groaden zullen mogen tegenspreken. Wij hebben een en ander voornamelijk daarom medegedeeldomdat wij kopendat de Ingelanden van Beoosten Eede bij hunne Dijksdireetie (die in dezen zich steeds van liaren plicht heeft gekweten) en ook de ingezetenen van Aardenburg bij hun Ge meentebestuur (dat andersvergeeflijk ge noeg voor do groote zedelijke verantwoor ding zou kunnen en mogen terugdeinzen dat die allen zeggen wijzich lot hunne bestuurders vervoegen en de handhaving der rechten van eene menigte ingezetenen vragen. Wij twijfelen geenszins of Directie en Bestuur zullen genegen zijn hunne billijke wensehen in dezen gehoor te geven. Het derde punt in het „volgend nummer zullende behandelenvolstaan wij voor 't oogenblik met ons genoegen uit te drukken dat wij ook dit punten van gewestelijk maar ook van algemeen belang, hebben mogen ter sprake brengen. Wij hopen dat onze Lezers er onze onbeschroomd vrijmoedige onpartijdigheid uit zullen ont waren o vredesonderhandelingen tusschen Dene marken en de twee groote Duitse he mogendheden zijn te Wecnen begonnen. Graaf' von Mollke en \i>n Quaad'e vertegenwoordigen het eerstgenoemde Saiulde ministers graaf von Reéhberg en von Bismarck Oostenrijk en Pruisen. Frankrijk, dat zijnen invloed in het. werk heeft gesteld om De nemarken in betrekking te brengen met de Duit- sclio mogendheden, blijft geheel en al vreemd aan die onderhandelingen. Luidcsis bijzondere berichten uit Londen is het eerste voorstel van Denemarkenbeslaande in de vereoniging van Holstein met Denemarken, met afzonderlijke wetten en een eigen bestuur onder het opperleenheerschap van Denemarken, door Oostenrijk en Pruisen verworpen geworden, na dat colt het. aanbod «er persoonlijke Unie verwor pen was. Men vreest do onderhandelingen met gcencn gunstigcu uitslag bekroond te ziende Londensche beurs geeft hel bewijs van die vrees. In politieke kringen gelooft men echter niet, dat Frankrijk cr in zal toestemmen om geheel Denemarken met de hertogdommen deel te laten maken van den Duilschen Bond. Pruisen jaagt dit plan na en hoopt wellicht op de inlijving van een deel van Sleeswijkdoch de minister von Bismarck heeft den heer Drouyn de Liuiys doen welen, dat Pruisen geenszins de inzichten der Franse he regering in deze crisis wil tegenwerken. Le Pays beeft zijne kolommen geopend voor oenen brief uit Nassaudie niots minder is dan oen pleidooi lor gunste van de aanhechting der Rijn-provincien bij Frank» ijk> Dit feit baart'des ie'meer bevreemding, aangezien hetzelfde blad onlangs nog de verzekering gaf, dat Frankrijk ia de tegenwoordige crisis gecne de minste verove ringen op 't oog had. La Palrie vraagt op een dringenden toon do tusschenkomst van Frankrijk en Engeland, om een einde te stellen aan den rampzaligen en nood lottige» broedermoord in Amerika. Hel blad vreest dat die oorlog minstens nog acht maanden zal voortduren, dus lot het tijdstip der verkiezing van eencn nieuwen president. In 't belang der menschelijkheidvau den han del eu de nijverheid van Europa, vraagt de Palriedal de Westerscho mogendheden zoo spoe dig mogelijk zouden tusschen beide komen. Gr is sprake bij de Fransche regering van de vermeerdering der Fransche bezetting te Rome met twee regemeuten infanterie en twee cscadrons cavalerie. Koning Leopold is tc Parijs en te Vicliy aan gekomen. lx Temps haalde de verschillende oorzaken aan. die men aan do reis van den Koning der Belgen toeschrijft. Hij noemde twee bijzondere: eenc toenadering tusschen Frankrijk en Engeland eu oen verbond tusschen de koninklijke familie van Belgie en de familie van Keizer Napoleon lil. De aanhalingen van le Temps zenden vollediger geweest zijn, indien hij