Algemeen Overzicht. belegerdeerst heeft zij bijna half Europa tot hare zijde overgehaald duor het Pro- lestantismusdaarna kwam het filosophis- musdat Jezus Christus zelf aanvielen ten laatste (niet moer onder een vreemden naam) de revolutieen menigmaal meenden de vijanden van den Heiligen Stoel zijn einde nabij te zien Wat dunkt u Lezers heeft het Vlissing- sclie blaadje wel eenig recht om de Mid- delburysche Courant te insinueren Te in sinueren, omdat de Middelburg sche Courant fei ten gaf, die de corypheën van het Vlissingertje niet welgevallig waren. l)och wij hebben met dien strijd niets te makende Middcl- burgsc/te Courant is mans genoeg om hare eigene zaak te bepleiten. Maar wat wij willen constateren, is de laster, de insi nuatie, die het Vlissingsch Weekblad zich tegenover een aanzienlijk deel der Christen heid veroorlooft, als 't het Protestantismus en de revolutie vereenzelvigt. Wat zou haar dunken, indien wij eens de vraag stel den en met de geschiedenis in de hand beantwoordden„Wie heeft dan wel die revolutie uitgelokt?" Maar we willen nie mand grieven ook hen nietvoor wie 't Vlissingsch blaadje schrijftalthans meent te schrijven daarom zeggen we er alleen vandat 't behoorde in 't Italiaansch ver taald te worden en over de bergen verspreid. Tegen hare nationaliteit protesteren wij MILITIE-VP.EEMDELINGM. Onder bovenstaanden litel deelen onderschei- denc Vlaamsche dagbladen eenige bijzonderheden mede, die, in grensdistricten als dc onze, der overweging en aandacht verdienen. Zoo als men weetbestaat tusschen Nederland en Belgie, op het stuk der dienstplichtigheid voor dc Nationale Militie, wat men noemt de weder- kcerigheid", dat is: Evenmin als de Nederlan der in Belgie wonendetot de krijgsdienst al daar kan worden verplicht, evenmin kan zulks do Belg in Nederland. Onderscheidene voorbeelden zoudeu wij reeds kunnen aanwijzen, met welke naauwgezetheid in Zeeland en de beide Vlaanderens dit stelsel op de meest vrijzinnige wijze wordt gehandhaafd. Sedert eenige maanden isvoor het aangaan van een huwelijk üo vcrleeuing der dispensatie van het overleggen van het attest van voldoening aan do Nationale Militie bij onsaan de Commissa rissen des Koaings opgedragen en wij mogen wat Zeelaud betreftgetuigen dat deze maatre gel zeer guustig werkt en de huwelijksvoltrek kingen van Belgen met Nederlandselie. vrouwen nietof niet noemenswaardig vertraagd worden. Dat de zaak echter steeds oplettendheid voreischl en do bepaling van nationaliteit soms zeer ver kan en moet gaan, lecre het volgende, boven bedoelde Vlaamsche schrijven: „Eone belangrijke beslissing, in zake van Mi litie is onlangs genomen over een vraagpunt hetwelk in onze grensgemeenten niet zeiden voorkomt. Deze beslissing kunnende dienen tot richt snoer voor belaughobbendcnwelke zich in een dergelijk geval zouden bevindenachten wij het nuttig de zaak aan onze JLezers modo te deelen. Zekere Josephus van Doorenwonende bij zijnen vader, te Mcrxplas (Antwerpen), werd in den loop van dit jaar aan den Meer Koninklijken Arrondissements-Commissaris aaugeklaagdals zich onttrokken hebbende aan de Militie-loting van 1863, aan welke hij volgens zijnen ouder dom had moeten doel nemen. Na gedaan onderzoekbekwam de Commissaris de overtuiging, dat Josephus van Dooren, Ne derlander zijnde van do militaire dienst in Belgie moest ontslagen zijnen dat hij dienvolgons als refractaire niet mocht beschouwd worden. Nogtanszijne ambtelijke plichten waarnemen dedeed de Meer Commissaris een omstandig verslag over de zaak aau den Gouverneur der