Algemeen Overzicht. insluit te zien toetreden (en einde eerst en vooral ons Nederlandscliniet alleen in spellingmaar ook in uitdrukking en stijl vooral, te zien worden wat liet oorspron kelijk was kort krachtig en duidelijk zoo als t zonen van 't blonde noord betaamt I v De taal is gansch het volk"is eene A'laamsche kenspreuk voor eene achtbare maatschappij. Deze kenspreuk bevat eene waarheid volkseigenaardigheid volks zeden ze gaan verlorendaar waar een volk zijne taal verliest. Sleeswijk-IIolstein l'olen en Griekenland zijn de levende ge tuigen van het leven des volksbestaans, zich hij iedere voorkomende gelegenheid uitende Italië bewijst, dat al wie Italie's taal spre ken tot één volk belmoren en 't eischt daarom ook één hoofd over één volk. Zoo zal het ook met de zonen van den Neder- landschen volksstam zijn Zien we op de teekenen der tijden dan ontwaren wij een streven naar vereeniging van nationaliteiten die zóó opmerkelijk is, dat wij de stoute onderstelling durven uitspreken, dat Noord en Zuid-Nederland (voor zooveel het dusge- noenide Hollandsche en Vlaamsche gedeelte betreft) nimmer gescheiden kunnen blijven maar bestemd zijn otn met andere taalver wanten zelfs in andere wcrelddeelentot een grootonder hetzelfde hoofd vereenigd volk, te worden, 't Is waar, hinderpalen moeten worden weggeruimd waarvan wij de mogelijkheid nog niet kunnen ontwaren, en het tijdstipwaarop dat feit zal voltrok ken wordenis zóó ver verwijderddat het vooralsnog aan ons gezicht ontsnapt, doch komen zal hetwant de zonen van den Dietschcn stam spreken ééne en de zelfde taal Men vormc nu geene hersenschimmige denkbeelden, om öc verwezenlijking van dit aanslaande feit te bespoedigen: verre van daarMen late het aan den zachlkens voortwerkenden tijd over. Scandinavie's :ratsgeberglen Zvvitserland's granietmuren deor de ruwe kracht der natuur in een betrekkelijk- kort tijdsbestek verhevenwor den met ieder tijdsdeeltje geslooptde vruchten van liet werk des tijds zijn eerst na jaren opgemerkt geworden de uitge- karteldeverweerde Alpengevaarten staan daarais de getuigen van de langzame maar zekere werking des tijds! Dan, wat behoeven wij Zeeuvvsch Vlaanderen elders te zien Cadezand Breskens en Baarzande, Mulsterloo en AxelleCauter en Clinge de geheele delta der Schelde en hare oevers en stranden zijn in den loop van twee eeuwen tot vastland hervormddo woeste Braakman en 't scheeprijk Zwin van weleer worden naauvvelijks meer herdachtde stammen die eenmaal op terp en hi!op heuvel en eiland rondzwiervenzijn ver dwenen als dc wateren, die ze verdeelden, en op dc nieuwe schepping leeft een volk, dat Noord en Zuid de hand reikt Eeno dépêche uit Londen meldt dat er onder handelingen lusschen het Moorden en het Zuiden der Vorcenigde Staten aangeknoopt worden om eene overeenkomst tot stand te brengen, die den vrede zou mogelijk maken. Mocht die dépêche waarheid spreken en de broedermoordende oorlog in Ame rika zijn einde naderen Het ministerieel dagblad van Berlijn heeft het noodig geoordeeld de overdreveue hoop, die dc dagbladen van de adelpartij aan de tegenwoor digheid van Koning Willem te Schönbruun hecht ten, in te toornen. De bijeenkomst der twee vor sten zegt de N.ird-Zeitungheeft niet het minste Staatkundig doel. Een zeer natuurlijk gevoel heeft den Keizer vau Oostenrijk aangespoord om iia den veldtocht van Sleeswijk zich naar Carls bad te begeven; het is ook zeer natuurlijk dal de Koning van Pruisen den Keizer van Oostenrijk