NIEUWS- Ei ADVEBim[IEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. N°. 41, Vijfde jaargang, Wegens het uitgebreide verslag van het Verbindings- feest, moeten het Hoofdartikel en het Buitenlandsch Over zicht tot de volgende week blijven rusten. Van dit en van het vorige nummeralsmede van het vol ledige Programma, van het Ver bindings feest zijn bij den Uitgever dezes nog eenige Ex emplaren te bekomen. BUITENLAND. BINNENLAND. S 11 IS H Swm«LlD Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f 1.30 Afzonderlijke Mummers f 0.10. "Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels f 0,75; elke regel daarboven 0,12Va» behalve het zegel van f 0,34 voor iedere plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles franco, behalve de bekende Correspondentiën. BELGIË. BRUGGE, 23 September. Gisteren namiddag is de tijding uit Rome overgeseind alhier aange komen dat Mgr. Faict, vicaris generaal is be noemd tot bisschop van Brugge. Mgr. Joannes Jozefus Faict is geboren te Lef- fiuge in 1813 hij heeft dus den ouderdom van 51 jaren bereikt. Hij heeft vroeger de bedienin gen van professor in 't seminarie te Brugge ver vuld en later die van overste in het klein se minarie te Rousselare. In 1856 benoemde Mgr. Malou hem tot het ambt van vicaris-generaal des bisdoms. De wijding zal zoo men verzekertop Dings~ dag 18 October den feestdag van den 11. Lukas evangelistdoor den kardinaal-aartsbisschop van Mechelen alhier in de kathedrale kerk geschieden en de plechtige inhuldiging Donderdag 20 dier maand. EEGLÖO2 October. Op den wedstrijd voor verbeterde landbouw-voorwerpen die 'den 19 September plaats had te Brugge, is de eerste prijs, eene zilveren vergulde médaille en 10 frs. in geldvoor boterkarns uitgeloofdbehaald door onzen stadgenoot de heer Albert Philips. Dit is de vijfde maal achter elkander dat deze kundige ambachtsman met zijue karnwaarvoor hij in 1861 een brevet van uitvinding bekwamden eersten prijs behaalde en do voorlaatste maal den 22 Augustus laatstledente Antwerpen. De tweede prijs voor verbeterde boterkarns werd op den wedstrijd te Brugge toegekend aan de gebreveteerde karn van den heer J. B. Frederik van Capryk. Daarenboven werd aan dezenop denzelfdeu wedstrijd, een buitengewone prijs toe gekend voor eene andere door hem uitgevonden karn. Op den wedstrijd te Antwerpen was de heer Frederik met den tweeden prijs in de af- deeliug verbeterde karns bekroond geworden. ISEGEM 26 September Dezer dagen nam Jan Claerhoudtoud 28 jarendienstbode alhier denkende eene purgatie te nemen?, een vergift in, dat in zijn bezit was. Een geneesheer werd ge roepen en gaf een tegenvergiftdoch alle po gingen waren vruchteloos de ongelukkige is ge storven. SLUIS Woensdag 28 September. Naauwelijks liet de grijze torenklok Victor zijne overwinuings- toonen door het luchtruim galmen of de Wedcr- landsche driekleur de onafscheidbare gezellin van elke feestvreugde wapperde vrolijk van den toren en voor de gevels der buizen. Het heerlijkste weder begunstigde de opening van het Yerbiudingsfeest en een schitterend sterrenheer zag tintelend neder op de in feestgewaad ge- doschte burgerschaar die zich des avonds te 7 ure naar den Eenhoorn" spoedde de plaatse der bijeenkomstwaar allen het prachtige ge schenk eene zilveren Candelabre wenschten te bezichtigen dat de dankbare burgerij een half uur later den WelEdelGeb. Heer J. M. Hen- nequin wenschte aan te bieden, als een zichtbaar en blijvend bewijs van dankbare hulde voor al het goede, door hem ia verschillende betrekkin gen en in onderscheidene omstandigheden in het belang zijner geboorteplaats bewerkt. In hem hoopte de burgerij daarenboven zijne edele bejaarde Moeder te vereeren de