3 Algemeeii-Ovcrziclit. 7 ÊÏNNENLAN».~^ tier haven) is zonder hoofdelijke omvraag goedgekeurd. Daarna zijn in hoofdelijke omvraag gebracht 1. Oct onderdeel b vun het voorstel (het aangaan eener gehüeening)hetwelk is aangenomen met 3legen 2 stemmen. Tegen stemden de Heeren de Jonge van ëliejieet en Vis. 2. Hel amendement van den Heer Yer- ïiagen om het onderdeel c (verhooging havengeld en heffing los- en laadgeld) te doen vervallen.. Verworpen met 3i legen 4 stemmenvan de iieeren Hahviacrer Verhagen Lambrechtsen en Yjs door welke verwerping tevens het onderdeel c van het voorstel is aangenomen. ïlet onderdeel d (üitnoodiging aan Ge deputeerde Staten tot rcreischte voordracht in de najaarsvergadering) is zonder hoofde lijke omvraag goedgekeurd. Ten slotte is het geheelc voorstel in omvraag gebracht en aangenomen mot 35 tegen 2 stemmen. (De Heer Fokker was hij de stemming afwezig). Tegen stemden de Hoeren de Jonge van Ellesteet en Vis. fn een volgend nummer zullen wij onze beschouwingen over een en ander mede lieden.] Do Fransche Monileur de V Armee heeft van cle Jutlandsche grenzen dc volgende inlichtingen be komen L)e OoslenrijUseh-Prnisische troepen maken gróote toebereidselen. Tusschen Koiding en Frc- tlericia vereenigen zij een legercorps, welks sterkte, naar men zegt, tot 35,000 man gebracht zal wor den. Al dc schepen en schuilen, die zich langs de kust bevinden worden geprest en daar zij zelve, menigvuldige middelen van vervoer be zitten, loopt het gerucht, dat zij tie eilanden Fu ndi en Langelaud willen vermeesteren, alwaar zij groole hulpbronnen voor hunne legers hopen te vinden. Re Renen hebben, op dit oogcnbÜk om'rent 2)jóü0 soldaten op Funeu zij némen alle noo- dige maatregelen om eene landing der vijandelijke troepen te beletten. In geval de Oosienrljksuh- Pruisische legers het plan ten uitvoer brongen, zullen zij weldra de hoofdstad Kopenhagen op 'l eiland Seeland dicht hij "l eiland Langeiaad hetwelk zij nu willen aanranden naderen De verbondene Duilschc troepen werpen bat terijen op langs de Kleine Belt, een tweede be wijs dat ze de overvaart naar hel eiland Funen wil len beproeven van de anders zijde rukken zij voorwaarts naar het uiterste punt des schierei- Jaads Jutland, 't welk reeds onder een afzonder lijk bestuur geplaatst is, waarvan de Prins van Hohenlohe het hoofd is. De sleden worden met nieuwe oorlogsschattingen geslagen. Zulk een staat van zakeu kan niet blijven voortduren in dat reeds zoo uitgeputte land hoe vruchtbaar des- zelfs landerijen dan pok mogen wezen. De zaak der geliei me onderhandelingen tus schen de Noordsehe mogendheden blijft steeds hel groot onderwerp der gesprekken in onze di plomatische en politische kringen. De logcnstraf- iingen uit Wecnea en Berlijn kunnen den indruk De logcnslraf- nïé.t uitwlsschen door dat gewichtige feit te weeg gebracht, en deze indruk wordt versterkt door het stilzwijgen der Fransche regering en de nieuwe bevestiging van den Morning-Poti dat de door hem medegedeelde uota's echt zijn. Men verhaalt, dat de heer Drouyn de Lhuys bereids een onderhoud heeft gehad met den 0;>s- tenrijkschen gezant, Prins ven Mclleruich, en dat insgelijks ophelderingen van zeer leederen aard gewi seld zijn tusschen hem en den ge/.aut van Pruisen te Parijs. Het natuurlijk gevolg eener coalitie tusschen de Noordsehe 'mogendheden moet een naauwer verbond tusschen" Frankrijk en Engeland tenge volge hebben doch tot heden schijnt deze toe nadering nog niet bewerkt te zijn, juist niet omdat Frankrijk