UITZICHTEN. Au 1804^1 NIEUWS- Ei ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. Veemarkt Igp OOSTBURG. N°. 42. Vijfde jaargang. SimSCHiWMIUS Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie I Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels 0,75; elke re-el maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,15; Vrnrloo' i A HolnKoi' daarboven f 0,12%, behalve het zegel van f 0,35 voor iedere voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f 1,3!) plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels. Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles franco, behalve de bekende Correspondentiën. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van OOSTBUUG maken bekenddat op Maandag den Si October, iSSi, alhier VEEMARKT zal ge houden worden. OosTBiEG, den 7 October, 1S64. De Burgemeester F. L. RENTE I.IX, Do Secretaris L. THERI Mz. Uitzichtenwanneer die gegeven wor den door mannenwier doel en streven het is dezelve te verwezenlijken behooren lot de verblijdende verschijnselen eens lijds. Durven wij in ons Weekbladwanneer wij rekenen dat de omstandigheden het gebie dend vorderen opkomen tegen alles wat naar onze bescheidene meening stilstand achteruitgang, onrecht heeten moet, het verheugt ons echter steeds te mogen wijzen op vooruitgang en rechtvaardigheidwan neer wij die in het regeringsbeleid mogen aanwijzenen 't is ons een dubbel genoe gen bij deze gelegenheid te mogen wijzen op den goeden weg door het tegenwoordig Ministerie bewandeldwaarbij wij echter de hoop uitdrukken dat liet op dien weg zal voortgaan. Zien wij de Memorie van Toelichting op de Staatsbegrooting voor 1865 dan hebben de Zeeuwen in 't algemeen en Zeeuwsch Vlaanderen in 't bijzonder wel stof tot te vredenheid. Daaruit toch zien wijdat de uitgaven voor het provinciaal bestuur van Zeeland zijn geraamd op Jaarwedden van den Commissaris des Koningsvan de Leden der Gedeputeerde Statenvan den Griffierde Ambtenaren en Bedienden der Provinciale Griffieals mede schrijfloonen 38,100; bureau- en lokaalhehoeften drukwerk, onderhoudlas ten en huur van gebouwen 7,200; reis- en verblijfkosten van den Commissaris des Koningsvan de Leden der Gedeputeerde Statenvan den Griffierde Ambtenaren en Bedienden der Provinciale Grifie 800; reis- en verblijfkosten van de Leden der Staten 3000 te zaraen 49,100 zijnde 100 minder dan ten vorigen jare voor bureau- en lokaalbehoeften. Voor het te kort op de gewone werken er kalamiteuse polders in Zeeland en de noodige buitengewone voorzieningen is we der 350.000 uitgetrokken. Voorts worden als subsidiën aangevraagd bijdrage voor de groote wegen der tweede klasse in Zeeland ƒ2000; bijdrage voor eene verbeterde gemeenschap tusschen Vlissingen Breskens en Neuzen door middel van stoom- booten 3000; subsidie voordo uitwatering van Schouwen 1.500; bijdrage in de kos ten van verbetering der haven van Brou wershaven 8.608 (laatste gedeelte eener bijdrage van ƒ26.000, over drie jaren 1863 1865 verdeeld); bijdrage tot verbetering der uitwatering in het voormalig vierde district van Zeeland ƒ51.500 (derde '/i eener bijdrage van ƒ206.000, over vier jaren, 1863 1866 verdeeld); bijdrage in de kosten van verbetering der haven van Veere ƒ3.750 (tweede gedeelte eener bijdrage van ƒ7.500, over twee jaren, 1864 en 1865, verdeeld); bijdrage in de kosten van aanleg van een grindweg van Sluis naar Nieuwvliet 10.500 (tweede gedeelte eener bijdrage van ƒ21.000, over 1864 en 1863 verdeeld); bijdrage in de kosten van wegen-verbetering ep het eiland Schouwen 5906 (eerste gedeelte van een subsidie van 23.625, over vier jaren te verdeden); bijdrage in de kosten voor de verbetering van den grindweg van Axel in de richting van Moerbeke over Zuid- dorpe en Overslag naar den steenweg naar Wachtebeke 1.500 (eerste helft van een subsidie van 3.000, over twee jaren te verdeelen); bijdrage in