BINNENLAND. zijn wensch. Maar do vrouw, wier onaangenaam karakter do Voorname aanleiding tot een en an il er was besloot zich te wreken. Zij overlegde daartoe met hare moeder en broeder en men besloot tot den moord Van den ongelukkigen man. Om in het opzet to slagen veinsde de vrouw, dat zij hèrouw gevoelde en"wist daardoor haren man nog eens te ontmoeten in zijne woning. Schijn baar had er eene geheeie verzoening plaats, maar daarop kwam de broeder zocht twist met hem en terwijl zij handgemeen waren, wierpen de vrouw en hare dochter het slachtoffer op den grond, liet drietal doodde hem daarop niet alleen, maar sneed hem letterlijk in stukken. Een zoontje van den vermoordedat in de kamer sliep had al les gezien maar zich stil gehouden uit vrees hot zeilde lot te onder gaan. Ecuige dagen later ech ter ontdekte hij do gruweldaad. De misdadi gers werden gearresteerd en verklaarden vol strekt geen berouw te gevoelen over den ge- pleegden gruwel. FRANKRIJK. Men leest in de Impartial de la Meurthe ct des VosgesEene schrikkelijke gebeurtenis heeft eene familie in rouw en geheel de gemeente Tramont-Lassus en de omstreken in verslagen heid gedompeld. Den 21 December laatstleden doorliep een vreemde hond die plaats, en sprong op den jon gen Henri Valence oud 7 jarendien hij in de hand en het voorhoofd heet daarna" randde hij al de honden aan die hij ontmoette. Door verscheidene inwoners der gemeente vervolgd vluchtte hij naar Beuzezinaiwaar nogmaals ver scheidene honden zijn slachtoffer werden maar eindelijk werd hij in die laatste gemeente ge dood. Een twintigtal honden werden onmiddellijk te dier plaatse afgemaakt, want men veronderstelde dat die hond razend was, en het gevolg dier ge beurtenis heeft maar te zeer de echtheid dier vrees bewezen. De heer Parizotgeneesheer te Vichery (Vos- ges), werd geroepen om de wonden van den jon gen Valence te verplegen hij kwam waarschijn lijk reeds te laat. Weken en maanden verliepen zonder dat er zich echter kenteekenen van ra zernij hij het kind vertoonden, welks gezondheid niet zichtbaar door dit ongeval scheen gekreukt te zijn. Iedereen begon zich gerust te stellen. Maar den 25 Juuij in den namiddag, verscheen de zoo zeer gevreesde ziekte, cn niettegenstaande al (ie door den geneesheer toegebrachte hulp stierf de jonge Valence in de armen zijner moe der, den 27om drie uur des namiddags. Men leest in den Courrier- de V Aüde Een vreeselijk drama heeft in den morgen van Donderdag der verleden week in de Hlétai- rie Blanchegemeente Monlirat, kanton Gapen- du, arrondissement Garcassoueplaats gehad: Om elf uren des morgens bevonden zich bloed verwanten en genoodigden op dat pachthof ver- eenigd om zich te begeven naar de meijerij van zekeren Jean Jeaujean, bijgenaamd Cadet de Ca- vanaedie in het huwelijk zou treden met juf vrouw Jenny Verdieroud 22 jaren dcohtcr van eenen grondeigenaar. Wanneer het uur om naar de meijerij te gaan gekomen was verzocht de bruidegom de genoo digden, dat zij maar vooruit zouden gaan, be werende, dat hij nog een oumisbaar papier ont vangen moest, hetwelk hem meteen expresse moest toekomen. Eenige oogenblikken later opmerkende dat vrouw Verdier bij hare dochter bleef, maande hij deze insgelijks aan om zich naar Montirat op weg le begeven zeggende dat hij en Jenny jong waren en hen wel zouden inhalen. Na het vertrek van moeder Verdier vroeg Jeanjeau aan het jonge meisje met wie hij zich met 'uitzondering eener oude huishoudster nu al leen bevond om hem naar de eerste verdieping te willen volgen, alwaar hij haar iels bijzonders le zeggen had. Zoodra zij in de kamer dezer laatste getreden waren, trok Jeanjean, zonder