van Engeland stellige waarborgen eischt tegen gevallen van Lerugfroding, maar omdat die waaroorgen vooral zouden moeten bestaan in ver goedingen als prijs voor dal nieuwe verhoud. Een eerste gevolg van het hersleUca der gosde verstandhouding tusschen de üostenrijkschc re- nering en die van Rusland, is do benoeming van een ambassadeur bij het Russische holgraaf Èmerich Szechenyi, vroeger gezant bij het Napel- sche hof. in een Ylaamseli blad leest men den volgenden vinnigen uitval ouder "topschidt De Kanver": lioe lang zal die corned ie te Brussel nog du renZijii de ministers en de linkerzij dan nog niet overtuigd dat zij eene onwaardige verne derende en" zelfs voor hunne partij ruïneorende houding hebben aangenomen Laat M. Tesch uil den vreemde komen, AI. dc Brouckere uit ne donkere kamer gesleeptM. GumoNg van i doodsbed naar de Kamer gedragen worden die persoonlijke zellbpofloringen rechtvaardi gen de houding van het kabinet niet. Achter eenvolgens in dc kiezingen veroordeeld moest het kabinet zich verwijderen en zoo als het ia een grondwettelijk land betaamt, plaats maken voor de uitdrukking der meerderheid zonder nieuwe kuoeijerijen en deloyale middels te ge bruiken om nog langer aan het roer te kunnen blijven. De rechterzij protesteert en blijft prole- sleereu zij is kalm en waardigzij doet niet zou als de heeren ministers in 1857 l zij doet geen beroep op het slraatlaweit. Wij lezen desaangaande in eene bijzondere briefwisseling uit Brussel De rechterzijde blijft in hare protestatie volharden en heeft zieh reeds de geheele week onthouden in de Kamer te verschijnen. De Kamer is ten gevolge daarvan niet een dag in genoegzaam getal geweestom te kunnen beraadslagendaar er van den linkerkant ook nu de eene dan de andere ontbreekt. In de zitting van Dingsdag en Woensdagwaren er maar 56 leden en in deze van Donderdag 55 en gisteren maar 54 aanwezig; dit zal waarschijnlijk duren lot dat de heer Tesch te Brussel zal terugge keerd zijn want &I. Tesch komt terug. Na eene uitwisseling van telegrams l eeft hij"een besluit genomen en zal zich Zaterdag avond op weg be geven om naar Brussel te komen. Maar M. Tesch is, men weet zulks, vergezeld van zijne zieke cchigenoole, die hij niet verlaten wil, en dit verplicht hem per pet ilea étapes te reizen. Don derdag bevond hij zich te Munehen, Vrijdag slechts zal hij te Frankfort en misschien Zalur- dag te Brussel zijn. Die inlichtingen zijn aan eene goede bron ge put en ik kan hare echtheid verzekeren. „Zoo M. Tesch Zaturdag niet aangekomen is, dan zal de zitting lot Dingsdag daaropvolgende worden. Men hoopt, dat mlusschéü M. de beierhand komen zal en hij de Kamer zal kunnen gevoerd worden, waar hem zonder twijfel hetzelfde onthaal verwacht, als dat M. de Brouekere, bij zijne intredete beurt viel. „De aanwezige leden begroetten hem met hand geklap en daar de rechterzij met tegenwoordig was om hol reglement te doen eerbiedigenliet de voorzitter de tribunen aan die manifestatie» deel nemen. Wel is waar heeft hijnadat het handgeklap eenigeu lijd geduurd had hetzelve bedwongen. II cl schouwspel, dal sedert Dingsdag in het parlement plaats grijpt, zal dus Zaturdag lm minste hernieuwd worden. Dan wanneer zieken on reizigerszullen op hunne bank zijn, zal 't voorstel Oris hoogdringendheid verdaagd Cuiuonl a worden. Dan zullen op hum: Oris hoogdringendheid ge stemd worden. Men wil eti men zal aan het be wind blijven, moest men daarvoor lol do droe vigste eu beklagenswaardigste tooneclen over gaan. Tot zuiken