Provincie. Dezo hoogo ambtenaar het gevoelen van don Heer Arrondissemenls-Commissaris niet deelendo of wel in twijfel verkeereude raad pleegde het Departement van Biuuenlandsche Zaken. Do lieer Minister van Binnenlandscho Zaken antwoordde, dat hij, met den Meer Minister van Justitie, van gevoelen was, dat Joseph van Doo ren Belg wasen dienvolgens had moeten deel nemen aan de loling van 1863; maar dat, aange zien hel aannemelijk wasdat van Dooren zich tor goeder trouw als Nederlander had beschouwd hij niet als refractaire, maar als enkel loteling moest aangezieu wordenen dat hij dienvolgens eeue buitengewone loting moest ondergaan. De loting geschiedde to Turnhout, en van Dooren, een dienstplichtig nummer getrokken hebbende werd eenigen tijd daarna te Antwerpen geroepen voor den Heer 'Gouverneur en do Heeren Deus en Coersleden der bestendige deputatie zittende als huilengewone Militieraad. „Van Dooren werd voor de dienst aangewezen niettegenstaande het tegenstrijdig gevoelen van den Heer Arroudisseïnenls-Commissaris van Turnhout. De loteling ging in beroep Legen deze beslissing; maai' de bestendige deputatie zittende als recht bank van beroep verwees wederom van Dooren lot de dienst, met eensluidende stemming van al de ledenalhoewel de Heer Arrondissements commissaris herhaalde maal de vrijstelling van yan Dooren had voorgestaanzich grondende op de volgende beweegreden „Dat J. B. van Dooren, grootvader (let wel!) van den loteling Josephusgeboren te Gilze (Nederland) den 10 Januarij 1770 zich te Weelde (Belgie) gevestigd heeft in '1803 of 1806, alwaar hij tol in 1813, het jaar zijns doods, zijn verblijf gehouden heeft. „Dat, aldaar het enkel bedrijf van dagwerker uitgeoefend hebbende, en nooit oenige eigendom men of etablissement in Belgie gehad heb bendehij nooit dc meeuing heeft geuit, om voor altijd in Belgie te blijven cn alzoo van zijne hoedanigheid van Nederlander af te zien. Dat J. B. van Doorenzoon van den voor noemden en vader van den loteling Josephge boren te "Weelde, in 1806, van eeuen Neder- landschen vadernaar Holland is vertrokken in 1823 of 1824, vóór dat hij zijne meerderjarigheid bereikt beeft; dat hij aldaar een huwelijk aan- gegaau beeft en verscheidene kinderen heeft ge wonnenonder welke de loteling Joseph: dat hij altoos in Nederlaud zijn Verblijf heeft gehou den tot in 1860, wanneer hij, te Merxplas (Belgie) eeno hoeve aangekocht hebbende, dezelve is komen bewonen en nog heden bewoont. Dat J. B. van Dooren vader van den lote ling, alhoewel hij geboren is in Belgie van eenen Nederlaudschen vader, in Belgie gehuisvest, nog tans niet kan beschouwd worden als Belg, lui— dens Art. 8 der Grondwet van 1815. „Dat, ingevolge, de vader van den loteling Nederlander zijnde, deze ook Nederlander is. „Dat, aangezien de Nederlandsehe onderda nen vrij zijn van dc Belgische militaire dienst j de loleiing Josephus van Dooren moest ontheven I verklaard worden van de militaire dienst in Bel- I gio en in de registers van de militie geschrapt. J „Het hof van cassatie, dit stelsel aannemende, heeft het besluit der deputatie van Autwerpen verbroken en lot wijziging verzonden aan de deputatie van Brussel (Gedeputeerde Stalen van Braband)welke in hetzelfde gevoelen deelende Josephus van Dooren van de Belgische militaire dienst heeft ontheven." In hel Italiaansch Parlement heeft do minis ter, generaal de La Marmora, eene nieuwe re devoering uitgesproken, met het doel om eenige zijner gezegden nader toe te lichtenvooral die aangaande het Venctiaansche vraagstuk en de gunstige gestemdheid des