MARKTBERICHTEN. INGEZONDEN STUKK houwers of houtsnijders draaijèrsmeubelma kersschilders en stukadoors mits knecht zijnde. Voor elk. dézer vakken zal door de maat schappij één werkstuk van bemerkten omvang en grootte' worden uitgeschreven dat door dc me dedingers zal indelen worden vervaardigd. Voor ieder "vak zullen vijf commissarissen worden be noemd die o. a. dé prijzen en dó premiën zul len toekennen: Voor iéder vak worden drie prij zen uitgeloofd. De éérste prijs zal bestaan.uit de zilveren medaille der maatschappij en f 50, do tweede prijs uit de bronzen medaille en f "25 eu de derde prijs uit f lo. Dc voorwerpen zul len voor 15 -2éi moeten worderi ingezonden en blijven het eigendom der inzenders. Den 4 dezer had te Made, Noord-Brabant, ecu voorval plaatsdat treurige gevolgen had kunnen hébben. Onder de eerste godsdienst oefening werden vele aanwezigen door een pa- nischen schrik, als stond dc kerk in brand, be vangen allen wilden daarop te gelijk de kerk uit, doch aangezien de deuren binnenwaarts openslaan en de hoofddeur gesloten was, gelakte het slechts weinigen' door een zijdeur te ontko men daar déze weldra door den drang der masa' versperd was. Onbeschrijfelijk is hel tooneel dat daarop volgde. Velen verloren hun bewustzijn anderen bekwamen ernstige kneuzingen. Eerst toen de orde eeuigzin.s hersteld was, bemerkte men hoe dwaas en odgègrond de vrees was ge weest. De opkomende dageraad namelijk ver toonde een vurig brandend rood aan den hemel dat op de binnenwanden der kerk weerkaalste en een effect deed als stonden de huizen der kerkbuurt en de kerk zelve in brand. De Belgische Kamer van vertegenwoordigers heeft zich den 8 dezer bezig gehouden met het budget voor openbare werken waarbij eene ook voor otis, niet onbelangrijke woordenwisse ling plaats had lusschëii de hoeren Jacobs en Coomans en den minister van builenlandsche za ken. Eerstgenoemde verlangt, dat de regering zich zou verzetten tegen de aklmming derOosler-Schelde, welke naar zijn oordeel zeer in hT nadeel der scheepvaart wezen zou. Hij weuschl daarom dat de minister bij het iNederlandsch gouvernement pogingen zou aanwenden om dat gevaar te voor komen. «lij vreest ook dat de Nederlandsche regering misbruik zal maken van de voordeeKn welke de afkoop des Scheldetols haar heeft opge leverd. De minister van openbare werken antwoordde hierop, de verzekering te kunnen geven dat *s lands belangen ten dezen krachtig zijn en voortdurend zullen worden verdedigd door do regering die niet tegenstaande den afkoop van den Scheldetol geenszins ontwapend tegen de Nederlandsche regering overslaat. De heer de Theux is van oordeel dat het voor wendsel waaronder de Nederlandsche regering zich verzet legen den aanleg van een spoorweg1 door Limburg onaannemelijk is, De heer Rogier, minister ven builenlandsche zaken, zegt ongeveer het volgende De aanbevelingen welke ons gedaan zijn om de vrijheid van do Schelde te handhaven zijn overtollig. De regering heeft zich met deze zaak steeds bezig gehouden met al de zorgvuldigheid die de groote belangen des vaderlands haar in boezemen. Om zeker aantal bunders tot bouw land te maken hééft de Nederlandsche regering het plan ontworpen een tak der Wcster-Schelde nabij do Ooster-Schelde af te dammen. Zoodra dit plan bekend werd heeft het Belgische gou vernement verloogen ingediend betrekkelijk de gevolgen welke deze werken voor de scheep vaart op den westelijken tak der rivier zouden kunnen opleveren. Nederland is door traktaten gebonden den Belgischen handel even goede wa terwegen in do plaats te