"~°BÏNNË\LAND. rdel zijne partij zal versterken. maar dat'de grond wet hier duidelijk spreekt. Men ziet: Nederland mag weer op rust en kalmte bogen uit do .nieuwe Districten zijn zonder storm nieuwe ka merleden opgetreden zonder dat de partijen hier, bij deze vééls uitvoering (even als in Bel- gie het gevolg van een hooger cijfer der bevol king) zoo scherp tegenover elkander stonden. 2ïct jongste^ nummer van den Nederlandscheu Spectator bevat eene plaat, voorstellende de Ne- dcrlaudsche maagd den Heer Thorbecke met den afloop der herstemming gelukwenschende terwijl de leeuw, schehuschhet paartje aan schouwt. Meu heeft lijdingen ontvangen uit New-York van 19 Junij die eindelijk duidelijker het doel van den veldtocht van generaal Grant laten zien. Zijn voornemen is niet Richmond langs ue eene of de andere zijde aan te vallen maar om die stad en hare verdedigers uil te hongeren door alle gemeenschap met de omliggende streken af te" snijden. Zijne eerste krijgsverrichtingen hebben d.t plan verwezenlijkt, voor de streken die langs hel noorden en het oosten der vijan delijke standplaats liggen hij bevindt zich nu aan de Jamssrivier om hetzelfde voor de zui- dcrslrekcn te doen. Zijne luitenants ondersteu nen goed zijne inzichten; generaal Huulcr heeft in de vallei van Shenandoah de nederlagen van Sicgel hersteldRuller heeft zich meester ge maakt van Pelersbergen van den spoorweg welke die stad met Richmond verbindt. einde lijk is Smith meester van de voornaamste verde digingslijn der zuidelijke hoofdstad. Ook rekent men te Washington op eenen aanstaanden goeden uilslag dien men door uitputting gemakkelijker dan door aanvallen met de wapens denkt te ver krijgen. Evenwel erkent men dat misrekeningen mogelijk zijn. Indien de vijand er in slaagt oiii zijne standplaats van voorraad te voor zien en men lot belegering moet overgaan dan kunnen er maanden verloopcn eer Richmond bezwijkt. Is Richmond eeus genomen dan is de oorlog nog uiet geëindigd. Maar het Noorden is rijkcu vooral hardnekkig genoeg om den oorlog voort te zetten tot de in opstand geko- incue staten onderworpen zijn en meer dan ooit is de meerderheid der bevolking, niettegenstaande de groole opofferingen die de oorlog vergt be sloten de wapens dan neer te leggen wanneer de Luie in hare uitgestrektheid hersteld zal zijn. DLITSCIILAND. Voor eenigen tijd is in de omstreken van Wee- non een oud grondeigenaar gestorven die na- dal hij weduwuaar geworden was, de zonderlinge gewoonte had om nooit tweemalen hetzelfde paar kousen aan te doen maar iedere» dag een paar nieuwe te gebruiken die hij door oude vrouwen liet brcijon welke daarin haar onderhoud von den. Te» bewijze dal de goede man een we zenlijk beschermer van de breikunst is geweest kan 'dienendat hij niet minder dan *2438 pareu woden en katoenen en 2992 paren garen kousen nagelaten heeft die allen op den zolder gebor gen waren. Men zegt, dat deze zonderlinge ge woonte haren oorsprong had in oen soort van vrome vereering der nagedachtenis van zijne vrouw die vóór haar huwelijk met hem dood arm was cn met breijen den kost verdiende. Uit Litlau in Moravie wordt het volgende zeld zame voorbeeld van een hoogen ouderdom ge meld. Dezer dagen stierf alhier George Diet/. geboren te Brazerdorf iu 1732. Nadat hij in 175Ó in d;ensl was gelreden niaakto hij don 7 jarigen oorlog mede en nam deel aan den veldtocht lo gen de Turken, in latere j .reu huwde hij en verloor zijne vrouw zonder kinderen bij haai- te hebben verwekt. Andermaal trad hij in den eciit en wel op 107 jarigen leeftijd. Zijn toenmalige bruid was 19 jaren oud cu schonk hem eene dochter, die nu reeds '25en een zoon, die 24 ja- reu lelt. Gedurende zijn gansche leven