BINNENLAND. Meer dan twee honderd studenten in de rechten en de geneeskunde der faculteiteu van Parijs heb ben besloten eenen brief van gezamenlijke toe treding tot het aanstaande congres van Mechelen te zenden. Do leden van het congres zijn bijeengekomen Maandag *29 Augustus ten tien uur des morgens in het lokaal van het klein'Seminarieom zich in corps naar de hoofdkerk van St.-Rombaut te bege ven alwaar een plechtige mis gecelebreerd is. De dagorde der zitting is lang te voren vastge steld en bevat na de aanspraak ter opening, enz. eene redevoering van den voorzitter der vergadering. Verslag van den algemeenen secretaris over het gevolg, gegeven aan de besluiten genomen in en de weuschen uitgedrukt door de vergadering van 1863. Stemming van een adres aan Pius IX. Stemming van adressen aan de Katholieke ver gaderingen van DuilschlandZwitserland, enz. Verder leest men in verschillende clericale bla den alweer een staatltje van den volksgeest De Hertog en Hertogin van Braband schijnen met Hunnen Doorluchligon Vader niet overeen te stemmen In hun bezoek, kort na do verkiezin gen in het Katholieke Eecloozien de liberalen eene hoogst onstaatkundige demonstratie. Deze week is te Brussel eene nieuwe liberale zeer liberale, hoogst liberale heldendaad gepleegd. Da heer Van Pelcom priesteroud pastoor thaus na eene lange loopbaantoegewijd aan al de opotferingen van"zijne heilige bedieuiugrus tende stapte rond een uur van den middag, in de Sl.-Huibrechts-gaauderij, op dien oogenblik schier verlaten toeu een mail uil de volksklas recht op hem toetrad cu zonder de minste aarzeling, hem met geweld eenen kaakslag in zijn aangezicht toebracht. Verrast door zulke bru tale beleediging, maar al zijne kalmte behoudende, sprak de priester hem toe: Ongelukkige! dat is te veel. Maar ik vergeef u, want gij weet niet wat gij verricht Gevoelloos voor dit verheven voorbeeld van evangelische zachtmoedigheid antwoordde de werkmau bitsdat hij beloofd had den eersten priester dien hij ontmoeten zou, te zullen ecuen kaakslag geven. De kerel verwijderde zich daarop latende de weiuige ge'uigeu van die laf hartige en eerlooze aan randing even verstomd over de schuldige vermetel heid des hooswichts als in diepe bewondering voor de lijdzaamheid eu de edelmoedigheid des cl ugdzamen priesters. De Indrpcu 'ance zegt er van Wij deelen in de. wettige verontwaardiging van onzen confrater. Zonder reden eenen man iu het aangezicht slaan, die door zijn kleed eu zljue bedieuiug verplicht is hot hoofd te bukken zelfs voor de bloedigs'e beleedigingen. is eene lat heid, die door al de eerlijke meuschen zal geschandvlekt worden.Openiijkbelee- ciigd, heeft dc geestelijke hel voorschrift der evange lisch liefdadigheid herdacht, en 't scheelde niet veel of hij presenteerde zijnen aanvaller de andere wang. Wij bewonderen oprecht zoo ecu voorbeeld van ge- dulden bai inhartigheid, maar minder genegen lot vergiffenis als die achtbare geestelijke, betreureu wij dat er niet eeu agent van de openbare macht tegenwoordig was om deu schuldige voor de ju stitie te slepen en op hom de straf toe te passen, die zijne hatelijke weddingschap verdient. Het Journal de Bi axclles ziel wel dat wij afkeuring aankleven. Maar schuldig is het katholicisme zelvede bron van het kwaad is gelegen in de misbruiken van hel geloof." De luitenant-generaal Dclannoy is, bij Konink lijk besluit van eergisteren afgesteld van zijne bediening als aide-de-camp des Kouings. De be weegrenen van dezen geweldigeu maatregel is dat deLuilenant-gcueraalDelauuoy te Doornyk eeue kandidatuur aanvaard had, tegenover die van de heeren Bara Crombez en Bogier. Ziet hier hoe eeu der bladen betaald van Gentover de zaak spreekt: „Men weet dat graaf Delanaoy, aide-de-camp van Z. M. deu Koning, te Doornyk een Katholieke kaudidatuur