1IE0WS - Ei A0VERTE1TSE8LAÖ VAi WESIELUM ZEEUWSCH - VLAANDEREN. VERKIEZINGEN. Iii een onzer Gemeenten doet zich eene kwestie voor dieeerst lieden ter onzer kennis komende nu wel reeds zal beslist zijn doch voor liet vervolg meer kunnende voorkomendoor ons in dit opstel wordt toegelichtDe gemeente A. heeft eeue bevolking van nagenoeg 1800 zielen daar van behooren 1100 tot de Protestaolsche en 700 tot de Roomsch-Ivatholieke kerk genootschappen. Door eeneals t ware stilzwijgende en vreedzame overeenkomst heerscht daar het gebruik, dat er in den Raad dier Gemeente vijf Protestanten en Nn. 50. Vijfde jaargang. A0 1804. SLMSCBÊWBKBLÏD Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.Prijs per drie Prijs der Adverteutiën, van 1-5 regels 0,75; elke re»cl maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1,15; Vriiflnfr Q T)pppmhpr daarboven ƒ0,12behalve het zegel van ƒ0,34'voor iedere voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post ƒ1.30 IJJUcIq .LJCLCllllJtlplaatsing. Groote letters naar het getal gewone rebels', Afzonderlijke Mummers ƒ0.10. die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverteutiën eu gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles franco, behalve de iiekendè'^ofrespondentiën. be GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND In aanmerking nemende dat de uitsla" der volgens hun besluit van 16 September 186a N°. 55, opengestelde geldleeniug van ƒ110,000.00, (het tweede gedeelte der leening van 525,000.00) ten laste van de Provincie Zeeland, eeue nadere openstelling dier leening ten gevolge moet hebben; Besluiten: 1°. Hel tweede gedeelte der bovengenoemde geld leeniug op nieuw open te stellen, doch slechts ten beloope van twee en tachtig aandeden, clli aandeel van duizend gulden, legen eeue jaarlijksche rente van vier en een half ten honderdin te gaan met den eersten Januari} 1865en verder overeen- komslitr het bij Koninklijk besluit van den 13den Februarij 1863N°. 51 goedgekeurd plan op genomen in het Provinciaal Blad van 1863onder N°. 24; 2°. hun besluit van den 16den September 1864 N°. 55, Provinciaal Blad iN°. 72. voor zooveel de daarbij aangegeven termijnen of dagen voor het inleveren en openen der inschrijvings-billetten en voor de te doene overstortingen betreft te wijzi gen, en alsuu voor de bedoelde verrichtingen vast te stellen a. voor het inleveren der inschrijvingsbil- lelteu het tijdvak van Donderdag den 22sten tot en niet Donderdag den 29steu December 1864 (Zon- en Feestdagen uitgezonderd) telken dage van 10 lot 12 eu van 1 tot 3 ure; h. voor het o'p enen der bovenbedoelde in schrijvings-billetten, Donderdag den 29sten December 1864 onmiddellijk na den afloop van den onder a gestelden termijn van in schrijving c. voorde overstorting van de ingeschre ven sommen der aangenomen en toegewezen aandeelen de geheele maand Januarij 1865; onder bepaling dat de daarvoor door den Betaalmeester'te Middelburg afgegeven qui- tantien van storting, vóór of uiterlijk op den laatsten dag dier maand moeten over gebracht worden ter provinciale griffie in handen vau den Commies D. Jeiias belast met de comptabiliteit, die daarvoor do ver- eischle renversalen zal afgeven. Dit besluit zal in het Provinciaal Blad van Zeeland worden opgenomen en buitendien bij wijze van openbare aankondiging geplaatst worden in de Staats- Middelburgsche Goessche en Zie- rikzeesche Couranten in het Sluis sche Weekblad en in hel Algemeen Nieuws- en Advertentieblad van Zeeuwsch - Vlaanderen. Middelburg, den 30sten November, 1864. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. VAN LIJNDEN Voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. Uitgegeven den 1 December, 1864. De Griffier der Staten van Zeeland S. VAN DER SWALME. twee Katholieken zitting hebben, ten einde, zoo na mogelijkieder een billijk aandeel aan het toezicht op en beheer over die Gemeente te verschaffen. Oppervlakkig schijnt deze handelwijze eene dwaasheid want het zal er wel niet aan af- of toedoen tot welke geloofsbelijdenis de volksvertegen woordiger in staat, gewest of gemeente behoortdaar hij zonder aanzien geroepen is de belangen van staatgewest of ge meente voor te staanzonder daarbij op geloofsbelijdenis te zien de Protestant is zedelijk verplicht der Katholieken rechten te handhaven omgekeerd behoort de Ka tholiek te waken voor die der Protestanten doch menschen zijn menschen en te A. meent men deze acte van verdraagzaam