geven, indien de thans beslaande ontoegankelijk worden, liet zal nóg eenigen tijd duren voor dat het groote kanaal door Zuid-Beveland voltooid is. Wal de inzichten betreftwelke men aan het Nederlamlsch gouvernement toeschrijft om voor de vaart door dat kanaal weder rechten te gaan heffen men kan met geen mogelijkheid aanne men dat deze werkelijk bestaan. Wat mij be treft ben ik gerust op den einduitslag dezer zaak. Om zijn houding tegenover Nederland nog krachtiger te maken, heeft Belgïe de vraag be trekkelijk dé gevolgen der afdamming aan een nieuw onderzoek onderworpen. Tot dat einde is eene commissie benoemd. En zoo trien nu al eens mocht aannemen dat de beslissing dézer commissie geen voldoende satisfactie aan Belgie gaf, den zouden de andere belanghebbende lan den dat zijn al de handeldrijvende landen di-o tot dén afkoop van den Scheldetol hebben medegewerktBelgie de hand reiken om to zorgen dat Nederland de Schelde volkomen vrij hield. Indien wij het met Nederland niet eens worden dan zal hel oogenhlik daar zijn om van de zaak een internationaal vraagstuk te maken. De Antwerpsche handel' en het gansche vaderland kunnen gerust zijn dat de regering deze zaak met bijzondere oplettendheid gadeslaat. Al. C. Men leest in het Burger Welzijn: Eene be langrijke ontdekking, in staat om licht te wer pen over de zoo lang betwiste geboorteplaats van den beroemden Vlaamschen dichter Jacob van MaëiTaliT; we fff d ëze fda'gé n" t "B rüggo g éd a an, De heef'affvoeaaf Serrürö en dé heef Karei Vér- srfaayën", zich" op' h'ct afcfifèfviïif hèf' Bfugscho Vrije bevindende, legden de lvand op eene oude oorkondevoortkomende uit de abdij van St. An- dries, waaruil blijkt dat er in dé gemeente Zuyen- kerke (tusschen Blankènberge en Damme) ten j ire 1260 eene wijk bestond die Maerlaut heette (in Suenkcrca in Marlant). De dichter zal aldaar mogelijk het eerste licht gezien hebben, aange zien in de Xillde eeuw veel pnadëlijko perso nen huuüen naam aan hunne geboorteplaats ont leendenzooals het geschiedde met Jan van Boendale, den klerk van do stad Antwerpen, een der voornaamste schrijvers uit de XlVdc eeuw. AARDENBURG7 December. Bij de jongste verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad al hier, ten gevolge van lusschehtijds voorgekomen vacatureis verkozen de Heer S. A. Bom me, die de benoeming als zoodanig bereids heeft aan genomen. De lieer J. F. Calon bekwamniet tegenstaande men vooraf wist dat ZEd. niet als Raadslid zou toegelaten kunnen worden 25 stem men: eène noodelonze versnippering van krach ten zijner partij, die daardoor den schijn op zich geladen heeft van do verkiezingen in haren geest te willen forceren. EE DE7 December. Hedcu werd in de Ge meente Alaideghem in het openbaar verkocht, eene in deze Gemeenlc gelegene Hofstede, groot 27,6102 bunders voor f 36,660,,- 5,5320 bunders land te Siut Kruis voor f 6,128.80 en 6,9190 bun ders land aldaar voor 7051),,. Wauneer men be denkt dat deze gronden in geenendeele tot de klei streken behooren, dan zijn. de sommen zeer boog. SLUIS, 13 December. De aanvoer van granen was niet zoo ruim als de vorige week. loch hal er eene vrij goede omzet, vooral in Gerst, plaats. De vraag naar deze graansoort was beter dan voorgaande week. Jarige Tarwe f 8,00 a f 8,25; Nieuwe dito f 6,50 a f 7,25; Rogge f 5,00 a f 5,25; Wintergerst f 4,70 a f 5,00; Zomer dito f 4.40 a f 4,70; Haver f 2,75 a f3,25; Paardeiibooaen f 5,50 a f 5.70; Erwten 1 0,00 a f 0,00; KanariezaaJ f9.50 a f9,75. GRAANMARKT te AARD EN BURG. Verkoopprijs per Mud cL e. DIXGSDAG, DINGSDAG, 13 Dec. 1864. 