cr al' de incidenten der Guropesche staatkunde had bijgevoegd: de vrede van Denemarken, de oorlogsschadeloosstelling door Pruiseu gevorderd do bijeenkomst te Kissingen do Scandinavische verccnigiug, de Puilsche ver eoniging, de zaken van Polen. Zonder van de andere vraagstukken te gewagen, die aan Koning Leopold de gelegenheid moeten leveren om den raad zijner rijpe ondervinding te laten hooren. Al de politieke geruchten hebben plaats gemaakt voor het persoonlijk gerucht. Men spreekt te Parijs over niets anders dan over het huwelijk van den tweeden zoon van den Koning der Belgen met de Prinses Anna Mur.it. ïo dit gerucht gegrond? ik zou hel niet kunnen zoggen. De Prinses is zeer lieftallig en bekoorlijk. Zoodra een ongehuwde Prins Parijs naderthaas ten de nieuwsverspreiders zich om hem haar voor gemaal te bestemmen. Terwijl die geruchten op de boulevardster beurs, in de dagbladen en elders ia omloop zijn, wordt ook gezegddat de Koning der Belgen meer bekommerd is over zijne dochter, de Kei zerin van Mexico, dan wel over zijnen zoon, dca graaf van Vlaanderen. Om het nieuwe keizerrijk le stichtenmoet men een leger en financiën hebben. Dit leger bestaat voor het oogenblik. Maar men zou hot voor langen tijd noodig heb ben en het behoud van het leger ia Mexico hangt vain Lodewijk Napoleon af. Wat de financien be treft, men weel in welk eenen toestand -zij zijn. De eerste leening ging niet te best. Er zal eene tweede noodig zijn. Men spreekt van den heer Mirès. Het zou nog al aardig zijn, dat deze, na gevangen te hebben gezetenna veroordeeld en heroordeeU' le zijn geworden na het bestuur over zijne zaken le zijn ontnomen, nog eens de ware redder van Mexico werd. Koning Leopold, wiens wijsheid zoo hoog ge roemd wordt, zal, onzes inziens, die wijsheid dan ook zeer behoevenzoowel voor zijn eigen land, als voor zijne dochter, de Keizerin van Mexico: in beide landen ziet het er donker uit. Uit Mexico is de terugtocht mogelijk en dc ex- vorsten zouden daardoor, op T ergst genomen! met een paar exemplaren vermeerderd worden, 't Is toch zonderlingdat in Mexico de volksstem ten behoeve der nieuwe dynastie zoo luide zou gesproken hebben én dal volk niet in slaat is om zonder vreemde baïonetten en vreemd geld de gekozenen le handhaven Heilig Holland zei mijn grootvader volgens Loosjes en wij zeg gen 't volmondig na zoo iels is daar ondenkbaar Maar van onze zuidelijke broeders gesproken Alles ziet er in België douker uit en wij herhalen het: èn de Vorst, èn liet Ministerie zullen al hunne wijsheid behoevenom tc belettendat de vreesel.iike strijd, welke weldra met mond en pen zal gestreden worden ja die reeds aangevangen isin een werkelijken strijdmet de vuistende klompen, of de wapenen ontaarde. Aan weér- zijdsche ophitsingen ontbreekt het niet. "Ais een opmerkelijk teeken des tijds in Belgie, deelen wij "t volgende uit een clericaal Vlaamsch dagblad mede: „De solidairen en vrijdenkers volharden met meer stoutheid dan ooit, in hun goddeloos werk. Zij doen een hardnekkigen oor log aan de godsdienst en prediken openlijk dc godsloochening iiiet een© schaamteloosheid die de eerlijke gemoederen walgt. Geene priesters bij de geboortebij het huwelijk, of bij den dood! zie daar hunne leus Zj zeggen dai deze goddelooze seclc grootendeeis ;s zamengesteid uit aanhangers van liet ministerie en dat het ministerie niette genstaande zijne huichelende protestation over de godsdienstop de medewerking der solidairen van alle kleur in de verkiezingen te Brussel rekent! Dil feit alleen is van dien aard om de man nen van gezond verstand en de huisvaders Ie doen nadenken. Niemand zou den noodloltigen invloed der solidairen en