Algemeen Overzicht. BINNENLAND. edeler gewonnen isen liet verdiende loon des armen verder zal strekken en langer durendan het uitgeschoten afkoopsloon eener groote maatschappelijke zonde Geef het ditmaal nog met de handom het te lqten verzinken inden afgrond, waarin Uwe vorige bijdrage, zonder vrucht, verzonken ismaar met het voornemendat het an ders zal zijn met het begin van uitvoering geven aan andere middelentegen den volgenden winterDe ouden en gebrek- kigende weezenge laat ze aan Kerk en Godshuisen ge behoudt u nog eene rijke bron van genot voorindien ge behoefte hebt om in 't verborgen vvèl te doen aan allen zonder onderscheid. Wij kennen nog hulptroepen die ge iu dezen strijd almede te velde kunt brengen dring aan op schoolplichtigheid en beter schooltoezicht; zorg, dat het kind des ar men op school een onderricht erlange dat hetzonder het boven zijnen stand te ver heffen dien stand leert wijzigen door dien te veredelen zorgdat ge knechten en maagden ambachtslieden en arbeiders ont vangt, die, al streven ze den ltaliaanschen I.azaroni niet ter zijde met zang en sna renspel hem echter verre achter zich laten in geestesbeschaving en verstandsontwikke ling. Gevoelt ge 't wel In den verstan dig ontwikkelden arbeidersjongen kweekt ge u een bondgenoot tegen dat geslacht dat op tienjarigen leeftijd met de pijp in den mond zijn borreltje neemt, op zijn 18do of 19l|e jaar met Mei trouwt in Augustus of eerder vader - in December op den armen is. Vereenigt 11 daartoe Sticht vereenigingen om een en ander te overwegen en slaat de hand aan den ploegom eene diepe voor to trekken in een vruchtharen doch lacij I met doornen bewassen akkeropdat hij geschikt moge worden om waarachtig zaad te ontvangen en geen onkruid meer voort te brengen. De oude deun is voor ditmaal weêr ge zongen maar de muziek blijft staan op het teckcnbord des levens I urnstiscr dan vroeger is thans sprake van een Keizerlijk dekreet, waarhij hel Fransche le ger met 100,000 man verminderd wordt. Zelfs beweert men dat Napoleon de ontwapening tot een onderwerp van drukke briefwisseling met Lord Pahnepston gemaakt heeft. Pius IX zou door Napoleon zelve gewaarschuwd zijn dat hel Jtaliaanscho leger niet zoo sterk, zal blijven als hot nu is, dat derhalve alle ongerustheid des betreffende moet verdwijnenen dat de noodza kelijkheid om ook in Frankrijk tot zulke maat regelen van bezuiniging over te gaan de voor naamste roden is waarom do conventie van IS September word gesloten. Volgens sommigen zal do Keizer de vermindering van het Fransche le ger in de troonrede aankondigen. Do geldnood dio overalmaar bij/ouder in de schatkisten der stalen hcerscht zal den algemeenen viedo te weeg brengen. Door het vuur der hartstochten en hij de verwarring der begrippen die zich in Europa voordoen, inzonderheid in Italië en Duitsch- landzouden weldra onberekenbare rampen in den boezem der beschaafde wereld ontslaan iu- dieu zij niet gedoemd was lot machteloosheid om er met de wapenen iu de hand gevaar van te loopen. Sedert kort wordt er los gesproken over eene nota van het Ooslenrijksche gouvernementdio verklaard©dal het aan hel Ilaliaanscho gouver nement het recht niet toekende, de hoofdstad naar Florence over lo plaatsen verder bevatte dio nota verwijtingen aan hetzelfde gouverne ment, omdat het de oproerige bewegingen in Frioul begunstigd heeft. Volgens sommigen zou die nota to gelijkertijd aan het Fransche gouvernement en den minister La Marmora, door iusscheukomst van den Pruisi sche!) minister te Turijn overhandigd zijn. Do Paus heeft 10,000 francs voor de overstroom den van Toskane en de Komagna gezonden. Do lijding dier gift zalvooral te Bologne een die pen indruk maken. Bologne is zeer gehecht aan den H. Stoel. Belgische lijdingen vermelden, dat het misnoe gen der conservatieve partij heel het land door t ever do stemming dor studio-beurzon ia boogero kringen eene wezenlijke ongerustheid verwekt. In die onrust alléén schijnt men do redon to vinden, dat do wet op de studie-heurzen nog niet in den Moniteur is afgekondigd. Men vreest, dat de rechterzij zich. ter gelegen heid van het budjet van oorlog, wreken zal en een ministerie ueèrwerpen zonder 't welk men te Brussel denkt dat België niet meer bestaan kan terwijleens do doctrinaire» van de kus sens gestooten Belgie weer oprecht België wor den zatzegt do tegenpartij. Men zou veel doen om de rechterzij en het conservatief land lot bedaren te brengen. Van daar dat men nog altijd een schijn van hoop laat, dat de wel niet geteekend is of slechts met moeite geteekend werd, maar