een woord le spre- keu een paar pistolen pit zijnen zak en schoot eene op jufvrouw Verdier af, die, in de linker zijde getroffen neerviel onder het uitroepen Jèangij hebt mij gedood Deze zijne bruid op den grond ziende liggen en ongetwijfeld deukende, dat hij haar doodelijk getroffen had, deed aanstonds zichzelvcn recht met zich de borst met de andere pistool le door schieten. Hij overleefde maar tien minuten zijne wond. Gelukkiger was jufvrouw Verdier. Zij ontstond met eene niet ernstige kneuzingde talrijke vouwen harer rokkenter plaats waar de lood- korrels waarmede het wapen geladen waswa ren doorgedrongenhadden hun uitwerksel veel verffaauwd. Toen do genoodigden ter bruiloft bruidegom en bruid niet "zagen aankomen, zonden zij iemand, naar het pachthof, om te vernemen waaraan dit te wijten was cu zoodra zij met het gebeur de bekend waren liepen allen ter plaats van het ongeluk alwaar aan hel jonge meisje, dat als door een wonder aan den dood ontsnapt wasal le mogelijke zorg werd toegediend. Jeanjean was omtrent veertig jaren oud en weduwenaar. Hij laat een dochtertje uiL zijn eerste huwelijk achter. Besloten een nieuwen echt aan le gaan met Jeunv Verdier, waarop hij smoorlijk verliefd was, werden hem daarvoor deor zijne eigene familie, zoowel als door die zijner eerste vrouw moeijo- lijkhcden aangedaan. Zelfs zijne moeder weigerde tot op het laatste oogenblik hare onmisbare toe stemming te geven. Al die omstandigheden ver bitterden Jeanjean en brachllen de "geestverbij- steriug le weeg want anders kan men het niet uitleggen/in welke hij het besluit nam om den dag voor zijn huwelijk bepaald in cenen dag van rouw te veraudereu. BELG IE. BRUGGE, 14 Julij. M. Degroot heeftzijnc-zucht nog niet opgegeven om eenmaal met zijne vlieg machine in het luchtruim te zweven. Hij za! naar Londen vertrekken om op 1 Augustus aanstaande aldaar eene nieuwe proef le ouder- nemeii, Eene kleine wijziging aan het meclianis- mus blijft nog te doen en hol is alleen te Lon den, dat men do bedrevene werklieden vindt, om er onder het toezicht van den uitvinder zeiven aan te werken. Men schrijft uit Maldegem Velen ouzer lezers kennen wellicht de geschie denis des hospitaals van het oudambacht Maide- gem. Bij zijn testament des jaars 1275 had Mijn heer Arnold van Maldegem kauonik der hoofd kerk van Doornik, en een zoon van liet adellijk geslacht, welks naam met roem staat geboekstaafd in Vlaandcreus Kroniek een ziekenhuis te Mal degem gestichtcu ter verpleging der zieken al daar uit Maldegem, Adegem cn St.-Laurens. had hij al zijne goederen er aan vermaakt. Het ziekenhuis van Maldegem stond onder het bestuur der Godshuizen van Brugge. Maar de zen lieten- het ziekenhuis langzamerhand verval len zoodat de zieken uit de opgeroeide gemeen ten eindelijk naar Brugge werden overgevoerd om er in de Godshuizen aldaar die verpleging te ontvangenwelke volgens den heiligen wil van hunnen weldoener, den edelen Arnold, hun in zijn ziekenhuis te Maldegem moest geschon ken worden. Ongelukkig was het testament zoek geraakt: Maldegem had aldus geenen titel meer om de Godshuizen van Brugse tot hunnen plicht te roe pen. Maar in 'tjaar 1849 werd onder de archi ve» dér hoofdkerk van Doornik een afschrift van Arnold's testament ontdekt. Die kostelijke vond is het oudambacht van Maldegem verschuldigd aan de opzoekingen van den Zeer Eerw. heer Kano- nik Andries, van Brugge. Daarop werd nu door dc vereenigde gemeenten Maldegem, Adegem en St.