heeft aanvaard. De Moniteur van heden meldt, dat de heer Delanuoy afgesteld is als aidc-de-cainp. Dit zal hemleeren, zicb te vereeuigen met de vijanden des lands Dat is wel besteed en de Koning deze akte van rechtvaardighied doendetoont eens te meer dat hij met de clericale kliek niets gemeens hebben wil. Zoo veel te beter voor den vredeeu 't ge luk van Belgie Zoo dus zegt do Bien Public Leopold I wil geen Koning der Belgen meer zijn maar alleenlijk de Kouing der doctrinaire» In 1857 nogtans verklaarde" Z. M. zich vijandig aan el- ken maatregel, die strekken zou om het cv. u 'Acht der eene partij op de andere te vestigen Hoe de wiud Kan drauijenDeze laatste akte, door Z. M. I „eopold daargcsteld, is zeker de wijsstc niet Yan zijne regering. De geschiedenis zal er hom rekening van houden. ITALIË. Men meldt uit Carrara het volgende betreffende een vreeselijk onheil, hetwelk aldaar in eene marmergroef heelt plaats gehad. Door eeue on bekende oorzaak stortte een verbazend groole rotsblok van het hoogste gedeelte van deu mond naar benedenjuist ter plaats waar een aantal personen werkzaam waren. Elf werklieden von den daarbij den dood zij werden letterlijk ver pletterd zoo dat slechts enkele deelen hunner lichamen, maar volkomen onherkenbaar, zijn te ruggevonden. Buitendien ziju omstreeks 29 an deren meer of minder ernstig gekwetst. BELG IF.. OSTEXDE 23 Augustus. De alhier ingerichte harddraverijen (lees: halsbrekerijeu) zijn heden met een groot ongeluk geopend. Een jockey die in de Steeple-Chase op het punt was den eersten prijs le behalen maakte eeue beweging om naar zijue tegenstrevers te zien toen hij van zijn paard stuikte, in den stijgbeugel bleef hangen, en al dus langs de renbaan werd medegesleept. Toen men hem kon ter hulp komen, was hij een lijk. Dezen morgen heelt de begrafenisplechtigheid van den ongelukkige» jockey William Hoy ge naamd plaats gehad. De Anglicaauscho kerk was vol volk, aide te Oslende tegenwoordig zijnde jockeys eu verscheidene sportmen volgden oe lijkkist. William Hoy had Zondag voor baron deMesnil den prijs van den Koning gewonnen zijnde 2000 fr. zouder de inleggeldeu. Baron de Mesnil heeft het geheele bedrag van dien prijs afgestaan ten voordeele der moeder van William Hoy, eene arme weduwe, die een gehncht op eenigeu afstand van Londen bewoont. Do Koning heeft 500 fr. bij de edelmoedige gift van deu baron gevoegd. Eene inzameling, ouder de sportmeu gedaan heeft ook eene nog al ronde som opgebracht. NOORD-AM ERIK A. Als een voorbeeld hoe het thans in het Ameri- kaansche leger toegaat, en hoe verregaande licht zinnig de bevelvoerders zijn in dezen oorlog ople ven en dood tusschen Noord en Zuid deelt een correspondent uit New-York hel volgende mede: Bij de bestorming van Petersburg op 30Julij was Grant niet alleen afwezig, maar hij sliep op een half uur afstand in zijne teut. De twee generaals, aan wie de leiding van deu aanval was opgedra gen kregen op de plaats zelve twistjuist op het oogenblik aat dc aanval zou beginnen over linune anciënniteit en rang. Do brigade- en di- visie-komniandanlcn, die de stormkolounes moes ten aanvoeren, bleven buiten schot eu hielden zich in de achterhoede. De adjudanten die de hevelen moesten overbrengen werden neergescho ten zoodat zamenwerking onmogelijk werd. Bo vendien verloren de troepen die geen aanvoer ders haddenspoedig deu moed eu zij weken al ras toen er geene verslerkiug kwain opdagen. Na de nederlaag, die Grant meer dan 70U0 man kostte, verklaarde deze, dat het zijn troepen aan fighting spirit, aan vechtlust ontbrak. Van ue 100,0)0 mau waarmede hij in Mei den veldtocht begon, zijn cr nog maar 25,000 over: 40 a 50,000 «zijii gesneuveld of gekwetst, de audere gedeser teerd. In plaats van de oudgedienden voor den aanval te bezigengebruikte hij jonge troepen of