Algemeen Overzicht. zclcricn van West Zeeuwsch Vlaanderen lot die betaling verplicht zijn Zoo lang ZËd. dat niet heeft gedaan protesteren wij openlijk tegen ZEds. bewe ren en moeten het als ongegrond en on bewezen afwijzenWij achten nu (be houdens betere overtuiging, die ons ook door ZEd. welkom zijn zal)wij achten nu onze gewestgeriooten tot de betaling dier rente niet verplicht! Dat de lieer UisseÉew ons nu bewijzedat wij den naam van Nederlander niet verdienen De volgende tweepunten in een volgend nonimerj. IU schijnt, dat de vrede op het punt staat I tusschen Denemarken en Duitschlaud gesloten te worden doch op geheel onverwachte voorwaar den. Denemarken zou geheel in den Duitschen Bond treden en zijne vloot bij die van Pruisen voegen. Alzoo zou Duitsehiand merkelijk vergroot worden en in de mógelijkheid worden gesteld om op zee weldra een geduchte mededinger voor Frankrijk en Engeland te zijn. Rusland zou hij dit plan de handen in het spel hebben want do dépêche, die dat nieuws overbrengt, meldt, in geval cr ten gevolge dier combinatie te Koppen- hnge ceu opstand mocht uitbarsten, die stad een Russisch garnizoen zal krijgen Engeland en Frankrijk hebben Denemarken alle htilp geweigerd komt bovengemelde oplos sing tot stand di wordt Duitsehiand daardoor ook machtiger op zee, zij hebben het zich zei ven te wijlen. De Oostcnrijkers-Pruisen bezetten thans geheel Jutland hel'uiterste noorderdeêl dier provincie is" in hunne macht, aangezien de Lvmfjord zon der moeijelijkheid den 10 dezer werd overgetrok ken. liet is de ecnigc krijgsbeweging die men aan te slippen heelt. Het schijnt, dal de vijande lijkheden opgeschort zijn, lot men zoo te Berlijn als te Weeuen de nieuwe voorstellen vau Dene marken zal onderzocht hebben. De Nord-Deutsche Zeitung logenstraft de tij ding, dat Zweden geweigerd heeft het Russisch eskader in de ZweoSsche havens toe te laten zelfs wanneer liet getal schepen van het eskader dat overschrijden zoubepaald bij het reglement van 7 Maart 1851. De zittijd van 't Engelsch Parlement zal den 29 of 30 dezer maand gesloten worden. De Morning-Post zegt dat Denemarken het aanbod kan doen om in den Duitschen Bond te treden, ofwel om llolslein af te slaan, en Slees- wijk tot aan de SchSci. Engeland had die waarschijnlijk voorzien zegt de Post en gepoogd een verbond tc vormen dal die zaak belet zou hebben. Thans moet men zien, op welke wijze do Westerscbe - mogendhe den deze laatste wending des vraagstuks zullen beschouwen. De Times gelooftdat de vrede tusschen De nemarken en Duitsehiand eerlang gesloten zal worden. ITALIË. De bank van Turijn heeft den taks van haar disconto op 7 p. e. verminderd. Dc lijdingenuit Venelie ontvangenmaken melding van verscheidene stroopersbenden, welke vooral dc provincie Verona onveilig maken. In de zitting der Kamer van Algevaardigden heeft do heer Lan/.a aangekondigd, dal de commis sie voor de Zuidelijke spoorwegen haar verslag heeft opgemaakt. Ilij vraagt, dat de Kamer zich in geheim comité vcrklareom de lezing van dal verslag te hoeren en vervolgens eene beslis sing te nomen met betrekking lot de openbare beraadslaging. De heer Bastogi vraagt de lezing in "t openbaar. De Kamer heeft dit voorstel goedgekeurdde heer Bastogi eene zitting aangeduid voor de le zing van het verslag der spoorweg-commissie. BERRIE. De zittingen van den Senaat werden gesloten verklaard na dat de vergadering de hud jollen der justitie en biunenlandscho zaken had gestemd. Het was M. Tcsch die lezing gaf van hel koninklijk besluit, waai bij de zitting ge sloten wordt. Zoo als eene Brusselsche corres pondentie reeds gemeld heeft, het