BINNENLAND. AÏARKTBERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN' Internationale Vaart. SCHROEF STOOMBOOT Jacob van Maerlani. De wet straft de zamenscholingenten doe hebbende kiezers te beletten hunne rechten uit éc oefenenzij straft alle geweldige overrompe ling in een kiescollegic, en dit zoowel de op- stokers als de daders. Het wets-ontwerp voorziet daarbij de eerschen dingen, begaan tegen de ledeu van het kies bureau en in geval van hervalling voor do meeste der aangehaalde feilen, voegt bij de straf, de berooving van het recht om te kiezen en ge kozen te worden gedurende vijf jaren. De vervalsching der stembriefjes bij de stem opneming moest ook voorzien worden. De wet straft ze met eene gevangzetting van drie maan den toL twee jaren. Wanorders bij het toetreden der bureaux, manifestalien in de zaal, het uit— deelen van eerschendende schriften aan de deur der bureauxal die feiteu en overtredingen wor den met meer of minder straffen getroffen. Als algemeen middel neemt de wet aangeene straffen toe te passen dan na de goedkeuring der kiezingen.\ Uit een en ander zien wij wal wij meermalen steldendat hel geene schande voor het liberale gouvernement islot hot oudere (mits betere) vau het nieuwe (mils mindere.) terug te keeren. Deze wctsvoordracht heeft deu Belgischen minis ter van die bij ons inzage doen neraeuwelnu de Nederlaiidsche minister overwege eens die van zijnen Belgischen colle gaen neme vooral een voor beeld aan de oproepingsbrieven voor de Bel gische verkiezingende onze zijn wat al te eenvoudig. SLUIS, 1 December. Bij Zr. Als. besluit is be noemd tot officier van gezondheid 3de klasse bij de geneeskundige dienst der landmacht in West- ïndie, de heer Philippus Abraham Rischvan Groede. Door de daartoe bevoegde commissie uit het provinciaal gerechtshof in Zeeland zijn o. a. als candidaat-notaris geëxamineerd, en hebben aau de vereisehten voldaan, de hoeren: mr. Jan Ge rard van Deinse, advokaat, en Johannes Alexan der de Ridder, notarisklerk, beide te Hulst. Men meldt uit het voormalig vierde district aan de Midri. Cour.De indijking van het schorgren- zeude aau de Paulina-en Beukclspoiders le Bier vliet. waarvan ik u acht dagen geleden schreef, zal waarschijnlijk reeds spoediger plaats hebben dan men verwacht had. Twee beëedigde deskun digen de heereu C. F. E. Galon van IJzendijke en Bruinooge van Waterlandkerkje, zijn beiast geweest le onderzoeken of het schor tot zoodanige rijpheid is gekomeu dat het voor indijking vat baar is, en hebben van hunne bevinding een voor de indijking gunstig rapport uitgebracht dat aan den minister van finantieu is opgezonden. De ingenieur vau den waterstaat te Breskens en de civiel-ingenieur Hennequin uit Sluis hebbeu bereids de noodïge opmetingen daarvoor en voor de uilwatering gedaan, en nu zal eerlaBg van wege den slaat de indijking voor eigeu rekening worden aanbesteed. Ik zeg voor eigen rekening" omdat niet eerst de schorren zullen worden ver kocht. zoo als wel eens heefl plaats gehad, en de bedijking dan aan de koopers werd overgela ten. Alen zal na de indijking tot verkoop over gaan, omdat de ondervinding heeft geleerd, men denke slechts aan de Aardeuburgsche Raven- eu Diomede-poldersdie groole sommen hebben op gebracht dat dit zeer iu het belang van de schatkist is. Bij den scriba en quaestor