Algemeen Overzicht. y.elto plichtsbetrachting, en dat temeer, daar de fondsen aanwezig zijn en geen tak van administratie beter zich zeiven betaalt dan de Posterijen. Maar wij hebben de hoop dat de Ministershunner taak bewust op den ingeslagen weg zuilen vooruitstreven en zullen kunnen rekenen op de medewerking der Vertegenwoordiging. De onverwachte terugkomst der Keizerin van Frankrijk naar Parijs heeft een einde gesteld aan de in dc hoofdstad verspreide geruchtenvolgens "wélke üc Keizer haar le Badéu zou afhalen en gelijktijdig aldaar een onderhoud hebben met dén Keizer van Rusland en den Koning van Pruisen. De reis des hecren von Bismarck uaar Parijs cn de terugkeer des heeren Van den Gollz, den Fruisischen gëzaütopenen échter ecu nieuw veld voor de veronderstellingen over Napoleon's zoo lang gelief koosden droomEen Europeesch congres. De „Epoca" van Madrid beweert uit eene goede bron te weten, dat hel Fransch Ilaliaansche ver drag geenszins een afzonderlijk, feit is in de Ro- meinschc staatkunde, en dal deszelfs bepalingen overeengekomen en vastgesteld zijnna dat men verzekerd was van de volle goedkeuring door Engeland en dc toetreding der kabinetten van Berlijn en Sint-Petersburg. De zamenkomslen welke 1(3 Parijs en Rome hebben plaats gehad lusschen hoog'geplaatste personen doen in onze regeringskringen gelooven dat de wederstand welke Rome natuurlijker wijze bieden zal tegen eene regeling; van zaken, welke niet zonder pro- teslalïen en voorbehoudingen aanvaard kan wor den even als ten jare 1815, niet onoverwin- baar zullen zijn. Wat Oostenrijk betreft, bevestigt men nu dat de zending van den Eiigelschèn diplomaatlord Clarendon ten doelwit heefteene goede ver slandhouding te bewerkenwelke allengskens tol do hijeeuroeping van ecu Europeesch congres zou kunnen leiden. Dc „Nord-Deutsche Zeitung" en wat meer zegt do „Wiener Pre.;se" ondersteunen dat plan en hierom zegt de Parijzen Presse" had Emile de Girar'din gelijk, te zeggen dat de oplossing van hét lialiaausche vraagstuk geens zins besloten ligt in het verdrag van den 15 September. Zie hier wat men wegens die belangrijke zaak heden in den Botschaften"1van Wecnen leest: De brief van den Franscheu minister aan den heer dc Sarligés bewijst dat de ontruiming van Rome afhangt"van dc vervulling der twee voor opgestelde voorwaarden de verplaatsing der hoofd stad van Italic naar Florence en de daarstelling van beschikkingen ter bescherming van den II. Vader. Maar hij aldien Rome volhardt in zijn Non possumus" wat zal er dan van komen In bedoelden brief vindt men geen spoor van bedreigende maatregelen welke Duiten dc toe stemming van den Paus genomen zouden wor den. Napoleun behoudt alle gemak om Rome te ontruimen ol aldaar te blijven en luidens de bepalingen der overeenkomstis het juist niet verplichtend dat de ontruiming binnen twee ja ren voltrokken zij. Voor ons zal die conventie dus iels of niets zijn, al naar de Keizer dezelve zal gelieven uit te leggen. En dit maakt juist dat het gevaarlijk karakter van dit nieuw verdrag opzichlens üos- teurijk eënigzins verzwakt wordt en de staat kunde van het Wecner kabinet de vrije vleugelen behoudt." De Turijner Diritto" kondigt aan dal Garibaldi geenszins zijne goedkeuring hecht aan het Fransch— Ilaliaansche verdrag van den 15 September. In allen gevalle wil Garibaldi naar Turijn ko men om en de beraadslagingen over de grooto vraagstukken, nu aan dc dagorde, in het parle ment hij te wonen. Aan een Belgisch blad onlleenen wij den raerk- waardigcu brief door den minister van builen- landseho zaken op hevel van den Keizer der Franschon, aan graaf Sarligés, gezant van Frank rijk te Rome betrekkelijk do zaken van Italic eii de mogelijke ontruiming van Rome door de Fransche troepen na verloop van twee jaren. Parijs 12 September 1861. Mijnheer de graafde toestanddien wij tc Rome houden is reeds