had Dietz gecne ziekte of ongesteldheid, dan hij name, ge-' kond cn bleef in liet volle bezit zijner geestver mogens lot kort vo.or zijn dood. Naar luid van berichten uit Zevenbergen heb ben de zware cn langdurige regens daar ernstige overslroomingeti te weeg gebracht. Te Eüsabolh- stadt aan een hotel stond het water zoo hoog op do groole marktdat men er met schuilen voer om in de behoeften van het verkeer te voorzien, in vele andere oorden was de toesland nog on gunstiger, zoodat men reeds het verlies van men- scheulevons te betreuren had door de plotselinge overs troomiugen. ENGELAND. Hel ijzerwerk van Dowlais, bij Merlhyr Tijd— wil in Zuid-Wallis is hel grootste van de gehoele wereld. Het bezit 18 hoogovens, waarin het ijzer uil de orison wordt gesmolten en die elk 400 lot 500 ton ijzer 's wekelijks leveren. Verder beeft (le/o inrichting 151 puddelovensbenevens liet daartoe noodige aantal voor witte gloeihitte ge schikt voor 77 reeksen met pietrolleu. De jaar- Jijksehe productie is !3l),t/90 ion ruw ijzer, 99,010 tón gereed gemaakt staakijzer er zijn noodig 480,000 ton steenkolen 8900 arbeiders en per jaar 300,000 guiden arbeidsloon. Elke week worat er meer dan 2000 ton staaiijzcr geleverd. Blijkens een bericht uit New-York heeft den 27 Mei te New- Bern een vreesdijk ongeluk plaats gehad. Met den spoortrein werden behahe een groot transport soldaten nok vier helsche ma- j chines verzonden die gebruikt moesten worden bij de blokkade van Kingston. Bij hel opont houd aan het staliou van genoemde plaats, ont plofte door een hevigen stoot een der machine-, waarop ook al de andere ivj een gedonder als van honderden kanonnen in de lucht gespron gen. De siguaalloreu en het wachthuis vieien krakend ineen, terwijl de ledematen der gedoode soldaten, alsmede de stukken hout, ongeveer 500 voet iu de hoogte cn (000 voet ver gevoerd wer den. Alleen liet 134de regement van New-York telt 40 dooden en meer dan 109 zwaar gewon den. Van al degenen die om en bij den wagen stonden bleef niemand ongedeerd. BELG IE. BRUGGE 2 Jul ij. Laatstleden Woensdag om 10•■ure 's morgens nam John Allen oud 27 ja ren Engelsch ingenieur, woueude te Oostende, in zee een bad toen hij door eene baar werd weggesleept en verdronk. Een uur later werd slechts zijn lijk wedergevondeii. BRUSSEL, 1 Julij. Er is gemeld, dat czaar Ale xander Koning Leopold heeft uilgenoodigd ,;om hem te Kissiugcu te komen bezoeken. Men ver neemt thans, dat onze Koning Prins Orlofl', den Russisehcn gezant alhier, voor de vriendschap pelijke uitnoodiging bedankt en hem tevens zijn leedwezen betuigd heelt ze niul te kunnen aan nemen. liet zou voor Leopold inderdaad bezwaar lijk zijn geweest naar Kissingen te vertrekken daar toch wordt het congres van gekroonde hoof den gehouden en zijn verblijf op die badplaats zou aanleiding kunnen geven lot eene staatkun dige betcekeuïsonbestaanbaar met onze onzij digheid. Prins Orloff is onmi ddclijk dit antwoord naar Kissingen gaan overnreugen.' Waarschijnlijk is er bij het gehoordat deze staatsman met Koning Leopold hadover gewichtige zaken ge sproken, want de eenvoudige weigering had zeer goed per brief aan Keizer Alexander kunnen be richt worden. Mest inwoner van Kamerrijk heeft dezer da gen bewijs gegeven van een moed en eene zelf- beheersrhiug die den kloekslen Spartaan zeker jaloerse!) gemaakt zou hebben. De man, die sinds eeitigcn tijd schrikkelijk aan de lijt leed heelt het volgende middel uitgedacht om zich van die ondragelijke pijn te verlossen. IIij legde de rand op een hakblok nam een hakmes en kapte met een enkelen slag den zieken vinger af, een wei- ni!? hoven hel tweede lid. 