaakt en voor gesteld om de bedoelde zwarigheden uit den weg te ruimendoor te bevelen dat Sleeswijk- Holsteinsche schepen respectief de vlag van hnn land zullen roereu. Het Pruisische kabinet heeft dit voorstel niet van de hand gewezenmaar is tot heden in gebreke gebleven om er zijne uitdrukkelijke goedkeuring aan te hechten; waar schijnlijk moet de oorzaak daarvan gezocht wor den in de geheime bedoelingen der Pruisische regering. Ten einde de zaak lot klaarheid le brengen, heeft de regering, naar men verneemt, haar vroeger voorstel herhaald en verlangt zij het vraagstuk zoo spoedig doenlijk te regelen. De laatste tijdingen uit Amerika schijnen aan to duidendat de oorlogskans naiuder gunstig staal voor de Zuidelijken. Men wacht elk oogen- blik belaugrijke tijdingen van het tooneel des oorlogs. Eene gewichtige ontmoeting kan niet lang uit blijven. In eene zitting yan den senaat, den 13 dezer gehouden te Turjjn heeft de minister van linan- tiëu verklaarddat het Parlement nog zon voort gaan zitting le houden Ier zelfde plaatse gedu rende de twee eerste maanden van hel aanslaande jaar, dat daarop eene lange vacantie zou vol gen. opdat in dien tijd de verandering van hoofd stad zou kunnen verwezenlijkt zijn tegen Mei 1865. Het Italiaansche blad de üpinirne verkondigt: „dat Oostenrijk weldra eene keus zal kunnen doen tusschen het alternatiefotn Venetie te moe ten afstaan bij wijze van toegevende schikking of het lot der wapenen te beproeven." Dit mi nisteriële blad gebruikt.de woorden alzoo van den generaal La Marmora in de Kamer der afgevaar digden gesproken vrede of oorlog dit haugt af van Oostenrijk. Italië dreigt niet; het daagt niet uilhet wacht.1' Een telegram uit Marseille van 13 dezer be vestigt de door sommige bladen medegedeelde tij ding van een aansiag op het leven van Zijne Heiligheid den Paus van den Kardinaal Anto- nelli en den Koning van Napels alhoewel niet alle bijzonderheden dienaangaande gemeld tot nog loe^ bevestigd zijn. Brieven uit Rome van 8 dezer", zegt de telegram, „melden positief de in hechtenis neming van drie schoenmakers die zich broeders noemenkomende van Ferrara die afzonderlijk woonden en verboden wapenen by zich droegen." De Gazette du M di brengt ons dezelfde tijding welke door de Gazette de France werd gegeven doch in bewoordingen van de vorige verschil lende. Volgeus inlichtingen uit eene goede bron voortkomendeis er eene zamenzweiing door vreemdelingen gesmeed, le Rome ontdekt; de zamenzweerders waren voornemens op het leven van den Pauselijken Souvereinden Ko ning van Napels en Kardinaal Antonelli toe te leggen. Die zamenzering moest den 8 December uit barsten en twee dagen te voren heeft kapitein Gallanti, door de verdachte houding van eenige kerels gewaarschuwd, de aanhoudingen gedaan, welke het eerlooze complot hebben doen mis lukken. Het proces dat zal volgen zal tot belangrijke openbaringen aanleiding gevenindien het^waar is gelijk men verzekert, dat er door de Pause lijke agenten papieren ziju in beslag genomen, welke voor hooggeplaatste personenzeer com promittant zijn. Al verder leest men in eene Italiaansche cor respondentie van de Unhn de COuest: Er worden in het schiereiland toebereidselen voor eene overgroote manifestatie van het Ka tholieke gevoelen gemaakt. Bologna zal het centrum worden van een soort van godsdienstige zamspanning tegen de over drevenheden der revolutionuaire ongodsdienstig heid ik hoor van eene kalme geregelde wet tige en zedelijke zamenspanning spreken. Een yverige Katholieke, de heer Gasonibe vindt zich op dit oogenblik te Rome en is op het puut van naar Bologna terug te keeren. Ik bepaal mij thans te zeggendat men voorne mens is in de hoofdstad van de Romogna eene Katholieke Ilaliaansehe maatschappij op to rich ten. welke leu doel heeft iu de drukpers en de rechtbanken de rechten van het katholicismus en der Kalhoiieken in Italië terug te krygen en te ondersteunen. Verscheideneu dagbladschrijvers en voorname advocaten, stellen hun geld en hun talent teu dienste van dit werk. Reeds den i Januarij aanstaandezal de Patriota cattolica, die te Bologua verschijntzijn formaat verdubbelen. Men meldt uit Rome. dat er, ter gelegenheid der kersmisfeesten stellig geen consistorie zal ge houden worden. In Bolgie zitten de liberale en clericale dag- bladeu elkander nog voordurend in 't haar even ais de Kamerleden èn Senatoren. Onlangs moeide zich oen Fransch blad er mede doch een Belgisch clericaal blad verwees buurman naar zijn eigen huishouden en wij moeten 't erkennen op doeltreffende manier, men «ordeele: Weihoe! zonen der Fransche revolutie, man nen die de Marat's Robespierres's Carrier's en Couthans voor patronen kiezen hebben de on beschaamdheid de kerk van dweepzucht en on verdraagzaamheid te beschuldigen Doch reke