BINNENLAND, aan haar vaderland ontrukte meisje* naar Enge land exporteert. Tusschen de Ncderlandsche en Pruissische regeringen worden onderhandelingen gevoerd om in het vervolg dezen doorvoor te verhinderen. In Nassau en Hessen geschiedt echter niets om aan dit kwaad een einde te maken. Wij zeggen: cere der Nederlandsche. Regering die deze schanddaden wenscht te doen ophouden; doch, zonder aanmatiging zouden wij wel eenen Raad willen geven, althans ecne vraag doen, die ons reeds lang ook in andere opzichten voor den geest stond namelijk de deputatiekunnen deze verlaten, onverzorgde kinderen door onze rege ring niet genaderd worden ten behoeve onzer koloniën? kunnen ze niet naarlndie of Suriname worden overgebracht, om daar nuttige arbeiders te worden, daartoe op kosten van den staat, naar hunnen stand opgevoed Waar toch rege ringen zoo als de Hessische waarover al wat mensch heet sinds lang den staf. heeft gebroken zijne onderdanen laat rooven aan den geboorte grond waarom daar de hand niet uitgestoken en aangenomen Het konden misschien de toekomstige vrouwen zijn voor den soldaat in Indie, mits ook deze be ter opgevoed werd om alzoo cene landbouwende vrije Kolonie in gindsche gewesten aan te kwee- ken en de beginselen der beschaving daar te brengenwaar die beschaving zoo uoodig is tot behoud. Te meer, wijl de valsche beschaving zich met den dag ginds dreigt te vestigen en den Inlander de oogen te openen om eerst tot zelfs- besluur cn daarna tot onafhankelijkheid te ge- geraken. Zou men op dergelijke wijze de koloniën niet met zedelijke banden," veel hechter dan stoffelijke, aan het moederland kunnen verbinden en alzoo den weg bauen om de koloniën te doen worden wat ze moeten wordenProvinciën van hel Ko ningrijk der Nederlanden DUITSCULAND. Men leest in den Figaro Programme: „Inden schouwburg van Ulm is een verschrikkelijk on geval gebeurd. Vier en twintig lampendie aan het plafond der zaal hingen, zijn te midden eener vertoouing gesprongen en de vlammende petro leum is als eeu vuurregen op de toeschouwers gevallenwaaronder zich een groot getal dames bevonden. In een oogenblik stonden de klecren van een 2ötal dier ongelukkigen in vlam en de zwaarste brandwonden zijn er door veroorzaakt. Eene dame is eenige uren na do gebeurtenis aan de gevolgen barer wonden bezweken." FRANKRIJK. Een jong schilderdie met deu spoortrein van Parijs naar Lyon reedwas aan een der tusschen- stations uitgestapt en zoo "getroffen door het schoono landschap rondom hem, dat de trein wegreed en hij dus eeu trein moest overblijven. Aan hel stations-kofüjh'uis liet hij zich, om den tijd te doodeneen diner geven eneven als eenige oogeublikken geleden de prachtige land streek hem den lijd had doen vergelen deed de goede wijn hem vergeten hoeveel geld hij wel rijk was. Toen het uur van vertrek naderde en hij zijne porlcmonnaie met de rekening van het di ner enz. vergeleken had, bleek het, dat hij, wan neer hij zijn plaatsbriefje had betaald, den kas telein fr. 17,50 moest schuldig blijven. Hij ver haalde dezen openhartig zijn ongeval en beloofde het geld te zullen overzenden. De kastelein was zeer beleefd en zeidcdat dit geval eene eer voor zijn wijn was; dat hij den reiziger voor die kleine som volkomen vertrouwde; dech verzocht dezen ten slotte, zijn naam cn de verschuldigde som met krijt onder den kapstok op den muur te willen schrijven daar het geheugen van do kas teleins gewoonlijk zoo slecht is. „Maar zeide de jonge schilder dan zal immers iedereen zien dat ik u geld schuldig ben gebleven." Wel volstrekt niet was het antwoord gij hangt slechts uw overjas over het geschrevene. Zoodra gij mij het geld zendt, veeg ik uw naam uit en zal dan den jas dadelijk aan uw adres doen toekomen." DELGIE. BRUGGE 