N". 33. Vijfde jaargang. A" I Dit Weekblad verschijnt iedcren Vrijdag. Prijs per drie iaanden voor het voormalig dde district van Zeeland 1,13; j \7"1.a.l...v I *5 Inomvhic voor de overige plaatsen des Uijks franco per post l.'JJ j I IJUtg 5 Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. Prijs der Advertentie», van 1-5 regels 0,75; elke regel daarboven f0.12'/2, behalve het zegel van ƒ0,35 voor iedere plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiëu en gewone Berichten of Mededeclingen vau Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles franco, behalve de bekende Correspondentie!!. Dikwijls stontlen wij en velen onzer Lezers met onszoo als tie ervaring ons dan ook in ruimen kring geleerd heeftop de ten hoofde staande uitdrukkingen en namenen wij konden merkendat ze telen niet helder voorkwamen, dat zelfs de tweede benaming zoo als Neêriands Koning die draagtsommigen hinderde le meer omdat een Pruisisch Koning daaraan de bete.ekenis gaf, alsof ze recht gaven tot volstrekte willekeuralsof zeeven als hij hot zichtbare Opperhoofd derKatholieke Kerk, het voorrecht gaven, om zicli de onfeil baarheid te mogen toeëigenen. Mochten ze dit werkelijk en op onomstootbare gron den geen regeringsvorm zou ons wensche- lijker zijn dan de volstrekt onbeperkt een hoofdige zoo natuurlijkzoo eenvoudig wanneer dat hoofd een braaf en kundig man is; zoo verschrikkelijk echter, wanneer dat hoofd een Lodewijk XIV of XV is en tocli zicii Koning bij tie gratie Gods zelfs AHercliristelijkstnoemt, doch met der daad een wanschepsel is Wij willenten gerieve onzer Lezers bij beide uitdrukkingen eenigc oo'genblikken stilstaan: ons eenigermate, misschien ineer schijnbaar dan wezenlijk bijzonder staat kundig standpuntdat wij geiooven door gaande dat onzer geweslgenooten te zijn zal er des te heter door aan 't licht komen. De constitutionele dat isgrondwettige monarchieis evenzeer als de absoluteof volstrekt oppermachtige, eene zeer natuur lijke instelling. Vindt men in de grijze oudheid voorbeelden van mannen die door lichaamskracht of geestvermogens boven den grooten hoop uitmuntten en zicli het gezag over hunne geweslgenooten wisten te ver werven om ze weldra als soeverein opper machtig tc gebieden; ja, zich zelfs het recht op ailer leven of dood, eigendom of bezit ting aan te matigen niet minder waar is liet, dat men evenzeer de stammen ziet opkomen, omin gemeenschappelijken nood of gevaar, of ter bevestiging en handhaving van gemeenschappelijke belangen een op perhoofd te kiezen dat belast was niet de uitvoering van den volkswil niet aileen maar waaraan pok tevens de behandeling van zuike zaken werd overgelatendie konden ge rekend worden uitvloeisels van dien wil te zijn en dus, als 'tvvare, tot de uitvoerende macht behoorden. Wij herinneren ons de fierevrije Ger manen die den uitverkorene des volks op een schild verhievenolzoo op de schouders rondvoerden en aan hunne stamgenootei^ als den zoodanig verkorene voorstelden. Hij "r was vooral de aanvoerder van den heer- tocht (tocht van liet leger of krijgsheer) en ziedaar den eersten hertog Raadpleegt men de oudste oorkonden des mensehdomsdan leest men van eene me nigte koningen en koningskeusb. v. in den tijd van Aerauam en Jozüa en we zouden allicht tot liet denkbeeld komen dat do wereld (voor zoo ver ze toen be kend en bevolkt was) verdeeld was in eene menigte van kleine rijken en staten doch het is uitgemaakt zekerdat men onder deze kleine koningen (wier gansche gebied soms slechts uit eene enkele stadmet hare banuegebiedomtrekrayon be stond) niets anders te verstaan hebbe dan gesiachts- of familiehoofden wier onderda nen hunne eigene kinderen, kindskinderen, of neven en bloedverwanten warendaar h. v. tevens de jongere broeders soms ook, wanneer zij zich niet scheidden en afzon derden van hunne broederen, de onderda nen der oudsten waren. Anderen daaren tegen waren geweldigen veroveraars zoo als Nimrod Kedor Laomer, Adoni Bezek enz. Jade twaalf patriarchen mag men bij hunne vestiging in Egypte als stamhoofden familievorsten aanmerken