'Poen dit gedaan was, stelpte hij zoo goed hij kon het bloed dat over vloedig uit de won I stroomdenam den afgekap- len vinger op, wikkelde hem in een stuk papier, stak hem iu den zak cn giim, als of cr niets ge beurd was rustig in glas bier drinken. de naburige herberg een ZOMER GEM 28 Junij. Een ongeluk, alhier voorgevallen, bewijst nogmaals hoe gevaarlijk het is wapens geladen te laten staan. M. Jaussens hield een geladen geweer in de hand om het te Iconen wanneer zijn hond kwam Loeloopen eu op hem sprong. Door de haan aan te raken mug liet geweer af, en M. Jaussens kreeg dc geheele lading in den arm die za! moeten afge zet worden. SLUIS, 7 Julij. Men meldt uit EedooNaar wij vernemen, heeft M. Emm. Hoyois eene hoogst belaifgrijke wijziging aan zijnen ontworpen ijzeren weg Roussehiie-Zeizale toegebracht. Van Eecioo uitgaande, zal die ijzeren weg, iu plaats van onder Lembckc en Oost-Eecloo voort te Joopcn, door middel van cone kromte de richting inslaan van Ca prijk (3,-400 inwoners), Rasscvelde (3,240 inwo ners; en Asseuede '5.2oO inwoners) zonder daar om de gemeenten Leuibeke cu Oost-Eecloo uit le sluiten. Deze wijziging is te weeg gebracht door den aan staanden aanleg eencr spoorbaan van 'Por Neuzen naar Breskeusen om alzoo den ijzeren weg Rousselare-Zclzate langs Watervliet naar Bres- kens op, le verlengen. Boven Watervliet, op de grenszou de verlenging van dien ijzeren weg worden ondernomen door de Belgisch-I lol- iaudsche maatschappij, die reeds de concessie be komen heeft voor de lijn van Ter Neuzen naai' Brcskens. Aldus zou de ijzeren weg löopen van Gent langs Eecioo naar Breskcns, eene betrekking, die reeds sedert zoo vele jaren niet verlangen wurUL te gemoet gezien. Met ingang van 1 Julij, is de Koninklijke aca demie le Delft .opgeheven met bepaling dat de polytechnische school, in le stellen krachtens de wetregelende hel middelbaar onderwijs, van dien datum te Deltt zal gevestigd zijn. De Middelburgsche Courant geeft in haar jongste Zondags nu minornaar aanleiding van den Economist eene schels van de hande lingen onzer handelsmannen die wij ten vol le beamen zij Wijst aan, hoe onze jeugdige Kooplieden handen u;t de mouw moeten steken om nieuwe markten enz. ook filiaal handelshui zen op te zoeken, teil einde in dezen vooral niet. geheel van de Duitschers afhankelijk te wor den. Uit No. b. Mitlhcilingen a us Justus Palltes (ii'.ogrtifiJhischer AusLalt te Golha, deden wij ine.it dat een Duitsch man uien lette op de naii'ieu; Eranz. Binder, in 182 le Molbach in Zevenbergen, geboren le Plojest in Wallachije gevestigd, zich in 1849 naar fcoristantinopel begaf. Sn December vertrok, hij door Palestina, Syrië en Mesopotamia naar Bagdad en van daar terug naar Aleppo, iu junij 1859 verleende een Amerikaanse!) consul hem vrijen overtocht naar Aievaudrie. van waar hij naar Kuïro toog en daar nu als suikerhakker dan als patreoüteekenaar voor kleermakers dan als metselaar, tol in 1832, iu eigen onderhoud voorzag. Door don bekenden OostenrijRsclR\i vice-consul te Karlumwerd hij bij eene kara- vane geplaatst en bezocht van December 18>2. gedurende <8 jaren heen en weer reizens, Egypte, de woestijn van Nubic de Zuidelijke Soedaulan- den en den geheelen beneden Nijl tot aan den Witten Nijl onder de Kitsch-Nepers. Hij verza melde een Hink vermogen en keerde .als een wel gesteld man huiswaarts. Zooveel vermag de wils kracht van een onkel persoon die soms het he vel voerde over 14) kameelladingcn en honder den zelfgevormde Negcrsoldalen. Onder de merkwaardige oudheden welke van tijd tot tijd in den Overijssclschen bodem gevon den worden, belmoren ook bronzen keteltjes van een sierlijken vorm mei drie poolen en hoekig' haudvalsels. Twee zulke keteltjes bevinden zich iu de verzameling der