te Weenon een tegenbezoek brengt. jtlet is echter* te betwijfelen, ol hel publiek zich met die zeer natuurlijke verklaring vergenoegen zaldoch waarschijnlijk dat de bijeenkomst van Schöubrunn aan zekere kabinetteu in dien zin zal verklaard worden. De reis, die Keizer Alexander naar Duitschland gaat doenen de nieuwe bijeenkomst der drie Noordscho vorsten, waartoe, zoo men meldt, die reis aanleiding geeft, doeu het spook van het Hei lig Verbond uit het graf verrijzen. Wil men den Morning-Post gelooveu dan kan dit verbond niet meer in twijfel getrokken wordencu om de rampen af te weren waarmede het Europa be dreigt, moeten Frankrijk en Engeland een te- genverbond sluiten. Briefwisselingen uit Parijs melden dat het aan slaande huwelijk van Prins Humbert met Prinses Anna Murat de guustigste gevolgen voor de'Italiaan- sche zaak hebben zal. Niet alleen zal Koning Frans H verplicht zijn ditmaal Rome te verlaten, maar het Fransch gouvernement zou daarbij be palen, dat men het bezettings leger slechts twee jaren te Rome houden zal. Wij halen dit enkel aan als loopend gerucht, doch moeten erkennen, dat het een zeker gezag ontleent aan het verlan gen, waarmede het kabinet van de Tuilerien moet bezield zijnom aan hel hof van Turijn aan genaam te zijn en om het nieuwe Koningrijk ilalie te vestigenin het vooruitzicht der meer en meer zichtbare toenadering in Duitschland lus schen Oostenrijk en Pruisen. De gezant van Oostenrijk te Rome heeft eene bijeenkomst gehad met Koning Frans II, en men verzekert, dat hij dezen sterk aangemaand heeft om voorloopig Ilalie te verlaten. Dit zou beves tigen dat Frankrijk te Weeueu werken zou om Koning Frans te doen besluiten Rome te verla ten. Indien in deze omstandigheid Oostenrijk zoo heeft gehandelddan zal het dit gedaan hebben om Frankrijk het voorwendsel te ontnemen tot eene krachtdadiger houding tegenover het hof van Rome. Men meldt uit Weeuen, dat eene zamenzwering, die ten doel had het Italiaansch Tyrol van het Oosteurijksche keizerrijk af te zouderea is ont dekt geworden. Talrijke aanhoudingen zijn te Treutele Riva eu in andere plaatsen van Zuid Tyrol gedaan. "Dit Belgie is weêr het meeste nieuws te melden vooral over hel voorvallende in de Kamer. Op Woensdag der verledene week heeft bij den aan vang der" zitting de heer H. de Brouckere het verslag voorgedragen over de kiezingeu van Leu ven. De commissie heeft bij eenparigheid beslo ten, dat er zou overgegaan worden tot een onder zoek van de slembrieljes die men zegt geaulo- grafeerd te zijn, en die hij de processen-verbaal zijn gevoegd. De heer Dumorlier heeft beweerd, dat er zeer veel tijd noodig was ons 500 kiesbricfjes te onder zoeken. De heer Jacqemyns, die een uitstekend scheikundige is, heelt goanlwoord dat die ver richting iu eeuige minuten kou gedaan worden. De besluiten der commissie werden aanvaard. Zij heeft aanstonds tot deskundigen benoemd de heereu Jouret, professer bij de krijgsschool, Franqui, professer hij de vrije hoogeseiiooleu Ilenry, professer bij de Katholieke hoogesehool. De heer Rongè heeft vervolgens het verslag over do kiezing van Nyvelles voorgedragen. De commissie besluit tot de aanvaarding der vier ge kozenen. Drie dezer leggen onmiddellijk den eod af. De heer Wasseige heeft het drukken van het verslag gevraagd voor wat den heer le Hardy de Beaulieu betreft. Dit voorstel is aanvaard. Daar het verslag over de kiezingen van Gent niet geëindigd, is wordt de zitting vroeg gesloten; het heeft des