BINNENLAND. Men wilde het misbruik der macht onmogelijk maken. Nuonze tegeustrovers schenden het grondwettelijk princiep want ze hebben van den regel de uitzon (lering en van den uitzondering den regel gemaakt. Do hedcndaagsche liberalen zijn als de voormalige orangisten (beweging.) „Wij Katholieken, zijn allen oprechte liberalen; Wij Katholieken kunnen voorzeker hot voormalige bestuur niet terug weuschen eu dus raocteu we aan de grondwet getrouw blijven. En wanneer men do grondwet aanraakt, vernietigt men ze; Mgr. de aartsbisschop heeft het in zijne brieven bewezen. Hierna doet do achtbare heer Gerlache het nut der studie van de vaderlandsche historie zien. Medenzegt hijkan de godsdienstige macht zich niet meer met het wereldlijke bcmoeijeu. Maar hebben de volken daar wel veel aan ge wonnen? De historie van de XVi eeuw moet bestudeerd en in haar licht gesteld wordende duisternis zal voor de Protestanten en de klaar heid voor de Katholieken zijn. Dan, op de vrij heden terugkomeudoWij hebben vrijheid ge noegzoo wij er slechts een goed gebruik van weten te maliën. Scharen Wij ons rondom onzen geachten vorst, wiens bestuur eene groote plaats In de grondwettelijke geschiedenis zal beklceden wij kunnen het koninklijk gezag nooit te veel eerbiedigen, alhoewel dat gezag meer dan eens harde slagen aan het Kalholicismus toegebracht heeft." Spreker handelt hier over de groote omwenteling van 1789 dievolgens hemeeue groote maar onvruchtbare les is geweest. Daarna spreekt de redenaar met lof van de Lcuvcnsehe hoogeschooldie eens zegt hij de vrijheid redden zal. Een ander bewijs van do waarheid van het Christendom is de strijd die Pius IX voert. De eerste vorst van het Christen dom is de armste geworden. En toch zal het Borao der Scipio's en der Caesars nooit de prooi eens overweldigers zijnPius IX is niet alleen groot als vorstmaar hij is groot door zijn hart. Do godsdienst aileeu kan zulke karakters vormen Hierna bedankt de geachte voorzitter de vreem delingen die van alle kanten zijn loegcloopen om dit congres bij te wonendat eens eerie schoono bladzijde in de geschiedenis der gods dienst en dor vrijheden van ons schoon vader land zal beklceden. Mechelen den 30 Augustus. Dezen namiddag, rond 3 ure, waren er bij do 4000 Katholieken verecnigd in de uitgestrekte vergaderings-zaal. De zitting beloofde hoogst belangryk te wezen en men verwachtte dat zij met de tegenwoordigheid van Mgr. Dupanloup zou vereerd worden. Bij hunne in trede in de zaal werden verscheidene uitstekende Katholieken, onder anderen de heeren B. Durnor- tier en Dcchamps, met warme toejuichingen be groet; maar 'Lis vooral de achtbare generaal Capiaumont, die het voorwerp is geweest eener geestdriftige on welverdiende ovatie waarvan hij met ceuc zeldzame zedigheid de eer geweigerd heeft in eene aanspraak welke met eouen don der van toejuichingen bejegend werd. Het merkwaardigste was de motie van den heer Verspeyen uit Cent De heer Guill. Verspeyen heeft het woord gevraagdom aan de vergadering den hachelrj- Ken toestand te doen kennenwaarin zich de Pcdriota cattolico van Bolonia bevindt, tengevolge der veroordeelingen, waarmede dit voortreffelijk l)lad gedurig wordt getroffen door het gouverne ment van den Edeldenkenden Koning, cn om do to Mechelen vereenigde Katholieken uit te noodigeu cene poging ten voordeelc van dien moedigen verdediger van den Heiligen Stoel aan te wen den. De motie van deu heer Verspeyen is met geestdriftige toejuichingen aanvaard geweest, en de heer Ducpetiaux, zich aanstellende als de tolk der vergadering, heeft aangekondigd dat het midden-komiteil eene som van 2000 francs ter beschikking stelde van den heer advocaat Casoui, den moedigen opsteller van het boloneeschc blad. Oanoodig te zeggen, dat cene losbarsting van bravo's dit edelmoedige besluit begroet heeft. 