nen wij eens een weinig, mijnheeren; hoevele slachtoffers zyn er ih dien Ireurigen nacht ge vallen En hoeveel zijn er gevallen in het noodlottige jaarhetwelk begon met den moord van den Koning van Frankrijk, den goeden en dengdzamen Lodewijk XVI Gy hebt gewetensvolle opzoekingen over dea Sint Barlholomeusnacht gedaan ongetwijfeld uit liefde voor de geschiedeuis eu de waarheid. Gij zijt naar Rome geweest en er de museums gaan zichtigen gij hebt er schilderijen gezieu welke zekere episoden uit den Sint Barlholomeusnacht voorstellen en er medailles gevonden, welke er ter herinnering dier gebeurtenis geslagen waren. Gij zegt, dat dit ouwederleggelijke bewijzeu der medeplichtigheid van den Paus zijn. Wij voor ons hebben het niet noodig geoordeeld over de Alpen te trekken om onwederleggelijke bewijzen van revoJulionnaire onverdraagzaamhe den en dweepzucht le bekomen. Wij hebben het boek van den republikein Prudhomme getuige van het drama van het schrikbewindgeopend en dag op dag de ge beurtenissen aanteekenende welke hij heeft bij gewoond hebben wij hem stap voor stap ge volgd, in weerwil yan den walg, dieu wij le midden van het vergieten van bloed en het ple gen van misdaden gevoelden welke in de ge schiedenis onder dea naam van Fransche re volutie gekend zijnwelnu wy vinden hij het aktief der revolutie 991,383 slachtoffers! Ónder dit getalzegt de burger Prudhommezijn niet begrepen de personen te Versailles in de Kar melieten in de Abdij te Avillonen de gefusil- leerden van Toulon en Marseille zoo min al de 1500 gevangenen van Gucheronwelke, in weer wil van do capitulatie over de kling van deu de gen werden gejaagd, en de vermoorden van het stadje Bedouin in Provence wiens gansche be volking omkwam. Lieden welke eene dergelijke erfenis overne men zoudenvolgens het ons toeschijnt de ongerijmdheid er van moeten begrijpen,' als gij de rol van verontwaardigde opzichtens den Sint Barlholomeusnacht wil spelenwelken nacht wij niet beweeren te verdedigen gij die van dweep zucht en onverdraagzaamheid der kerk durft spreken. Alvorens zoo hard te schreeuwen en de ands reu te beschuldig u moet gij eerst uwe roode muts afwerpen, afbreken met eene erfenis, welke geverwd is met het bloed van een millioen Fran- schenvereenigt u met de achtbare lieden om de herinnering te schaudvlekkeu van al die mon stersgelijk Robespierre, Carrier, Maratenz., om de moordenaren van een Heiligen Koning de beulen vau het Kongklijke kind en de moor denaren der Koningin van Fraukrijk te schand vlekken Speelt daarna de rol van verdraag zaamheid en menschenliefde. Indien men u niet op heeler daad betrapt, dan zult gij er tenminste den schijn van redden. Ah! de kerk is onverdraagzaam! Wat zijt gij dan in Italië de fusilleerders van 30,000 Napoli- tauen, de uitplunderaars der kloosters en van al de kerkelijke goederende beleedigers der kloo sterlingen de koopers van verraad en de ver achters des volks! Wat zijt gij dan in Belgie, alwaar gij aanhoudend het grondbegin van de vrijheid der eeredienslenopzichtens de kerkho ven schendtalwaar gijverachtendeal wat tot hiertoe onder de beschaafde volkerenden wil der doodengeheiligd wasgij u het geld der fondalien aanmachtigt? Wat zijt'gij dan in Frank rijk alwaar gij geene liefdadige associatie hebt willen dulden, en alwaar gij onophoudelijk de vrijheid van onderwijs aanrandt. Laat in Gods naam de dooden van den Sint Barlholomeusnacht in vrede rusten; gy maakt ons onze taak al te gemakkelijk Zekere leden der linkerzij waren voornemens, ter gelegenheid van de beraadslagingen over het budjet vau binneulaudsche zaken een crediet van 1000 fr. voor te stellen ten voordeele der burger lijke begrafenissen, doch op aandringen vau den heer Van den Peereboom hebben zij van hun voornemen afgezien. Onuoodig is hette melden dat dit voorstel slechts strekkeu moest, om tegen den brief van den heer de Conway te protesteren. Do Précurseur zegt, dat de brief van den heer de Conway zal ontkend worden. Dat zou ons niet verwouderen. Welk is het uitwerksel ge weest van dien onpolitieken brief? Dat hy do conservatieve partij niet heeft bevredigd eu de ministeriële en liberale partij ten sterkste heeft misnoegd eu die misnoegdheid schijnt zelfs tot daadzaken te zullen overslaan. Yan dat oogen blik wij herhalen hetbegrijpen wij zeer goed eene ontkenning. Wij wachten echter de beves- sliging at van het uieuws van den Précurseur Hot derde detachement van het Belgisch-Mexi- kaansch legioen, regement keizerin Charlotta, is uit Audenaarde naar Saint Nazaire vertrokken. Aan het hoofd van dit detachement bevindt zich een Gentenaar, de majoor Tydtgat. Ook de aal moesenier van het legioen is mede vertrokken^ Even al» do twee vorige malen, bevond er zich

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 2