eens hel schaap in huis eens de milioenen voor den oorlog binnen zal dat armzalig lichtje spoedig weèr worden uitgeblazen. Men bewerkt iu de hoog3 krngen de leden der Kamer, d;e legen hei budjet van oorlog gestemd zijn, op eene krachtige manier, en er zijn er, e.laas! zoowel rechts als links, dio gewillig het oor leenen aan schoone en vleijende woorden, en misschien hunne overtuiging smoren in het glas schuimende Champagne. De onafhankelijke leden der Kamer hebben een grooten plicht le volbrengen, en dien plicht moeien zij gestand doen, op straffe van door hel weldenkende land veroordeeld te worden. Het ministerie Cliazai-Frère-Rogier, over eenigo dagen door de heeren Michiels-Loos en Joostens. ten prjjze van hun eergevoelgered moet door de s canning van het oorlogsbudjet misschien vallen. Niet om de studie-beurzenniet op deze of gene wet, maar om den zamenhang van wille keurigheden, die het gepleegd, om do onrecht vaardigheid die het doorgedreven heeft, oin de miskenning van recht, reden en wet. Zooveel onrecht van, welken aard ook, kan niet vergeten en vergeven worden zeggen de clericalen. Intusschen in de beweging groot; men spreekt onder anderen van een groot diner aan het IL-f; een dertigtal leden der Kamer zijn of zullen op dezen gala-maaltijd verzocht worden. De voordracht eener Wet op de eere-dionsten brengt nieuwe verwarring. De Katholieken schreeu wen Eene nieuwe willekeurige wet staat den Belgischen Katholiek te wachten Men zegt dat het ontwerp op do eere-dicn<ten waardoor het wereldlijk gezag meester zal spelen in de sacristy, een artikel bevat verbiedende van voor taan collekten te doen aan huis of in do kerken onder voorwendsel van min of meer godvruchtige werken."' Altijd verder en verderDo Katho liek heeft zich eergisteren de liefdadigheid zien afnemen gisteren de vrijheid des woord op den preékstoel en die des kerkshofs bedreigen; van daag plundert men zijne beurzen morgen komt men hem verbieden zijne bijdrage te storten voor den St. Pieterspenning, enz. Wordt de rechterzij dan nog niet wakker? Intusschen is deze rechterzij niet bang voor de schreeuwers. Men schrijft uil Brussel aan de Nieuwe Rotter-' damsclic Courant het volgende: In een vorigen brief heb ik u medegedeeld, dat de minister van justitie de heer Tesch se dert eénigen tijd den wensch had geuit om de portefeuille neer te leggen, en dat hij er in had toegestemd om aan hel bewind le blijven lot na de afdoening der wet op de geestelijke goederen. Thans heeft die heer zjjn verlangen te kennen gegeven terstond als minister ontslagen te wor den vooral het gebeurde met de wet op de studie-beurzen heeft hem tot dat besluit gebracht. Dit besluit van den minister van justitie heeft een zeer ernstig karakter voor allen die weten dal de aftreding van den heer Tesch onvermij delijk ook die van heer Frère, en daardoor de ontbinding van het kabinet moet na zich slepen. Overigens heerseht onder de leden van het kabinet omtrent vele punten verschil van gevoe len o. a. over de kwestie der Iusscheukomst van de geestelijkheid in het lager onderwijs. Er is intusschen nog niets beslist. De zaak is zelfs nog niet van politieke bekendheid. .Maar er zal eene beslissing inoe'en vallen voor dat de begrroüngen van binnenlandscha zaken en van oorlog hij de Kamer iu iscussie komen. Intusschen is het volgende merkwaardig en juist geschikt om de gisting te vermeerderen zoo de tijding juist is namelijk dat te Brussel onlangs eene voreeniging van Katholieken gesticht is, die de behoeftigo lieden gedurende hunne ziekte hulp en bijstand, en na hun overlijden eene treffelijke begrafenis en een uilvaart bezorgt. De Koning hoeft dat genootschap eene gift ge zonden van ÜW)0 francs, nut den volgenden brief, die natuurlijk de soiidairen als eeneo kaakslag mogen beschouwen Brussel, 30 November 1X151. „Mijnheer de deken van Brussel, De Koning die al de edele ondernemingen der liefdadigheid toejuichtheeft met veel genoe gen de stichting van de Associatie der H. Barham gezien, welker doel is, de ijverige pogingen der geestelijkheid te ondersteunen om aan do nood druftige klassen hulp to vcrleenengedurende htinno ziekte, en na den dood aan hunne begra ving een godsdienstig krakter to geven, waardig de Christelijke broederlijkheid. In dio rich ting de evangelische liefdadigheid verlevendigen is op eene alleszins waardige wijze antwoorden aan die uitzi.nnige lieden die onder voorwendsel van beschaving en vooruitgang de maatschappij buiten do wegen des Christendoms willen dringen, met zeker gevaar haar weldra^in de barbaarsch- heid te zien