-Laurens eene rechts zaak tegen den hesturiugsraad der burgerlijke Godshuizen van Brugge ingespannen. Tusscnen heide partijen kwam het eindelijk tot een doel matig verdrag. Om aan den Eerw. Kanonik Andries een blijk van hunne erkentenis voor de diensten, welke hij, zoo wel in het verdragmalig eindigen ais in het ont ginnen en vervolgen dier belangrijke zaak a;fn eene en andere partij heeft bewezenbereiden de bestuurders der gemeenten Maldegem, Ade gem en St.-Laurens den achtingwaardige» man een luisterrijk feest voor, tegen üingsdag 19 Ju- lij 1861, binnen dc gemeente Maldegem. Een banket zal hem te dier gelegenheid wor den aangeboden. De heeren advocaten Deiiiougne. van Gent, Lauwers en Roelsvan Brugge, ver dedigers der drie belanghebbende gemeenten zijn tot het banket uitgenoodigd. Nog meldt men onsdat deze rechtszaak is ge ëindigd door middel van een verdragvolgens hetwelk de Godshuizen van Brugge moeten be talen aan dezelfde gemeenten eene somma van 415 duizend franksdeze som te verdoelen als volgt voor Maldegem 270 duizend franksop voor waarde van al de proceskosten te betalen; vooi Adegem 77 duizend franks cu voor St.-Laureins 68,000 franks. Uit haar aandeel bestemt dc gemeente Malde gem ecuc zekere somma tot het bouwen van een ziekenhuis. Dit geslicht zal worden opgericht op een partij lauds door het gemeentebestuur aan het weldadighcidsburean gekocht en ter oostzijde van het dorp gelegenvoorbij dc gemeenteschool. De heer Coli.sbouwkundige ie Maldegem, is met het opmaken van het plan en bestek van dit geslicht belast. SLUIS,, 21 Julij. De vollooijing van de aarde- haan vau den grindweg door het Zwin heeft op den heerlijken jougslen zomer-Zondag velen onzer Kadzandsche naburen herwaarts gelokten nog dagelijks ziet men ue phaëtons door onze slrateu rollen welke den nieuwen comrounicafcieweg ko men bezichtigen. Onder de bezoekers merkten wij verleden Dingsilag met welgevallen op den bijna zes-en-tachligjangen Oud-Dijkgraaf Erasmus, die zijne Sluissche vrienden uu nog eens kwam bezoeken en met opene armen door hen ontvan gen werd. Ook mogen wij niet onvermeld laten dat de aardebaan door het Zwin op Zaturdag den zestienden Julij het eerst in zijn geheel bereden is door Mevr.de Wed. IK Oemnequin te Sluis Voorwaar, zoo iemand dit genot met recht smaken mochtdan wel deze edele Vronwdie zoo ruimschoots het hare heeft bijgegebrachtom dit gewenschte werk lot stand te doeu komenen wij houden ons overtuigddat elk bewoner dezer streken even hartelijk als wij wensehen zal dat het God be- ïiage Haar nog vele jaren le bewaren bij het leven cn de gezondheid opdat zij zich verheugen moge in 't gezicht van de heilrijke vruchten \au een werk dat grootendeels haar werk is. "I Be hoeft naauweiijks de vermelding dat op de aar debaan de geliefde driekleur wapperde en dat de werklieden niet onbeloond blévenevenmin als een deel der Sluissche schooljeugd die een paar grindkarren had bezet uit c-igen beweging ecuige schoolliederen had aangeheven en daarna in vrolijken optocht het rijtuig dcor de straten der stad volgde. In de zitting van den provincialen raad van West-Vlaanderen van 14 Julij jl. is het volgende voorstel gedaan dat wij vertaald mcdedeelcn De ondergeteekenden het hooge gewicht waar derende, dat, voor de provincie in het algemeen en voor Brugge in het bijzonder, de straatweg van Westeappelle naar het liazegras hebben zal wijl deze gemeenschapsweg ons twee mijlen i nader brengt bij den mond van dc Schelde en al do voortbrengselen van dat deel van Zeeland naar de Brugsche markten voeren zal overwe gende, dat deze weg dan eerst al het mogelijke nut hebben zal, als het gedeelte van het Zwin dat op ons grondgebied ligtis ingedijkt en daar door met Holland zelfs verbonden verzoeken den Raad aan de Regering den wensen kenbaar le maken, om eene