BINNENLAND. MARKTBERICHTEN. INGËZONDElTmJKiS eencr vormelooze uiassa vaa treurige overblijfsels. Men schat op 3000 het getal van de slachtoffers dier ramp; doch wie weet of dit cijfer, hetwelk reeds verschrikkelijk is niet door de gevolgen dier ramp zal verdubbeld worden Duizenden Indianen zwerven zonder brood en zonder schuilplaats rond en de groote hoeveel heid lijkenwelke op de rivier drijven of die in het puin onbegraven worden gelaten, doen ernstig voor eeno besmettelijke ziekte vreezen. Men beklaagt zich luidop over het gedrag van het Engelsch-ludische gouvernement bij zulke ramp. De voornaamste beambten met eene schandelijke vrees bevangenhebben hunnen post verlaten en lieten alles aan de Europescho kooplieden over, welke, reeds door de stoffelijke verliezen half geruïneerdnog inschrijvingen moeten openen om de ongelukkige inboorlingen ter hulp le komen, want de rijke Indianen, met de zorgeloosheid, welke hen kenmerkt, onder steunen hen geenszins. Men beweert ookda men dien storm door de voorafgaande drukking van den barometer zou hebbea kuuneu voorzien en men de uitwerk sels er van zou hebben kunnen verminderen doch dewijl bet bestuur van het observatorium aan een onweteudeu inboorling was toevertrouwd, is men niet in tijds kunnen verwittigd worden. DENEMARKEN. To Kopenhagen is aan het Skandinavisch mu seum een blaasinstrument ten geschenke gege ven namelijk een bronzen bazuin, ter lengte van 7 voet, afkomstig uit den tijd der oudste bewoners van Skandinavië; het is dezer dagen gevonden in een grafheuvel. De Duppeler stelling, die voorheen slechts bij militaire deskundigen bekend was, heeft thans eeue treurige vermaardheid gekregen. Die naam zal voor altijd verbonden blijven aan smartelijke herinneringen en in do geschiedenis van Prui sen zal lot het verre nageslacht Duppel eeue plaats blijven, die een gansch regeringstelsel en een gansch regeringtijdvak vertegenwoordigt. Ook voor hem, die Denemarken bezoekt, bevat de* omtrek van Duppel voortaan eene treurige her innering aan die gebeurtenis, Daar zijn thans vier gedenksteenen opgericht. De eerste is een obelisk van graniet, waarop aan de voorzijde de woorden gegrift slaanhier rusten 28 dappere Pruisen"terwijl men aan de keerzijde leest: zij vielen den 18d9u April 1884." Daarnaast verheft zich op een bassement met trappen een kubuswaarop met goudeu letters geschreven staat: „bier rusten 209 dappere Denen" en we der op de keerzijde: „zij vielen don 18den April 1864." Onder den volgenden heuvel zijn 100 Denen begraven. Op hunne zerk rijst een acht voet hoog, donker gebronsd kruis van gegoten ijzer, dat op een granietsokkel van twee voet is bevestigdwederom met hetzelfde opschrift in gouden letters. Het vierde monument eindelijk bestaal uit eeu onregelmatig gevormden heuvel van ruwe steenonop welks top een zeszijdig gehouwen en gesiepen steen van graniet iigt met een opschrift, dat in dezelfde bewoordingen het lot van 25 Denen vermeldt. SLUIS, 6 December. Als een bewijs, dat de verhaudeling van voortbrengselen van den land bouw alhier beduidend toeneemt, strekke, dat gedurende de maand November 11. van hier al léén naar Belgie da volgcude hoeveelheden zijn uitgevoerd: 33 mudden Tarwe, 3332 mudden Gerst, 459 mudden Haver, 528 mudden Boonen, 22 mudden Erwten27 muddeu Kanariezaad 7öl mudden Aardappelen, benevens een aanzienlijk aantal bossen Tarwc-stroo. SLUIS, 8 December. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn tege^i 12 dezer bijeengeroepen tot hervatting der werkzaamheden. [n zijne vergadering van 5 December jl. heeft de Gemeenteraad den Heer G. J. TamsonHulp onderwijzer alhier, op diens verzoekeervol ontslag verleend uit die betrekking, ingaande 1° Maart 1865. Uit het westelijk deel van Zeeuwsch-YIaande- ren schrijft men Door den kantonrechter te Ooslburg worden bij voortduring nog getuigen gehoord in voorloo- pige instructie in zake tegen zekeren B. die voorgaf to zijn agent ecner Brandwaarborgmaatschappij. Met belangstelling ziet men het eindo dezer zaak te gemoet, omdat velen der verzekerden niet welen, wat zij hiervan denken moeten. ïutusschen is het eene goede les om zich voortaan door on bekenden niet zoo spoedig tot eene of andere zaak te laten overhalen vóór dat men daaromtrent ze kerheid hebbe verkregen." Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 1 De cember„Eeu gerucht, dat in de laatste dagen alhier de ronde doet, is te merkwaardig dan dat ik het u niet dadelijk zou mededeeleuzonder echter in eenigo appreciatie er van to komen. Gij zult u herinnerendat de heer Dullert bij de algemeene beraadslaging over do begrooting aan den heer van Zuylen van Nijevelt op na drukkelijke wijze toevoegde, dat deze, sprekende van de verguizingwaaraan hij had ton doel ge staan, zich toch niet over de liberale party te beklagen had. Waar sloeg dit op? Eenvoudig hierop dat naar meu wil het ministerie Thcr- becke aan den heer van Zuylen lang vóór diens verkiezing te "s Gravenhageden post van Ne- derlandsch gezant te Parijs had aangeboden; voor hem was dan ook de tractementsverhooging van f 2000 bestemd geweestwaarover dezer dagen zoo veel te doen was bij de discussie over het hoofdstuk buitenlandsclie zaken. De heer van Zuylen verkoos tien aangeboden post niet te aauvaarden maar verlangde als minister van buitenlandsche zaken in hel kabinet opgenomen te worden. Hierin meende het ministerie weder niet le kunnen tredeu en zie daar eene der re denen vau de bitterheid die de jongste discus- siën gekenmerkt heeft." M. C. De Heer F. M. H. Cohente Groningen deelt hel volgeude recept voor kiespijn medeHet is van algemeene bekendheiddat men sedert lang heeft gezocht naar eeu middel, om de niet minder bekende kies- en tandpijn lë genezen, of ook maar te stillen, zonder de tanden of kiezen zelve, weg te nemenmaar ook even algemeen bekend is het, dat het der kunst, tot hiertoe, niet heeft mogen gelukken, een radicaal middel te vinden. Gedurende de vele jaren mijner practijk heb ik zelf mij daartoe van verschillende middelen be diend eu onder deze is mij daartoe steeds als meest doeltreffend voorgekomen het onder staande, dat ik daarom raet volkoinene gerustheid durf aanbevelen en bij dezen in het belang der lijders, ter algemeene kennis breng. Men maakt de pijnlijkeholle tand of kies schoon met een tandsciiuijer en doet dan 4 a 5 maal met een penceel eeu weiüig van dat vocht in de holle pijnlijke plaats, en, nadat dc piju heeft opgehouden, vuile men de holle plaats met gulta percha op en vooral met geen goud of an dere metalen; dewijl deze in de meeste gevallen door hunne hardheid nadeelig werken. A" Acet. morphiui gr. 1 solve in aeth. nilr. alcoh. y2 drachma adde Collcdium drachma m. d. s. 4 a 5 maal met een penceel aanstrijken. DINGSBAG 29 Nov. 1864. DINGSDAG, 6 Dec. 1884. LAAGSTE HOOGSTE- LAAGSTE- HOOGSTE Tarwe f 8,00 f 8,25 f 7,00 f 8,00 Rogge 5,00 5.20 4,80 5,01) Gerst 5,00 5,10 4,70 5,00 