7 October. Sedert verscheidene dagen werkt men vlijtig aan de toebereidselen voor de wijding van Mgr. Faict. In de hoofdkerk is men bezig met een groot altaar op te richten hetwelk aan al de personen die in de kerk zijn, zal toe laten de plechtigheid te zien. Do mis, welke te dier gelegenheid zal gezongen wordenis die van Hay dn de voornaamste kunstenaars der stad zijn uitgenoodigd om hunne medehulp te verleenen. De verlichting, welke te dier gelegenheid zal plaats hebben belooft alies te overtreffenwal er van dien aard ooit tc Brugge zal te zien ziju ge weest. Men noemt verscheidene winkels waar men reeds duizenden lampions heeft moeten wei geren. De bewoners der straten, door welke Mgr. Faict zijne plechtige intrede in deze stad zal doen zijn reeds overeengekomen om die stra ten allerprachtigst te versieren. Kortomelk wed ijvert om een stempel van grootschheid en heer lijkheid aau dit feest te geven. EECLOO, 8 October. Do weèrprofeten zijn het oneens. De heer Nikolaas Bouton heeft in een dagblad een langen brief geplaatst aan of liever legen den heer Mathieu (do la Dröme), den ver maarden weèrvoorzegger. Ik zouschrijft hij zijne dwalingen in de afgcloopen maanden dooi de uitkomst gebleken, kunnen opsommen; maar liever wederleg ik zijne voorspellingen aangaande de aanstaandeen net is vooral betreffende Octo ber, dat ik niet schroom de algeraeene aandacht op zijne en mijne zienswijze te vestigen. Dc heer Mathieu rept geen woord over de eerste helft dier maand. Hij zégt alleen in-het algemeen, dat zij bijzonder regenachtig zijn zal in de laatste helft. Ik zeg daarentegen, dat wij met den aanvang van Octoberonder den invloed der nieuwe maan van 30 Septembernoordelijke en drooge winden zullen hebben. Alles kondigt een ongedekten he mel aanmet eene veeleer drooge dan vochtige luchten wat koudevooral 's nachts en ?s mor gens met andere woorden tol 12 October zullen wij mooi weèr hebben; van 15 tot 20 regen en stormachtigmaar de invloed der nieuwe maan van 30 October zal het weder doen veranderen. Alsdan zal een onbewolkte hemel met eer drooge dan vochtige en ©enigszins koude lucht gepaard gaan en van 7 lot 10 November heeft men veel vuldig mist te wachten. „Ik ben dus in lijnrechte tegenspraak met den heer Mathieu, die, als hoogst waarschijnlijk, regen aankondigt met de volle maan van 15 October eu zeker tegen het einde der nieuwe maan van 30 October, of in den loop van het eerste kwar tier van 7 November. Verder voorspelt de heer Mathieu ons eens aaneenschakeling van regen en onwoder lot het einde van December; veel water den 13 Novem ber eu op nieuw reg.enstroo.men den 6 en 13 De cember. Welnu ik wil die sluizen, des hemels door den heer Mathieu zoo wijd opengezet, eeu weiuig toeduwen. Op het einde van Novembervóór de nieuwe maan van den 29, zullen noordenwinden ous koud weder geven maar een onbewolktenschoouen hemel: het zal beginnen te vriezen. Ga gerust op reis jabegeef u zelfs gerust op zeeeene betrokken lucht, zwanger van regen, wolken en stormenkomt niet weder vóór de helft van De cember. Op het einde des jaars zullen de noor den- en noordoostenwinden ons weder heldere dagen en sterke vorst brengende vier laatste dagen van December zal sneeuwof althans sueeuwacht g weèr intreden." 't Zal te zien zijn wie van beide de waarheid zal voorzegd hebben. GENT, 7 October. De dagbladen hebben de vlucht gemeld van den ontvanger Lamiroy, van Gent, latende een groot te-kort in zijne kast. Het schijnt, dat die ambtenaar zich in den nacht van den 2 tot den 3 October aan boord van dc stoomboot Prins Frcdcrik den 1 October uit Rot terdam naar Singapore vertrokken van het leven heeft beroofd. Alvorens scheep te gaan heeft hij zijne echtgenoot© een langen brief geschreven die te zijner bestemming is gekomen. Ziehier dien brief: „Rotterdam, 1 October 18G4. „Mijne beminde Julia! Als gij dezen brief zult ontvangen, zal ik aan boord ziju van Prins Frederili, op weg naar Sin gapore, waar ik nooit zal aankomen.