BINNENLAND. Welhaesl heb ik gebrek aan brood, En 'k moet zes binders kweeken Hun kaekskens, vroeger nog zoo rood, Zio 'k allen dag verbleeken. Eilaes, eilaes wat droevig lot! Een mensch zou schier gacn weenen. Maar neen 'k betrouwe nog op God En op myn pen met eenen. A. A. DUITSCHLAND. De Publicist wil op grond van geloofwaardige berichten weten, dat Rusland, ingeval Engeland lot demonstraliën ter zee ten gunste van Dene marken mocht overgaan een cscader van vier of vijf schepen naar de Oostzee zal zenden, welk escader zich aldaar met oefeningen zou bezig houden en beurtelings de Deensehe en de Prui sische kusten zou aandoen. In gelijken geest be richt eene officieusc correspondentie in de Börscn- hallewelke er nog bijvoegtdat Rusland daar mede legen Engeland en voor Pruisen zal han delen. Aan de Nordd. Ally. Ztg. wordt uit Kissingen gemeld dat de Keizer van Rusland zich daar voortdurend laai begeleiden door een eigenaardig njödgezeldoor een grooten zwarten Finschen hond. Dit dier betoont den Keizer een bewon derenswaardige trouw en verwijdert zich slechts zelden eenigc voetstappen van hem. Ook de Keizer schijnt zoodanig aan het dier gehecht te zijn, dat hij werkelijk ongerustheid vertoont wan neer het niet bij hem isen niet zelden hoort men den Keizer met luider stem zijn „Tyras" roepen. Ongetwijfeld is deze hond een uitmun tend waker voor'de veiligheid van den monarch, die zich inlusschen voor zijne persoonlijke bedie ning nog door een aantal kozakken van herculi sche gestalte heeft doen vergezellen. Te Platschin de nabijheid vail Zwaituin Mo ravian huwde twee jaren geleden een berber-, gier met eeu bruid wier schoonheid allenvege hoog werd geroemd. Haar echtgenoot was zoo jaloersch dat hij geen omgang mei eenigen man, 'wie hij ook wezen mochtaan zijne vrouw ver oorloofde zijn eigen reeds bejaarde vader niet uitgezonderd.' De vrouw meende echter te mo gen onderstellen dal haar behuwdvader geene aanleiding lot ijverzucht aan haren echtgenoot kon geven, zoodat zij hem steeds even vriende lijk bleef bejegenen ais voor haar huwelijk. Dit gaf niettemin aanleiding tot huiselijke onaange naamheden welke met een moord eindigden. De zoon schoot zijn vader dood in zijne woning in de tegenwoordigheid van vele getuigen. Hij verwijderde zich voor de politie van het vreese- lijk voorval kennis kreeg; hij werd echter later iii verzekerde bewaring genomen, maar na ver loop van eenige maanden op vrije voeten gesteld op grond dat hij aan voorbijgaande vlagen van krankzinnigheid leed. Van het oogeublik zijner invrijheidstelling was hij voortdurend zeer somher van 'gemoedsgesteldheid. Men duchtte algemeen dat hij te eenigcr tijd de hand aan zichzelven zou slaan.' Deze vrees 'heeft zich bewaarheid. Voor hij zich zeiven van het leven beroofde, heeft hij in eene vlaag van woede zijne onschuldige vrouw vermoord. FRANKRIJK. Een oud gediende uit het eerste keizerrijk generaal Myliua heeft aan de Fransche akade- liiie een kapitaal rentende 500 francs aangebo den waarvoor eene gouden medaille zou worden geslagen die jaarlijks als prijs zou worden toe gekend aan deu steller van het beste Yertoog over godsdienstige verdraagzaamheid. Bij besluit der academie, gedagteekeud 27 Mei, is dat voor stel afgewezen. De heer Mylius zoekt thans een ander lichaam, waaraan hij dat kapitaal vertrou wen kan. De dagbladen hebben in de laatste dngeu hij herhaling gesproken van den hercules Damou- reltedie in hel Hypodromc met den mond eene ton opheft, waarop een vioolspeler