Boekweit 5,00 '5,40 5,00 5,50 Ilaver 3,25 3,50 3,00 3,25 Paardeboonen 5,50 6.00 0.09 0,00 Erwten 5,50 6,00 00.00 00,00 Koolzaad C0;0U 00,00 00,00 00,00 OOSTBUUGr, 7 December. De aanvoer was heden weder zeer groot cn er bcstoud tot op nieuw verlaagde prijzen vrij goede vraag voor Tarwo, Gerst, Ilaver eu Paardenboonen. Jarige tarwe f 8.00 a i 7,50, nieuwe dito t'8,00 a f 7,25 rogge f 5,0!) a f 5,30, wintergerst f 4,60 a f 5,00, zomer dito f 4,30 a f 4,60, haver f. 2,35 a f 3,35, paardenboonen f 5,60 a f5,80 erwten f6,00 a f7,25, koolzaad f 00.00. Op aardrijkskundig gebied is eene hoogst be langrijke ontdekking gedaanen wel in Zuid- Amerika. Men heeft namelijk bevonden dat de groote Amazonen-rivier vaii het begin tot het eindo bevaarbaar is zoodat feitelijk oen nieuwe weg tusschen de Atlantische en Stille Zuidzee is i geopend. De Moroua, een Peruaausch stoom schip, dat was uitgezonden om de rivier le onder zoeken is te Mayro aangekomen op ongeveer 300 mijlen afstand van Lima. De Moroua be voer de Amazonen-rivier over eene lengte van 2000 mijlen, en 600 mijlen van de Yeayali en Pachiteu-rivieren welke tot nu toe slcchis door kano's waren bevaren. De landstreek is natuur lijk slechts door wilden bewoond, maar zij ^.is bovenmate vruchtbaar. (M. C.) GROEDE 6 December In de maand November 11, telt men 1 dagwaarop de wind was N. 7 dagen N.O., N.t.O.. O.t.N 2 -, O. 6 Z.O.,Z.t.O.,G.tZ. 2 Z. 8 Z.W., Z.t.W:, W.t.Z, W. 30 12 dagen, waarop regen viel 9 de lucht op den middag onbe wolkt was cn 6 de thermometer vorst leekende. SLUIS, 6 December. Jarige Tarwe f 0,00 h f 0,00; Nieuwe dito f 0,00 a f 0,00; Rogge f 5,00 a f 5,25; Wintergerst f 4,50 a f 5,00; Zomer dito f 4.25 a f 4,50; Haver f 3,25 a f 3,40; Paardenboonen t 5,50 a f 5,75; Erwten f 6,50 a f7,00; Kanariezaad f9,50. GRAANMARKT te AARD EN BURG. Verkoopprijs per Mudde. MEEKRAPPIiïJZEN. Rotterdam 5 December. Bij vrij goeden han del de prijzen onveranderd. Racine f 42. Waarde Redacteur Hoewel ik niet in de laudstreek woon voor welker bewoners het „Siuisch Weekblad" in do eerste plaats geschreveu wordtzoo kan het mij toch ouder zijne meest aandachtige en belang stellende lezers rekenen. Het boeit mijn aandach omdat bijna elk nommer een onderwerp in de gedachte roept hetwelk de overweging waard is het maakt zich meester van mijne belangstelliug omdat natuurlijk is hier slechts sprake van het Siuisch Weekblad" ua 42 Junij 1863 ik er in ontdek liefde voor de waarheid. Van de vele goede eigenschappen die uw Weekblad keu- merken, behoef ik mij nu slechts op deze te be roepen tot rechtvaardiging van mijn verzoek dat mij een oogonblik gehoor worde verleend tot het uitspreken eeuer eukele opmerking waartoe uwe beschouwing, ia het nommer van 25 dezer voorkomende, mij aauleiding gaf. Waaiom toch zouden wij niet gezamenlijk zoeken en elkander trachten bij le lichten Die beschouwingen nu komen mij voor niet uitsluitend do vrucht te zijn van onafhankelijk oordeel, maar ook de kenmerken te dragen dat overgeleverde begrippen aan haar vaderschap niet vreemd zijn. Waarom anders met de eeno hand gegeven wat met de andere wordt teruggenomen Waarom in den eeuon regel eene waarheid gehuldigd die in een vol genden wordt weersproken Waarom dat zweven tusschen twee begrippen indien niet het geleerde in dc kathechisaliemaar door het oordeel niet opgenomen, zich onwillekeurig komt opdringen telkens als eene betere natuur u noopt de zaken uit eeu meer onbevangen oogpunt