üvcrijselsche vcrceni- ging, waaraan thans de heer Eilers de Haan, predikant te Noordwolde een derde exemplaar heeft doen toekomen aldaar in het zand onder het veen opgegraven. Deze ketel is 2 palm 7 duim hoog en heeft eene middellijn van 2 palm 8 duim 5 streep. Hij is, met afwijking der an dere met een ijzeren hengsel voorzien dat niet in het minst door de roest is aangedaan. Wegens den vorm kan mon deze ketels mocije- lijk tol liet Romeinschc tijdvak terugbrengenen is men geneigd aan veldketels van Spaansche troepen te denken, of wel aan ketels, die door rondtrekkende Zigeuners woikc van de ketel lappen] hun beroep maakten in den grond ge borgen werden. In elk geval zijn zij de aandacht onzer oudheidkundigen zeer waardig. Door dien zelfden heer werden aan de zonden eene glazen karaf donker blaauwc kleur bij heide opgedolven waarvan fcer iszijnde de vorm en niet Romcinsch, en verder een basreliëf, zijnde zeer- oud snijwerk in hout en voorstellende den heiligen Martinus te paard gezeten welke met. zijn zwaard een slip van zijn rok snijdt om aan een op den grond liggeudêu armen man toe le reiken. Dit basreliëf is afkomstig van eene af braak. Men weet, dat de zoogenaamde St. Mar lens-mannen eene klasse van hof hoorigen di s hissehops van Utrechtin de nabijheid gevestigd waren. vereeuiging loege en glas van eene Noordwolde in de dc herkomst onze- kleur van het glas den opaezonden. Opmerkelijk koe buitengewoon vet was. De slachter dc Leeuw le Almelo slachtte jl. Zalurdag avond 'eene van den heer W. ten Brug- nencalealdaar gekochte koe. Bij hel openen dei koe vond men Lwee versteende of verdroog de kalveren hel eene met twee koppen, doch niet zoo. dal de koppen op cén nek of hals ston den maar aan ieder eind een kop. Dit kalf is voorzien van zes pooten. üet andere had wel den gewonen vorm doch vertoonde geheel een vossenkop terwijl de hals van dit laatste ook in het minste niet op d en van een kalf geloei.. Naar men verneemt, zullen deze misgeboorten naar de veeartsenijkundige school le Utrecht wor- is lietdat dc M. n. Jl. Donderdag kwam Wolter Haasje, uit Noord- Amerikana eene twaalfjarige afwezigheid te Staphorst terug, om zijn zoon en dochter !o ha len. Den volgenden morgen werd hij echter door den brigadier-majoor der rijksveidwacht B. J. Daman naar Zxvoile vervoerd ten einde achter- slniligJ correctionele cu krimincle straffeu te on dergaan. Bij dc herstemming voor een lid der Stalcn- Generanl gebeurde to Sn eek iels nieuws. Do uitslag is bekend, maar de strijd was vrij hef tig. Wederzijds deed men zijn bos! tot aanbeve ling der kandidaten. Omstreeks halt' vier ure des namiddags werd bij trommelslag door don omroe per herinnerd dal bet stembureau ton 5 ure went gesloten en werden de kiezers aangemaand zich den tijd ten nutte le maken. Men weet uiet van welke zijde de man in dienst is gesteld, om op deze wij/o «te onverschilligen tot het vervuilen hunner verplichting op te roepen. Men meldt uit AkkrumDezer dagen vertrok van hier eene 84 jarige vrouw om hare ver dere levensdagen bij een barer zonen in Anic- lika te slijten. AXEL, 29 Junij. Dc vierde jaarlijksclie keu ring, ringslekiug, wedren en harduraverij van paarden, door het Bestuur der alhier gevestigde Zeeuwsche Vereeniging tot verbetering van liet paardenras, onder beschermheerschap van Z. M. den Koning uitgeschreven, had heden alhier in dc beste orde plaats. Het weder, «lat zich eerst ongunstig voordeed verbeterde aldra en het schooue feest, door ruim tien duizend van wijd en zijd toegestroomde aanschouwer» bezocht mogl lot aller genoegen gunstig allnnpen. Niet weinig werd het feest geanimeerd doer de ver-

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 3