prijs behaald is de zege- praai eene schandvlek die nooit zal uiigewischt worde:i In den Senaat hebben MM. Dellafaiüe de Woelmont Pirmes en Osy beurtelings het woord genomen. De achtbare "en zoo moedige sena- leur van Antwerpen heeft zonder omwegen aan liet ministerie gezegd wal hora op hel hart ligt. De foriilicatien werden door Engeland geëischt c-n om aan dit land te behagen heeft men Bei- gic voor Frankrijk geopend. "België wordt deels met ijzeren wegén doorkruist, opdat men heides te gemakkelijker met legers zou kunnen over- Hij bewees nogmaals dat Antwerpen een ge vaar is in stede van eene verdediging te zijn. Wat den toestand der partijen in de Kamer be treftvolgens AI. Osy blijft er aan het ministerie niets over dan het voorstel in trekken voorioo- pige credieten te stemmen en onmiddellijk de Kamer te ontbinden. „Dit ware inderdaad het billijkste, doch die raad zal niet gevolgd worden. Hel kabinet is zeer wel overtuigd dat in geval hel, in de tegen woordige omstandighedenlot de kiezers eeuen opriep dode, deze eene voor dc ministers ver- p'lct. erende meerderheid naar de Kamer zouden zenden. 'l Geen men als een zeldzaam feit mag aan zien is dat de provinciale raden de Kamer en de Senaatde drie beraadslagende corpsen des landste gelijkertijd zetelen. Dc opening van den provincialen Raad van Braband werd met veel belangstelling te gemoet gezien. „Men herinnert zich de opschudding verleden jaar te weeg gebracht door de redevoering, die M. Rubois-Thorn gouverneur van Braband bij de opening der zitting uitsprak. Die achtbare ambtenaar had vrij en vrauk zijn gedacht dur ven zeggen over eene wet die van 1843 be trekkelijk het ouderwijs. Hij deed uitschijnen hoe heilzaam die wel is en welke zuivere vruch ten zij voortbracht. Alen weel dat zekere li beralen die wet afkeuren. Hun konden de lof— redenen des-gouverneurs niet bevallen! Zij span den riau ook alles in om de veroordeeiing der denkwijze van M. Dubois-Thorn te verkrijgen. Alen verwachtte, dan ook dat de gou verneur weêr dc eene of andere politieke kwes tie zou aanraken. Het gerucht liep zelfs wel ke kwestie hij zou behandelen maar T gou vernement had Ai. Dubois-Thorn aangeraden zich in zijn diskoers met geeu politiek meer be zig Ie houden ook was de redevoering zeer on beduidend. Zij bepaalde zich tol de geschiedenis der buurtwegen in de provincie Braband sedert 1830. „Men kan ziel» geen denkbeeld vormen over de drukking, door hot ministerie aan alle /ijden in "i werk gesteld. Verschillende gemeenteraden der voorsteden hebben reeds eene petitie ten voordode van het voorste! Oris gestemd. Heden was het de beurt van den Provincialen Raad. De ministeriële» hebben daar ook gezegepraald doch recht en goede reden werden er krachtda dig verdedigd door MM. i.amisheereDe Decker eu Bcrhisier. De Vlamingen zullen met genoegen verne men dat op het bureau van den Provinciale:» Raad van Braband hel volgende voorstel wen! neergelegd en in de zitting van morgen door M. August Jones zal ontwikkeld worden. Dc oudergclcckenden hebben do eer aan den Provincialen Raad hel volgende te onderwerpen 1°. Van zoowel in het Vlaamseh als in het Fransch het verslag dor zittingen van den Provin cialen Raad van "Braband le doen drukken eu kosteloos daarvan een exemplaar te ze aden aan alle gemeentescholen in de provincie. „2°. Van den wenseh aan het gouvernement uit te drukken, dat dc Annalen parlèmanlaircs ins gelijks zoowel iu het Vlaamseh als in het Fransch zouden gedrukt worden en dat er van deze ook een