gade te slaau Ik kom Ier zake. Voor u is hij een Christen die, in den geest vau onzen groolen voorganger zich zeiven geeft, voor anderen, ik heb tegen die voorstelling geen bezwaar. Maar hoe kan ik die overeenbrengen met bet eenige oogenblikken vroeger door u be weerde dat ook goede brave eu verstandige menschen" zooveel afkeer hebben van het Chris tendom; dat is dus. met andere woorden, geen Cbristeneu zijn? Waarlijk uwe redenering is mij niet helder wees Christen want dan zijt gó ook braaf", roept ge uwe lezers toe, maar juist naast den aldus zameu te valteu volzin staatin de vorige kolom, de zoo evengeuoemde uitspraak dat men braaf kau zijn m toch vau het Christen dom een afkeer gevoelen. ZieMijnheer de Redacteurge dcedt daar eene te groote kouces- sio aau de modernendoor ook hen braaf le wil len noemen. Zij toch behooren mede 'tot; dege nen die van het Christendom een afkeer heb- beu wel te verstaan volgens het denkbeeld dat gij daar nu aau hecht; want do afkeer van' het Christendom wordt hier nader bepaald. Tot het uiterste gedreven althans tot op zekerehoogte gebracht, vertoont hij zich aan u in het m?s- keunou van den grooten stichter door hem iu zijne persoonlijko waardigheid le verlagen. In zekeren zin kan ik u dat gewonnen gevendie den stichter miskent zal bezwaarlijk een waardig volgeling kunnen wezen. Maar dat is niet de beleekeuis die gij aan de woorden geeft, en op uwe opvatting, op uwe voorslelliug komt het hier aan. Het is hier de vraag wat gij verstaat dooi den Christus te verlagen. Hebt ge waarlijk be hoefte voor den vrede van uw gemoed aan'een in nevelen gehulde verschijning; is inderdaad het onbegrijpelijke u dierbaarder dan hot verklaar bare dan zal ook Christus voor u slechts als een aangebeden nevelbeeld waarde kunnen heb ben en den Christus van zijn nevelen le ontdoen waarin de kerkleer in later tijd hem gewikkeld heeft is dan in uw oog zijn persoonlijke waar digheid verlagen. Docli is daarentegen'uw voor stelling niet de vrucht eener innerlijke behoefte maar slechts, bewust of onbewusthet gevolg der zucht tot verdediging van een eenmaal ingeno men kerkelijk standpuntdan zult ge tusschen twee opvattingen kiezen moeten; tol deelen bestaat op den duur geeu mogelijkheid. Of het geloof der kerkof eigen overtuiging. In het eerste geval onderstel ik, dat ge moejje- 1 vik zult kuunen beoordeeien wal het zegt zich bo ven de partijen te plaatsen maar in het laatste geval is er, dunkt mij aanleiding tot de vraag of ge oyer mannen als Straus Huet en Renan wel den staf moogt breken. Zijt dan ook gij eigenlijk wel meer een volko men getrouw Zoon der kerk De kerk toch hij elk genootschap eischt belijdenis des Chris tendoms volgens bepaalde dogmata gij begeert Christelijk leven. Vergun mij ten slotte eene vraag. Stel, er woont ia uwo gemeente sedert vele jaren iemand van wien ge niet weet of hij al dan niet tót een kerkgenootschap behoort. Welke zijne denk beelden omtrent het oneindige zijn is u evenmin geopenbaard. Maar ge hebt dien man gekend weldoende waar hij vermogt; met verloochening van zich zeiven bevorderde hij het welzijn van an deren zijn wandel was schier onberispelijk, het kenmerk zijuer daden was liefde. Aan het eind van zijn loopbaan doet ge evenwel eeno belang rijke ontdekking. Uw vriend erkent dat er om streeks den aanvang onzer jaartelling in Palestina, een mensch geleefd hooft van edelen aanleg en

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 3