sedert lang het voorwerp van de ernstige bezorgdheid van het gouverne ment des Keizers. De omstandigheden hebben ons gunstig geschenen om op nieuw den wezen lijken toestand der zaken to onderzoekenen wij gelooven het nuttig den Heiligen Stoel den uitslag onzer bedenkingen mede te deelen. Ik behoef u de beweegredenen niet te herinne ren, die te Rome het vaandel van Frankrijk gebracht hebben en hebben doen besluiten om bot er tot hiertoe le houden. Wij waren besloten dien eerepost niet te verlaten zoo lang hel doel der bezetting niet zou bereikt zijn geworden. Echter hebben wij nooit gedacht dat die toestand be stendig nioest zijn: altijd hebben wjj hem als huilenregcl en tijdelijk beschouwd. lïct was in die bewoordingen dat de eerste gevolmachtigde van den Keizer op het congres van Parijs hem ov.er acht jaren kennen deed. Hij voegde er hij gelijkvormig de hevelen-van Z; 3VI. dat wij uit al onze weuschen het oogocblik te gemoet* zagen op hetwelk wij onze troepen uit Rome zouden kunnen trekkenzonder de binnenlandsche rust en het gezag van het Pauselijk gouvernement in gevaar te brengen. ?n alle gelegenheid hebben wij de zelfde verklaringen vernieuwd; in het begin van 1859 had de 11. Vader van zijnen kant het voorstel gedaanom op het einde van dal jaar de ontruiming te bepalen van het grondgebied door onze troepen bewaakt. De oorlog, die alsdan in Italië uitbarstte, den Keizer hebbende doen besluiten om van dien terugkeer af te zien zoo werd die zelfde gedachte hervat zoodra de gebeurtenissen de hoop schenen te machtigen dat het Pauselijk governement in staat zou zijn, met eigene krachten in zijne veiligheid le voorzien. Van daar de overeenkomst in I860 vastgesteld krachlens welke het vertrek der Fransche troepen in de maand Aug. geschieden moest. De woelingen, die zich op dit zelfde tijd stip opdedenheletteden nogmaals de uilvoeriug vau eenen maatregel, dien de Heiligo Stoel en wij verlangden. Maar het gouvernement van den Keizer is niet te min voortdurend hij de ziens wijze gebleven dat de tegenwoordigheid onzer troepen te Rome een afzonderlijk on tijdelijk feit was aan hetwelk in een onderling belang wij een einde moesten stellen van zoodra de veiligheid en de onafhankelijkheid van den Heiligen "Stoel legen nieuwe gevaren zouden beschut zijn. Hoeveel redenen inderdaad hebben wij niet om tc wcnschendat de bezetting zich niet on bepaald verleage Zij slc-lt een akt van tus- schenkomst daar, tegenstrijdig inet een der grond beginselen van ons openbaar recht en des te moeijelijker voor ons te rechtvaardigen diar ons doel met aan Piëmout de ondersteu ning onzer wapens le lecnen, geweest is om Italië van allo vreemde tusschenkomst te bevrijden. Die toestand heelt'ten andere voor gevolg twee onderscheidene souvereiuiLeileu op het zelfde tercin tegenover elkander te plaatsenen aldus meermalen eene oorzaak van ernstige moei- jelijkheden te zijn. De aard der zaken is hier sterker dan de goede wil der menschen. Tairijke veranderingen hehbeu plaats gehad in het h'oo- ger bevelhebberschap van het Fransch legeren de oneenigheden de zeilde gerechtelijke botsing hebben zich op alle tijdstippen vernieuwd tusschen onze oppergeneraals, wier eerste plieht onloochen baar is voor de veiligheid huns loger te waken, en de vertegenwoordigers der Pauselijke overheid, zich beijverende om in de akten van binneu- iandsch bestuur de onafhankelijkheid van den territorialen souverein le handhaven. Bij deze ongemakken, welke de Fransche amb tenaren het oprechtste aan den Heiligen Stoel verkleefd, er niet in gelukten weg te ruimen, ko men zich nog diegene voegen welke noodlottig voortspruiten uiL liet verschil der politieke ziens wijzen. Beide gouvernementen gehoorzamen niet aan de zelfde ingevingen en handelen niet vol gens de zelfde grondbeginselen. Ons geweten verplicht ons te dikwijls raad le geven dien het geweten