anderendaags in de Kamer weêr gestormd. Er was spraak van de kieziugen in de arron dissementen Thienen, Gent eu Nyvelles. Over de laatste zijn drie redenaars gehoord namelijk de heeren de Theux, Nolhomb ea De Rongé verslaggever. De twee eersten hebben het vraagstuk op het terrein der goede trouw en der politieke eerlijk heid geplaatst, eu de stelling volgehoudendat men, met alle recht, aan den graaf Ferdinand de Meeüs de 11 briefjes moet toekennen, welke vernietigd zijn geworden omdat zij geene voldoende aandui ding behelsden in de woordende lieer graaf de Meeüs, grondeigenaar te Ohain. Men herin nert zich dat den heer de Meeus maar drie stem men hebben outbroken om bij de eerste stem ming gekozen te zijuindien men dus elf brief jes niet geannuleerd hadde die toch stelling niet aan eenen andereu dan aan hem kunnen gegeven wordenzou de heer de Meeus niet aan eene ballotering onderworpen zijn geworden met den heer Lehardy de Beaulieuen hij ware thans lid der Kamer. De heeren de Theux en Nolhomb hebben de rechten vau den graaf van Meeüs verdedigd. De m.nisleriële meerderheid zal dus de redenaars hooren die ter gunste vau het goede recht zulien sprekenen vervolgensals één manhei be sluit van 't verslag des heeren De Rongé, de geldigheid der kiezingen voorstellende, goedkeuren. De kiezing te Thuin heeft lot geene discussie aanleiding gegevendoch de heer Kervyn-De Lettenhove heeft, iu ziju verslag, op eene kracht dadige wijze eeno menigte erge feiten geschand merkt die in den naam der ministeriële kandi daten zelveu, dc heeren Waroquê eu 'l Serslovcus, z<uden gepleegd zijn. Spreker uitte den wcusch. namens de commissie wier tolk hij waswijzi- giugen te zien brengen in de wet. ten einde den terugkeer der schandalige feiten te beletten. De heer "t Serslevcns, die de zifting bijwoonde, heeft echter gezwegen. Een clericaal blad zegt: „Het land moet we ten door welke lage en verachtelijke middelen de doetriuairen aan de meerderheid in de Kamer zijn gekomen en daarom zullen wij ookzo» haast de Annates Parlementaires de petitie uit Thuin zullen mededeeleudia onder de oogen onzer lezers brengen." Het verslag door den heer Jacobs overdeGent- sche verkiezingen heeft aanleiding gegeven tot eeno zeer gewichtige beraadslaging. De afgevaar digde van Antwerpen besloot tot de aanvaarding der gekozenen, maar ten zelfden tijde, maakte bij iu naam der meerderheid van de commissie, welker tolk hij was aanmerkingen op hetgewijs de van het hof van cassatiedat 73 personen van Gent op de kieslijsten heeft behouden die geen roodeu duit in de kas van den staat storten. De kiezers lot de ministeriëlen behoorende zoa behoefde er niets meer om de linkerzijde te doeu opspringen zegt een clericaal blad, eii vervolgt Het ordewoord was gegeven op de gansche lijn, eu in een oogenblik was het zeer merkwaar dig verslag van den heer Jacobs eeu geweldig rekwisitorium" gewordeu dat het hoogste rech terlijke corps des lands beleedigde en de on afhankelijkheid der rechterlijke macht met voelen trad! De heeren Teschminister van Justitie, Dolez en Pirmez hebben dat thema gevarieerd dal het een lust was en door zeer gekke ge baarden eu luid geroep in plaats van met goe de redenen, gelijk willen krijgen. De krachtvolle proteslatiën der heeren De Tesch Jacob en B. Dumorlier hebben de doctrinaireo niet tot reden kunnen brengen, en de ministeriële schapen heb ben, op bevel van hunne meesters, eene nieuwe jiarfy-stemmiiig gedaan Onze lezers mogen