lelijker strijd minder hoop op een goeden uit slag. Nimmer violen meer slachtoffers in een ongelukkig pogen. Eu toch eisclit men nieu we offers meer bloed meer schuld. Pre sident Lincoln heeft gisteren eene nieuwe ligling afgekondigd, die moet plaats hebben in September, en een half miilioen mannen onder do wapenen zal stellen. Een half miilioen Wie siddert niet bij dat cijferEen half miilioen levens, waarover Lincoln beschiktom die in een oog wenk naar de eeuwigheid te zenden. Heil Co lumbia" is een mooi lied, maar wie het nu ii)g zingen kan is een gek of ecu leger-ccntractant. Zien wij eensen het is dc moeite waard wat liet Noordelijke deel der Unie doet met al die sol daten dat menschelijk voedsel voor het kanon. In Jan narij laatstleden werd in 's lands raad bekend gemaakt, dat het leger dertien, honderd duizend man sterk was builen de marine. Dat is ongeveer driemaal zoo sterk als Napoleons le ger en dus geene kleinigheid. Toen generaal Grant den veldtocht opende volgens Lincolns plan om Richmond, via Gordonsvilie te hereiken, deed hij het op konditie, dat hij zoo veel solda ten zou hebben als noouig ware, minstens drie of vier tegen een. Hij kreeg die, en alle berichten kwamen overeen dat 400,000 mannen zich bij Richmond concentreerden. Grant moet den Rapi- dan overgetrokken zijn met minstens '230,000 mannen. De Washington Chronicle een blad op dit punt officieel en geloofbaar, zcide dat Lee v/e!k genie ookthans moest onderdoen voor de overmachtwant dat drie federale bajonetten tegen ééne geconfedereerde overstonden." (Lee had niet meer dan 80,000 man). Grants leger was dus ongeveer zoo sterk als boven vermeld. Generaal Butler's leger werd door de beste be richtgevers op 60,000 mannen geschat. Sigej Crook, Cox cu Averill hadden gezamenlijk 50,000, en hier hebben wij dus 350,000 mannen die bij Richmond zameugelrokken. Sherman had onge veer 170,000 mannen onder zijne bevelen Banks moge 90,000 mannen gehad hebben. Sedert Graat over den Ilapidan trok, heeft hij naar alle waar schijnlijkheid 70,000 mannen versterking ontvan- geu. Én waar zijn nu die reusachtige legers Zij schijnen verdwenen Le zijn als sneeuw voor eene lentezon. Hel is onmogelijk hun spoor Te vinden, zelfs niet in de met geraamten en rot tende lichamen overdekte vallei vail Virginia. Van al die soldalen zijn 200,000 ziek; gevallen in Grants veldtocht 100.000 gevangen genomen door de Confederalislen 50,00!)verliezen door Banks on Steele geleden 20,000 door Spurgis en Sher man 30,000. Waar de andereu zijn weet men niet en Lincoln heeft een half miilioen meer noo- dig om den oorlog le eindigen en met Jefferson Davis af te rekenen. Ook hij bewijst hierdoor dat de opstand nog sterk is. dat Grants veldtocht mislukt is dat wij nog vérre van het einde zijn. En inderdaad, hel Zuiden kan niet meer terugge wonnen worden, noch door het zwaard, noch door concession. Het moge een ander Polen wor den het is reeds en blijft eene natie. De uit werking dezer nieuwe lichting is dan ook niet te miskennen. Reeds heeft het gouvernement twee co een half miilioen soldaten gehad, en op nieuw is een half miilioen noodig. Men begint le mor ren en wee wanneer liet tot eene uitbarsting komt. En den Messagrr franco-Amcricain leest men: Zeker zuidelijk generaal Samuel Jones, die thans hel bevel voert over het garnizoen van Charle ston, heeft den noordelijken generaal Foster ver wittigd, dal er vijf noordelijke krijgsgevangen gene raals naar de hoofdstad van Karolina zijn overge voerd om er aan het geschut der Noordelijke bat terijen blootgesteld te worden. Na tegen die schandelijke daad geprotesteerd le hebben heeft generaal Fester het bombarde ment der stad voortgezet en aan den secretaris van oorlog gevraagd hem een gelijk getal oproe rige generaals te zenden om deze zoo lang aan het geschut der zuidelijken bloot le stellen als de noordelijke