regementen kleurlingendie nog niet ecus met de wapeuen wisten om. te gaan. Terwijl op de eene plaats storm geloopen werd, stonden tegen over de andere forten de soldaten met het geweer aan deu voet, roerloos de bbvelcu af te wachten, die niet kwamen. Geen wonder, dat waar zulk eene organisatie bestaat eene nederlaag de gewone uitslag is. Sedert dc laatste aebt weken hebben wij eeue bijna algemecnc droogte gehad. Eene verschrik kelijke hitte heerscht dag aan daggeen onweer, geen regen, geen wind eu de thermometers op 95 tot over 100 graden Fahrenheit in de schaduw. Op talrijke plaatsen iu de omstreken en door het gansche land ontslaan boschbranden, die de heete lucht nog met rook bezwangerenbloedrood rijst de zon door dien nevel. De vruchten verbranden, de landerijeu smachten naar water en verloouen niets dan stervende planten. Een ontzettend voor uitzicht opent zich, dat van hongersnood. Een woeste raenschontcerende oorlogeen onophou delijk bloodblad tusschen broederseen strijd tot verdelging waaraan geen einde schijnt le mo gen komen daardoor alreeds ontzettende duurte, en daarbij nog hel vooruitzicht op een mislukten oogst en hongersnood, voorwaar Gods hand rust zwaar op dit eens zoo voorspoedige en gelukkige land. SLUIS, 1 September, üp Donderdag 25 Augus tus jl. hielden de Leden der Onderwijzersgezel schappen in het vijfde Schooldistrict van Zeeland le Groede hunne twee eu twintigste Algemeene Vergadering. Bijna allen (drie en dertig leden) waren op dit echte broederfeest tegenwoordig, hetwelk door den waardigen Schoolopziener, den WelEd. Heer II. Q. Janssen, met eene toespraak geop >nd werd waarin hij een blik sloeg op het onderwijs in dit District, zoo als dit veld zich bij zijne schoolbe zoeken aan hem vertoond had eenige denkbeel den en raadgevingen aau de hand gaf, en zich voorstelde telken jare één der vakken van het Lager Onderwijsomschreven in artikel 1 dtr NVet, te behandelen: ditmaal was dus hel lezen aan de beurt. Wanneer zoo elk jaar één vak behandeld wordt, is er stof voor negen jaar. God geve, dat de waardige man dit werk vo.tooijc en de Onderwijzers in zijn District rijke vruchten plukken van zijne hèmoeijiugcnraadgevingen eu denkbeelden. De Hoog Edel Gestrenge Heer Inspecteur van het Lager Onderwijs in Zeeland en de Edel Acht bare Heer Burgemeester van Groede waren, om ambtsbezigheden, verhinderd deze Vergadering bij le woueu waarbij echter de Heer G. I'. Roos, Honorair Lid dezer Vereeniging, de vriend der Onderwijzers tegenwoordig was. Door de zorg der ijverige Commissie, belast met de voorbereidende werkzaamheden, en die zich in waarheid zoo luisterrijk van hare taak had gekweten, was de zaal niet alleen met bloemen en groen versierd maar de muren prijkten met een aantal schriften, kaarten teekeningen muziekstukjes enz.ver vaardigd door de kwcekelingen der Oefenschool te Ooslburg en door de leerlingen van de Open bare en Bijzondere Scholen te Groede Breskeus, Oostburg, Êede, Zuidzande, Kadzand, Nieuw vliet en Uzendijke, welke blijken droegen van 't ver beterd onderwijs in dit District^ Daarna had onder dc leiding van den Hoofdonderwijzer te Nieuwvliet, J. de Klerckde uitvoering plaats van N°. 1 der Zangstukkenwoorden van den Heer H. MeskesHoofdonderwijzer te Kadzand, die ook de tafelzangen had zamengesteld en zich le dezen opzichte weder zeer verdienstelijk had gemaaktterwijl de muziek van een derzclvo door den Heer Kohier, Bijzonder Ouderwijzer te Groedewas vervaardigd. Alsnu hadden de werkzaamheden plaats in do volgordedoor 't Programma vermeld. Als plaats van bijeenkomst voor de eerstvolgende Algemeene Vergadering werd Uzendijke mei bijna algemeene stemmen aangewezen. Na eeue pauze vau 1 uur werden de werkzaamheden voortgezet door de voordracht der Feestrede, uilgesproken door den Heer J. II. van Dale, Hoofdonderwijzer te Sluis. Deze had tot onderwerp: Het Itind en zijne opvoe ding naar aanleiding van de spreekwoorden over liet kind: eene feestrede, wier iuhoud en uilvoe ring aller toejuiching wegdroeg, en achtervolgd werd door de uitvoering van N". 