BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. -nieten pilaren jwelke dien koepel droegen, is gebroken en de gewelven der grondmuren van de kerk zijn op twee plaatsen ingestort. De werklieden, die eenige minuten te voren de werken verlaten hadden, waren gered. Twee werden er onder den koepel verpletterddoch de onvoorzichtigheid der volksmenigte heeft het on geluk grooler gemaakt. Die gebeurtenis had zulk een grooten toeloop van nieuwsgierigen doen ontstaandat alle ge meenschap tusschen de plaats der ramp, de straal en de ouae kerk geheel verbroken wasen de politieniettegenstaande al pogiugenwas niet bij machte om den doortocht te herstellen. 'Op het oogenblik, dat de volksmenigte het meest was opeengedrongen, deed zich een gerucht in het binnenste van het ingestorte gebouw hooren. De schrik maakte zich meester van allen, en geheel die ontstelde menschenmassa begon te vluchten om zich van de kerk te verwijderen. AI de uilgangen werden aldus als opgestopten eensklaps, door het geweld der groole drukking van die duizenden personenstortte geheel de ommuring der kerk in. Bet is onmogelijk om met woorden de ijselijk heid dier ramp te beschrijven. Behalve het getal dergen'en, die onder de muren werden verplet terd, hoorde men veel oogelukkigendie waren omgeworpen door sleeneu waren getroffeu ge kwetst of onder de voeten getreden hartscheu rende kreten uilen en de ijselijkheid der ramp nog vergrooten. Des auderendaags wist men nog niet hoe groot het getal slachtoffers dier noodlottige ramp was. DC1TSCHLAND. De hertog van Bruuswijk die in 1806 in den slag van Jena omkwam ging zondags of op de feestdagen steeds ter kerk. Eens ging hij zon der gevolg en eenvoudig gekleed, naar de hoofd kerk" van Hamburg en plaatste zich naast een rij ken trotschen koopman. Deze bezag den gewaau- den boer mei verachting en schoot zoo veel rno- gelijk ter zijde. Toen de kerkmeester rondkwam inet de schaal, legde de hertog een dubbelen du- kaal gereed op zijn stoel; de koopman, dit ziende, legde cr twee ueèr. De hertog haalde er toen nog een uit den zak de koopman verdubbelde toen ook zijne gift. De hertog vermeerderde zijne gift weder met een dukaatde koopman legde cr daarvoor weder twee bij dit giug zoo lang voort tot de hertog tien dubbele dukaten had liggen. De kerkmeester kwam en de koopman wierp de 20 dukaten in de schaal maar de hertog gaf er maar een en stak de 9 anderen in den zak. De koopman was woedenddoor dien boer bedrogen to zijn geworden. Wie is die onbeschofte kerel vroeg hij eenen vriend aau ne kerkdeur. Die onbeschofte kerel, zeide de hertog, geelt les om den hoogmoed te verdrijveniedere les kost 20 dukaten en de les is dezeoordeel niet op het uitwendige, waut de kap maakt den monnik niet; onthoudt ditM. C. FRANKRIJK. In den acclimatalie-tuiu te Parijs is eene nieuw ingevoerde soort van eetbare kikvorschen te zien die den naam dragen van brullende kikvorschen of kikvorsch-ossen (rana mugiens). Het bestuur van den acclimalalie-luin heeft ze aangeschaft, om, overeenkomstig het doel der instelling, aan het publiek al de diersoorten te leeren kennen 4 die voor den meuseh nuttig of aaugcuaam zijn. Deze kikvorsch is 4 palm lang, van de punt van den neus tot het uiteinde der achterpooteneu weegt meer dan 7 Ned. onsen. Men vindt hem in NoOrd-Amerikavooral in de omstreken van New-York en New-Orleans. Hij is zeer vlug springt 3 a 4 Ned. el ver, voedt zich met insec