hulde, deu Zoon bewezen was een offer der dankbaarheiddat tevens der Moeder werd gebracht. Kwart vóór 8 ure trok de burgerij op, vooraf gegaan door vier flambouwdragerseu met de Leden der Hoofdcommissie aan het hoofd in wier midden zich zeven in 't wit geklcede en met kransjes getooide meisjes bevonden welke in een prachtig mandje door de jonge jufvrouw P. Moest daartoe met zijde en kant opzettelijk toe bereid, het bovengenoemde geschenk droegen, en daarenboven op een sierlijk kussen het Album, bevattende de namen der gevers van het geschenk. Op uitdrukkelijk verlangen der Hoofdcommissie werd de stoot aiet binnenshuis, maar op het Cour ontvangen waar de Vice-President der Hoofd commissie den WelEdelen Heer Henncquin uit naam der burgerij het geschenk met eene warme en uit het hart gewelde rede aanbood. Even hartelijk en diepgevoeld was het antwoord zoo- dat zelfs aan meuig oog, dat anders niet zoo licht vochtig werdeen traan ontglipte. Eu wat het tooneel nog treffender maakte was dat de edele Moeder des Heeren Hennequin uit een open raam het oog had op de Vergadering terwijl ook de naaste leden van eene familie, wier eere- kroou burgermin en weldadigheid is de plech tigheid door hunne tegenwoordigheid opluister den. Geen wonderdat de lucht van bravo's weergalmde toen op uitdrukkelijk verlangen des Heeren Henuequin de schuimende beker geledigd werd op den bloei der Sluissche burgerij. Ia waar heid geroerd verliet de burgerschaar eene plaats, geheiligd door woorden eu daden van achtïug en toegenegenheid en vol vreugde en vrolijke hoop ging men de volgende dagen te gemoet want 't kon niet anders of een feestop zulke wijze aangevangenmoest schoon en heerlijk wezen. 'Donderdag29 September. De nevelige morgen luchtdie menig feestgenoot met angst vervulde, dreef langzamerhand weg, en weldra wierpen de vriendelijke zonnestralen haar vrolijk schijnsel op de landstreekdie heden feest zou vieren over de heugelijke verbinding van het aloude Land van Kadzand met Sluis: de tweede dag van het Ver- bindingsfeest (later, eu te recht, een Verbroede ringsfeest geheeteu) was ouder gelukkige voortee kens aangebroken en de uitkomst heeft ze niet beschaamd. De lezers van dit Weekblad zullen natuurlijk niet vau ons verwachten, dat wij de feeslelijkheden in al hare bijzonderheden beschrij ven of dat wij het uitgebreide programma voet voor voet zullen volgen: al ware ons dit mogelijk, zoo zou de beschikbare ruimte ous dit verbieden daarom zullen wij, zoomogelijk, slechts in breede trekken deu loop der zaken schetsen. Begunstigd door het heerlijkste weder, trok de stoel die zich te 12 ure nabij het Rijkskantoor gevormd had en waarin nu ook de Leden der Commissiën voor de Volksspelenen de Versie ring en Verlichting hunne plaats hadden ingeno men onder de vrolijke toon en der muziek naar het Stadhuiswaar eeue schaar van getioodigde aanzienlijken en de opgekomen Leden der Afdee- liug Sluis en Omstreken van het Metalen Kruis zich in den stoet voegdenen voorwaarts ging het naar het schorre in den Zwinpolder, v/aarde stoet zich iu orde steldedoor eene sloot slechts gescheiden van den Grindweg, die hier den nieu wen Zwinpolder kruist en de beide oevers van den ouden zeeboezem verbindt. Kon men eigen aardiger standplaats vinden om de Commissie te ontvangenaan wier onvermoeide pogingen de Grindweg te danken is? Weldraomstreeks kwart over ééne kondigde het gelui van de groote Stadsklok de nadering der Commissie aau die begeleid door eene aanzienlijke ruiter schaar, bevattende de bloem der jongelingschap en keur van edele fiere paarden van acht ge meenten" op uiluoodiging der Hoofd-Commissie voor de Feestviering herwaarts kwam om aan het Verbindingsfeest den