koninklijk be sluit. waarbij de jaarzilling gesloten werd is in den Moniteur verschenen en wij mogen verwach ten eerstdaags een ander besluit in het officiële blad te zien, waarbij eene ontbinding en de bij- ecnrocpiog der kiezers afgekondigd zal worden. Dc partij der rechterzijde (tic clcricalej zegt. dat, wil men oprecht hel land raadplegen, dan moe ien èn de Kamer on dc Senaat ontbonden wor den. Wij juichen de ontbinding toe; maar toch is het een nooit gehoord feit, dat eene partij door eene ontbinding aan het bewind wil blijven. Mooit hebben wij kunnen geiooveiidat men er zou in toegestemd hebben, dat dit Kabinet nog maals, met al zijne kracht, op de verkiezingen drukke. Wilde men vrank en vrij met het land te rade gaanwilde men loyaal den geesl van het land kennendan had dit Kabinet moeten aftreden men had een onpartijdig Kabinet en buiten de Kamers moeten zamenslelleuen on der dat bestuur bad de ontbinding moeten plaats hebben. ïn alie gevalwij vrcczen den uitslag niet. La Faicc heeft gezegddat de werken aan de fortificatiën van Antwerpen zouden gestaakt wor den aangezien er ecu proces ontstaan was tus schen het gouvernement en de compagnie Pau wels. In (ie zitting van den Senaat heeft M. Van Schoor eene interpellatie daarover gedaan aan den minister van oorlog. Ziehier wat M. Chazal volgens de Indépendaneeantwoordde Wat aangaat de interpellatie van M. Van Schoor, op deze ga ik klaar en duidelijk ant woorden De werken zijn niet gestaakt eii zul len dit niet worden. Er is alleen eene kleine oneenigheid geweest tusschen de sociëteit die de onderneming gedaan heeft en de directie van de genie. Do sociëteit beweerde, dat zij hare aarde werken voltooid hadwij beweren integendeel dat ze niet voltooid waren. En inderdaad, daar moeten er nog voor 400 a 500,000 franks uitge voerd worden', waarvaa een"deel dó'or do maat schappij; maar dit verschil is niet van dien aard o:n de werken te staken. „Wat aangaat het gerucht, dat dé sociëteit in avance is, niets is valscher. Zij is niet inavance;wij zijn integendeel in avance voor ongeveer 1,400,000 fr. Men zal zich herinneren dat wij haar een voor schot vau 5 millioen hebben doen stemmen. Daardoor hoeft zij vc-rbindleüisseü genomendie zij regelmatig volbrengt.. „Men heeft gezegd, dat wij geene kapitalen meer hadden; dat de sociëteit 'iiï't gouvernement geen vei'Lrouwen meer had. Niels is valscher. De credietendie men ons heeft toegekend zijn niet uitgeput; wij hebben nog 4,568,000 fr. ïk haai dit cijfer aan om aan het land te doen we ten, dat niets het voortzetten der werken kan tegen gaan. „Ik zal er bijvoegen dat zij niet meer zul len kosten dat wij dit altijd gezegd hebben. Altjjd heb ik gezegd dat zij 5 millioen meer zouden bcloopen dan de gestemde wet opgaf en ik heb de reden van die Vermeerdering doen kennen. Men heeft niet vergelen wat ik hier omtrent gezegd heb over den prijs der gronden. En nog, als do tien millioen, die wij hebben aangekondigd780.000 fr. liooger loopendan is dit eene somwelke wij zullen terug bekomen door den verkoop van grondendie wij te veel hebben, Eene andere reden van vermeerdering is de onderneming van een groot getal belang rijke werken. Er waren maar twee concurrenten voor de aanbesteding der forten. Ziedaar wat ik te antwoorden heb op de lasterlijke geruch ten die gedurig worden uitgestrooid. Ik zal er bijvoegen dat de werken hot toe komende jaar om dezen tijd zullen voltooid zijn. Niet alleen zullen zij voltooidmaar gewapend zijn." Met het oog op cle aanst?.ande verkiezingen schrijft een Vlaamsch blad Het getal 57 is als een spook dat voor de oogen der doclrinairea wemelt. 