ten en zelfs, naar men zegt, met jonge eenden en andere watervogels. Minder nog aan zijne grootte, dan aau ziju geluid, heeft hij den naam van kikvosch-os te danken. Dat geluid is, naar sommige reizigers zeggen inderdaad vreesaanja gend als men het hoort in de eenzame streken der nieuwe wereld. Het vleesch van deze kik vorschen is zeer wit en gaat door voor eene groole lekkernijhet moet ook zeer voedzaam wezen. Met uitzondering der huid en der inge wanden kan het dier geheel worden opgegeten. Te Havre is een voorwerp ter bezichtiging aan geboden, dat veler aandacht tot zich trekt. Het bestaat uit een menschelijk lichaamdat naar eene mumie gelijkt, of wel versteend is, en bij de Alrikaanscko' kust op een guano-eiland ge vonden isdaarbij bevond zich een roeispaan waarop de woorden Christophe Delano 14*21 gegrift waren. Het lichaam lag ouder eene dikke laag guano, die daar vóór meer dan vier eeuwen was aangebracht. De tanden der mumie waren voltallig en het haar kenbaar; alles levert een bewijs, dat de persoon uit het Ivaukasisch ras is voortgesproten. Waarschijnlijk was het een ma troosdie door eene lanssteek, waarvan men het teeken aan den schouder bemerktis gedood. Zijne reisgenooten zullen hem op dat eenzelvig eiland zoo als het lhans nog isbegraven hebben. Een leerlooijer van Marseille heeft aan de bank de overblijfselen 'van 5000 l'r. aan bankbiljetten gezon den. ten einde daarvoor gerembourseerd te worden. Hij had namelijk de onvoorzichtigheid gehad eene portefeuille met 10,000 fr. in een slroohoed to leggen, die nabij eene geit geplaatst was. Gedu- rendo zijuo afwezigheid'verslond het dier een ge deelte der portefeuille en de helft van haren ia- houd. Dadelijk sneed hij de geit open cn hflnldc de overblijfselen der o bankbiljetten te voorschijn die door de bank zijn ontvangen. Men leest in het Journal de Toulousevan 18 Julij: Gisteren namiddag, ten 2 Va ure, is er een hevig onweór boven onze stad losgebarsten. Gedurende verscheidene minuten hagelde het overvloedigbijna zonder met regen gepaard te gaande hagelsteenen waren zoo groot en zoo dicht op elkander dat zij verscheidene uren la ter, op verschillende punten nog niet gesmol ten waren. De boomen der wandelingen en der tuineu hebben veel geleden. Op zekere plaatsen heeft men vogels opgeraaptwelke door den hagel gedood waren; er werden verscheidene, venster ruiten verbrijzeld. De vensters van den voorgevel van het kapi- lool zijn grootendeels van hare ruiten beroofd. „Wij vernemen, dat Lalaude verschrikkelijk van den hagel geleden heeft. Er blijft bijna niets meer van den oogst over. De eerste berichtenaangebracht door de personen, welke in den avond uit de omstreken van Toulouse zijn aangekomen, zijn waarlijk be droevend. Het onweer, in het departement du Gers ontstaan, is over Toulouse gedreveu alles op zijnen weg meeslepende. Men noemt onder de streken, welke het meest geleden hebben: Saint-Lys, Fantenilles Muret, Saint-Simon, Lardenue Peryriolle, Moutauban- Lavaletle enz. enz. Het grooiste gedeelte der wijngaarden zijn van hunne bladeren en vruch ten beroofd de huizen zijn beschadigd. Te Lal- lette nabij Verfeilzijn er op den grondeigendom van Mad. S. een dertigtal kalkoenen, welke zich in de velden bevonden door den hagel gedood. In de St. Agnes-Iei is er een jammerlijk on geluk gebeurd. Een stuk muur en een olmen boom werden door den storm omgeworpen. Een mau eu een kind werden hierdoor