ONDERWIJS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. N°. 44. Vijfde jaargang. A" 18(54, Algemeen Overzicht. SlllI5i(lïiWMBÜD l)it Weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels f 0,75; elke re^el maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,15; VriirllO' OpfnliAi» daarboven f0,12y2, behalve het zegel van f 0,3.5 voor iedere voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f 1.30 nJUclD v/LlUUtl. plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels, Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezesalles francobehalve de bekende Correspondentiën. Vervolg. V"- - Pen groot nadeel van deze manier van schoolgaan is nu 't geen in de school cr het gevolg van isde onmogelijkheid om geregeld klassikaal onderwijs te geven. Verbeeldt ude onderwijzer regelt met nieuwejaar de klassen en vormt die in on- derafdeelingenen gedurende de twee of drie eerste maanden des jaars hebt gij eene modelschoolmet een voldoend personeel worden alle vakken geregeld behandeld en de schooluren vliegen onder genoegelijke geregeld verdeelde werkzaamheden voor on derwijzers en leerlingen omeer ze 't Weten. Dan ziet, daar komen Maart en Aprilen als met een tooverslag is de orde verstoord en het schoone gebouw van het klassikaal onderwijs springt uiteen een paar maanden verderen de belang stellende schoolhozoeker ontwaart slechts de fragmenten van het bestaan hebbende een zestal treurige restanten der drie klas sen en hunne afdeelingen daarmede sukkelt men den zomer door, hier een hoopje eerste klasseuit de resten der beide afdeelingen zamengestelddat afzonderlijk onderricht moet ontvangenen zoo ook is het met de overigen. Daar komt October en No vember de aardappelpeurdersarenlezers en lioutrapers komen zich warmen en ma ken volgens de wetaanspraak op onder wijs. De fragmenten die intusschen voor uitgegaan waren de ijverigeleerlustige en leerzuchtige jeugd wordt tot stilstand veroordeeld omdat de Vandaalsche benden met hen gelijken tred moeten houden en zoo gaat 't het eene jaar uithet andere in. Gij en ik belmoren tot de weldenken- den die hunne kinderen naar school zendon om te leeren en zij verliezen een aantal nuttige uren die van den grootsten invloed zijn op latere jaren en waarvan men ook mag zeggenhier hangen van geringe schreden vaak deugd en ondeugd af; van oogenblikken eeuwigheden en zij verlie zen die schreden en die oogenblikken in ons oog eeuwighedenter wille van een geslachtwiens Ion plaisir in dezen de wet is. Laat nub. v.een weldenkend armverzorgerop eigen gezagschooltoe zicht houden en den schuldigen ouderen be dreigen met de onthouding der liefdegaven in den winter geen nood de politie zal er wel voor zorgendat niemand op straat kapot gaatis een volksgezegdedat met overtuiging door de menigte wordt uitge sproken en dat hare zonden aankweekt Dan ook voor den onderwijzer met betrekking tot zich zeiven en met betrek king tot de maatschappijheeft de wet gemeend te zorgendoch ze is in die zorg jammerlijk te kort geschoten zij heeft hem willen verheffen en ze heeft hem in een ambachtsman een industrieel herschapen die de school als een middel van geldwin ning kan bewerken of zij heeft hem het uitzicht gegeven op een inkomen van f 500. zii heeft't is waar (en misschien maar al te veelkennis kundewetenschap van hem gevorderdmaar zij heeft tevens den grond gelegd tot eene geleerdheidsfabriek tot eene opfokkerijtot eene africhtings- plaats voor examens. Uw jongen moet naar Delftnaar Breda, naar't Nieuwe Diep, naar de nobele aristocratische Registratie geen noodnaar de school maarbij een onderwijzer onder de nieuwe wet geëxami neerd en hij zal hem wel africhtenal zou hij er de natuurkunde met eene lucht pomp cn de rekenkunde met eene machine inpompen. De leerlingen onzes tijds weten het ook reedsAls ze Bosscha I.odewi.ik Mumer Kempees van Heusde cn Bauon Ghijben ingepompt zijnzijn ze klaar. Eveneens de toekomstige hulponderwijzer in Zuid-Holland zegt hij, domineert Roorda, in Groningen zit Brugsma op den troon in Gelderland kom je klaar dan genoeg van al die specialiteiten en