staat. Voor oenige weken was die hercules nog knecht bij een wijukooper en terwijl hij de gasten vermaakte met het opheffen door middel zijner landen van eene tafel, waarop een hunner stoud, kwam daar juist de directeur dier inrichting voorbij. Hoeveel 'verdient gij hier vroeg de directeur. Veertig franks peV maand, antwoordde de hercules. Ik geef 11 10Ö t'r. per dag, hernam de directeur kom met mij mede. En sedert dien dag ver dient Damoufette 36,500 franks per jaar. Toen de extra-trein met de Engelschendie de wedrennen iu liet bosch van Boulogne te Pa- 3-ijs hadden bijgewoond op de terugreis voorbij liouaan kwam werd in het stationskoflijhuis al daar een behendige diefstal gepleegd. Twaalf lieeren van hel reisgezelschap, zeer goed gekleed en van een fatsoenlijk voorkomen, doch eigenlijk niets anders dan zakkenrollers kwamen aan het buffet en terwijl eenigen hunner tien kastelein en dienstknecht bezig hieldenmaakten de anderen zich meesier van al de flesschen champagne li keur en konjak en trokken met den buit in de waggons af. Eerst toen de trein weggestoomd was, bemerkte men het verlies, dat eene waardo had van ongeveer 150 fr. Op den tocht van Rouaau naar Dieppe hebben de lieeren zich de gestolen dranken goed laten smakenwant op de haan vond men al de flesschen maar ledig. Men schrijft, onder dagteekening van 21 dezer, aan het Journal du HavreHet stoomschip le Colibriheden morgen ten half zes van Cher bourg vertrokkenis ten een ure na den mid dag te Havre binnengeloopeuhebbende aan boord 37 personenalleu afkomstig van de Ame- rikaansche schepen Buckingham en Tycone, door de Alabama op de kust van Brazilië genomen. De Buckingham kwam van do Chincha-eïlanden met de bestemming naar Londende vrouw van den kapitein, zjjue kleindochter en eene kame nier waren aan boord. De Tycone ging van New-York naar Californië. Al de mannelijke personendie aan boord van beide schepen wa ren zijn gedurende zes weken aan boord van de Alabama in ijzers geklonken geweest. ENGELAND. Uit New-York wordt het bericht medegedeeld dat de stoomboot Berkshire op 9 Junij nabij Esop's Island, 8 mijlen beneden Rondoet, met 40 a 50 passagiers is verbrand de overige ten getale van ruim 100werden gered. BELGIE. De Koning begeeft zich eerstdaags naar Duitsch- land men zegt, dat hij daartoe besloten heelt op verzoek der souvereiuen van Oostenrijk en Prui sen die hem willen raadplegen over den toe stand van Europa. LUIK23 Junij. Verleden Maandag had een wapenmaker in zijnen hof proeven met een re volver genomen. In de overtuigingdat al de schoten gelost waren speelde hij onvoorzichtig met den haantoen er eensklaps uit eeu der loopen nog eeu kogel vloog en zijn eenig kind trof, dat op deu schoot zyner moeder zat en welhaast den laatsten snik gaf; zij zelve werd aan de hand gewond. MORTSEL23 Junij. Gisteren namiddag is bij den landbouwer Mertens een zware diefstal gepleegd. Terwijl de vrouw bij den ontvanger hare belasting was gaan belaleu zijn er dieven in hare woning gedrongen en hebben al de kas ten opengebroken. Ze roofden al het lijnwaad en linnengoed dat hun onder de hand viel en stolen verder: een gouden kettiug, twee gou den hartentwee gouden sloten twee gouden hemdknoopjes drie gouden ringen een gouden oorring, twee zilveren oorringen, eene zilveren kettingalsook al het geld dat er in huis was. Toen vrouw Mertens terug kwam, was haar gansch huis leeg geplunderd. VERVIERS, 23 Junij. Deu voorgaauden nacht is alhier een hevige brand uitgebarsten. Omstreeks 12 ure merkte men