gedoodter wijl eene zwangere vrouw eu een jong meisje zwaar gekwetst werden. „Die ongelukkigenwelke men zegt van Mont- giscard te zijn hadden eene schuilplaats in een in opbouw zijnd huis gezocht. De muilezeldie hunne kar irok werd zwaar gekwetst op de plaats der ramp achtergelatenwaar hij gestor ven is. „Te Lalande werd eene vrouw door het om vallen van een wachthuis zwaar gekwetst. Omtrent 2,/> ure barstte er eene nieuwe storm los." BELGIE. BRUGGE 6 Augustus. De kiezingen zijn op dezen oogenblik. gausch het land door, aan de orde van den dag. Vooral te Brugge is de strijd zeer hevigeu het publiek houdt 'malkaar langs de straten op, om er over te spreken; trouwens, men begrijpt hel't is thans voor de beide par tijen kop af.of kop aante welen of het liberaal ministerie plaats gaat moeten maken voor een katholiek bestuur of dat bet aan het bewind zai blijven. De beide partijen dagen malkaar gedurig uit tot den strijd en komen met beloften voor clen tlag die. indien deze inderdaad werden volbracht; met blijdschap door het volk zouden onthaald worden. Men zit elkander steeds op de hielenals de eene partij een plakkaat heeft uitgeplakt, plakt de andere er wat ouder of nevens zoodat men steeds wat nieuws le lezen krijgt. Deze week had het volk er waarlijk zijn ver maak bijde katholieken hadden beloften en eenige uittreksels van *tprogramma Dechamps uit geplakt en spoedig daarop kwamen dc liberale aanplakkers met het volgende er onder Veel beloven en weinig geven. Doet de gekken in vreugde leven. Vader Cats. De katholieken, van hunnen kant, toonden ook dat zij kouden dichten en eenige ©ogenblikken nadien verschenen nu de katholieke plakkers, eu plakten daaronder hier dit vers, ginder een ander zoo als Cats die dat schreef, moest het wel welen"t is waer Brugge ondervindt dat al tweeraael twaelf jaer. Wel gezeiden goed verstaen Dat gaet de Brugsche liberalen aen. Had vader Cats in Brugge verkeerd, Jly had het by ondervinding geleerd. Men leest in den EecloonaerTe Maldegem leeft een jongeling Karei Longueville genaamd zoon van een armen werkman. Die jongeling is eene zeldzaamheid van waugeslalte én lichame lijke gebreken zijn hoofd is tusschen zijne kniëen gegroeid. Ook is hij niet in staat op eenen stoel te zitten of op een bed te liggen. Ju dit mis vormd lichaam steekt echter eene echte kunste naarsziel. Het is vooral aan snijwerk dat de on gelukkige Karei Longueville zijne kunstdrift vol doet. Hij die zich naauweiijks kan verroeren brengt daarin stukken voort die zelfs builen de beschouwing van zijn* persoon, de bewondering der kenners opwekken, Hij munt vooral uil in het snijden van stempels. Allen kunstminnende*! burgers van Maldegem zij Karei Longueville aanbevo'en NOORD-AMERIKA. Vóór twee jaren ging een inwoner van Saa- Francisco eene weddingschap aan» dat binnen dertig dagen Richmond zou worden -ingenomen. Men wedde om een appel, met bepaling, dat telkens wanneer dertig dagen verloopen waren zonder dat Richmond gevallen was, het verschul digde zou verdubbeld worden. Bij de laatste be richten was de verliezer reeds 8,388,308 appelen schuldig, En als de zaken zoo voort gaandan is er groole kausdat de appelen-weddingschap hem geheel ruïneren zal. SLUIS, 11 Augustus. De algemeene synode der Ned. Herv. Kerk heeft besloten om den heer W. C. Meijer predikant te Retranchement door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland ter zake van onchristclijken