Franscheu Keizers, heelt verklaard, dal hij geone de minste zinspeling heeft willen maken op drukking of geweld, maar alleen op demogelijkheid, dat Keizer Frans Joseph zelf eeumaal zou begrijpen, dat de verlating van Veuetie, legen eene goede schadeloosstelling, geeue de minste afbreuk zou doen aan de be langen noch aan de krijgseer van Oostenrijk. Het hoofd van het ministerie heeft èij deze gelegenheid nogmaals do opstandspogingen thans te werk gestold op de grenzen van Frioul en Treviso, gestreng afgekeurd, zoo wel als de werking der revolutionnaire partij, welke die be weging ondersteunen wil. De minister hoeft insgelijks het gerucht eens nieuwen afstands vau grondgebieddoor Italië aan Frankrijk te doenin vergoeding van de terugtrekking der Franschc troepen uit Rome, stellig gelogenstraften tevens het gevaar der verspreiding van dergelijke geruchten aangetoond. De heer Mordiuidie 't woord nam na den geueraal-miuislerheeft het verdrag van den 15 September bestredendoch de overplaalsiug der hoofdstad goedgekeurd. Gelijk men weet, is de heer Mordiui het hoofd vau do oppositiepartij in T Parlement. Te Parijs gelooft men dat het Ministerie van Turijn het geheel en al eens is met de Fran schc regering. Eeu bewijs hiervan vindt men in het feit, dat de Fransche minister, Drouyn de Lhuysna zijne terugkomst uit Compiegue, al waar hij eeuen kabinetsraad had bijgewoond, zich dadelijk bij den gezant, Nigra, heeft bege ven, om hem, uit "s Keizers naam, deszelfs hoogo tevredenheid uit te drukken over de Yerklariugeu van het Italiaanscho Staatsbestuur. In weerwil der mislukte poging om op de gren zen van Venetie eene volksbeweging te doen ontstaanheeft de Oostenrijksche regering een aantal districten van Frioul en Reviso in staat van beleg gesteld. Niettegenstaande de plechtige verklaringen der Ilaliaansohe ministersmerkt men duidelijkdat de Garibaldiaausehe partij op dat punt werkzaam is, en daL men iiaar te Turijn de vrije handeling laat. Maar de bevolking ver stoot vooralsnog met afkeer die aanhitsingen lot oproeral is zij lijdende, en zuchtendo naar ver lossing en vrijheid. De nieuwe Italiaansche vrijheid beeft reeds zoo veel bloed gekost, dat het geenszins bevreemdend is dat men op de grenzen bevreesd is geworden voor ondoordachte pogingen. Het geschil tusschen Brazilië en het kabinet van Washingtonten gevolge vau de vijandelijke daad der Wachusett tegeu don Zuidelijken kaper Florida, in de onmiddelijke nabijheid van Bahia, kan lot ernstige gevolgen leiden, indien de Noord- Amerikaanscbe regering de handelwijze vau den kommandant der Wachusett goedkeurt. Voors hands heeft de gouverneur van Bahia een bevel uitgevaardigd aan de autoriteiten in de provincie, strekkende om genoemden oorlogsbodem van het bondsbestuur in geene der havens toe te laten. De Engelsche bladen bespreken de handelwijze van de Wachusett nog bij voortduring. Zoo als te denken iskomen zij nadrukkelijk op legen deze schending van het volkenrecht j en het ge beurde met de Trent komt hierbij weder in le vendige herinnering. Toen moest het kabinet van Washington toegeven, omdat het met een machtigen Staatmet Engelandte doen had dat, er is geen twijfel aan, hiervan des noods een casus belli zou gemaakt hebbenaangezien 's lands eer hierbij belrokkeu was. Maar zal het kabinet van Washington ook locgevennu het tegenover eeue zwakke mogendheid staat? Wij hopen en geloovenJawant er is het Noorden alles aangelegen om de sympathie dei- beschaafde wereld te behouden. Do bondsraad te Frankfort heeft eindelijk me- dedeeling ontvangen vau