^JVóór liet einde der reis zal dc zee mij inzwelgen en de visschen mijn lijk verslonden hebben. Ik heb veel moeten strijden om het besluit te kunnen nemen mij het leven te benemen. „Ween niet, mijne geliefde, het is beter le sterven dan outeerd te leven en geschandvlekt te worden als een dief der gelden van den Slaat. Weet hel wel dat ik door te stervenu een laatst blijk van liefde en tcederheid heb willen geven. Met u en de kinderen vluchtenver van dit Belgie, waar wij allen geboren zijn en waar ik zoo zeer hoopte eens mijne laatste rustplaats te hebben nevens de uwehet ware u blootstel len, u die ik zoo bemind heb en die ik nog uit al de krachten mijner ziel bemin, aan al de schrikkelijkheden der ellende. Ohet is op geen Vijftig jarigen leeftijd dat een man ongestraft met vrouw en kinderen zijn land en zijne vrienden kan verlaten vooral als hij naar een vreemd land het noodige voor zijn heslaan niet kan medenemenom ér te leven zonder handel te drijven. Maar waartoe dient het, dat ik mij daarmede bezig houde? Binnen weinige oogeublikken wordt het anker gelicht en ik zal in zee zijn alleen zonder andere gedach ten als die mijner dood die u weduwe eu gepen sioneerde van deu Staat zal maken. Mijn leven om u voor het overige uwer da gen gelukkig te maken, is de laatste opoffering, die ik kan doen. Sterven voor u, zeker zijnde dat u voortaan niets zal ontbreken in de wereld is het grootste geluk dat ik nog kan genieten. Gij hebt mij zoo zeer bemindgij hebt mij zulke gelukkige dagen gegevensedert dien schoouen avond, toen ik u le Kortrijk voor de eerste maal, op mijne borst kloppende van liefde en tederheid drukte, dat ik een lafaard zou zijn, indien ik een oogenblik aarzelde tusschen uw geiuk en mijn leven. „Na het onherstelbaar ongeluk dal ons is over komen door een te-kort in rnijuc kas van meer dan twintig duizend franken zonder te kunnen ontdekken wanneer en hoe dit te-kort is ontslaan bleef mij niets over dan te sterven. Wij hebben moedig te zamen gestreden om dit ongeluk le herstellen en het ongeluk van het hoofd onzer kinderen te wenden voor vader te hebben „Wat zoudt gij gedaan hebben mijne geliefde met een man in de gevangenis met op le voeden kinderenzonder middelen van bestaan, enkel een arrest van het hof yan assises voor aanbeve ling hebbendedat uw mande vader uwer kinderen, lot tien jaren gevangenis veroordeelt, om het geld van het volk tc hebben gestolen. Gij ziet het om u met onze kinderen in het on geluk niet mede te slepen moest mijne dood u weduwe makende van eenen ambtenaar van het, gouvernementu het recht op een pensioen ge ven dat, volgens de berekening, welke ik u zend fr. 3,800 per jaar zal zijntot de meerder jarigheid onzer aangebedene Leopoldine. „Maar ik heb haast om u bekend le maken met de schikkingen, welke ik heb genomen oni u een'pensioeu na mijnen dood te verzekeren. „Ik ga scheep aan boord van de Prins Frcderik ouder mijnen echten naam. Ik laat aan land in handen van den notaris Hovricke, 19, Boompjes, te Rotterdam, een geheim testament, waarvan gij kennis kunt nemen zoodra gij de akte van mijn overlijden zult hebben ontvangen. ik heb alles met mij ingescheept wat kon verstrekken om mijne identiteit te doen vaststel len. Deu derden nacht dat wij in zee zullen zijn, zal ik op het dek komen en mij van boord iu het diepste der zee laten glijden mijn lichaam aan eene soort van zijden koord vastgemaaktlang genoeg, opdat het lijk achter het schip kan wor den gesleept. „Opdat men gemakkelijk mijn lijk zou kunnen opvisschenzal