hoogsteu glans bij te zetten. Madat de Grindweg-Commissie door den Vice- President der Hoofd-Commissie was gecomplimen teerd nam zij den feeststoet in oogenschouw onderwijl het muziekgezelschap van Oostburg het Volkslied liet hooreu en nam daarna hare plaats in deu feeststoet inwaarin lu ook de verschil lende eerewachten werden ingelijfdbenevens een merkwaardige praalwagen uit de gemeente Mieuwvliet, bespannen met vier paarden, en welke den trein van Mieuwvliet af herwaarts was gevolgd. In dc beste orde eene ordedie vriend en vreemde beiden met verbazing vervulde, trok dc 20 minuten lange stoet naar en door de stad, en schaarde zich volgens de orde, bij het program ma bepaald, binnen het Muziek-en Zangpark op de Groote Markt, 't Was voorwaar een heerlijk gezicht, hetwelk op dat oogenblik die plaats aan bood. In het midden de muziektempeleen mees terstuk van bouwkunst en toch vol waren eenvoud en sierlijkheidnaar het oorspronkelijko ontwerp van den lieer L. Moest door deu Heer J. Evers op gericht, en welks weerga, naar het oordeel van bevoegdente vergeefs nog elders gezocht werd; óp die estrade de GrindwegCohimissie en talrijke genoodigdeu in feestgewaadvóór eu om die estrade de verschillende maatschap pijen en vcreenigingea met hunne kostbare en sierlijke vaandelsdie glinsterden van goud en zilver; buiten het Park de verschillende Eere wachten die, op heerlijke paarden en met wapperende vanenden praalwagen in hun mid den in volle vaart roudsnovenen daarboven Gods heerlijke zon, die het al verguldde en leven eu gloed bijzette aan net prachtige tooneel. Het garnizoen trok nu af, gevolgd door de Gaaiboiders-socicteiten die naar het „Schild vau Frankrijk" logen waar de wedstrijd voor hen een aanvang zou nemen; de Loden van de Grind weg-Commissie, de Metalen-Kruisdragers en ver dere geuoodigden werden naar het Stadhuis ge leidwaar hun eenige vcrverschingen werden aangeboden. Hier had cetie indrukwekkende plechtigheid plaats. De WclEd. Geb. Heer J. B. Bckaar, Oud-District-Commissaris, Oud-Burge meester der StadOud-Secretaris vau Kadzand enz., voelde zich juist daardoor gedrongen om een woord van dank te spreken lot de Leden van de Grindweg-Commissie, dal met den meesten bijval werd ontvangen. De Vice-President dcriloofd-Coru- missie dankte deu Spreker, die op zijne borst het teelten draagt, dat hij den Sluizenaren eenmaal een bemind burgervader was, voor de eer, door deze toespraak aan deze plaatsen op een feest door de burgerij iu 't leven geroepen aan deze burgerij bewezen. Verder richtte de Spreker bet woord tot de Leden der Grindweg-Commissie in het algemeen en daarna tot elk hunner in 't bij zonder, terwijl hun door den Heer Aart Noest, het oudste Lid der Hoofd-Commissiede vergulde zilveren gedenkpenningen werden omhangen die hun, als een blijvend en sprekend bewijs van de dankbaarheid der Sluizeuareu, werden aangeboden. Eene gelijke verrassing was den lieer J. F. Hennequin bereidterwijl de Heer G. J. Blom opzichter, en C. van der Hooft, één der aanne mers, uit zijne band de voor hen bestemde zil veren gedenkpenningen ontvingen. (1.) (1) De Leden van de Commissie voor den Grindweg zijn, A. Erasmus, Dijkgraaf van de Watering Kadzand Voorzitter K. S. de Smidt Burgemeester van Kadzand enz.Secretaris; J. M. Hennequin, Wethouder te Sluis enz., Kassier; M. MazureBurgemeester vau Groede enz. P. Brakman, te Mieuwvliet; I. Lampier, te Zuid- zandeL. Basting, te Retranchement; J. II. Hennequin Burgemeester van Sluis enz. Jac. Risseeuw Joz, z.te RetranchementA. S. van Cruijniagen te Zuidzande. De Heer Jac. Risseeuw, en D. Tliolens, aanne mer vau den >veg waren niet aanwezig.

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 1