van het hol' van Rome al le dikwijls ge looft niet te moeten volgen. Indien wij ei- al te sterk op aandrongendan zou het den schijn nemen als of wij de macht van onzen toestand misbruikten^, en in dit geval zou hel Pause lijk gouvernementin de openbare meening, de verdienste der wijssto besluitnemingen verliezen. Langs eenen anderen kant, met zulke daden bij te wonen die strijden met onzen maalschap- peiijken toestand en met de voorschriften onzer wetgeving, ontsnappen wij raoeijelijk aan de ver antwoordelijkheid eencr politiek die wij niet zon den kunnen goedkeuren: De Heilige'Stoel uit hoofde van zijuen eigen aard, heeft zijne bijzon dere wetboeken eu rechten diein veel geval- leu ongelukkeljjk in strijd zijn met de gedach ten van ons tijdstip. Van Rome verwijderd zijnde, zouden wij zekerlijk betreuren die nog met streng heid te zien loepassen, en door ecu kinderlijke verknochtheid aangedreven, zonden wij mogelijk meenen uiel stilzwijgend tc moeteu blijven wan neer dergelijke feilen voorwendsels zouden ko men geven tot beschuldigingen vau wege zjjne tegenstrevers; maar onze tegenwoordigheid te Rome, die ons ten dien opzichte hoogere ver plichtingen opgelegd heeftmaakt ook in zulke omstandigheden de betrekkingen der beide gou vernementen kiescher cn heeft moer vat aan hunne weder/.ijdsche licht geraaktheid. Hoe onloochenbaar d o bezwaie; ook zijn, heb ben wij ons toch niet willen laten afleiden van de zending die wij aanvaard hadden. De Va der had geen leger orn zijn gezag in liet binnen- laud te beschermen legen de ontwerpen der om- wenlelingspartijen, van eenen anderen kant, dc meest onrustbarende inzichten heerschtcn in het schiereiland nopens het bezit van Rome, welke stad het Itaiiaansch gouvernement zelfs hij monde zijner ministers in het parlement, zoowel als door diplomatieke mededeeliugeutot hoofd stad van Italië eischt. Zoo lang die iuzichteu de gedachte van het Turijner kabinet vervulden, moesten wij vreezen datbij eene terugroe ping onzer troepen het grondgebied van den Heiligen Stoel zou blootgesteld wezen aan aan vallen welke het Pauselijk gouvernement niet bij machle zou geweest zijn af le slaan. Wij heb ben het onzen gewapeniien bijstand willen ver- leeneu tot dat het ons toescheen dat het gevaar dier onbedachte medeslepingen voorbij was. Wij zijn getroffen lieer graaf, over d- geluk kige verandering, die er ouder die betrekking in hel schiereiland ontstaat, liet Ilaliaansche «ou- vernement werktsedert twee jaren om do laatste overblijfselen te doen verdwijnen"van die geduchlo vereenigingeu die door de omstandig heden begunstigd, zich builen zijnewerkinff had den gevormden wier ontwerpen vooraUegen Rome gericht waren. Na die openlijk bestreden te hebben is het er in gelukt die te ontbinden, en telkeus. 'dat zij ge poogd hebben zich op nieuw le stellen heeft het gemakkelijk hunne kuiperijen verijdeld'. Het gouvernement heeft zich niet' beperkt tc beletten dat er hoegenaamd geene ongeregelde macht zich op zijn grondgebied kon inrichten om de provinciën aan te randen onder het Pauselijk gezag geplaatst; het heeft aan zijne politiek jegens den Heiligen Stoel eene weuding gegeven meer in harmonie met zijne internationale plichten. Het heeft opgehouden in de kamers het volstrekt programma vooruit te zeilen dat Rome tot hoofd stad van Italië uitriep en ons deswege gebie- dende verklaringen te zenden die vroeger zoo talrijk waren. Andere gedachten zijn in de beste geesten gedrongen en strekken meer en meer om boven te komen. Afziende van met "eweld de verwezenlijking door te drijveu van een5 oGlwerp tegen hetwelk wij besloten hadden ons te verzetten, en van eenen anderen kaut te Turijn den zetel niet kunnende handhaven van een geza°\ welks tegenwoordigheid noodig is op een meelcentraal puut van den nieuwen staat, zou het kabinet van Turijn zelf voornemens zijn zijne hooldstad