'L Is eene wraak op de kasseisteenon vau 57. Gelukkig voor de doclrinairea zal het spook van 37 welhaast verdwijnen. Binnen korte dagen zal 57 in 75 herschapen worden. Van alio kanten vernemen wij de Deste lijdin gen. In vele plaatsen zal de worsteling hevig zijn do irnperlurbables" zullen spartelen tegen den dood maar vruchteloos. Te Gent zal de klopping geweldig zijn. Een bewijs daarvan is, dat er in het Journal de Gund geene andere artikels meer verschijnen dan van Bertram. 'T is die vreemdeling die belast is den heer Kerchove Delimon bij de Belgen in 't algemeen en bij de Genteuarcn in T bijzonder te popula riseren De leden der rechterzijde zijn niet uitgenoo- digd geworden om de begrafenis van den heer Gumonl bij te wonen. De gewoonte wil dat, bij het afsterven van een lid der Kamer, al dc le den, zonder onderscheid van denkwijze, bericht ontvangen van den dag en het uur der begra- venis. De leden der linkerzijde, die te Brussel verblijven, zijn met ecuen bijzondoren trein naar Aalst geredenen de heeren de iNaeycr en de Rudder van Lokerendie tol de rechterzijde be- hooren, hebben op den gewonen trein moeten plaats nemen aangezien hun geene officiële me- tledceling of uitnoodigmg tot die rouwplechlig- heiil was gezonden. Men verspreidt het gerucht, dat de schorsing van betalingin de Iractemeuten der ambtenaars op handen is en dit omdat do rechterzij de budjetlen niet stemmen wil. Die geruchten worden alleen uitgestrooid om dc gemoederen op te windenmaar men herin nert ons artikel 14 vau de wet van 18 October 1864, en dit artikel bewijst, dat de staking van betaling niets is dan een verzinsel. Art. ii zegt, dat geene ordonnantie van beta ling voldaan wordt door dc schatkist, zonder het visa der rekenkamermaar als de rekenkamer weigertworden de reden van die weigering on derzocht in den ministerraad. Oorcleelcn cle ministers dat betaling moet plaats hebbendan gebeurt deze en de rekenkamer vi seert met voorbehoud. Alzoo met deze wet kan het gouvernement de rekenkamer altijd dwingenom de niet gestem de uilgaven tc viseren en de betaling te doen volgen. De betaling kan dus enkel gestaakt worden door het Kabinet zelve. De Brusselsche correspondent van bet Journal d' Anvcrs schrijft dat het roanifeest, door acht daartoe gelaste leden der rechterzijde opgesteld, met eenparige stemmen aanvaard is, en dat hei afgekondigd zal worden. 'Naar men verzekertis dat manifest een merk waardig schrift, dat een diepe ontoering in Bel gië te weeg zal brengen. Dc Moniteur kondigde het koninklijk besluit af waarbij de wetgevende zittijd van 1863-1864 wordt gesloten verklaard, doch sprak nog vau gceno ontbinding. ENGELAND. Volgens den Times, eisclien de Pruisen; llolslein, SleeswijkLauenburg, 11 mil lioen ponden sterling en den afstandAder gansche Deensche zeemacht. Het Eugelsche blad voegt er bij, dat indien Frankrijk dit alles duldt, dit wellicht is omdat Pruisen, eene zeemogendheid willende wordenhet ia vergoeding d'ea oever Yan den Rhijn zal geven. De heer Griffith heeft in het Lagerhuis gevraagd, of het gouvernement met onverschilligheid het voorstel aanzagdoor hetwelk het de concessie der Deensche vloot vraagt als eene der voorwaar den om vrede met Denemarken te sluiten. Lord Palmerston heeft geantwoord, dat hij geene hoegenaamde inlichting over hel bestaan van zulk een monsterachtig voorstel ontvangen had. Vervolgens antwoordende aan den heer Fitzge rald heeft de eerste minister verklaarddal hij geloofde, dat er een wapenstilstand was voor gesteld, doch dat hij niet wist of dezelve reeds gesloten was. Wat ontwaren wij wat vreezen wij uit al die loopende geruchten