generaals aan die barbaarsché be handeling zullen onderworpen zijn. Dientengevolge heeft cle heer Stanton een be vel tot weerwraak uitgevaardigd, en aan gene raal Foster vijf oproerige generaals gezonden met de machtiging om over dezen naar goeddun ken te beschikken. De zuidelijke generaal Garonerdie te Wicks- luirg werd krijgsgevangen genomen en die over cenige maanden in hel fort Lafayette was opge sloten is eergisteren morgen uit die gevangenis gehaald, en naar het hoofdkwartier van Foster, nabij Charleston overgevoerd. zuidelijke krijgsgevangenen van het fort Lafayette geven eenparig hunne goedkeuring aan het "stelsel van weerwraak door het noordelijk gouvernement aangenomen zij zijn verontwaar digd over het gedrag van hun gouvernement om- dal dit het barbanrsch bevel gegeven heeft van de noordelijke officieren onder het bereik van het geschut van dc stad Charleston te plaatsen ge neraal Garoner is de zoon van kolonel Garoner, een loyaal burger van Washington en onlangs p jstmeester dier stad. Den 30 Jul ij zoo schrijft men uit New-York, heeft generaal Grant het beleg van Petersburg opgeheven en zijne twee legercorpsen langs do Jamesrivier lot óp tien mijlen ten noord-westen 2van Richmond doen naderen. De Zuiderlingen zijn to Chambersbury, in Pcn- •syïvanie binnengerukt. Men verwacht bij At lanta, in Georgië een nieuw gevecht. Tc Washington heeft de voorzitter besloten dat de 500,000 mannentot welke hij onlangs c-enen oproep heeft gedaan maar voor een jaar zullen aangeworven worden. Niettegenstaande dit be sluit denkt men dat het gouvernement verplicht zal zijn lot de loling toevlucht te nemen. DENEMARKEN. De inlijving van Laucnburg bij Pruisenin vergoeding voor de oorlogskos ten kan niet meer in twijfel getrokken worden. De kosten worden geschat op 16 miilioen Ihalers, zijnde 60 miilioen franks. Die afstand zou dus voor de hertogdommen eene uitmuntende zaak zijn deze zouden dan alleen Oostenrijk in geld to be talen hebben en do eischcn van die mogendheid beloopen maar tot lien millioeuen thalers of 37 miilioen franks en half. In afwachting dat het lot yoor vast geregeld wordt, wenden de bevolkingen der hertogdommen alle mogelijke pogingen aan om tot eene regering- naar hunne wenscheu te geraken. Drie en twin tig kerkvoogden en leden van den ridderstand hebben den 8 Augustus eene vergadering te Kiel gehoudenop welke een adres werd gestemd voor een gemeenschappelijk gouvernementdat zoo veel mogelijk onder de bescherming van Prui sen zou staan. BELG IE. De kiezing voor de Kamer der Volks vertegenwoordigers die den II dezer plaats had, is tegen de conservative denkwijze uitgevallen. Gent en Brugge die twee kiesdistricten waar op zij de beste verwachting bouwde, hebben ten gunste der liberale gezindheid uitspraak gedaan. Te Geut zijn zes der liberale kandidaten op de zeven gekozenen zes der conservative geval len terwijl er maar één de vereischte meerder heid behaalde. De gekozenen zijn de heeren Ern. Van den Peereboom Van der Stichelen de Kerchove-Delimon Jaequemyns Lippens De Bastkandidaten der liberale associatieen De Baets kan lidaat der oppositie. Te Brugge zju de drie liberale kandidaten ge kozen. Te Antwerpen heeft de konservative lijst met eene groote meirderheid gezegepraald; doch daar entegen onderg ng zij eene gevoelige nederlaag le Charleroi: flair namelijk is de conservative hoofdman, de heer Dechamps de opsteller van het berucht ministerieel programmagevallen. Over 'L algemeen is de uilslag gunstig voor de liberale denkwijze men rekent voor de conser- vativen op een verlies van twaalf stemmen. De totale uitkomst der kiezing van 1! Augus tus is 64 liberalen en 52 conservative Volksver tegenwoordigers. Een bericht uit Brugge van 13 Augustus meldt: Zoo als uien weet, heeft de liberale gezindheid hier cu op verschillende plaatsen des lands bij do kiezingen van Donderdag