6\\Dec. [1864. •LAAGSTE HOOGSTE* LAAGSTE- 100GSTE Tarwe - 6.60 f 8,00 f 7,00 f 8,00 Rogge 4,75 5.00 4.80 5,0i) Gerst 5,00 5,20 4,70 5,00 Boekweit 5,00 5,50 5,00 5,5() Haver 3,00 3,25 3,00 3,2,h Paardcboonen 5.50 6.00 0,00 O.0;, Erwten 5,50 6,00 00.00 00.0,, Koolzaad CO,00 00,00 00,00 00,Ü0 OOSTBURG, 14 December. Bij groolen toevoer van granen bestond lieden goede kooplust, en ruimden sommige artikelen in puike soort zeer goed op. Zelfs werden hier en daar hooger prijzen bedongen. Jarige laf we"f 7,75 a 1 8.25, nieuwe dito f6.00 a f 7,00 rogge f 4.9 a f 5,10, wintergerst f 4,60 a f 5,00, zomer dito f4,30 a f 4,50, haver f 2,35 a f 3,2.5, paardenboonen 5,40 a f 5,70 erwten f 6,00 a f 8,50, koolzaad f00,00. AXEL, lO December. Tarwe t 6.75 ii 8,15, rogge f5,30 a f5.60, tergerst f5,05 a f5,30, zomer dito f4,10 a boekweit f5,60 a f5,85 haver f3,10 a witte erwten f6,55 a f6.75, groene dito I f7,25, graauwe dito f 0,00 a f 0,00 paardi nen f 5.60 a f5.80, bniiuebnonen f840 a duivenboonen f6,05af6,35, koolzaad f 00,00 a win- f 4.40, f 3.55 6.75 a .»nl)on- 9.33, f 00,00. ME E KR APPRIJZE N. Rotter dam, 12 December. Heden werd rede lijk geveild de prijzen vast en goede kooplust. Onder de onbekookte berichten, door de dag bladen meêgedeeld wordende, mag ook dat, voor komende in het vorig nummer van dit Blad door u cu anderen meegedeeld wel vermeld worden. Het brengt de belangrijke tijding van een feit Lot ons, dat, ware het waar, ei ue groote osnkee- ring in het wereldverkeer zou kunnen daa stellen Een nieuwe waterweg en wel door de natuur zelve gevormd, van de Stille Zuidzee naar den AUantisehcn Oceaan! Geeno kleinigheid! Eu die waterweg bevaren door een Peruaansch stoom schip! Jammer, hoogst jammer, dal men ons niet tevens gemeld heeft, op wélke wijze dat schip de waterscheiding tusschèn heide Oceanen is overgekomen, met andere woorden; hoe het schip over een der hoogste bergketenen van den aart boldie Zuid-Amerika van het Noorden naar het Zuiden döorsn dt, en als 't ware het middel rif van dat werelddeel vormt, gekomen is! Do Amazone watert uit in dénAtlantisch en de Yeayali en Pachite» .storLen zich in den Stillen Oceaan 't heeft dus machtig veel van een raadsel. X. In N°. -49 van dit bladjschreef ik tégen Bur gemeester en Wethouders van Biervlieten de Schoolopziener van dit district meent, dat ik te gen hom geschreven heb. Ik sprak van het in consequente en willekeurige van hunne handel- wijs; en hij leest, dat op het examen de blaam geworpen is van inconsequentie en willekeur. Ik zeide dat dit examen niet als het vorige op do streng regtvaardigsle wijs is toegegaanen hij vat dat op, als had ik gezegd dat er onregt vaardigheid iu gepleegd is. Alsof er geen mid den was tusschen onregtvaardigheid ea de hoogst mogelijke regtvaardigheidWat de meeste le zers uit mijne woorden hebben kunnen opmaken daarover wil ik niet twisten want de meeste le zers zijn geen wetenschappelijk gevormde men schel) eu wij hebben boven geziendat zelfs een schoolopziener soms niet begrijpt wat hij leest. Maar mijn bedoeling is kennelijk geweest, dat, op het vorige examen, niet alleen (zooals nu) hetzelfde schriftelijk werk is opgegeven, maar ook (zooals nu niet) dezelfde vragen zijn gedaan om alle misverstand te voorkomenwijzigde ik de door mij uit N°. 