31 Augustus's namiddags. Ten drie ure is er in de twee zalen geen stoel, geen plaatsjehoe klein ook meer te bekomen. Men stoot, men dringt, men worstelt om binnen te komen het is slikkendsmachtend heet maar men moet al iets lijden om Dupanloup te hooren. Te midden dier woeling komt Pater Felix binnen. Eensklaps stijgt er een machtig, een oorvcr- doovend ecu nooit gehoord geroep uit vier dui zend borsten hoeraBravo Leve Dupanloup Mgr. Dupanloup, aan den arm van Mgr. den aartsbisschop, cn van al de bisschoppen van Bel- gie vergezeld, neemt plaats voor liet gestoelte van hel bureau. Juist te voren had Mgr. Ducpetiaux het ant woord van den Paus doen kennen, die de ver gadering per telergaaf zijnen zegen toezendt. De andere mededeelingen, door de komst van den bisschop afgebrokenworden voortgezet. Er wordt onder anderen lezing gegeven van een adres aan de Belgische bisschoppen ais stichters der Katholieke SÏoogeschooi. Mgr. Dupanloup beklimt de tribune. Het is een man van middelmatige gestaltein wiens oogen do straal van het genie flikkert, en wiens wezen het kenmerk van de ware en hartelijke :iei'de draagt. Gelijk hij daar in zijn bisschoppe lijk gewaad voor die geënthousiasmeerde menigte slaatheeft bij een diep indrukwekkend gelaal hij zegt onder anderen Ik ga u spreken over eene kwestie die zeer belangrijk isen die inij door uwen aartsbisschop aanbevolen werd. Wij gaan de hooge bespiegelingen verlaten om in de schooi te gaanwe gaan van het volks onderwijs spreken. „Er zijn hier, zooals in alle groote vraagstuk ken puiiten over welke men het eens is, of over welke men het schijnt te zijn. Ziehier vier van die puntendc noodzakelijkheid van het volks onderwijsde opvoeding der meisjes, de mede- inrichting en de vrijheid van het onderwijs. Dau twee min belangrijke punten, de koste- Jooze cn de verplichte opvoeding. Eindelijk twee hooidpuntendc rol derschcol in de zameuleving eu de rol van de godsdienst inde school. Het eerste punt op hetwelk wij het eens zijnisdat onze tegenstrevers willendat het volk onderwezen worde, wel, dat willen wij ook. Jezus van Nazareth heeft ons geleerd wan neer hij zcide gaat eu ouderwijst, ite et docete. Nooit was zoo iels gezegd geweest. En bemerkte de ongeloofelijke kracht dezer twee woorden; g iat overal, onderwijst allen! Het is omdat ik dat woord heb verstaan, dat ik in uw midden beu. Gij zijt hier eene groote vergaderinggij zijt er omdat go dat woord verstaat. „Wij hebben van do eerste lijden af de ver slaving der geesten zoowel al dc verslaving t er lichamen bevochten. Ik zal u een enkel concillie noemen om het te bewijzenik was er de voor zitter niet van maar het was een mijner voor gangers dc bisschop Théodulf. Wie beschuldigt ous De hedcndaagschc libe ralen. Verwerpt dat woord mijuheeren. Graaf Felix de Merode zeido mij ik zal ze nooil dau liberators heeten." Indiendoor een zegen des Hemelsgij hen eens den naam die hun toe komt, gaaft, zou ik al te gelukkig zijn. Ze liberalen hèeten is eene onnoozelheid want de naam, dieu men zijne tegenstrevers geeft, beslist dikwijls al les. Ér zijn eerlijke lieden, die zich door dc namen laten misleiden. Dat dit groot congres dit besluit nemeze zullen immers altijd liberators zijn. Men zegtde naam maakt de zaaken Bossuet gcei't den naam van liberaal als den groot- sten lof, en ge zondt dien naam aan zulke soort van mannen geven Frankrijk en Belgie zijn twee zusters ia J. C. My dunkt dat gij mij geiijkt. Ik zal mij uur werk bezien. Mijnheercnom u niet te verve len, (Keenneen! Een lid van het bureau neemt het uurwerk weg. Bravo bravo 1) In de achtste eeuw beval de bisschop van Orleansscholen op te richten in alle dorpen jain alle