der classis IJzendijke is iugekomenten beheeve van het fonds voor noodlijdende kerken en personen uit de ge- meenLe IJzendijke 1137, Biervliet ƒ6.00, Hoofd plaat 10.00, Waterlandkerkje ƒ2.00, Schoondijke 12.94, Breskens ƒ9.50, Groede 1 1.275Nieuw- vlict ƒ4.325, Sluis ƒ33.03, Sint Anne ƒ19.21 (met bijdrage van kerkvoogden a ƒ10.00), Sint Kruis 3.00Aardenburg 35.72, Oostburg ƒ40.89, Re- trauchement ƒ1.065, Kadzand ƒ12.80, Axel ƒ29.40, Hoek ƒ10.04, Neuzen ƒ23.00 (met bijdrage van kerkvoogden a 5.00), Zaamslag ƒ10.68, Honte- nisse ƒ11.175, Hulst ƒ7.73. Sas van Gent ƒ6.00 en Philippine ƒ4.40; te zamen 318.73. Als eene bijzonderheid deelt de Goesche Cou rant mededat Woensdag te Goes publiek bij afslag de appelen geveild werden eu verschillende koopen tegen 14Va cent (veertien en een halve cent) het Ned. mud werden verkocht. Aleer uitgezochte en grooler van stuk goldeu tot 60 cent het mud, Wel een bewijs dat er overvloed is! Aleu wil nogtans dat weinige soorten vat baar zijn om er voor winterprovisie te bewaren, zoodat ieder zich van voorraad voorziet om le droogen. Onlangs stond voor de arrondissements recht bank te Almelo terecht Jan Hendrik Dood wo nende le Borneboekbeklaagd van Jaster. Op de aan hem gedane vraag: Zijt gij Dood?"' was zijn hoogst eenvoudig antwoord: „Neen, ik leef nog." Te Raalle had in den nacht van den 20 op den 21 dezer een treffend ongeval plaats. Een bakker aldaar had wegens plaatsgebrekop zijde van zijne woning twee kamers laten bou wen. Zijne twee dienstmeisjes, oud 17 en 18 ja- reu, beide oppassendhadden reeds drio nachten zamen op het bovenste kamertje geslapen eu sliepen daar ook dien nacht. Den volgenden morgen wilde de bakker haar wekkenmaar kreeg geen gehoor. Bij het bed komende zag hij dat een der meisjes dood was en het andere nog eenig teeken van leven gaf. Dadelijk werd een geneesheer gehaald en door zorgvuldige behandeling is het laatste thans aan do betere baud. De salpeterachtige uitwaseming van de nieuwe eu nog vochtige muren en het gebrek aan zuivere lucht wordeu als de oorzakeu van dit onheil beschouwd. Alen leest in een Brugsch blad omtrent een ook bij ons bekend persoon. Algr. lgnaes-Antoon Samh'ri, patriarch van Antiochie en Syrië, die voor ceuige jaren te Brugge en in andere steden van Belgio is ge weest, is na eene lange en smartelijke ziekte den 16 Juuij 1864 overleden, in zijne residentie stad Alardin. Deze prelaat was niet alleen in de ketterij der Jacobiten geborenmaar' door lien lot bisschop gemaakthij zwoer moedig, de scheuring en de ketterij af, in 1829, met een wonderlijk geduld al de vervelgiugen onder staande, die hij van wege de ketteis had le ver duren even als drie andere bisschoppenmet hem in den schoot der Katholieke kerk getre den. Sedert dien bleef hij altijd vast iu bet Katholiek geloof, en eng verhouden met den H. Stoel, die, in het consistorie van 7 April 1854, de kieziog bekrachtigde, welke de Syrische bis schoppen volgens deu ritus dier kerk vau hem tot patriarch hadden gedaan na den dood van zijneu voorganger, Algr. Ignaes-Pieter Ciarve. De heer Alathieu (de Ia Drörae) heeft op nieuw voorspelddat lusschen den 28 dezer maaud en den 3 December a. s. een der hevigste stormen die in deze eeuw plaals hadden" zal woecen. Hij zal vergezeld zijn van hevige overstroomin gen vooral in het oosten