VAl WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. Vijfde jaargang. dpiiiks Dit Weekblad verschijnt icdeven Vrijdag.Prijs per drie maanden voor het voormalig -ide distriet van Zeeland 1.15: voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f 1.5) Afzonderlijke Nummers 0.10. Prijs der Adverlentiën, van 1-5 regels f 0.75; elke re-el daarboven 0.1-2'/.,, behalve het zegel van f 0,35 voor iedere plaatsing. Grootc letters naar het getal gewone regels, die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën cn gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles franco, behalve de bekende Correspondentiën. Is er een onderwerphetwelk op de meest mogelijke wijze de inmenging en zorg der Regering eischtdun is het de open bare gezondheidspolitie. Het rerwondere den Lezers van ons Bladdat wij meer en meer een volksblad hopen te doen worden, dan ook in geenen deelewanneer wij bo venstaand onderwerp daarin ter sprake brengen, te meer, daar wij wederom de statistieke tabellendesbetrekkciijkvoor ons hebben. Wij zijn in vele opzichten groote tegenstanders van centralisatie. Het regeringstoezicht komt slechts bij een min derjarig volkonbekwaam om zicli zeiven te besturen te pas. Maar wanneer dat volk in eenig opzichtwells dan ookdat zelfbestuur vergeetdan wordt liet der Regerings plichtde taak die 't voik ver zuimt, of waartoe 't zich onbekwaam toont, zelf op te vattenof althans die schakels in den grooten raaatschappelijken keten waarvan het blijkbaar is dat er ccnig ge brek aan isaan te grijpen te recht te brengen te herstellen en zeifskan het niet anders weg te nemen. Wanneer gij Lezer, u kunt verledigen om ons eenige oogenblikken te volgenzult gij met ons tot de erkentenis moeten komendat wij hij onze vijf Wetboeken cn eene menigte deeicn Staats- en Provinciaalbiadenzeifs nog Fransche Decreten cn Arrête sbe hoefte hebben aan eene Wetop de Grond wet rustende en ten doel hebbende daar waar anderen zich zeiven vergetenof hunne krachten niet gebruikenof waar dezer krachten te kort schieten de Rege ring te machtigenom alsdan in de plaats van liet in gebreke blijvend gewestelijk of gemeentebestuur handelend op te treden De Minister zou tot deze handeling kunnen overgaan hij behoorlijk op daadzaken steu nend regeringsbesluit, welke daadzaken in den aanhef van zoodanig besluit behoorlijk zouden moeten omschreven zijn, of, bij gelijk besluithet Coilegie van Heercn Gedeputeerde Staten in de Provinciën zoo danige macht moeten kunnen opdragen. Wij zuiienlot staving van ons voorstel, weinig zeggen. Lit dit opstel zal deszelfs doelmatigheid blijken en wij stellen alleen vast, dat schandalen, als te Oudelande en te Bruinisse ontslaanvoor goed in een beschaafd land zouden geweerd worden. Wij boekstaven onze gevoelens ten dezen niet des te meer vrijmoedigheid omdat wij de zekerheid vermeenen te bezitten de groote meerderheid onzer iandgenooten op onze zijde te hebbendoch ook al ware dit niet zoo, dan nog zouden wij er niet bij aarzelenai was ons gevoelen dat eener minderheid. Lof verdient de Provinciale Commissie van Onderzoek en Xoevoorzieht in Zeeland; lof verdienen de Geneeskunstoefenaren en de weinige Plaatselijke Commissien met de Gemeentebesturen, voor het veelomvattend, maar daarom ook zoo belangrijk en op welsprekende cijfers steunend werk. Lof verdient liet Bureau van Stalistick in ons Gewest; maar niet minderen lof komt Zeekinds Staten en derzelvor geuchten Voor zitter toevoor de onbekrompene wijze waarop dit verslag jaarlijks ter kennis der belanghebbenden wordt gebracht en in de archieven van iedere welbestuurde Gemeente voor den beoefenaar en den vriend der wetenschappen te raadplegen is. Wij wil lenter verspreiding van meerdere kennis, ten nutte van 't algemeen vooral dit stof felijk maar daarom hoogst gewichtig on derwerp even inzien en hier cn daar iets aanstippen (o meeromdat wij dit mogen doen als leden eener maatschappijwaan an wel niemand zal ontkennendat het artikel barer stoffelijke geloofsbelijdenis de ge zondheid is onze aardsche zaligheid"waar heid bevat. Al dadelijk treft ons