2 der Feestzangen. De voorstellen van het Hoofdbestuur gaven aan leiding tot warme discussie». Betrekkelijk N". 1 In hoeverre zou het mogelijk zijn op de volksscholen in Zeeland eenparigheid in de spelling te bevorderen werd beslotenvooreerst Siegeubeek te volgen behoudens die wijzigingen, die hij zelf, ware hij nog in leven ongetwijfeld zoude aanbevelen en verder al het mogelijke le doen, om dit besluit keubaar te makenen de Ouderwijzers in de overige Districten aan te sporen dcnzeU'den weg te betreden. Het tweede voorstel om in het a. s. jaar de Algemeene Vergadering vau het Nodcr- Jandsch Onderwijzersgenootschap le Zierikzce bij te wonen cn alsdan geene Algemeene Vergadering der Onderwijzersgezelsehappeu in dit District Le houden werd met overgroote meerderheid van stemmen aangenomen. Op de wandeling door het Dorp bracht men eeu bezoek aan de Kerken der Hervormde, Lw- thersche en Roomsch Katholieke Gemeenten. Daar werden bf de Feestzangen nog eens herhaald of het oor gestreeld door Orgelspel, in tegen woordigheid van ceu groot aantal iugezelenen cu loeu raeu zich eindelijk ten 5 ure aan deu maaltijd zettekruidden aangename gesprekken de geurige spijzen en menige toast getuigde van liefde en gehechlheid aan Zijne Majesteit onzen beminden Koning, aan den Inspecteur en School opziener, enz., terwijl lal van Leden wedijverden iu het leveren van bijdragen, waarin ernst of luim den boventoon voerde. Zoo was ongemerkt het uur genaderd dat men moest scheiden, cn ieder der aanwezigen keerde naar zijne standplaats terug, om zich met ver nieuwden lust aan zijne gewichtige betrekking toe le wijdenverkwikt door den echten broederzin die op de Vergadering te Groede hecrschte, eu die haar eeue eervolle plaats verzekert onder alle vroegere en latere Önderwijzersvergaderïngeu. Ingezonden. De gemeenteraad van Hoofdplaat heeft lot se cretaris cn ontvanger dier gemeente benoemd iu plaats van wijlen den heer L. Paleer, deu heer E. A. Paleer. Als middel om de vliegen te verdrijven noemt men het gebruik van laurierolie. *De vliegen schijnen den reuk daarvan niet le kunnen ver dragen. De slachters te Gent wrijven hunne ven sters met die olie en blijven van hel, voor hen voorallastig bezoek bevrijd. In den namiddag van Woensdag 24 Augustus viel een knaapje van 6 jaren uit eene carrousel staande op de kermisbij de Karrenstcegte Rotterdam. De moeder, daarbij staande en dit ziende, schoot toe om haar kind, dat, daar lig gende, geen verder kwaad kon wedervaren, te hulp le komen cn bekwam daarbij een zóó ge weldigeu slag van een paard legen het hoofd dat haar het bloed nit verschillende wonden vloeide, terwijl eene harer handen van do pols af in tweeën werd gescheurd. De moeder verkeert in zorgelijken toesland terwijl de jongen alleen verschrikt, doch onbezeerd bleef. Een boerenknaapje in de gemeente Oosterwijk had de laakbare gewoonte, den hond, die óp zijns vaders erf lag dikwerf te plagen. Maandag namiddag speelde het kind in de nabijheid der ouderlijke woning met andere kinderen, toen de kort le voren op nieuw geplaagde hond plotsil'ng den ketting verbrakwaaraan hij vast lag, en zL-h met onstuimige woede op hcL jongetje wierp het in armen en beenen beet en geduchte wen den toebracht. De op hel hulpgeschrei toegesnelde moeder maakte zich met moeite meester van haar kind en ontving daarbij zelve een beet. Ilel an ders goedaardige dier was thans zoodanig door wraaklust bezielddal het herhaalde pogiugen deed om zijne prooi weder machtig te worden.

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 3