oppervlakkigheid Men versta ons echter niet verkeerd wij zeggen niet, dat de genoemde Schrijvers geene kundige mannen zijnintegendeel wij prijzen hunne werken aan wij loopen er hoog meê en 't is in den vreemde een onzer lievelingsideeënden vreemdeling te wijzen op onze moderne Broekuuizens even knap met de penals met het zwaard, 't Is ons eene vreugde, te mogen getuigen dat onze officieren iets meer zijn dan beaux sabreurs en paradegekkenmaar 't jammert onsdat hunne en aller geleerden werken een naam maken, ook omdat ze verlaagd worden tot hulpmiddelen bij de tegenwoordige africhtingskunst. Wij hoorden in onze jeugd meermalen van een „Kort Begrip"; lacy,wat al korte begrippenwat al Courswat al Essay's zijn er thans noodig voor do africhtings- theorie onzes tijds vormleer, natuur-, geschied- en aardrijkskundereken- stel en meetkunde hebben hunne korte begrippen I Wat wilt ge dan Beter schooltoezicht meer macht onzer tien provinciale inspec teurs en een honderdtal schoolopzieners die gevaar loopen van tot inspecteurs en opzieners onzer hedendaagsche drilfabrieken bestemd te worden. De tegenwoordige hoofdonderwijzer is bijna bandeloos. De wet moge zorgen voor grove buitensporighedenvoor de uitwen dige eerbaarheid en het lichamelijk behoud onzer kinderen tegen de verpesting hunner geesten heeft zij geene middelen. De on derwijzer behoeftb. v.niet eens slechte leerboeken te gebruikenlaat hem eenvou dig negative verzwijgende nemen en wat wordt er niet een schat van geloof, hoop en liefde vermoord en verstikt in de kin derharten I Bij het zien en ondervinden daarvan bloedt ons hartw ij willen al weder afdalen tot de naakte werkelijkheidteêre snaren hard en gevoelig aanraken. Dat ze waarschuwend en ten goede mochten tril len! Wie belet tegenwoordig, b. v., een onderwijzer, om dagelijks in de school zich zeiven te verdoemen en de oordeelen Gods over zich in te roepenten aanhoore der jeugd Wie belet hem het maken van fabelen cn vergelijkingenin verband met wat ieder burgerieder Nederlander heilig acht Wie belet hem om bij de oefening van de geschiedenis te spreken van een voor-historisch tijdvakcn het Oude Testa ment op ééne lijn te stellen met de Mythe der Grieken cn Romeinen Wie belet hem het verkeeren in herberg cn kroeg mits bij zich van dronkenschap onthoude Wie kan hem noodzaken te werken voor do kostbare onderwijzersgezelschappen en ter eigener oefening Willen wij de vrijheid aan handen leggen Vraagt gij dat, die bij uwe nieuwe school wet, ais bij een ander Evangelie zweert? Met evenveel grond werpen wij u tegen dat gij het mogelijk hebt gemaakt dat de vrijheid misbruikt wordt tot losbandigheid En dan uwe schooicommissien De hemel beware ons voor meer dergelijken onzin Verbeeldt u een wethouder, die heel goed wethouder kan zijnmaar voor de school niets deugtomdat hij van de school niets begrijpt. Een wethouder in eene landge meente kan een fiksch landbouwer, ecu goed financier zijn maar is hij daarom ge schikt voor de schoolcommissiewaaraan maar we willen hot voor ons historisch woord niet uitspreken Alleen vragen wij of de half Belgische half Duitsche boer op onze grenzendie geen enkele volzin goedzuiver Nederlandsch aan elkander weet te brengen geschikt is voor het schooltoezichtdat hem toch (getuige de breed gedrukte, in te vullen Gemeente verslagen over het lager onderwijsdie door den koker van schoolopziener cn in specteur den minister bereiken) waarachtig toevertrouwd is? f Ver volg in 't volgend nommerj. file Keizer en de Keizerin van Rusland bevin den zich thans in Frankrijk. De doorluchtige per sonen hebben den eersten nacht te Mulliausen doorgebracht. De gezant van Rusland te Parijs en de minister van het Keizerlijk Russisch Huis die zich ook te Parijs bevond, zijn hen naar de grenzen te gemoet getrokken. Generaal Fleury •was er door Keizer Napoleon heen gezonden", oin de Russische Majesteiten lo verwelkomen. Volgens eene briefwisseling uit «Parijs zou die generaal nog met eene andere vertrouwelijker zending gelast zijnnamelijk die om de persoon-

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 1