gehuchtenen gelaste den priesters met het onderwijs. In de XVlil eeuw schreef Vollairo, en zijne onnavolgbare vrienden hebben het gedrukt „er is dom gespuis, en dat volkje moet niet onderricht worden." En te zelfder tijd slichtte do abt de Lasalle een huis om onderswij- zers voor het volk te vormeneu Bened.ktus schreefde onwetendheid is do bron van allo kwaad voornamelijk voor de fabriekwerkers! „In dc XIX eeuw waren er twee broeders La- mounais geheetende eene heeft veel gerucht gemaaktzonder opvolgers na te laten do an dere heeft scholen gesticht daar waar de man nen van deu vooruitgang er niet aan gcdaciit hadden, in den Senegaalin Cayeune, cn bij de Negers. Zie daar een oiiwederlegbaar feit. Daarmeè kan meu op ailes antwoorden overal waar do missiounaris cene kerk bouwt, bouwt hij ook oene school St.-Franciscus-Xavenus slichtte geen enkele kerk zonder er eene school nevens lo zettenen heden is de Franschc en Belgische jeugd ingeschreven op de insteiling der heilige kinds chlieid. Er hebben sinds 40 jaren onder de godvruchtige menschen vooroordeelcu gclieerscht tegen het volks-oadcrwijs. Men heelt gezegd dit onderwijs is gevaarlijk, omdat hel onvoldoende is! Welnu, ik zeg huu geeft uw hart en uwe beurs om het voldoende te maken Dit onder wijs is gevaarlijk omdat het de bron is der hoo- vaardijwanneer het niet algemeen is. Wel maakt het algemeen. Het is gevaarlijkomdat er slechte onderwijzers zijn. Maar van al do slechte onderwijzers is de ouweteudheid ue slechtste Ik zal er een woord bijvoegen zoo die voor- oordeelen bestaan moeten zo vallen voor de fei ten die zich heden opdoen. Er is een groote stoffelijke vooruitgang om heui te volgen moet er meer vernuft zijn het onderwijs des gcestes en des harten is noodzakelijker dan ooit gewor den. Welaan om uwen rang in den strijd niet te verliezen moeten er betere werkeu £iju. Het onderwijs is uoodig in den inLe'lectueelon strijd die Lusschen de volken gevoerd wordt. Niemand mag zich in zijnen mantel wikkelen, en zich in eencn hoek zettenwanneer een ieder vooruit loopt. Zoe niet. zullen binnen dc tien jaren al de ge leerde maar ongodsdienstige werkiiodenmis noegden cn al de ongelcerdeu bedelaars zijn De zaak van het volksonderwijs heeft heden dc zegepraal behaald, want de hand van dien God, van onzen God, die hemel en aarde heeft geschapen heeft medegewerkt. God heeft aan zijne discipelen gezegd: werkt, en hunne zelfop offering komt uit dien machtigen adem. Er'is nooit in do kerkelijke geschiedenis cene eeuw ge weestdie zoo een tafereel als onze eeuw heeft opgeleverdzoo een buitengewone bloei der on derwijzende orders er zijn meer dan 150 dui zend op den dag Yaa heden I En wie zal ons dan komen zeggen dat men het Christelijk ouderwijs niet begeert, ik ant woord daarop: waaneer wij onze scholen in Gallic bouwden, hadl gij er geene enkele staan! Onze vijanden, willen de meisjes gelijk ue jongens onderwijzenik ook: eene vrouw on derrichten is eene school slichtenmaar op voorwaarde dat men de vrouw aan hare familie overlaat. Meakt ons moeders, die hunne kinde ren kunnen opbrengen) schreef Napoleon aan me vrouw Campanmoeders die dat niet kunnen, zijn niets waard Jazal men zeggenmaar toont ons uwe werken. Ik spreek hier van Frankrijk ik zou het van Belgie willen doen. Hel "antwoord is spoedig gevonden. Ik vecht reeds sedert twintig jarencn ik tracht altijd niemand te kwetsen maar gelijk te hebben, ik ben maar te vreden wan neer mij niets meer antwoorden kan. Ik raad tl aan zoo altijd tc redetwisten lemaud zcide mij dat wij niet genoeg voor de opvoeding der meisjes deden. Ik ging naar het ministerie van openbaar ouderwijs, cn ik bevond dat cr op 24,000 opvoedings-huizen voor meisjes14,000 ous er van toebehoorden Er is eene andere