Algemeen Overzicht. vrouw verwekt, en zijne zaken verach- feren na tieritwintig ilertig jaar. Wat nu Hij is ia het liijkhij kan zelfs ziji.e nationaliteit betwistenhij kon inmiddels schijnbaar door wctsduiding recht op het Nederlanderschap verkregen hebben. liet hoofd der politie dat na tien twintig dertig jaren een voorganger is opgevolgd weet niets meer van de toelating des vreem- delingsof wel acht zich minder verant woordelijk voor dezes verzuim en ziedaar eenige zieltjes gewonnen voor de armen kas. Jammer in dezen dat het Gouverne ment sedert de jongste volkstellinghet chapitre bevolking" uit zijn verband ge rukt heeft. De vroegere cijfers had men sprekend voor oogen en de beide laatste kolommen: „wettig domicilie" en „aanmer kingen" vallen niet genoegzaam elk jaar in 't oog, zijn niet duidelijk, wat doel cn strekking betreft, of worden eenvoudigweg niet ingevuld. Intusschen konden de Gemeentebesturen, cn in hun eigen belang raden wij hun zulks aan, de tellingswijze van vóór 1S60 zoo als men het noemtvoor memorie volgen en eiken 31 December had ieder hunner het overzicht over de in de gemeente aan wezige vreemdelingen. Dit doel kon men hereiken door eenvoudigweg cene naamlijst van vreemdelingen aan te leggen en ze tevens behoorlijk in het bevolliingsregister plaatsen met behoorlijke invulling der ko lom wettig domidilie". Om eer.e poging te wagen ten einde in (lezen door terugkeering tot het oude omdat liet beter is tot een beteren toe stand te gerakenwillen wij door een voorbeeld spreken. In December 18G4 of Januarij I860 worden de bevolkingsstaten eener gemeente opgemaakt. Men tolt die uit het bevolkings register men verkrijgtom iets te noemen hot cijfer 2000- Men zal perfect welen lioevele mannen en vrouwen getrouwd en ongetrouwdhoevele huwbare jongens en meisjes en hoevele kinderen van beiderlei kunne, weduwenaars cn weduwen men heeft. Ja zelfs welke geloofsbelijdenis ieder hunner is toegedaan dan wel of hij er in 't geheel geene heeft. Men zal weten hoe velen er van beiderlei kunne geboren wer den jaof ze met tweeën of drieën of alleen op dit tooneel traden. Men zal den burgerlijken staat kennen van hendie heengingen, daarheen, waar gecne regis ters meer gehouden worden. De huwelij ken ieder naar dien staatmen zal ze al weêr haarfijn kennen en yan de inge- komonen en vertrokkenen zal men zelfs vermeld zien hoevelen er uit of naar eene andere gemeente van het gewest, van liet Dijk de koloniën of den vreemde of van en naar overzee kwamen of vertrokken. Maar men zal niet weten hoeveel vreem delingen er in eene gemeente zijn; hoeveel ingezetenen tijdelijk uit de gemeente afwe zig zijniets wat echter wel degelijk tot eene goede statistiek van den loop der bevolking behoort. Vroeger had men een staat aldus.: Er waren in de gemeente 2C-0) zielen. Daaronder waren er elders belioorcndc Ui) Dus wettige bevolking 1910 Daarvan verbleven er elders 8!) Is 18.90 Daarbij de 90 elders behoorenden 90 (leeft couo feitelijke bevolking van 10*20 zielen. Men ziet hieruit mede wat men uit de tegenwoordige registers ziet, namelijk de feitelijke bevolking dat is diegene welke wezenlijk (er behoorende of niet) in de gemeente aanwezig was. Kreeg men vroe ger uit de eene of andere gemeente eene kennisgeving van het overlijden van een tot zijne gemeente behoorend persoon de wet tige bevolking werd er meè verminderd de feitelijke bleef dezelfde en men behield het voordeelzoo als we zeiden van elk jaar een geschikt overzicht te hebhen over de aanwezige vreemdelingen. Maar hoe dit zij wij moeten nog een enkel -punt toelichten men werpt ons tegen dat den hoofden der gemeenten of politie bij de vreemdelingenwet te veel macht gegeven is. Wij zetten er eenvoudig tegenover, eu de oudervinding heeft liet bevestigddat geene wet meer waarborgen tegen misbruik van gezag oplevert dan deze. De Lezer, vooral de deskundige oordeele ffet wets-ontwerp ter overplaatsing der Itali- aansche hoofdstad naar Florenceis reeds door het Turijner Staatsbestuur aangeboden in den senaat, alwaar het, dadelijk onderzocht is gewor- deu, na de beraadslaging over de iinauciële maat regelen door den minister Sella voorgesteld eu welker bepleiting reeds is aangevangen. In de diplomatieke kringen bekommert men zich nu veel om te