de kosten van ver betering van den weg tusschen de gemeen ten Koewacht en Zuiddorpe 2.500 (eerste helft van een subsidie van 5.000over twee jaren te verdeelen. De Minister heeft voor alsnog geen ge volg kunnen geven aan de aanvraag om sub sidie voor dringend noodzakelijke herstelling der havenwerken te Breskenswaarvan de kosten op 100.000 geschat zijn. De Mi nister wilde 46.000 toekennenindien de provincie de overige 54.000 voor hare rekening nam. De staten van Zeeland be sloten deze laatste som te verstrekkendoch bepaalden dat de gelden tot rentebetaling der daarvoor aan te gane geldleening zou den worden gevonden door verhooging van het havengeld en de heffing van een Ios- en laadgeld. De Minister achtte dit in strijd met de gestelde voorwaarde, dat de provin cie op eigen kosten in het ontbrekende zou voorzien. In stede daarvan toch zou door de provincie ter gedeeltelijke terugbekoming der uitgeschoten gelden een last op den handel en de scheepvaart worden gelegden zou de provincie in zekeren zin slechts een voorschot geventerwijl het rijk subsidie verleende. Daartoe, zegt de Minister, kon hij niet medewerken. Komen de staten op hun besluit terug, dan zal bet eerste ge deelte van het bovengenoemde subsidie, over vijf jaren te verdeelen, nader nog op de begrooting worden gebracht. Verder zijn nog overwegingen aanhangig over het verleenen van subsidiën: voor het maken van een grindweg van Westkapelie over Zoutelande naar Biggekerke; de be- grinding van den weg tusschen Hulst naar de haven de Paal; den weg van Nieuwvliet naar Sluis met eeu zijtak naar Relranche- ment; de oeververdediging van den Nieuw Neuzenpolder, en de verbetering der gemeen schap tusschen het voormalig vierde en vijf de district van Zeeland. In volgende jaren zal welligt ook nog gerekend moeten wor den op eene verhooging van het toegekend subsidie voor de haven te Brouwershaven. Ook van zijn standpunt uit moeten wij den Minister den lof der onpartijdigheid cri eerlijkheid geven wanneer Z. Exc. de zaak der Haven van Breskens bespreekt en cor- daat verklaart, in het voorstel van HH. Ged. Stalentot het heffen van een los- cn laadgeld en verhooging der havengelden eene belasting op den handel te zien waartoe Z. Exc. nimmer kan medewerken. Dat is cordaat en waaren we wenschen de Staten van Zeeland in hunne volgende vergadering moed en wijsheid genoegom in deze aangelegenheid een kort en krach tig besluit te nemen gegrond op het recht. Het recht isdat zij die het meeste be lang bij de zaak hebben bet meeste beta len daarna de minder en minst belang hebbenden deze redeneerkunde is eenvou dig maar 't is de redeneerkunde van 't gezond verstand. Nog op een ander belang willen we in dezen wijzen. Blijkens de Begrooting cn verdere berichten is de opbrengst der pos terijen steeds vooruitgaande. Zij bedroeg in •1863 ƒ2.153.000,81', tegen ƒ2.074.054,68' in 1862. Het getal brieven steeg van 20.429.31S in 1862 tot 21.111,840 in 1863. Overal waar het bestelloon van brieven en drukwerken nog geheven wordtzal bet in den loop van 1865 worden afgeschaft. Op de nu ingediende Staatsbegrooting wordt weder 47.000 meer aangevraagd tot verdere uitbreiding van liet postwezen. Wij kunnen dit bericht niet mededeelen zonder tevens den wensch uit te spreken dat ook een gedeelte daarvan tot verbete ring van het postverkeer in deze provincie zal worden aangewend. Met den laatsten wensch (die van de Redactie der Middelburgse/te Courant uitgaat) vereenigen wij ons volkomen en dringen tevens aan op betere belooning der Brieven gaarders ook met het oog op het verlies van bestelloon. De gewichtige betrekking van Brievengaarder verdient boven veel de zorg der Regeringten einde deze Ambte naren die in den regel tot den beschaafden stand behoorente behoeden voor verzoe king aan te sporen tot ijver cn naauwge-

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 1