18 aangehaalde woorden eeniezins. Do meest streng vergelijkende wijze van examinerenom een uitdrukking van den schoolopziener zelf te bezigenis de regtvaar digsle, die do mogelijkheid zelfs van onregtvaar digheid van zelve buitensluit. Doet men daaren tegen niet aan allen dezelfde vragendan is men wel niet noodzakelijk onregtvaardig doch de mogelijkheid van onregtvaardig te. worden bestaat dan toch men heeft dan aanleiding tot al is het maar onwillekeurige onregtvaardigheid. Dat heeft hel laatste examen getoond. Niet do school opziener, maar zijn assistent-examinator gaf aan 1 de gemakkelijkste vragen. Als eeu der sollici tanten een vraag onbeantwoord gelaten had dan deed hij dezelfde vraag steeds aan den vofo- geuden maar nooit vroeg hij aan 1 wal 6 niet geweten had. 'tKan iets geheel toevalligs geweest zijn en een gevolg van de plaatsing der sollici tanten, maar als allen dezelfde vragen hadden g had was "t niet mogelijk geweest. Bovendien hielp hij 1 altijd de meeste anderen wel eens maar den waarnemer nooit op den weg als zij iets niet wisten: welligt niet met opzet, maar een onwillekeurig gevolg van sympathie en anti pathie want den volgenden morgen hoorde ik dat 1 een voormalig ondermeester van hem is en dat hij zich over den waarnemer reeds voor 't examen zeer ongunstig uitgelaten had. Ik schrijf het dan ook aan zijn invloed op den burgemeester hoe, dat nu een drietal en geen zestal gclórmeerd is. De schoolopziener had zich mijn schrijven niet behoeven aan te trekken, want niet hij. maar burgemeester en wethouders maken de nomina- ti hoewel in overleg mét hem. Nu hij mij tegenspreekthad hij alleen mijne beschuldiging moeten weerleggen van inconsequentie en wil lekeur tegen do handelwijze van burgemeester en wethouders ingebragt. En dat heelt hij niet gedaan en kan hij ook niet. Ik leg niet op mijne beurt de hand op het hart. want ik. houd niet van alles wat theatraal is. Maar ik verklaar, ander maal dat ik net eenig ware motief van die han delwijze heb opgegeven. Nu kan N°. 3 van het drietal door den raad worden benoemd. Was er een zestal gemaaktdan bad ook N°. kunnen benoemd worden. Dat maakt slechts een verschil van li)1/» punten. Daarom sprak ik van een zoo kleiu verschil. De vorige maal kon niet alleen 3 maar ook 6 benoemd worden ofschoon het verschil 39 punten bedroog. In den regel be hoort zeker de bekwaamste der sollicitanten be noemd te worden maar men kan het een ge meente niet kwalijk nemen als z'j een waar nemer, dien zij kent. kiest hoven een ander, hoewel knapper dien zij niet kent. En de ge meenteraad was immers verpligt sollicitanten op te roepen hoewel zij den waarnemer wensch- té te behouden en zeer gaarne zonder examen had aangesteld. Burgemeester en wethouders had den nu den raad genoegen kunnen geven; wa ren ai de sollicitanten opgekomen en had de waarnemer niet onder de zes bekwaa'msten be hoord dan alleen was "t niet mogelijk geweest. X. J. KROM. [Do Redactie, aan deze kwestie eene plaats ingeruimd hebbende ook voor eene matige re en"dupliek omdat het, haars inziens, eene zaak van algemeen belang geldt, wenseht echter in dezen geene partij te kiezen en de debatten niet veel langer 'meer to rekkendaarom wenseht zij nu men toch eeu persoon in verband met het algemeen belang echter! is gaan bespre ken, dai men uitmake, of dan do waarnemer der school te Nieuwland in allot) dee Ie de vereischten bezat, om aan het hoofd der school geplaatst te worden; dus, of het dan zoo bijzonder wensche- lijk was, dat hij op een zestal ware geplaatst, ten einde hem te kunnen kiezen! Wij veroorlo ven ons alleen deze aanmerking: dat de verge lijkende examens geringe waarborgen genoeg opleveren, zoódat men op de vrijheid dér nomi natie, binnen de palen der wet geene inbreuk mag maken.]

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 3