weten welk antwoord het Staats bestuur van den Paus zal geven op de mede- deeliug van het laatst gesloten Fransch-Italiaansch verdrag. Sommigen beweren, dat de nuntius van Pius IX., in zijne gesprekken met den minister Drouyn de Lhuysgeruststellende overtuigingen heelt geput, welke hij reeds uitgedrukt zou heb ben in eeue dépêche aan het hol van Rome. Men vreest hier, echter, dat het Mgr Chigi er maar moeijelijk gelukkeu zalhie overtuigingen te doen deeleu door den Romeinschen minister Kardinaal Anloneliiwantluidens bijzondere brieven uit Rome, wachtte deze slechts het einde af der beraadslagingen in het Turijner Parlement, om de kennisgeving des heerea Drouyn te be antwoorden. Alen voegt er bij dal de Kardiuaal maar weinig veranderingen zal brengen in zijne eerst geschrevene nota, welke waarschijnlijk slechts in den loop der week te Parijs zal komen. De Eerste Kamer van den Oostenrijkschen Rijksraad heeft het antwoord op de troonrede van Keizer Fraus-Joseph aangenomen, na eenige uitleggingen van den minister vou Rechberg die de noodzakelijkheid heeft betoogd eener Oos- tenrijksch-Pruisische alliaiitie eu der goede ver standhouding lusschen de twee sroote Duitsche mogendheden eu de andere Staten van het Duitsch verbond. Blijven nu te vereffenen de vraagstukken van do ontruiming der hertogdommen Holstein en Lauenburg door de boudstroepen waarop Prui sen sterk aandringten de opname van het Kei zerrijk Oostenrijk in het Zollvereiu. De ontruiming van Jutland moest reeds volle dig zijn. liet Ooslcnrijksch-Pruisisca leger is ontbonden, de opperbevelhebber, Prins Frederik Karei van Pru'sen kondigt het aan in een dag orderwaarbij hij afscheid van het leger neemt, het de schitterende wapenfeiten van den veld tocht herinnert, en vooral aandringt op do goede verstandhouding, die niet, opgehouden heeft lus schen de soldaten der twee landen te heerschcn. Blijven wij goede kameradenheelt de Prius gezegd, eu vergeten wij niet, dat Oostenrijk en Pruisen vereeuigd, sterk, machtig, onoYerwinne- zijn Dit heeft Denemarken en de Duitsche bond dan ook in den jongsten lijd maar al te wel on dervonden eu zal iedere kleinere mogendheid ondervindendie bet ongeluk heeft hun te mishagen of huune zelfzuchl op te wekken of te liberaal wil zijn De voornaamste politieke lijdingen zijn weder die uit Belgie; het liberale Ministerie gaat on verdroten voortmaar treedt met iedere hande ling zegevierend uit den woedenden kampstrijd te voorschijn. Ten einde den aard des strijds te heter te doen kennen, het Aliuisterie en de ministericlen te beter te waarderen, laten wij de Belgisch-Vlaam- sche clericale bladen zelve verhalen.; de lezer oordeele. Zoo spreekt er een over de zitting van den 25 November De schandaligste der politieke eomedien is heden in de zitting van den Senaat gespeeld geworden. Twee senateurs die gisteren legen artikel 49 van het ontwerp gestemd hadden ar tikel waarhij de studiebeurzen aau de hooge- school van Leuven ontnomen werden, ziju he den van gedacht veranderdniet het oogmerk zoo zij zelve bekend hebbenom het gevaar loopende ministerie te redden! Alen weet, dat artikel 43 in kwestie het halelijksto der grond beginselen in wetgeving toelaat; te welen de te rugwerking. Nu dan, dat artikel is gisteren b;j gelijkheid der stemmen verworpen. Onder de aan het artikel vijandige stemmen van gisteren, telde men die van de heeren Joostens en Ali- chie/s-Loossenateurs van Antwerpen. Do heer Labbeville heelt zich, zoo als iu de vorigo zit ting onthouden. De tweede stemming van dit artikel heelt die van gisteren vernietigden het artikel 49 is eindelijk gestemdmei 28 tegen 26 stemmen en drie onthoudiugende heeren JoostensMichiels-Loos en de Labbeville. Na de stemming van het budjet van ontvangsten en uitgaveu en de uitgaven bij orde en het bud jet der onwaarden voor 1865 is de Senaat onbe paald gescheiden. Alen ziet bel: de strijd voor een beginsel, na melijk om bij de wet eene wet terugwerkende kracht te geven heeft gezegepraalddoch het getal der meerderheid vergunt ons niet om aau dit besluit het karakter en het gezag eener staatsrechterlijk waarheid te geven. Verder: De wel op de kerkfabrieken, zegt het Vlaamsch Land, welke in de verledene weck. aan de Kamer is voorgedragenverschilt weinig met die, welke