ik op de tafel van mijne cabine een briefje leggen den kapitein van mijne ver dwijning verwittigende. Eene bougie, na gedu rende 15 minuien gebrand te hebben zal het vuur aan eene pistool steken cn het gerucht der ontploffing zal een der wakers in mijne kamer doen komen. Ik laat het overige aan de zorgen der Voorzienigheid. „Maak niet Le veel droefheid over mijnen dood, beminde engel. liet moet zijn voor uw geluk. Ik vraag het u wat zouden wij gedaan hebben op de wereld, ik geschandvlekt, onteerd ver oordeeld voor eene misdaad waarvan ik de dader niet ben? De armoede, de ontberingen van alle soort, de schaamte, de schande neen. neende cenwige slaapziedaar het eenigsle middel om eene dergelijke ramp te overleven. Ik heb gedurende veie dagen, weken maan den jareneen onbeschrijfelijk geluk met u door u en bij u gehad. De heilige gedachtenis daaraan maakt dc dood zachter aan mijn doorsto ken hart. Ik betreur niets dan dc gelukkige dagen, die ik aan uwe zijde heb doorgebracht, o, mijne Julia die gedurende 20 jaren het geluk van mijn leven hebt uitgemaakt. Gij zult in de bovendste schuif van mijne se cretaire al de papieren titels en noodige akten vinden, om het pensioen tc vragen dat u toe komt. Verlies geen moed. Alles hangt nu van u af. Handel als ware ik stil op mijn bed gestorven. Ik heb u nogtans ééne bede te doen. 7 Ik zou willen dat gij mijne overblijfselen in een onbe kenden hoek van Belgie deedt begraven. Daar zoudt gij vaantijd tot tijd mijn afgezonderd graf kunnen bezoeken cn eenige tranen storten op den gronddie mij voor de wereld verbergt. En indien, zoo ais ik hoop, cn zoo als ik de overtui ging heb, er een leven is na dit, zal mijne schim uwe tranen zien en uw stil gebed hooren. ïk zou u willen van onze kinderen spreken. Maar dc gedachten van ze weidra te moeten ver laten breekt mij hot hart en vult mijne oogen met tranen. Het snikken verslikt mij. ik zie naauwelijks genoeg om dezen brief te eindigen reeds zoo lang en >:oo treurig voor u. Ik beveel ze nogtans aan uwe zorgen cn teodere moeder liefde. Ik zal dezen brief maar tien minuten vóór het. vertrek van de stoomboot op deu post doen. Ik heb in het Sinl-Lukas-hötel eeu pak brieven en mijn portret voor u. Ik neem slechts het uwe en dat van mijne beminde Char- lo.Lla mede. welke men op mijne borst zal vin den. Vaarwel, beminde ziel van mijn leven. Indien ik, door mij van u fo scheiden, dui zend dooden sterf. God ziet mijn lijden, mijne smarten, en zal mij, hoop ik in genade ont vangen. Hij zal mij niet verslonten", omdat ik over een leven heb'beschiktdat zoo noodzakelijk tot uw geluk was. Door mij alléén op te offeren, gehoorzaam ik aau de onweerstaanbare wet der noodzakelijkheid. „Andereu ster/en roemrijk op het slagveld voor hunnen koning, hun vaderland en hunne vrijheid. Ik, ik ga sterven om nog eenige gelukkige dagen aan mijne beminde echtgenoole le verschaften, aan kinderen die ik te veèl heb bemind. „Het komt mij voor, dat do opoffering, die ik van mijn leven doe voor u en voor onze kinderen grooter en edelmoediger is cn dezo troostende gedachte zal mij maar verlaten als ik mijne ziel aan haren Schepper terug zal geven. „Nog eens, vaarwel, mijne welbeminde. Mocht ik u in eene andere wereld wederzieu Ik betreur uiets hier op aarde. Men luidt de klok voor de inscheping, vaarwel. .lu'ie. vaarwel 1 Uw Vriend." SLUIS, 14 October. Bij koninklijk besluit is o. a. benoemd tot surnumerair bij het vak der (hrecle belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen, de heer M. Schuijlenburg te Axel. Mei ingang van 1 November a. s.is bevorderd tot hoofd-ingenieur van do 1ste klasse, de heep C. Bruningsthans hóofd-ingenieur van dc 2de klasse in Zeeland.

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 3