vrijdenkers in de göu- vernemenls-Uriug.eu durven betwisten. Om zich oen juist denkbeeld te vormen van aien invloed zij het genoeg op hei laatste verslag te wijzen door deze goddelooze secte afgekondigd in het welk de solidairen luide bevestigendat dank aan den invloed vaa den heer minister van bin- nenlandsche zaken op den burgemeester der plaats, de heer notaris Lccï'ëfcq op het kerkhof van Meehelen in gewijde aarde werd begraven hoewel deze de laatste sacramenten der kerk ge weigerd had. Eu evenwel heeft de heer Van den Peereboom in de Kamer verklaard dat hij de burgemeesters in deze zaak vrijelijk liet handelen, volgens hun geweten. Dit is in alle punten valsch. Ziehier nu de vertaling van eene met zwart om boorde kaart, die le Brussel is uitgedeeld geworden Maatschappij der Vrijdenkers. Geene priesters meer bij de geboorte, bij hel huwelijk of bij den dood. Burger! Het comité Iaat u met droefheid het overlijden weten van LODEWIJK ALEXANDER JAR DIN, overleden den 18 Ju-lij, 1804, om 6 ure des avonds, oud iO jaren en li dagen geen enkel sacrament van eenige godsdienst ontvangen hebbende. Zijuo ouders vrijdenkers maken het zich ten plicht hem door de zorgen van de Maatschappij der Vrijdenkers tc doen begraven enz. „Ziedaar de bekendmakingsbrieven der secte* die tot kenspreuk de onbeschaamdste loochening der godheid heeft, en die, zonder schaamrood te wordenop het graf barer aanhangers schrijft: De vrede der ziel berust in de loochening van God! Zoo spreken en zoo handelen de mannen op wier medehulp het kabinet rekent, om iu Brussel bij do verkiezing te overwinnen! De bovenstaande dood brief is eene ware beieediging aan het Katho lieke Belgie. liét land moet "dat stuk kennen, om de vermetelheid der goddelooze secte, die onze bevolkingen tracht te bederven en overal de ongodsdienstigheid en godloochening gaat predi ken te kunnc-n waarderen. Dat de huisvaders nadenken over dit stuk en ons zeggen ofvoor liet geluk en de toekomst van ons vaderland, een ministerie mag aan het bewind blijven, hetwelk, zich steunt op solidairen en vrijdenkers! Welke zedelijke waarborgen biedt een mensch nog aan die aan niets meer gelooftdie alles loochent God zelfi" Wij noemden het een opmerkelijk teeken des tijds en hadden daarbij 't oog op den aangehaal- den „doodbrief", want wij zien daarin naar ouzo overtuiginghet gewone verschijnsel bevostigd men ontwaart namelijk, de vrijheid, grijpt haar met beide handen aanmaar weet ze niet to ge bruiken en misbruikt ze tot losbandigheidHet komt nergens anders van dan van zich te laten medeslepen door de groote dwaling van onzen tijd het verwarren van kerkleer met Christendom De kerkleer voor de leer van Christus houdende verwerpt men driest weg de openbaring vanChristus en stort zichuit de armen cener koude ortho doxie, in de doodelijke omhelzingen van het on geloof! Waarschuwend voorbeeld voor Nederland het land der godsdienstigheid, der verdraagzaam heid en der vrijheid Indien de berichten in de Surinaamsche Cou rant van 10 Juuij 11. (onze lezers kunnen ze raad plegen in N'°. 115 der Middelburgsche Courant, 21 iulij 11.) waarheid behelzen (en de aangehaalde tij dingen dragen alleszins hét inwendig kenmerk der waarheid) dan moet de geheele dagbladpers iu Nederland zich tot Z. Exc. den Heere Minister van Koloniën wenden met de bede om onver wijlde opheffing dier gruwelijke grieven, en ten minste, tot nader onderzoek, schorsing van den Procureur Generaal der Kolonie. Er is toch niet minder kwestie dan van het vervolgen eener go- huwde vrouwten einde haar te noodzaken een werk contract te-teekenen, van het opsluiten eener hoog zwangere vrouw met 'toepassing van het af schuwelijke