het vuur op in eene droog- kamerop den zolder eener groole onlangs ge bouwde spinfabriek. Het vuur, dal met ontzettende snelheid de spinnerij van M. Cremer verslond, was spoedig lol bet aanpalende huis overgeslagen, zijnde eene fabriek van stollen gebruikt door MM. Lecloux en Cü. Dit gebouw, vier verdiepingen hoog, was welhaast in eenen gloeijendeu oven herschapen. Duizenden vonken voortkomende van laken en andere stollen dreven door de lucht en vielen op een grooten afstand neer. De planken vloe reu eu de zware machine stortten niet ijselijk gedrujsch in. Ongelukkig was er gebrek aan water en dit maakte het blusschen zeer moei- jelijkmen moest zich bepalen bij het vrijwaren der naaststaande huizen tegen het verslindende element. Van de spinnerij eu van de fabriek bleef welhaast niets anders over dan een hoop roo- kend puin. De schade wordt oppervlakkig berekend op eene som van 105,000 fr. Alles was verzekerd. SLUIS30 Junij. Aan den heer J. J. Sturm is op verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van den Magdalena-polcler (Biervliet), en aau deu heer J. J. Fercfcen als beheerder van den Nieuw-Othene-Polder. Zaturdag jl. is iu 's Hage het bericht ontvangen, dat Z. M. Willem Frederik Karei, Koning van Wurtemburgdien morgenin den ouder dom van 83 jaren is overleden. Hij wordt opge volgd door zijnen zoon Karei Frederik Alexan der geboren 6 Junij 1823 en gehuwd met de grootvorstin Olga van Rusland. H. M. de Koningin heeft zich wegens het over lijden van haar vader, den Koning van Wurtem burg, Zaturdag van het Loo op reis begeven naar Stuttgart. De opperceremoniemee-sler heeft bekend ge maakt "dat bet hof den rouw zal aannemen we- gcus het overlijden van Z. M. den Koning van Wurtemburg, 'voor den tijd van tien weken, te weten van 26 Junij tot eu met den 3 Jul ij groo ten rouw, van den 4 tot en met den 24 Julij halven rouw, en van den 25 Julij tot en met den 4 September lichten rouw. Z. K. H. dc Prins van Oranje is Dingsdag te Fontainebleau aangekomen, maar zou zich spoedig naar Stuttgart begeven. De commissie van examinatoren te 's Graven- hage voor de verschillende personendie acte verzocht hebben als onderwijzer bij het middel baar onderwijs, heeft 11. Dingsdag "hare taak vol bracht. Naar wij vernemen zijn van de 60 die zich voor dat examen hadden aangemeld20 toe gelaten en 40 afgewezen. Naar wij vernemen heeft de collecte, door Hee- ren officieren der schutterij alhier aan de huizen der ingezetenen gedaan voor het fonds ter aan moediging en ondersteuning van de gewapende dienst iu de Nederlanden, bijna f 32 opgebracht ruim liet dubbel der gewone opbrengst. Wel eene aanbeveling om op den ingeslagen weg voort le gaan. Omtrent de alhier en elders geloopen hebbende geruchten, omtrent de arrestatie le Brugge van J. Oebbelyack Hennefreuud, zegt de Midd. Cour., dat hiervan nog niets met zekerheid bekend is. Eene ongehoorde, waarlijk voorbeeldelooze de monstratie heeft Brugge opgeleverd. Bij de jongste verkiezingen voor de provinciale raden is verkozen de bisschoppelijke geneesheer van den Abeele die ook geneesheer in het krankzinni gengesticht is. De aldaar verpleegden hebben dezer dagen hunne blijdschap over die verkie zing willen doen blijken. Zij zijn de straten van Brugge doorgetrokken en hebben hun doctor eene serenade gebrachtdiezoo al niet zeer har monischdaarentegen uiterst origineel was. M. C, Zondag avond jl. werd in eene der zalen van deu Hove de Edele Handboog", te Middelburg het twee jarig bestaan herdacht der