gezegepraald. Nooit hebben de verschillende partijen met meer ijver gestreden dan in die kiezingen. Reeds van *s morgens vóór 9 ure was er op den Burg en in de strati u die er naar toe leiden, bui tengewoon veel beweging, want in vele werk huizen had men voor uien dag den arbeid ge staakt, en elke gezindheid toonde dal zij de bo venhand wilde behalen. Ook van vroeg in den morgen kwamen mannen met schilden in de hoogte gehoudenwaarop de woorden der zaak te lezen waren, waarvoor men ging strijden. Hier en daar werden de schilden eu dc schilddragers door de tegenstrevers hoschimt en zelfs door lie den die al heel weinig kennis van do öeteekenis van liberaal en katholiek hebben werden die schilden in afgelegene wijkeu afgenomen, hetgeen zekere beroering onder het volk te wego bracht. Toen de uitslag bekend was, hebben de libera len hunnen triomf op eene luidruchtige wijze ge vierd. De buurten waar de nieuw gekozenen wo nen, werden feestelijk bevlagd zoo als diL bij den triomf van elke partij geschiedt, en des avonds verlicht, hetgeen verschillende inwoners van an dere straten aanspoorde om ook lichtjes uittezelten. Er werd een fakkeltocht met schoon muziek ingericht, die do verschillende straten al spelende doortrok en aan de nieuwe deputatieaan den burgemeester en aan de oude liberale volksver tegenwoordigersde heeren Dcvaux en De Rid der-Du Jardinserenaden bracht, hetgeen den vloed van volk al meer en meer deed toenemen. Vooral op de Grootemarkt, waar van tijd tot tijd Bengaaisch vuur werd ontstoken en luchtbal len werden opgelaten, was het gedrang zeer groot; maar dit was meest samengesteld uit werklieden en arme mensehen, die gedurig geld vraagden aan dc heeren, die zich eenen weg baanden om in den Koophandelkring" te geraken, liet schijnt thans eene gewoonte geworden te zijn, dat. om het even welke gezindheid zegepraalt, do arme lie den de hand uitsteken eu iets krijgen om don triomf mede le vieren. Bijna geheel den nacht is de markt met volk bezet gebleven waaronder veel beschoukcneu waren FRANKRIJK. De Gazette des Tribunaux verhaalt eene ver schrikkelijke misdaad welke in den morgen van den 9 ontdekt is en die in de wijk Saint Lambert eene groote verontwaardiging heeft verwekt. Een voddenraper, Remy Harsonncau genaamd, en 58 jaren oud, bewoonde in No. lil der rue du llaut Transitde kamer der tweede verdie ping, waarvan do vensters uitzicht op de straat geven. Gisteren was hij, volgens zijne gewoonte, zeer vroeg uitgegaan en had hij zij no deur in het nachtslot gedaan. Toen de heer Done/.koop man in porseleinomtrent den middag door de straat ginghoorde hij hartverscheurende kre ten uit liet huis opstijgen. Toen hij opwaarts keek ontwaarde hij een dikken rook, die uit een gehrokene ruit der tweede verdieping kwam. Stellig was er brand in de woning uitgebarsten eu waren de bewo ners in levensgevaar. De heer Donez trad bin nen, beklom den trap, eu door het uoodgesehreeuw geleid, klopte hij op de deur der kamer waarin de brand ontstaan was; die deur was zeer goed gesloten zonder aarzelen wierp hij dezelve op den vloer en ia weerwil van den dikken rook trad hij in de kamer. Aldaar bemerkte hij een overgrooten hoop brandende vodden, en nevens deze een kind. Hij nam het op cu'bracht het op straat eu dientengevolge ontrukte hij hel aan een ge wissen dood waut het had reeds brand wonden aan het hoofd en de handen bekomen. De heer Donez merkte alleenlijk op dat de handen van het kind op den rug gebonden wa ren. Hij haastte zich hetzelve van zijne banden te bevrijdcu en het naar den cenlralen politie post te brengen om er de zorgen te ontvangen, welke er voor zijnen toestand vereiseht werden want behalve zijne brandwonden was het halt' door den rook gestikt. Als het kind, dat 11 jaren oud is, het bewust zijn teruggekregen had, vroeg men hoe het in de kamer gekomen was, waarom men hem de han den op den rug