preventief gevangen houden in de hoogste mate en Hdk Cschorsen van een dagblad onder omstandigheden die wij voorwendsels noemen. Wij hopen op een spoedig onderzoek dat het onpartijdig zal zijn durven wij van een lid van dit Ministerie verwachten. Te Maldeghera schijnt men het aan hel tole- graaf-bureau niet eens te zijn omtrent de hoeda nigheid van sommige woorden en wel bepaald i:i de meening te verkeerendat een zamengesteid woord voor tweedrie of meer woorden behoort lo tellen. Alvorens hiervan eene grieve te ma ken, daar wij aan misverstand denken, doch daar dc zaak voor het internationaal verkeer van ge wicht is, ais kunnende den prijs der telegrammen verhoogenvestigen wij hierop de aandacht on zer broeders van de Gazetten van Gend Brugge en den Eecloonacr en wensehen van hen le ver nemen, hoe deze en dergelijke woorden behooron getaxeerd Le worden als een of als twee woor den hypotheekbewaarder, straatlantaarn op- zichlerschapmarsdrager enz. Ons komt het voor dat uit dc woorden hypotheekbewaar der, straat, lantaarn opzichter met het achter voegsel schap (zoo als in waterschap), mars, dra ger, nieuwe woorden gevormd zijn Volgens liet gevoelen van den Maldegheius'chen Telegrafist zouden ook al de Fransche zamengestelde woor den voor twee of meer lellen Portemouchettes Portepincettes Portemanteau en honderd andere porieurs, gezwegen van de duizend en een met faire. Dan wij herhalen 't, wij wensehen er eerst iu hunne bladen het gevoelen onzer Vlaamsehc broe ders over te hooren. daar wij aan misverstand willen deuken, 'twelk echter op schade der belangheb benden kan uitloopen een gewoon telegram (vau 20 woorden) kost 20 francs (internationaal) een en kel woord meer, verhoogt den prijs DLTTSC1ILAND. Dezer dagen had te Ween en een vrccselijk on geval plaats. Een leidekker stond op hét dak van een gebouw, dat vijf verdiepingen hoog is; door een onbekend toeval verloor hij zijn eveu- wicht en stortte naar beneden. Onder den val verloor hij zijne tegenwoordigheid van geest niet, zoo liet schijnt, want hij vatte eene openstaande jalousie der vierde verdieping, waaraan hij zich vastklemde. Dit redmiddel was echter niet'stevig genoeg om zijn val te stuiten, want de hengsels braken; het houtwerk stortte met hem op de straatwaardoor liet ongeval nog werd vergroot want de zwaarte er van verplette een gedeelte zijner ledematen. De ongelukkige bleef op de plaats dood. Gedurende den tijddat de Heer v. Bismarck Schönhausen te Karlsbad zich bevindt, kan hij zich dikwerf onledig houden met het lezen vaii brieven, waarin hem als loon zijner werken bin nen kort een vreeselijke dood wordt toegezegd. Eene dergelijke missive hem toegezonden uit Bam berg, dd. 24' Junij houdt do verzekering in, dat niet minder dan 35,000 Zwitsers gereed slaan ommet dolk en pistool gewapend naar Karls bad le reizen ten einde den rustverstoorder van Europa te straffen. Op den 30slen Junij heeft hij een brief ontvangen uit Amsterdam waarin de vloek van hel Nederlandschc volk op zijn schuldig hoofd wordt uitgestort en hem dood en verderf wordt gezworen. Een zéekaptein van Hamburg is voor do recht banken dier stad verschenen beschuldigd van eene reeks mishandelingen, op eenen kajuitjon gen gepleegd. Deze laatste was aan boord van een Braziliaausch schip overgeloopenom ziels, aan nieuwe mishandelingen tc onttrekken. Er blijkt uit het onderzoek dat, om den ka juitjongen to dwingen eeuige dieverijen van wei nig belang te bekennen hij hein gedurende twaalf uren een broeden pleister had doen leg gen op een deel van het lichaamdal cr gewoon lijk geen ontvangt iol wanneer de pijn hens

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 2