nm* NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VA! WESTELL! ZEEUWSCH - VLAANDEREN. N". 39. Vijfde jaargang, A0 JSfeSfe' Vrijdag 23 September. Dit Weekblad verschijnt ietlercn Vrijdag.Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks franco': f l.'Jj Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels f 0,75; elke regel daarboven 0,12behalve bet zegel van 0,35 voor iedero plaatsing. Groote letters naar bet getal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelïugen vau Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles franco, behalve de bekende Corrcspondentiën. A/anneer er ooit van een teeder punt op liet ruime gebied des gcmeenen levens sprake zijn kandan is dit zeker op liet gebied der geldmiddelen. Alle vereenigin- gengroot en kleinvinden hierin óf on overkomelijke hinderpalenóf overwegende bezwaren zelden reden tot de hoogste te vredenheid. Zou do Staat daarop eeno uitzondering maken Wij gelooven het niet. Het dusgenoemdo finantiewezen was beurtelings de schrik van bestuurders en bestuurden. Geld zit ten troonGeld is Koning 1 Geld is God De koele wijsgeer moge met verachting, met den dichter gewagen van bet blin kend slijk der aarde", Jan Zoets rijmelarij biijft, hoewel ecne platte, toch altoos eene onomstootbare waarheidwanneer hij in de taal des volks de macht des gelds be zingt. Het geld dor regeringen wordt ge vonden door de belastingen. Sommige lan den en volken mogen hierop uitzonderingen toonendoor liet bezit van aanzienlijke do meinen of koloniale batige saldo's liet tc-kort moet van het volk zelf komenen het komt! Maar hoe? Het vloeit in de schatkistals zoovele beken in den grooten stroom. Sommige dier beken bespoelen welig groene landouwenof rollen hunne golfjes over helder zand en blinkende keitjes; andere daarentegen hebben slijkerige oevers en moerassige bedding. Zoo is liet ook met onze verschillende belastingen: sommi ge zijn eerlijk en recht andere zijn onkiesch en onrecht. Onkiescliuit haren aard; onrecht, omdat zij ongelijkmatig drukken. Zeggen wij te veel Toets dan onze belastingen aan de algemeen erkende 1 eginselen van zedelijkheid. Wat zegt ge dan van 't Successierechtvan 't Registratie recht van de Belasting op de Dienstboden Gezwegen nog van veie verderfelijke accijn zen die in plaats van den sluikhandel te weren dien even als de Belasting op het Zout doet, in 't leven roepen. Is hot Successierecht geen onrecht, wanneer wij weten dat het van goederen in de doode hand nimmer betaald wordt; van vreemde effecten bijna nimmer te heffen is? Is de Registratie geen onrechtwanneer ook zij de doode verschoont? Is ze niet onkiesch wanneer ze derden OntvangersInspec teurs Directeurs vergunt een blik te werpen in uwe heiligste overeenkomsten verbindtenissen en wilsuitingen? Zuilen we nog voorbeelden aanhalen Zullen we nog vragen doen Neen Wij gelooven dat we ónzen Lezers het spoor tot nadenken en overwegen hebben aangewezenen zij dat volgendeof zich een eigen weg ba nende mits zich altoos aan algemeen erkende regelen houdende met ons tot een en dezelfde gevolgtrekking zullen komen namelijk dat ons belastingstelsel allerge brekkigst is. Hoe zou het dan moeten zijn zoo vraagt wellicht deze of gene die dat gedurig geschrijf en gewrijf in do dagbla den en vlugschriften afkeurt. Wij spraken zoo even van algemeen erkende regelen zedelijkheidsregolen. Welnudie belasting alleen is rechtvaardigdie de bezittingen inkomsten en wettige uitgaven van den belaste op het oog houdt. liet huis het stuk land het vischwnier het vaartuig moet gewaardeerd worden. Naar die waarde moet het inkomendat liet zijnen bezitter verschaftgewaardeerd zijn en daarvan moot worden afgetrokken de rente, die hij aan derden verschuldigd is. Zóó kan de verdienste van den arbeid naast de verdienste van den rentenier en den bandelaar getroffen worden. Zóó kan ieder de algemeene lasten helpen dragen naar staat en vermogenOindien de eigendommen en bezittingen in Nederland alle geschat waren en deze schatting om de tien jaren werde herzien indien ieder zijne bezittingen aangavezijne inkomsten deed kennen, niet