wandel uit de evangeliebedie ning ontzet, in zijn hooger beroep op de synode niet ontvankelijk te verklaren als niet voldaan hebbende aan de verplichting bij art. 33 en 34 van het reglement voor kerkelijk opzicht en tucht voorgeschreven. In vele streken van Duitschland bezigt men liet volgende middel om de vruchtbaarheid der'aard appelplant te bevorderen. Zoodra het zaad zich begint te zetten doet men dit afplukken al de krachten en sappen welke de plant bij liet be houden van den zaadbol zou besteed hebben om de ontwikkeling daarvan te bevorderen worden nu door haar tot vermeerdering van do vrucht oi' knol gebruikt. Op het raadhuis te Breda is dezer dagen ont dekt een zeer schoon en gcschildeid portret van Réné van Chalons. Prins van Oranje, en heeft men de zekerheid bekomeo, dat twee andere schil derijen de afbeeldingen vertoonen van dc gebroe ders van Bergende beroemde turfschippers door wier list de stad in 1590 werd veroverd. Het is namelijk gebleken dat Willem van Bergen met zijn broeder Adriaan deel aan den aanslag had. In den nacht van Zaturdag op Zondag heeft te Kampen het volgende ongeval plaats gehad. De gepensioneerde kapitein J. C. Mpltzerdie aan verlamming leed en niet kon loopen, viel des nachts uit zijne slaapplaats, met dat gevolg, dat de kleederen door het nachtlicht vuur vatten en deze voor het grootste gedeelte verbrandden. Hier door kreeg genoemde persoon eenige brandwon den uit de alcool', waar hij zich bevond is hij toen naar eene daaraan grenzende kamer gekro pen waar de huisgeno'oten die niets van dat ongeval vernamenden ongelukkige des morgeus dood vonden. LI. Zaturdag had le Genemuiden een treurig voorval plaats. Het tweejarig zoontjejvameen we duwnaar dat met zijn vader aan tafel zat, ver wijderde zich eensklaps naar het achtervertrek niettegenstaande de vader het bijna onmiddellijk volgde., was het kind voorover in eene tobbe met karnemelk gevallen, waaruit het vermoedelijk heelt willen drinken en gestikt. Toen een te Gorredijk liggende schipper met zijn gezin 11. Zondag stamboonen had gegeten hadden zij het na den maaltijd allen de een meer dan de ander, benaauwd en kregen ge weldige pijnen zoodat binnen korten lijd twee der kindereu waren overleden, terwijl dc overige schepelingen nog in zorgwekkenden toestand ver- keeren. Na onderzoek is gebleken, dat de gege ten boontjes gekookt waren in een koperen gool- ling, die niet vertind waszoodat er vergiftgio deelen uit het koper in de boontjes waren trokken. AARDENBURG10 Augustus. Gisteren werd, komende van Maldeghem alhier gevankelijk door gevoerd J. Hebbelijnck Heuiiefreund'door de Belgische magistratuur uitgeleverd en door den brigadier-majoor der rijksveldwacht van Middel burg overgenomen. Een bericht uit Middelburg meldt dat hij gis teren avond in het huis van verzekering aldaar is overgebracht. GR ORDE, 5 Augustus. Blijkens alhier in de maand Julij 11. gedane weerkundige waarnemin gen telt men in die maand 12 dagen met N.W., N.t.W., W.t.N wind 7 Z.W., Z.t.W. W.t.Z. 4 o. 7 N.O., N.t.O., O.I.X. 1 dag Z.O., Z.t.O., O.t.Z. 31 8 dagen waarop regen viel, ofschoon in ge ringe mate. '16 de lucht "s middags onbewolk t was. SLUIS. GEHUWD Julij. 6, A. de Witte, jra., met A. S, Knok id - 13. A. van den Broecke, wedr. van C. J. Al. Heil- nequtn, met AI. J. E. Honnequin, jd. BEVALLEN: Julij. 2. Vetter, gel). Schute, r- li. A. Al,

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 3