gebonden had en dit in de na bijheid der brandende vodden. Eindelijk zeide het kind aarzelende, dat zijn vader hem gebon den had, dat hij hem ia de nabijheid der vod den gebracht en dezelve daarna in brand gesto ken had. Het kind beefde toen het die hekente- uis deed en om het lot bedaren te brengen was men gedwongen hot te verzekeren, dat men het niet zou verlaten en dat het niets meer lo vreezen had. De koelbloedige wreedheid waarmee de vader zijne misdaad voorbereid eu uitgevoerd heeft bewijst dat er geen spoor van zinneloosheid van zijnentwege washij had alles op zuikc wijze overlegd om geen vermoeden op te wekken zijn zoon wïen dc handen op den rug gehondeu waren, kon den brand niet uitdooven en nog min der ontsnappen; hij moest door de vlammen ver slonden worden, alvorens men hem kon hulp bren gen en men kou denken dat hij hel slachtoffer zijner eigene onvoorzichtigheid was. Verschillende agenten, welke ter opzoeking van den schuldige uitgezonden waren, ontmoetten hem in de nabijheid zijner woning. Van tijd Lot tijd wierp hij den blik op het venster vau hei vertrek, gementwaarin de verschrikkelijke misdaad ge beurde. Toen hij aangehouden 'werd heeft men hem bij den politic-commissaris der wijk gebracht; deze heeft onderzoek geopend om al die omslaa- heden dier -verschrikkelijk misdaad te hestaligen. De Droit, welke den brand aan een toeval 'schijnt toe te schrijven, heeft eene fniichlïug welke het gedrag van dien outaarden vader nog hartelijker maakt. Volgens dit blad was het kindin plaats van de handen bijeengebonden te zijn, gelijk de Gazette des Triibinanx zegt, vastgebonden door een ijzeren ketting welke aan eenen haak in den muur was vastgemaakten heeft men veel moeite gehad om het uit de vlam men te redden. Eene hartroerende gebeurtenis veroorzaakte de zer dagen in de straat Saint Honoré le Parijs eene nog al groote zameuseholiug van volk. Een kleine Savoyard stond voor het venster van eenen pren tenwinkel stil, voor welke bij verschillende pren ten eene waterverfschildering ten toon lag. onder een strooijen afdak ia eene bergachtige streek, eene goede vrouw verbeeldende, van hare kinda ren omgeven. Na de waterverfschildering aan schouwd te hebben, liep het kind in den winkel en riep uil: mijne moedermijne moeder! Daarna kroeg hel jongentje een geweldig zenuw-toeval. Men haastte zich om hem de noodige verzor ging toe le dienen, en weder tot bewustzijn gekomen vertelde hij dat de schildering de hut verbeeldde, waarin hij geboren was, met zijne moeder en zijne zusters. Ongetwijfeld had een reizend kunstenaar dit naar "de. natuur geteekend. Daar het kind reeds sedert verscheidene jaren zijne familie niet gezien had. veroorzaakte dit zicht op hem eenen indruk, dien hij niet had kunnen bedwingen. Eeu heer, die dit verhaal aangehoord had kocht do waterverfschilderingschonk die den klei nen Savoyard en voegde er zelfs een stuk van 20 -t'r. bij. Ten zelfden tijde deden de tegenwoor dig zijnde personen eene ophaiing, waarvan het bedrag aan bel jongentje overhandigd werd en dit geld bij zijne spaarpenningen gevoegd zal hem toelaten weldra naar zijn "land en bij zijne moeder terug le keeren. DllTSCllLAND. In een boseh behoorendo tot den Sonncnberg,' een uitgestrekt landgoed nabij Mecklenlmrg- Schwerinstaat een beukenboom welke zeer merkwaardig is om zijn groei. Tot op eene hoogte van 14 voet beslaat de boom uit twee stammen welke 3:!/4 voet van elkander zijn verwijderd. Na zich te hebben vereenigd rijst de stam *6i voeten hoog alvorens hij armen of takken heeft. Op 7 voet van den began en grond hebben heide stam men eene gemiddelde doorsnede van 11 duim; ter plaatse waar zij zich vereenigen bedraagt del doorsnede 16 duim en op 50 voet hoogte 12 duim. De loofkroou heeft ©ene hoogte van 15 voet. De beuk is thans 70 a 80 jaren oud.

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 3