dooi' die op openbare staten te verzamelen en in te schrijven en als de Kiezerslijsten aangeplakt to zien, maar als eigen aangiftedat is indien de Kegering jaarlijksbij cene weluitgewerkte begrootingverklaardewelke som zij voor een geregeld beheer behoefde, en nu ieder hoofd des gezinsof daarmede gelijkstaand persoon door een aanvullingsbiljet verklaarde, daarin zoo of zooveel aandeel schuldig lo zijndan ware alles eenvoudig en juist gevonden Welke eene utopie Welk eene hersen schim 1 Gij hebt gelijkLezerdie zoo spreekt. Maar, hoe komt het dat gij zoo spreekt? Omdat gij gebukt gaat onder het juk der gewoonte en het gronddenk beeld van recht u niet holder is. Als de Staat 35 millioen noodig heeftis het dan billijkdat wijen bij ons tegenwoordig belastingstelsel is dit zóódat wij daarin f 50-,, betalen, wanneer ons inkomen slechts ƒ1000-,, is; terwijl onze buurman, clio 1 millioen bezit, daarin slechts f 150-,, dat is 3 maal zooveel als wij betaalt Springt dat u niet in 't oog de mandie duizendmaal meer bezit dan wijbetaalt slechts 3 maal meer! Hoe komt bet, dat dit niet verandert? Weleenvoudig daarom omdat wij allen te zamen, bestuurders en bestuurden, in den loop der tijden, langzaam, schrede voor schredezoo verre van de rechte baan geweken zijndat het een reuzenwerk ge worden is om er op teruggevoerd le wor den. Ja wij erkennen openlijkdat het onmogelijk geworden is om in weinig tijds wat zeggen we geslachten zullen nog voorbijgaandaarop terug te komen. Maar als het onrecht gezien wordt, als het kwaad bekend is, moet er dan niets gedaan worden om het te herstellen, tc verzachten? VoorzekerEn die taak heeft het tegen woordig Ministerie zich ten dcei'c (want nil 't voorop gezette kan het niet anders) ten doel gesteld, 't Is een schoon doel, recht en gerechtigheid te handhaven, en waar het verdrukt ligt, te handhaven en te herstellen! Zal het Ministerie dit bereiken Wij hopen hetwij hopen dat de Vertegenwoordiging bet daartoe do hand zai reiken. Nederland verkeert in een overgangstijdperk een gfBót deel onzer Staatslieden heeft gesproken van recht en het bijzonder belang ter zijde ge zet. De suiker- en koffij-koningen zitten op waggelende zetels want de arme vraagt het deel dat hem onthoudenjaren lang onthouden werd. Indië vraagt licht en lucht om te leven de sluimerende levens kiem daar behoort opgewekt te worden. De eerste vraag is naar gezond ontwaken de tweede vraag is naar gezonden arbeid de beschaving; de derde vraag is naar ware verlichting, echt Christendom. Eerst op waken dan het ligchaam versterktdan den geest verlichtDaartoe zijn schatten noodig. Indië levert er ruim zijn deel voor en Nederland moet mededragenmaar daartoe ook de hand opendoen en de tu brengen offers naar recht en billijkheid verdoelen Wij verwachten veel van dit Ministerie en van deze Kamers en dat wij in onze verwachtingen bescheiden zijn, en niet zóó of op zuikc wijzeradicaal als sommigen ïneenenmoge uit onze wenschen blijken. Wij wenschen wijziging van de Patentbe lasting op de nijverheiddie den nijvere beiast en den nielsdoende vrij laat; wijzi ging der Personele Belastingdie een bloed geld heft van den arbeidenden stand der dienstboden afschaffing van Registratie- Zegel- en Successie-belasting als onkiesch cn onzedelijkafschaffing dier Belastingen die alleen bestaan om sommigen te bescher men in hunne concurrentie met anderen afschaffing der schandelijke Stunts-Loterij eene loutere speculatie op de verdorvenheid der individuen Zijn die wenschen te stout? Zou liet niet mogelijk zijn met hare in williging da rij der hervormingen te openen Wij gelooven het wel; mits Ministerie ca Vertegenwoordiging den moed hebbenMoed zedelijken moedwij roepen 't allen toe is er noodig om onzen Augiasstal aan tc. pakken en le reinigenen al moest ineu rivieren uit hare bedding leiden de taak dient aangevat Dat wc niet hard zijn niet revolutionair in den slechten zin, willen wij betuigen door ons verder gestelde. Nemen wij een voorbeeld. Toen de Loterij ontstond be schouwde men haar in 't licht van haren

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 1