in de inieiding van het schoone verslag liet brandmerk, dooi de stellers op de Gemeente Bruinisse ge drukt. Met ronde woorden toch lezen wij daarAls om het broeinestwaaruit be smettelijke ziekten in haren verderfelijke!) invloed over andere gemeenten zich ver spreiden voor zich en voor anderen ge vaarlijker te maken heeft de Gemeenteraad van Bruinisse in zijne wijsheid de verorde ning op de koepokinenting ingetrokken. Niet lang na het eindigen der bemettelijke keelziektehebben er zich de kinderpokken vertoond en epidemisch uitgebreid. Aan het einde van 1863 had men 4ö ziekte gevallen." Wat dunkt uLezers is de Gemeente Bruinisse, die op 1585 zielen alleen -16 puklijders en 216 lijders san besmettelijke keelziekte leldevan welke laatste een jeugdig geneeskunsloefenaar met zijnen ijver, tevens liet slachtoffer werd, is deze Gemeente bekwaam om zich zeiven te besturen Waar zulke cijfers spreken doen wij er het zwijgen bij alleen opmerkende, dat wij voor geen burgemees terspost of goed bezoldigd secretarisambt ter wereld uc zedelijke verantwoordelijk heid voor zoo iets zouden willen op ons laden. Heeft men geschroomd, bij de wet op 't onderwijs de verplichte vaccine voor te schrijven? Meende men, dat dit ingreep iu de bijzondere vrijheid Of vertrouwde men in dezen op de wijsheid der Gemeen tebesturen Dun heeft men zich in ieder geval hitter bedrogen. Want welke uitkom sten heeft men verkregen In 't eerste geval heeft men valschen schroom gekoes terd. In het tweede geval heeft men uwe en mijne vrijheid benadeeld, door indirect 'toe te laten dat derden ons allerlei smetstof bezorgden en in het derde geval heeft men gezienhoe weinig rijp men nog in 't algemeen voor algemeen zelfbestuur is. Het verslag zegt,--..,, Het is bekend met welke voSroordeelen de vaccinevooral op liet platteland te kampen heeftwaarvan het achterwege blijven van verordeningen dienaangaande waarschijnlijk men had ge rust kunnen stellen zclter) bot gevolg zijn zal." Zonderlinge tegenspraak onzer wet gevers soms. Rij eenen volstrekt hüishou- delijken maatregelde volkstelling schrijft men den gemeentebesturen het maken van verordeningen op het bijhouden der bevol kingsregisters enz.voor en op hot ge wichtige punt der vaccine verleent men teugeilooze vrijheid Wij mogen mot blijdschap vermelden dat de gezondheidstoestand in ons Zeeuwsch Vlaanderen allergunstigst wasen in dit opzicht ook 1863 met gulden letteren mag geboekt worden. Wij schrijven dit nu evenmin als de streng Hervormdede hoog kerkelijke Katholiek of de Afgeschei dene louter aan eigen wijsheid en eigen middelen toe verre van daarwij eerbie digen in alles een iiooger wereldbestuur maar wij gelooven tevens. Wij gclooven dat eene aanbiddelijke Voorzienigheid even ais eene moeder voor haar kindook Hare zorgen te onsvvaarts uitstrekt on daarom de middelendoor ons aangewendin den regel de verlangde vruchten doet dragen omdat hel ook Hare gaven zijn omdat ook Zij <le heilzame koepokstof in de na tuur in 't aanzijn riep en liet dus aan ons staat, om die middelen aan te wenden niet alleenmaar dat wij dat niet doende ons misdadig maken tegen Haar en tegen onze medeburgers. En vveêr steekt ons gewest gunstig bij anderen af. Ais we cijfers nemen gemiddeld over vijf jaren merkte men op in N'i.-Beveland 18.3 geboorLen, legen Sii.Ssterfgfivallca. Za.-Beveland '2-2,8 32,8 Tholen 23,1 36.1 Schouwen 21 40,0 .'(do District 24,6 37,6 SC 25.3 34.4 Walcheren 31),D 39,2 Met welgevallen merken wij dan ook liet bestaan van gezondhcidscommissien op in de kleine gemeenten Sint Kruis en Retren chement. Waarlijkwaar deze met de grootere gemeenten cn steden wedijveren daar mochten we! Axel, Sluis, Huist, Uzendijke, Oostburg, Aardenburg en zoo vele anderen navolgen. Wij kennen ie Aardenburg zeer goed de redenon waarom die commissie daar in der tijd niet tot stand kwam. Kieschiieid verbiedt ons de mededeeüng. Maar we vragen Zijn er in al die Gemeenten geene Geneeslieeren Predikanten Pastoors Hoofdonderwijzers en beminnaars der natuurkundige weten-

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 1