verleden?jaa,r aan de bisschoppen gezonden werd ,,..tëü eihdè^e^ien over te raad plegen. Zij heeft het slechte en beroovende ka rakter der wettendie de liefdadigheid strem men en de studiebeurzen pluuderen. Onder do onbeduidende veranderingendoor welke het ministerie beweert recht aau de re- clamalien der bisschoppen gedaan te hebbeu zijn er twee die men als heel gewichtig wil doen doorgaande eerste bestaat hierindat de bis schop van rechtswege deel mag maken van den fabriekraad der hoofdkerkof er zich doen ver vangen door ecnen vicaris-generaal. De gouver neur heeft hetzelfde vermogen en kan vervangen worden door een lid der bestendige deputatie. De tweede verandering betreft de geldomhalingen iu de kerkeude bisschop heeft het vermogen dezelve te machtigen, maar voor de noodwendig heden van de godsdienst alleen. Daarin bestaan de veranderingen die mea zoo hoog schat in de ministeriële kringen maar; do wet op de kerkfabrieken strekt om de burger lijke overheid meester te maken tot in de kerk en in de sacristij zelve. Vroeger riepen de libe ralen De burgemeester op het stadhuis en de pastoor in de kerk!" Nu beslaat zulks niet meer, cn de ministeriële leus is: Wij meester op het stadhuis, in de kerk, in de sacristij en de pastoor daar buiten 't Is het piemouteesch stelsel, dat men in Belgie voert! Eindelijk deelt een Vlaamsch blad de wet op verkiezingen mede: Ouder de wellen, welke op het bureau der Kamer zijn neergelegd, is er eene betreffende het bedrog in de kiezingen. Ziehier eenige schik kingen welke L'Office de Pubücüé mededeelt De wet bestaat ongeveer uit 40 artikels. Zij straft met eeue boete van 26 tot 200 fr. de kiezers, die zich onwettig ais kiezer hebben laten opschrijven. Zij maakt gezegelde kiesbriefjes (even als in Holland) en geleverd door het ministerie van binueulandsche zaken. In dat geval worden de vaischegekleurde briefjes oumogelijk. Elke kiezer zal met zijnen bijeenroepingsbrief vijf vierkante slembriefjes ontvangen. Hij zal er bovendien bij den katvanger van het enregislremeut zooveel kunnen bekomen als hij verlangt. Op dit papier zal hij zijne stemming moeten schrijven vervolgens het in vieren vouwen op die wrijze dat het zegelmerk er buiten op siaat. In de slemmhugzaal zaltusschen het bureau en de kiezers eene afscheiding zijn van twee meters écn palm hoogte, die eenen gang zal vormen dio voor het bureau zichtbaar zijn zal. Gedurende den oproep der, kiezers zal zich niemand voor de tafel van het bureau mogen be vinden dan de opgeroepen kiezer. Elke persoondie in de zaal nota houden zal vau de stemmen, zal met eeue boete van 26 tot 100 fr. gestraft worden. Alen zal als ongeldig aanzien ieder bulletin, dat niet met de hand zou geschreven zijn of nutle- looze aanduidiugeu zou bevattengeschikt om hel te doen herkeuneu. De president zal geene lezing geven van de namen, die er, meer dan vereischt wordt, op het briefje geschreven staan. Elke aanbieding of belofte van geld, spijzen, dranken of andere voordeelen gedaan met in zicht van invloed op den kiezer te oefenen zal gestraft worden met eeue boete van 26 tot 20ü fr. Die boete zal insgelijks de personen treffen, die het aanbod of de belofte aangenomen hebben. Elke poging tot stemopkooping zal gestraft worden met eene boete van 50 tot 500 franken en het verlies van het stemrecht ea van dat oin gekozen te worden gedurende vijf jareu. Hetzelfde zal het geval zijn met alle aanbod en belofte van openbaar of bijzonder emplooi. Alwie geweld of bedreigiug zal gebruikt heli- ben of op eenige manier de onthouding van eenen kiezer zal verwekt hebbenzal gestraft worden met eene boete van 26 tot 200 fr. of eene gevangenis van 1 tot 7 dagen. Indien de plichtige een openbaar ambtenaar is, zal hij altoos door het maximum gestraft wor den, 'twelk ook zal toegepast worden op diegenen die de gelden zullen gestort hebben om het bedrog te begaandoor tusschenmiddeliDg han delende. Zij die gewapende of niet gewapende man nen bij do bureaux geplaatst hebben onder, voorwendsel van de kiezers te beschermenzul len gestraft worden met 14 dagen tot eene maaniï gevangenis. Zij die deel maken van deze benden zullen, insgelijks met eene boete of met de gevangenis gestraft worden.

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 2