beslissing betrekkelijk deze in dijking, die in hare gevolgen eene bron van welvaart voor West-Vlaanderen moet openen. Was geteekend JBreydclötlo Roels Do Cock, Baron Peers, Vau Dai ry ve d'Ydewalle, L. Van Öckerhoul. Zoo wij we! onderricht zijn zullen eerlang dc noodige cpmelingen en onderzoekingen in het werk gestcid worden ora te zien welke en hoe veel schorren eu slikken er voor eene nieuwe indijking hetzij nu hetzij binnen eenige jaren vatbaar zouden zijn. Daardoor zou een tweede Zwinpoldér legen den pas bedijkten aansluitende, gevormd worden. En de zitting van den IGden Julij hadden de discussie» over het bovenvermelde voorstel plaats. Het uitgebrachte rapport strekte om aan de Re gering den geuitea wensen kenbaar te maken. De Gouverneur van West-Vlaanderen gaf eenige verklaringen dienaangaande cn deed de verschil lende toestanden kennen waarin deze zaak se dert lange jaren heeft verkeerd, flet is eene in ternationale zaak die daardoor juist eenige moei- jelijkhedea oplevert. De provinciale deputatie heeft daarom verscheidene malen dringende ver- toogen bij de Regering gedaan en haar verzoek! tie indijking voor hare rekening te nemen. De deputatie houdt zich dan ook nog steeds met deze zaak bezig. De Heer Breydei bedankt den Gouverneur voor den ijver en de bekwaamheid welke hij in deze zoo ingewikkelde zaak aan den dag legt, terwijl de Keer De Cock zegt. dat men in Holland, bewoond door een volk, dat meer verstandig daa bedrijvig meer* scherpzinnig dan handelend is reeds bezig is met het Zwin in te dijken, en vraagt of men zich in Belgie niet wat meer zou kunnen haasten. [Wij hopen, dat ónze Regering, in óns be lang het Haast u langzaam niet uit liet oog zai verliezen.] Sn het Bulletin du Conseil Provincial staat „puïsque cette voie de communication nous rap- proche de deux lieux de 1'Embouchure de l'Es- caul'1: moet dit 'deux geen lieues zijn? LI. Maandag werd te Oostburg de zomervee- rnarkt gehouden en waren aldaar te koop ge steld CS stuks koebeesten 9 paarden20 grooto varkens cn omtrent 260 biggen, waarvan zijn verkocht der hoornheesteu en nagenoeg al do varkens, tegen iager prijzen dan in het voor jaar werden bedongen. De paarden bleven bijna alle onverkocht. Vrijdag jl. is te 'sHa'ge het bericht ontvangen dat H. D.'H. Prinses Anna van Saxen-Weirnar- Eiseuach (zuster van H. K. fl. Prinses Hendrik; te Weimar is overleden. Ten gevolge van dit overlijdenis dc komst van Z. B. IL Prins Ge orge van Saxen-Weimarom de officiële mede- deeling te doen van de troonsbeklimming van Koning Karei I van Wurtemberg, eenigen tijd uitgesteld. Men meldt uit Kampen het volgende: Eenige dagen geleden waren wij in do gelegenheid een door Z. M. geoctrorjeerdc verbeterde stoommachi ne, vervaardigd door den ijzerfabriekant H. Dal- huyzcnte zien werken. Door één paard in be weging gebracht, kunnen met deze machine (met drie laden) 45,000 stecneu per dag gemaakt wor den. De steeaen worden ook bij de machine ge zand en overtreffen in netheid van vorm den op gewone wijze vervaardigden steen. Voor stcen- fabnekanten is deze machine eene verbetering van groot belang. Reeds hebben vele steenbak kers zich eene dusdanige machine aangeschaft. Een prospectus met eene daarbij gevoegde uit voerige leekeuing, gratis bij den heer Dalhuyzen te verkrijgen, geeft een duidelijk inzicht in de werking dezer machine. Den 10 Julij vertrok van het Nieuwe Diep naar de kust van Guiuea een zeldzaam klein vaar tuig, de Concurrent. Oei is niet meer dan eene grooto barkas. De gezagvoerder Wijlenhorstdie hel zal wagen met dit vaartuigje den oceaan te

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 3