oordeelen wier lof de cle- ricalen uitbazuinen wanneer wij uit gelijke bron nog het volgende mededeelen. De Kamer heeft gisteren hel onderzoek der volmachten van de nieuwgekozene leden geëin digd. De vier Katholieke gedeputeerden van Leu ven, wier kieziug betwist werd onder voorwendsel dat er een groot getal slembrieljes met de hand niet geschreven waren, zijn zonder tegeukantina daar het bleek dat die betwisting ongegrond was, tot den eed toegelaten vervolgens na de lange debattenwaarbij de loyauteit der doetriuairen niet uitschitterde, is de heer Lehardy de Beau lieu insgelijks lol lid der Kamer aanvaard, niette genstaande de gegroude proteslatiën door ver schillende leden der rechterzijde daartegen gedaan. Na het onderzoek der'volmachten is de "verga dering tot de samenstelling van het definitief bureau der Kamer overgegaan. De hoer Ern. van den Peerebooni is tot voor zitter gekozen, de heeren Moreau en Corabez tot ondervoorzitters, de heeren Thienpout, de Flori- sonede Moor eu van Hurabeeck tot secretaris sen. Het zijn al dezelfde leden der voorgaande zitting.11 De heer Frère, de kiezers willende bedanken omdat zij het doctrinaire kabinet aan het bestuur be houden hebben heeft op het bureau der Kamer eeu ontwerp uedergelegd waarbij voor een twaalftal miliioenen gevraagd wordenwaaronder men eeu nieuw crediet van vijf millioen drie hon derd cen-en-dcrlig duizend francs aantreft voor de versterkingen van Antwerpen." „Het schijnt dat men nu zoo haastig niet meer is het voorstel Orts op het tapijt te brengen. Men vindt nu niet meer dat het êene schreeu wende onrechtvaardigheid is zoo vele duizenden Belgen in de Kamers niet te doen vertegenwoor digen. Men zou aan de gemeente- en provinciale raden, die den wensch uitdrukten dit voorstel zoo haast mogelijk te zien stemmengeen g hoor geven. Wat mag dan toch de reden zijn van die schielijke en zonderlinge verandering liet is misschien omdat de kiezingen te Antwerpen eu Waremtne, die volgens het voorstel een vertegen woordiger meer zouden te benoemen hebben, een onverwachten uitslag zouden opleveren Omdat men de verzekering heeft dat de heer Dechaiups te Charleroi zou herkozen worden eu de kiezing van Brussel bewezen heeft dat men er met de conservative partij zou hebben te rekenen V' Wij vernemen flat de vragen naar kaarten, om den "tweeden zittijd van het Katholiek congres van Mechelen bij te wone zeer menigvuldig zijn alles belooft dat de vergadering van 1861 in Diets zal moeien onderdoen voor die van 1863. Er zijn steden van Vlaanderen, waarvan er ver leden jaar maar een of twee der hunnen naar Mechelen kwamen ea nu telt men er vijftien en twintig. Hel werk van de vergadering der Katholieken in Belsie is er voortaan geacclimateerd en iu weêrwil van al de pogingen van de ministeriële pers zal het blijven bestaan. Do vrede zendt ons dit jaar een aanzienlijk getal vertegenwoordigers. Talrijk zullen de Span jaarden Italianen, Duilschers en de Kathol.vka Engelschen zijndie aan de vernadering zul len deel nemen. Paler Felix een der Prinsen van het spreek- gesloolte zal door zijn welsprekend woord aan moedigen. Men rekent ook op de tegenwoordig heid van Mgr. Dupanloup, bisschop van Orleans. Do redenaar burggraaf de Richemoutzal de plichten der Katholieken schetsen. De heer O'Reillylid van het Engelsch parle- meut zal deel nemeu aan de beraadslagingen waarbij weêr de kardinaal Wiseman tegenwoordig zal zijn.

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 2