terug zinken „Zijne Majesteit, eene rechtstreeksche aanmoe diging willende geven aan het werk gelast mij mijnheer de deken, ter uwer beschikking eene som van 10) francs te stellen. welkegik de eer heb ii met dezen brief to doen geworden. Aanvaardenz. De Intendant der burgerlijke Ijjsl Burggraaf de Conway."' BELGIE. BRUGGE10 December. Gisteren heeft de recht bank alhier zich bezig gehouden mét do zaak ten laste van zekeren August Devosgewezen pom pier te Brugge, oud 31 jaren, en zijne huisvrouw Bozalia de Hooren, oud 27 jaren, beschuldigd van zwaro mishandelingen op hun kind, een meisje van 10 jaren alsmede van hetzelve opge sloten gehouden lo hebben, 't Was een kind uit het eerste huwelijk van Devos. Volgens de ver klaring van de getuigen moest de tweede moeder van het meisje hetzelve op eene onmenschelijko wijze mishandeld hebben. Zij deed het werken, gebogen zitten over het kantwerkkussen van des morgens vroeg tot 's avonds laat, en als het on gelukkig schepsel zijn taak niet had kreeg het geen eten, maar integendeel veel slagen en werd het op den zolder gestoken. De heks had ook. een middel om haar stiefkind het omzien te be letten namelijk: een plankje, dat zij onder de kin der martelares bond! Door den honger ge dreven, jammerde het kind somwijlen om een steenen hart te bewegen en beloofde het altijd veel le zullen werken indien het eten kreeg! De jammerklachten werden zeer dikwijls gehoord door de buren toen zij op zekeren dag besloten de justitie te verwittigen. De ontaarde ouders wer den aangehoudendoch ze werden weder voor- loopig losgelaten en namen de wijk naar Frank rijk. Bozalia de Hooren is hij verstek verwezen tot 18 maanden gevangenisstraf, en haar man lot 6 maanden, omdat hij alles met kennis van zaken gebeuren liet en ook slagen en wonden op zijn kind toebracht. Daarenboven zijn zij verwezen elk lot eene boete van 10 frs. en lot de kosten van het proces. BOUILLON 2 December. Een ernstig jaehton- geval is gebeurd in hel bo ch van Bouillon al waar de jach: maatschappij eene klopjacht hield. Daar men den oorlog aan de wildo zwijnen verklaarde, zoo bevonden de jagers zich nabij hel dichtste struikgewas. Een onder hen graaf demeende in een dicht struikgewas oen wild zwijn le ontdekken. Hij schoot en de kogel van zijn geweer trof in do volle horsteen der hosch- wachters! Oordeel over de smart, die dil onge lukkig voorval bij ni de schutters te wee^ bracht en vooral bij graal'.Jen onvrijwiili- gen dader van het ongeluk. De boschwacliter is twee uren nadien overleden. SLUIS, 1> December. Naar wij vernemen zal met toestemming van het Edel Achtbaar Bestuur de zer Gemeente het looneelgezelschap Oefening Kweekt Kunst" op Donderdag den 23 December a. s. zijne eerste voorstelling geven in de groote zaal der kazerne en dat wel ten voordeele du algenicene armen. Niet minder dan drie blijspe len zullen worden opgevoerd. De pryzen der plaatsen zullen zoodanig wor den gesteld dat een ieder naar zijnen rang der voorstelling zal kunnen bijwonen terwijl men zorgen zal dat er niets zeuekwetseuds zal wor den opgevoerd. Do begrooling voor binnenlandscha zaken is in de zitting van de Tweede Kamer van den l(> dezer aangenomen met55 tegen 19 stemmen. Maandag jl. werd van hier gevankelijk getrans porteerd Francina Morelvan Nieuwvlietlaatst inwonende dienstbode bij den Heer P. van Over- beeke alhier, beschuldigd van versch llende dief stallen te hebben gepleegd ten nadeele van ha ren meesterbestaande in gouden en zilveren voorwerpen, geld en kleedi'ngst ukken. Door do vele ijverige nasporingen van den aihier gesta tioneerde», steeds waakzame» brigadier der maré chaussee P. dc le Lijs is h< t gelukt de 1.1 heden vermiste voorwerpen welke op verschil lende plaatsen in ons district gegeven of verbor gen waren, in handen te krijgen. Naar aanleiding vaneen verzoek van den briga dier der maréchaussée te Aardenburg IJ. Huf- merdo ontheffing van de betaling der boete f 10 en do kosten waartoe hij bij vonnis der arron dissement^ rechtbank te Middelburg van 27 Oct. jl. is veroordeeld wegens niet verschijning als ge tuige, heeft de rechtbank bij vonnis van giste ren aangenomen dat de door den brigadier opge geven redenen van verhiudering om dien dag to verschijnen met do waarheid overeenstemmen en hem mitsdien van de betaling der boelen onkos ten ontheven. De maatschappij van den werkenden stand to Amsterdam heeft besloten een wedstrijd voor werk lieden lo houden. Aan dien wedstrjjd zullen kun nen deel nemen timmerlieden, smeden, beeld-

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 2