van Italië. Hevige windvlagen zullen in de twintig eerste dagen van December daarop volgen vooral tegen den 9 en den 16. Zij zullen zich hoofdzakelijk doen gevoelen op de plaatsengelegen op de zelfde lengte als Venetie eu Odessa, Inlusschen zijn op verschillende punten der kusten van Frank rijk onheilen te vreezen. AARDENBURG, 29 November. Ten bewijze hoe hier de nppeloogst vruchtbaar is verdient als eene rariteit vermeld te wordeu dat op de hof stede van 1. F. Buijck een dun takje van een appelboom afgesneden, van circa eeu el lang, in de kamer hangt ten toon gesteld, waaraan 72 ap pelen in volle grootte gegroeid zijn. Het takje gelijkt veel op eene rist aangeregen papaverbclleu, welke men soms in de apotheken ziet. Bij een ander hingen aan een takje van 1 el 5 duim 81 groote wiuterpereu aan een boom die met 6 schutten voorzien 4 mud opleverde AXEL 21 November. Heden mocht de heer J. van Doeselaar Schoonakker hel voorrecht sma kengedachtenis te vieren van de vervulling zij ner 25jarige ambtsbetrekking als secretaris dezer gemeente. SLUIS, 29 November. De aanvoer zoo in zakken als per monster was tamelijk groot, terwijl er tot de onderstaande prijzen voor TarweZomergorst, Paardeboonen eu Haver redelijke vraag bestond en veel is ver kocht geworden. Jarige Tarwe f 8,00 a f 8,50; Nieuwe dito f 7,00 a f' 7,80; Rogge f 5,25 a f 5,40; Winlergerst f 4,80 h f 5,20; Zomer dito f 4,60 k f 4,75; Haver f 3,00 h f 3,40; Paardenboonen f 5,50 a f 6,10; Blaauwe Erwteu f 7,00 a f 7,50; Craauwo dito f 6,75 a f 7,00 Cauariezaad f 9,00 a f 9,75 GRAANMARKT te AARDENBURG Verkoopprijs per ludde. DINGSDAG, 29 Nov. 1861. DINGSDAG, 22 Nov. 1864. OOSTBüTtG, SO November. Bij zeer ruime toevoer van granen was lieden weder niet dan lager te verkoopen. In 't alge meen gaven houders daaraan toe, en zoo werd van bij na alle artikelen zeer veel verkocht. Jarige tarwe f8,25 a t 8,00, nieuwe dito i'7,50 k f 6,75 rogge f 5,59 a f 5,00, wiutergerst f 4.90 a f 4,60, zomer dito f4,70 a f 4,50, haver f3,25 a f 2.50, paardenboonen f 5,75 a f 5,40 erwten f7,00 k f 6,50, koolzaad f 00,00. LAAGSTE HOOGSTE' LAAGSTE. HOOGSTE Tarwe 8,00 8,25 8,00 8,40 Rogge 5,00 5.20 5,00 5,23 Gerst 5,00 5,10 5,00 5,40 Boekweit 5,00 5,40 5,00 5,60 Haver 3,25 3,50 3,20 3,59 Paardeboonen 5,50 6.00 5.25 6,00 Erwten 5,50 6.00 00.00 00.00 Koolzaad GO,00 00,00 00,00 00,00 AXEL, 27 November. Tarwe f 0,75 a 8,40, rogge f 5,50 f5,60, wiu tergerst f 5,15 a 1'5,50, zomer dito f 4,55 af 4,75, boekweit f 5,60 a f 5,85 haver f 3,25 a 1 3,75 witte erwten f 6,55 a f6,80, groene dito f7,00 a f7,45, graauwe dito f 0,00 a f 0,00 paardeuboo- neu f 5.60 a f 6.05 briïineboonen f 8,40 a 1 9,35, duiveuboonen f 6,35af 6,65, koolzaad f 00,00 a 100,00. MEEKRAPPRIJZEN. Uit Rotterdam wordt alleen berichte dat d prijzen varster waren en meer verkocht werd. Biervliet 29 November1864. Het gemeentebestuur van Biervlietdal in Aprilvoor de benoeming van een Onderwijzer aan de Opeubare School, een zestal maakte, heeft nuvoor de benoeming van een Onderwij zer aan de Nieuwiandsche Bijschooleen drietal gemaakt. Het inconsequente eu willekeurige van die handelwijze springt te meer in het oog, als wij ous heriuuereu, dat iu dit Weekblad vau 29 April, zeker wel uit goede bron, werd meege deeld, dal toen eeu voordracht van zes personen is opgemaakt, om