exemplaar aan de genoemde ouderwijzers zou worden afgeleverd." Thans is de „question bralaale", hel aanblijven der Ministers eu de vlucht der clericaie Kamer leden, hel programma der behoudsmaunenhet algemeen stemrecht, of de census verlagingook aan de orde van den dag in don Belgischen Se naat. Door de geopperde kwestie der kerk hoven en het verplichtend onderwijs hebben do clericaie behoudsmanncn op listige wijzede gods dienst in 'tspcl gebracht, ten eiïidc daardoor op de bevolking te werken intusscheu is de hou ding van Brussel eu bijna geheel Braband den Ministers gunstig en uit zich de volksstemming in adressen tot verkrijging van meer vertegen woordigers en séuateurs in overeenstemming met bet getal inwoners in de bevolkingsregisters van België ingeschreven. 5s „Paris la France'', Brus sel is Beigie, en dus,' hoe geschikt hun zetel ook zijn moge, zoolang Brussel steuntheeft het liberaal Ministerie geen nood. FRANKRIJK. Den 5 Julij ten 5 ure namiddag, heeft het te Parijs in rij hevige mate gesneeuwd iets wat daar ter slede, in de maand Julij, als eene hoogo zeldzaamheid moet beschouwd worden. Het regenachtige weder der jongste dagen heeft den genoodigden op hel Keizerlijk lustslot te Fontninehieau ruimschoots aanleiding gegeven om zich te spitsen op huiselijke vermaken. Afgeschei den van de concerten en loofteelvoorslcllingen zoekt men verstrooiing, in liet opgeven van al lerlei raadsels. Als een paar staaltjes daarvan doelen de Fransche bladen liet volgende mede Men vraagt raet het ernstigste gezicht van sic. wereldliefst aan een bedaagd rechtsgeleerde „of hel een man geoorloofd is onder de tegen woordige Fransche wetgeving in het huwelijk le treden met de zuster zijner weduwe Menig, geleerde loopt cr in eu geeft zich tie moeite om met een diepdenkend gelaat over de quacstiu na te denken. Een anderrekenkunstig voorstel maakt niet minder furore Wanneer dames bij een banket bakker 36 taartjes van 6 centimes koop en hoe vele dames zijn er dan en tol welke nationali teit behooren zij?" Antwoord: deux franpaisas want 35 maal 6 centimes maakt l'r. 2.16 Uchj francs seize.) Dezer dagen is te Viry Nouréuil eene vrouw ten grave gedaald, Marianne Rosa D. genaamd, die den leeftijd van 95 jaren had bereikt en nooit ziek was geweest. Van hare dertien kindereu zijn er 10 getrouwd, welke mede eene talrijke familie hebben. Op den dag der begrafenis heeft men berekend, dat zij naliet 234 kinderen eu klem- kinderen en twee achterkleinkinderen. Onder dit cijfer zijn niet begrepen de kinderen van een zoon die sinds jaren in Amerika woont, waar hij twee malen gehuwd is. üp het Drie Koningen feest vereenigde zij aan hare tafel 112 kinderen en kleinkinderen. BELG IE. Gedurende dc verleden maand Junij zijn er 4966 brieven niet besteld kunnen worden ter oorzake van gebrekkige opschriften. Van dit getal zijn er 3386na geopend te zijn, verzon den aan hen voor-wie ze" bestemd waren, of te ruggekeerd aan hen, die ze geschreven hadden. D.* overige 1580 werden inde scheurmand geworpen. Tit Eecloo meldt men kien deelt ons mede dal een onzer sindgenoolen de heer E. D. G. over oenige jaren van Eecloo naar Amerika ver trokken thans als ruiterijkapitein dient in het leger der Noordelijke]], in de laatste gevechten werd zijn paard onder hem doodgeschoten en hij zcif gevaarlijk gewond. Thans echter is hij ganseh hersteld. SLT1S 14 Juljj. Tol plaatsvervangend kanton rechter zijn herbenoemd te Sluistie beer P. F..

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 3