Middelburg- sche Yereeniging van Geringe Bijdragenten behoeve van onderscheidene Zendingsgenootschap pen. De WelEerw. Heer Ds. Nonhebei, president der vereeniging leidde die vergadering terwijl door eenige der bestuursleden nopeus den staat eu werkkring verslagen werden uitgebracht, welke de volgende resultaten hebben opgeleverd: 5 ont vangers, 35 verkzamelaarsmet ruim 500 leden. De vrouwenafdeelingopgericht 25 Sept. 1853 telt reeds 2 ontvangers, 17 verzamelaarslers en 180 leden. Een Zuslerkransonder het motto Bid en Werk", mede in September jl. tot stand gekomen lelt 20 leden. Haar doel is het kos teloos verstrekken en bewerken van kleedingsluk- ken voor de Zendelingen. Elk lid, dat 2 cents contributie bijdraagt per week erlangt daarvoor onderscheidene Zendingsberichten ter lezing. Een 3600 lal Ex. zijn daarvan door de vereeniging afgegeven. De ontvangstenmet inbegrip van giften en collecten op de bedestonden welke één maal per maand plaats hebben, bedroeg f 980.23Y>. De uitgaven bestonden in ondersteuningen aan de 'navolgende Zendiugsvereenigingen de Neder- landsche Utrechtsche en Amsterdamsche het Java-Comité, de Broedergemeente, de Zeudings- vereeniging le Kampen en aau deu Zuslerkrans „Bid en Werk", gezamenlijk f 795,65terwijl er na aftrek voor lokaalhuur drukwerk enz. een goed saldo van f 69,11 bcslond. Nog werd door den Heer Jaspersagent van het Java-Comité te Amsterdam eene korte toespraak gehouden. Dc ruime zaal was overbezet met belangstellenden. De in Veere nieuw gebouwde Spuisluis voor de diephouding der haven voldoet uitmuntend aan hare beslemming. Eene goed zichtbare af schuring kan men bij iedere spuijing, welke iedere ebbeuitgezonderd Zondags plaats heeft waar nemen. Men schrijft uit AVemeldinge Ook alhier wint de kinderziekte meer en meer veld. Reeds be draagt het totaal der aangetasten 126 of i/2 der bevolking, waarvan er 7 zijn overleden, en daar van één (60 jaren geleden) gevaccineerd, liet aantal lijders vermeerdert dagelijks en velen wor den erg aangetast. Dit kan niemand bevreem den, die weet, dat er in de laatste 6 jaren van 1858 tot en met 1863, (dit is sedert de opheffing der zoo heilzame verordening voor de schoolkin deren daaromtrent) gezamenllijk slechts 5 per sonen werden gevaccineerd. Wel beginnen velen de oogen open le gaan en onderwerpt menigeen hierdoor bezield, zich thans aan die nuttige kunstbewerking (reeds 84 toch werden er dit jaar gevaccineerd en 14 gerevac- cineerd)maar het blijft toch te betreuren dat daartoe pas nu de toevlucht wordt genomen, na dat die gevreesde ziekte reeds zoovele slachtoffers heeft gemaakt en het geluk van zoo menig huis gezin heeft verstoord of voor altijd verwoest. G. C. Te Philipsland eene gemeente van circa 1300 zielen zijn van 15 Mei tot 1 Junij 214 personen door de pokken aangetaster hadden dan ook in de laatste 4 jaren slechts 14 inentingen plaats gehad. Vrijdag heeft de hooge raad der Nederlan den uitspraak doende in de voorziening in cassatie van den heer J. G. Yan Rijn en me vrouw wed. Pruimers tegen de verwijzing hunner zaak naar de opeubare terechtzitting van het provinciaal gerechtshof in Overijsselhen van alle rechtsvervolging ontslagen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft in zijne zitting van Donderdag het denkbeeld om eeue strafverordening vast te stellen waarbij dc inen ting ook verplichtend wordt gesteld voor kinderen, die de bijzondere scholen bezoekenmet 17 tegen 16 stemmen verworpen.

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 3