Niets meer of minder dan Déneraarkeus Koning de liand te zien uit steken naar de Deensche constitutie, eu aldus weder eene treurige bijdrage te leveren lot do stelling, dat hel volk maar al te vaak het slacht offer is van de geschillen der Vorsten. Denemarken wordt verpletterd door stoffelijke ovennacht, het baatzuchtig Albion ziet het aan en het Noordwesten juicht! Gelukkig Nederland roepen wij weder uitwan neer wij het oog vestigen op de overige landen bui ten Nederland, en slechts een rustpunt des vredes vinden op een afgelegen punt der Stille Zee of in het rijk van den nacht aan dc polen der aarde Gelukkige Koning die Willem I!!! die in vredo mag heerschen,(trouw als Hij is op dc trouw der Natie, aan wie Hij onherroepelijk is verbon den door eene voldoende Grondwet RUSLAND. Uit Nyschnei N'ovogorod schrijft men, dat aldaar den iö Junij bijna de gehe-êle kermis is afgebrand. Den brand die 's avonds ten 5 ure begon was men eerst ten 3 ure op den volgenden morgen meester. Gedurende tien uren hebben de vlam men ongeveer duizend vierkante ellen in het rond vernield. Het vuur was zoo hevig dat hel on mogelijk was de spuiten in de verlangde nabij heid te brengen men was zelfs genoodzaakt ze in dc rivier te werpen om te voorkomen dat zij mede verbrandden. De leder-, matten-, touw en houtmarkten zijn geheel vernield. Daarenbo ven werden in (ie asch gelegd de schouwburg, hot paardenspel20 lioorddanserslenten 8 folo- gralie-etablissemcnlen 8 hotels 2 koffijhuizen 1.6 restauraliën 8 herbergen2 apotheken7 handelskantoren 4 kap-saions, 2 badinrichtin gen 300 kleine winkels in hét geheel 437 bij zondere en 12 staatsgebouwen. Behalve dit al les zijn geheel en al verbrandongerekend dc bewaarplaatsen van hout, planken en balken 40 groolc handelsgebouwen met 1514 magazijnen en 1-18 afgelegene gebouwen. Daar de kennis nog niet begonnen was waren vele magazijnen ledig. De schade bodraagt evenwel eeiiige mil— lioenen. Slechts weinige gebouwen waren ver zekerd het totaal der verzekeringen bedraagt naauwclijks 800,000 franks. DUITSCHLAND. Men deelt uit Bohcmen het verhaal mede van eencn broedermoord ouder zeer ongewone om standigheden gepleegd. Eeu dienstmeisje wier ouders doodarm waren had een jongeren broe der die door al de ellende welke bij reeds vroeg geleden hadzoodanig was verzwaktdat er geen uitzicht voor hem bestondom ooit door arbeid in zijne behoeften te kunnen voorzien. Een tijd lang werd aan het meisje vergund door dc familie bij welke zij diende, om het ongelukkige lund bij haar te nemen, maar daar dit óp den duur lastig werd zeido men haar aan dat' hij ver trekken moest. Toevallig had het meisje ontdekt, dat er vergif in de woning aanwezig was en op zekeren morgen eer zij met hare huisgenool.cn naar de kerk ging, gaf zij aan haren broeder een boterham, waarop zij van het haar onbekend poeder had gestrooid dat niet anders was dan raltenkruid. liet kind overleed nog dienzelfden dag, maar niemand vermoedde de oorzaak. Het meisje- intusschen had geen rust en verwijderde zich naar eene andere woning. Na haar vertrek vond men do overblijfsels van het vergif en kwam zoo op de gedachte Van de misdaad. Dc schul dige aarzelde niet om die te erkennen en voegde éi> bijdat zij het gedaan had om haren broeder te onttrekken aan een ellendig leven dat zij voor hem onvermijdelijk achtte. Zij werd tot zeven jaren dwangarbeid veroordeeld. Weinige jaren geleden was in dc omstreken van Nicolai een jeugdig paar gehuwd maar het huwelijk was alles behalve gelukkig. De man eisclilê echtscheiding en de rechter besliste naar

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 2