groote kwestie. Mc-n heeft voorgesteld ia Frankrijk cene premie te betalen aan deu onderwijzer, die eene onderwij zeres zou huwen. Waarschijnlijk is dit voorstel doorgegaanwant hij die het voorsloldedoet menige zaak doorgaan. Ik zeg hier een enkel woord op wij moeten de vrouwen der indus- strieelc cn landbouwende kias niet voor de we- tmschap en het uiterlijk leven, maar voor het huwelijk eu het innerlijk leven vormen. Men heeft schoon onderwijzers niet onderwijzeressen te laten huwen, de godsdienst alleen "kent het gehoim van de opvoeding der vrouwen vraagt het liever aan de maanenDat is het eerste punt." Men ziet uit een en ander waar de vergadering heen wil. Wij doen er het stilzwijgen toe alleen verwondering betuigende over de cur- cyf gedrukte woorden van het clericalo blad waaraan wij 't een cn ander ontleendenname lijk die over hel weigeren van toegang aan libe rale schrijvers cn de aanranding van het bestuur van Willem I. Zou men eindelijk deu misken den vorst recht doen of zou het ook bier zijn mijn vader heelt ze met geesclen gekastijd maar ik zal u met schorpioenen kastijden. SLUIS8 September. Ingevolge kennisgeving van den Heere Commissaris des Koniugs in dit gewest, is de opening der jacht op klein wild be paald op Maandag den 12 September aanstaande. De korte jacht zal dagelijksmet uitzondering van den Zondag, cn de lange jacht op Maandag, Woensdag cn Zalurdag van iedere weekalsmede op de vier dagenvoorafgaande aan de sluiting der jacht geoorloofd zijn. Dr. P. J. Gouda Quint, pred. te Hoedekenskerko, heeft het beroep naar Hien cn Doodawaard (clas sis Tic') aangenomen. Gisteren is ter rcllo der arrondissememls-recht- bauk te Middelburg aanhaugig gemaakt de pro cedure van de Ingelanden der watering van Slippeiidainme als cischerstegen den staat of hel domein der Nederlandenals gedaagde strekkende lot af- en ovcrgifle van de gronden gelegen in den Aardenburger-haveiipoldcr, waar van ciie gedaagde in het bezit is. Morgen zal voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland te recht staan J. ilebbelijuck Heunofreumi vroeger tweede commissaris van politie te Middel burg, laatst als particulier alhier wonendebe schuldigd van het afleggen van valsch getuigenis in een boetstraffelijk rechtsgedingten nadeclu van een beklaagde. In deze zaak zijn door het openbaar ministerie 12 getuigen gedagvaard. De heer mr. J. Egberts Risseeuw uitöostburg zal den beklaagde verdedigen. Namens mevr. J. F. baronesse van Dedomwed. van den heer D. Pruimers, als oischerësse, is legen den Slaat der Nederlanden voor den Hoo- gen Baad der Nederlanden eene nieuwe zaak aan hangig gemaakt. Naar wij vernemen komt dc ziak hierop neder: Bij liet grootboek der natio nale schuld staat ingeschreven cene som van 74,000 nominaalrentende 2'/2 pet.ten name der minderjarige dochter van cie eischeresse waarvan deze als moeder en voogdosseingevolge dc wet, ieder half jaar gewoon was de rente door haar gemachtigde te Amsterdam te laten ontvan gen. Met 1 Jul ij jl. weigerdo de directie van het grootboek de uitbetaling der toen verschenen zes maanden renté. Hiertegen verzet zich nu de ei scheresseop grond, dat de Staat, als debiteur dier rente, de uitbetaling daarvan alleen in gewil van arrest mag schorsen of weigeren. De procu reurs \aa der Jagt on Francois zullen den 9 dezei de conclusion voordragen terwijl hieromtrent later gepleit zal worden tusseheu den advocaat mr. \V. Wintgens voor do eischeresseen een der beide lands-advokaten, yoor den gedaagde. M. C. Volgens berichten, heeft de Hooge Raad verwor pen dc voorziening ia cassalieingesteld door mevr. de wed. Pruimers-van Dedem legen de be slissing van het hof in Ovenjseihoudende be-

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 3