heid in stand te moeten houden en alzoo eene tegemoetkoming te moeten doen aan het gevoelte recht of ten onrechteder leden van de verschillende geloofsbelijdenis sen niet alleen maarin verband daar mede ook aan het gevoel der meer vrij zinnigen en meer behoudenden. Openbare candidaten zijn nimmer be kend het openhaar gerucht draagt de na men der personendie deze of gene op het oog heeft rondmondelinge afspraken in gezellige bijeenkomsten gemaakt, zijn in den regel voldoende om in dezen tot een gewenscht einde te geraken. Dezer dagen heeft in die Gemeente eene verkiezing plaatseen Katholiek Raadslid is namelijk overledenenvolgens boven gemelde omstandigheden, dient zijne plaats, zegt mendoor een geloofsgenoot vervuld te worden. Wij hebben vrede met deze fijngevoeligheid mits ze niet schade aan 't algemeen belang Dan ziet, de Katholieke candidaat mist de noodige vereischten om gekozen te wor den hij woont namelijk geen jaar in de gemeenteen buiten hem schijnt niemand de Raadsheerplaats waardig te zijnal thans dit is het geval met een groot deel hunneren als redmiddel in dezen wenscht men een liberaal Protestant de plaats van den overledenen Katholiek te doen innemen. Fiat 1 Doch eer. gedeelte der Katholieken wenscht bovengemelde ze delijke overeenkomstdie zij verbindend acht, ook nu uitgevoerd te zien, en daar 55. niet gestemd kan worden voor C. te stemmen: dus drie deelen in het kamp der Katholieken Een deel wil met alle geweld 15een ander deelmet behulp van eenige Protestanten wil C.een derde deelmede met behulp van eenige Protestantenwil den liberalen Protestant D. Goedlaat ze kiezenJa maar ge steld men kiest den onverkiesbaren B. Wat dan 3 der Gemeentewet vermeldt er niets van. Ieder ingezetene der Ge meente (Art. 19) kan Raadslid zijn behou dens de bepalingen van Art. 23 dus re deneert de partij van B.niettegenstaande Art. 17 voorschrijft, dat tot de geloofs brieven van den verkozene behoorteene verklaring van den Burgemeestergetui gende dat hij (verkozene) gedurende het laatste aan zijne verkiezing voorafgaande jaar zijne woonplaats binnen de Gemeente gehad heeft. Ons dunktB. is onverkiesbaar althans hij kan niet, als Raadslid verkozen zijndeals zoodanig worden toegelaten omdat wij de zekerheid bezittendat hem de in art. 17 der Gemeentewet bedoelde verklaring niet kan worden afgegeven. Danvivent les gens d'espritGeen nood B. moet gekozen worden hij moet het bewijsbij Art. 13 bedoeldinleveren en wachten met het inleveren zijner ge loofsbrieven tot dat hij een jaar in de Gemeente gewoond heeft. Dit is al te dwaasen inocht de uitslag geweest zijn dat 55. werd gekozendan is de keuze nietig en eene nieuwe verkiezing moet plaats hebben. Doch gesteld B.C. en D. ontvangen zoo veel stemmen dat tus- schen hen eene herkiezing moet plaats hebben kan B. dan op de lijst voor de personen waaruit overgestemd moet wor den geplaatst worden Of moet liet bu reau van stemopneming alleen de briefjes den naam van den ontoelaatbaren B. be vattende vernietigen Geenszinshet bu reau zou zich daardoor aan een misbruik van macht schuldig maken de macht van het bureau is duidelijk in de artikelen 61 en 62 der Kieswet afgebakendmeer doende dan daar is voorgeschrevenis nietig en de ondervinding heeft geleerd dat deswege onderscheidene beslissingen door den Koning vernietigd zijn geworden. De toelating van Mr. Salvador als Lid van den Gemeenteraad te Haarlem, in der tijd en meer anderen leveren daarvan het be wijs hoewel eerstgemeld feit tevens eene groote leemte in de Gemeentewet aanwijst namelijk het niet bepalen vaa den termijn binnen welken de geloofsbrieven van den verkozene bij den Raad moeten ingekomen zijnMaargesteldB. maakt van die leemte gebruik hij wordt verkozen ver klaart binnen acht dagende betrekking van Raadslid aan te nemen (wij spreken van liet gevaldat hij op de lijst van her stemming voorkomt)doch zendt zijne ge loofsbrieven eerst in nadat hij een vol jaar in de Gemeente woonachtig wasmag hij dan toegelaten worden Wij moeten deze vraag almede ontkennend beantwoorden want liet verkiezingswerk van B. is een geheel. De verkiezingdie op den eersten Decemberb. v. tot eene herstemming- leidde is dezelfde zaak als die herstemming, welke den 13 December kan gebeuren. De geloofsbrief (de verklaring des Burgemees ters) moet bevatten, dat B. een vol jaar, vóór den 1 Decemberingezetene der

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 1