bet Deeusch-Duitsch Verdrag. De dagbladen van Warschau behelzen den tekst der aanspraak door den heer von Berg gedaan bij de opening der zitting van den staatsraad. De luitenant van den Czaar heeft daarin ver klaard dat or nog veel te doen was om het kwaad te herstellen, dat Polen zich zelven had berokkend. Die taal laat niet hopen, dat er maatregelen van verzoening en verzachting tegenover Polen zullen genomen worden. De Fransche Moniteur geelt tijdingen uit Mexico, welke zeer gunstig zijn. Keizer Maximiliaan zet zijne omreis voortte midden van de toejuichiu- en der bevolking. De inneming vau Matamoras eeft een diepen indruk gemaakt. De juaristischo troepen zijn sedert het roemvolle gcvechl van 21 September in wanorde en in opstand. Juarès, vergezeld door een lOOtal ruiters, vluchtte, om trent den 27 September, naar Chibuahua. In Belgie geeft het wets-ontwerp op de studie beurzen stof tot veel polemiek. Volgens de cle- ricalen is het wels-oulwerp waarover nu in den Senaat beraadslaagd wordt zeker wel een dei- onrechtvaardigstewelke er sedert 1830 in dc Kamers gebracht werd. Zij zeggenDat ontwerp van wet schendt de vrijheid cn de heiligste rechten van den burger; zijne terugwerkende kracht is eene staatkundige ketterij en zijn wezenlijke geest gaat rechtstreeks tegen het godsdienstig gevoel van de overgroolo meerderheid der Belgen in. De laatste wil vau eenen stichter moet van ge slacht tot geslacht in heiligheid bewaard wor den welnudaaraan komt het Belgische gouvernement 'teerst van al te kort. De beur zen der universiteit van Leuven zijn 9/,0 geslicht door geestelijke personeuen die duidelijk in hunne fondatiëu verklaardendat zij die gelden bestemden voor de studiën der Roomsch-Kalho- lieke leerstelsels en voor geene andere en om des te zekerder te zijn dat de wil des stichters heilig zou worden nagekomenbeeft men zorg gedragen, de opvolgende toczichters aan te wijzen. Wat wil integendeel het gouvernement doen Het wil de hand leggen op die beurzen den wil van den stichter schenden, de hoogeschool van Leuven nitpluuderen de beurzen verdeden tusschen de staats-hoogcscholenen dus niet al leen het recht van eigendom onder de voet trappen, maar zelfs dio gelden, voor een god vruchtig doel bestemddoen dienen om den student te BrusselGent of Luik op te voeden in beginselen die teenemaal met het inzicht van den stichter strijdig zijn. Meer dan dit Om het inpalmingswerk des te gemakkelijker te kunnen uitvoeren vernietigt het wets-ontwerp de manier van administratieen daardoor wor den zoowel het recht vau den testateur, als liet verkregen recht, miskend. Do Slaat legt de hand op alles de Staat wordt de uitdeeler dei- gelden de Staat neemt en geeft naar goedvin den Dat is de centralisatie in den vollen zin des woordsdat is de God Staat op den troon gezet en zulks in een land. dat bekend is als de wieg der wezenlijke politieke en burgerlijke vrijheid De uitplundering, het schenden van den eigen dom, het miskenncu van het recht des burgers kan door niets gewettigd worden al heeft men het geweld en de macht dan ook Yoor zich. Doch men wilmen zal lot zijn doel geraken en in dat geval maakt men zelfs gebruik van dé terugwerkende kracht in de wet eeno macht, welke alleen door de dwinglandij kan uitgevon den zijn. De iiberale senator Van Schoor, die het ont- wern heeft verdedigd, zegt: het is een middel om het beginsel van het Katholicisme te verzwak ken dc uitbreiding er van to beletten en inte gendeel met die gouden en zilveren steunpilaren

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 2