die vroeger onder één hoofd, Jacob, ston den. Men kan deze oude vorsten het best vergelijken bij de tegenwoordige scheiks der Bedouïnen en Arabieren. Niettegen staande de grijze oudheid reeds hare ver overaars en oppermachtige gebieders iiad zouden wij durven stellendat zeifs de meeste dier o.ido. vorstenen daaronder vooral zijdio door zuiverheid van aarts vaderlijke zeden uitblonken constitutionele, dat isgrondwettige vorsten warenen wij leiden daaruit af, dat de grondwettige regeringsvorm de zuiverezedelijke rege- ringsvormregelde volstrekt onbeperktede onzedelijke afwijking, uitzondering is. Voor wie geen vreemdeling in de wereldgeschie denis is, valt iiet sprekend in 't oog, dat de middeleeuwen duisternis en schaduw des doods waren, ondanks al hunne vrome moordenaars en verdrukkersdie zicli christelijk noemden en zuilen hij de gratie Gndste regerenwanneer men ze vergelijkt bij de regering van N'oach Job Abraham Izaük en Jacob. Het is een feitdatondanks het theo cratisch beginsel (het denkbeeld inn Gods regering door tusscheukonist van nienschen rechtstreeks door God zeiven bestuurd Ie wordenl, dat, ondanks dat denkbeeld, het welk onmiskenbaar en onomstootelijk in de geschiedenis van liet volk Israels vast staat nogtans dit zelfde voik eone grondwettige monarchie waswelks grondwet ons klaar en duidelijk wordt medegedeeld en eene allerbelangrijkste oorkonde voor de gesciiie- menscbheid der rijken en slaton t. 't Is waarbepalingen als deze van akkers, olijf- en wijngaarden te ne men ze aan derden te geven en zoo meer anderenslaan den vorst bijna eene abso lute macht toedoch die macht was in ieder geval omschreven en begrensden wij zien in Israels veroveraarsvooral na de verdeeling des rijks onder Rehabeam de groote waarheid bevestigddat schennis der volksrechtenschennis der grondwet reeds hare eigene eigenaardige straffen medebrengt. Sail wien als voorwaarde voor zijn koningschapde uitroerjing der r oovende stammen met name A males opgedragen wasverbreekt willekeurig die en andere voorwaarden en van toen af blijven de gevolgen niet uitde grondwcl- schennende vorst heeft gcenen vrede meer; zijne gemoedsrust is verlorenhij weet dat iiij de kroon heeft verbeurd, en inliet: Sacl heeft zijne duizenden maar Da vin heeft zijne tienduizenden verslagen"klinkt hem de slem des volks (hier ook de stem Gons tegen en hij ziet in dien David oenen op volger, dio zijn geslacht van Israels troon zal verwijderen en eene sombere gemoeds stemming tot zinsverbijstering overslaande, maakt hem tot een tirandie hem allen zedeiijken moed en kracht verliezen doet en don eens zoo lieren vorst en held tot ecneh zelfmoordenaar verlaagt! Dat is eone tref fende geschiedenis LezersZoo oud zij zijn moge, is zij met eene eenvoudige dui delijkheid geboekstaafd('at zij van alle eeuwen nevens veei uit die oude bladen waarin zij, als eenige bron, is opgeteekend nog steeds de verbazing, zeifs van de ge leerdste» en doordringendste» der sterve lingen, opwekt en aantrekt. 5Joeten wij ook haar beschouwen in bet licht van haren tijdeeu feiteen historisch feit springt ons daarbij in 't oog. Wij spraken van het overheerschend denkbeeld van Godsre gering in den Israëlilischen staat, en in der daad zien wij dit denkbeeldnu eens meerdan eens minder duidelijk op den voorgrond treden. Naar onzo meening bestond (behalve in een hoogcr denkbeeld dat geheel eene zaak des harten is en dat ie.'er edeldenkend en gevoelig menscli ieder Christen zonder groote geleerdheid maar in eenvoudigheid des hartenmet cén woord, door geloof in zich opneemt), naar onze meening bestond ook dat denk beeld in de bepaalde vermenging van de godsdienst met den staat. Bij de Israelite» waren staat en kerk volstrekt één. Zoo als we echter opmerkten, moeien we ook juist daarom toestanden en gegevens uit dat tijd perk in liet eigenaardige licht van dien tijd beschouwen. Sail, David, Salomo en al die koningen van Judawaaronder ontegenzeggelijk heide laatstgenoemdenen onder hunne opvolgers een Hiskia en een

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 1