naar eene andere stad over te brengen. In onze oogen, heer graaf, is deze gebeurlijkheid van het hoogste belang voor do Heiligen Stoel even als voor het gouvernement des Keizers want door hare verwezenlijking zou zij eenen nieuwen toestand doen onlstaau die niet meer dezelfde gevaren zou aanbieden. Na van Italië de waarborgen te hebben ontvangendie wij zou den deuken te moeten bepalen ten voordeele van den Heiligen Stoel tegen de aanvallen vau het buitenland zou er ons enkel nog overblijven het Pauselijk gouvernement te helpen in het'vormen van een leger voldoende ingericht cn talrijk ge noeg om zijn gezag in het binnenland te doen eerbiedigeu. Het zou ons bereid vinden om tot de aanwerving van dit leger uit al ons vermogen mede le werken. Zijne tegenwoordige geldmid delen, wij weten het, zouden niet volstaan tot het onderhond van een talrijk effeklief; maar te ne men schikkingen zouden den Heiligen Stoel ont slaan vau een deel der schulden, welker intresten hij het van zijne waardigheid oordeeld le blijven betalen. Aldus weder in het bezit zijnde van aanzienlijke sommen vau binnen verdedigd zijnde door een verkleefd leger, van buiten beschermd door de verbintenisseu die wij aan italic zouden gevraagd hebbenzou het Pauselijk gouvernement zich herplaatst viuden in omstandigheden, die, zijne onaf hankelijkheid en veiligheid verzekerende ons zouden toelaten een einde te stellen aan de te genwoordigheid onzer troepen in de Roomsche staten. Aldus zouden zich de woorden bewaar heid zien, door den Keizer aan deu Koning van Italië gestuurd in ccuen brief van 12 Julij 1861 lk zal mijne troepen te Rome laten zoolang Uwe Majesteit met den Paus niet za! ver zoend zijn of dat de II. Vader zal bedreigd zijn, de staten, die hem overblijvenoverrompeld'te zien door geregelde of ongeregelde krijgsmachten." Dit zijn, mijnheer de graaf, de opmerkingen, die een aandachtig en gewetensvol ouderzoek der tegenwoordige omstandigheden heeft doen ont staan en waarvan het gouvernement van den Keizer noodig deukt aan hef hof van Rome me- dedeeling le doen. De Heilige Stoel verlangt voorzeker, even ais wij, met zijne rechtzinnigste wenschennaar het oogenblik waarop de be scherming onzer wapens voor zijne veiligheid niet meer zal noodig zijn, en hij zal, zonder gevaaj voor de groote belangen,die hij vertegenwoordigt, terug- keereu in den geregelden toestand van een onaf hankelijk gouvernement. Wij hebben dus het vertrouwen, dal hij' vollo recht zal doen aan de gevoelens, die ons bestu ren, en het is ia die overtuiging dat ik u machtig de aandacht van kardinaal Anlonelli in tc roe pen op de beweegredeneu die ik daar heb uit eengezet. Gij kunt aan zijne Hoogwaardigheid lezing dier dépêche geven. Aanvaard enz. Droüy.n" de Lhüys. Het is eene bekende zaak dat in sommige streken van het groot-hertogdom Hessen en het hertogdom Nassau alle jaren honderden kinde ren van beiderlei geslacht, van een leeftijd vau 8 lot 18 jaren, door zoogenaamde ondernemers, van huuue uuders en voogden afgehuurd en naar RuslandEngelandja zelfs uaar CaJifornïë ge voerd worden, waar men ze bezigt om le dan sen tc musiceereu en met koopwaren rond te leuren, waarachter echter in den regel bedelarij en prostitutie schuiltalles ten profijte van dc ondernomers. De ongelukkige kinderen koeren of in het geheel niet, of naar lichaam en geest hedorveu in het vaderland terug. Het blad „Die Garienlaube" bevatte onlangs eene natuur getrouwe schilderij van deze schandelijke praktijken. Dc Koln. Zeitung" voegt erbijdat onlangs dc po litie le Rotterdam ontdekt heeft, dat eene ver dachte vrouw van tijd lol tijd met geheele troe pen meisjes van li lot 18 jarenvermoedelijk uit Nassau cn Hessen, aldaar aankomtin een huis dat in kwaden reuk staatovernacht en vervol gens de arme door hare familie verstoolen cn

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 2