het betrekkelijk klein verschil iu tie punten die op het vergelijkend examen waren behaald door 2 en 3, door 3 eu 4 cn we derom door 45 en 6want hetzelfde kleine ver schil bestaat ook nu weêr. Ja, terwijl het ver schil lusschen 3 eu 4, dat hier vooral ia aanmer king komt, lom zes en twintig punten bedroeg, bedraagt het nu. slechts zes of hoogstens tien. Men had dus veeleer omgekeerd toen een drie tal nu een zestal moeten formeren. Die de bij zonderheden van het examen in April zoo uit voerig eu naauwkeurig aan Redacteur of ecorres- poudeul vau Hit Weekblad had opgegeven, schijnt dat ook gevoeld Le hebben, eu daarom nu >an de door de verschillende sollicitanten behaalde punten te hebben gezwegen: in liet Weekblad vau 25 Nov. wordt eenvoudig het drietal ter al- gemeeue kenuis gebracht zouder meerwaardoor wij dan ook niet zeker weten of het verschil tus- schen 3 en 4 nu zes of tieu punten bedraagt. Eu dan het motief vau de handeiwijzc vau liet gemeentebestuurOfschoon bet iu April deri raad iu de gelegenheid had gesteld om den vier den van het zestaldie in dit district gevestigd was en door velen begeerd werd, legen den zin van vele anderen te kiezen-, heeft hel nu hem willen beletten om den waarnemenden onderwij zer te benoemeuofschoon al de oudersdie hunne kinderen naar de bijschool zenden, zonder uitzondering, dezen wenschten te behouden. IIij heeft wel het kleinste getal punten behaald vaii de zes sollicitauteumaar het verschil is zoo heel klein, cn van dit examen kan niet gezegd worden wat van het vorige terecht gezegd is (Sluisch Weekblad van 29 April) dal het op de streng rechtvaardigste wijze toeging daar alle sollicitanten niet alleen hetzelfde schriftelijk werk haddenmaar ook bij het mondeling examen aan allen bij beurle dezelfde vragen werden gedaan." [De luzeudor van het bovenstaande gaat blijk baar uit van de onderstelling, dat de berichten van 29 April cn 25 Nov. van dezelfde hand zijn. Dit is niet alzooeu wij achten ons verplicht om alle misvatting zoo van zijnentwege als van anderen voor te komen te verklaren dat het bericht van 25 April afkomstig is van een' hulp onderwijzer, die het examen heeft liooren afne men cn dat van 25 Nov. van onzen gewonen Correspondent uil IJzendijkeiemand die lot het ouderwijs iu geene betrekking staal. Aan opzet telijke verzwijging van hel aantal punten (dit zal do geachte Inzender nu zelve we! toestemmen) kan hier dus bezwaarlijk gedacht worden. Red.J WINTERDIENST van 16 October tot 1 April. Van SLUIS Alaandag, 's rnorg. 7 '/2 ure. Dingsdag,'s morg. 6 ure en 's namiddags 2 ure. Woensdag, 'smorg. 5y2 ure en 's namiddags 2 ure. Vrijdag, 's morg. 10 ure. Zaturdag, 'smorg. 7'/> ure. Van BRUGGE: Alaandag,'snam. 3 ure. Dingsdag,'smorg. 8 uro eu 'suamiddags 4 ure. Woensdag,"smorg. 7 uro eu 'snamiddags 4 ure. Vrijdag, "snam. 3 ure. Zaturdag, 'snam. 3]/.,ure. Gedurende deze dienst zal de Stoomboot eens in de Alaand en wel des Woensdags vóór of op Volle Al aan, in plaals van des namiddags 4 ure, des avonds teu 6'/> ure uit BRUGGE vertrekken. De Kaartjes worden afgegeven aan hel Bureau 0 SLUIS, en te BRUGGE bij den Heer LURQUIN aan de Dampoort. Alle Goederen en Commissiën moeten een Kalf uur vóór Ket vertrek der Boot a-.m het Kantoor bezorgd of opgegeven worden.

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 3