S C li e OEF- a ABSllAÜBBIN'S AMI-RHATISCÜE WATTEN, MARKTBERICHTEN. INGEZONI)EN ST UKKEN. r a zilt Jacob van STOOMBOOT Maerlani. ADVERTENTIEN. SIGAREN, Diligence-Dienst mmm 11:1:1.011 OÖSÏBÜBG en MALDEGEi. Dagelij/csche Dienst Donder dag sch e Vrijdagsche Dienst liHMIfltl te Zuiddorpc van een windhoos vergezeld ging die de toppen eener menigte boomen kaal schoor, een lindenbooinachter een boerenhuis staande ontwortelde en op eonen faëton drukte dat deze laatste met handspaak en bok moest bevrijd wor den zonder aanmerkelijk beschadigd te zijn; dezelfde hoos tuimelde als "t ware, zonder schade le doen, over 't huis heen en ontwortelde onmid dellijk voor hetzelve twee üudeboomen, die tot op éonigen afstand heen werden geslingerd. AXEL, 22 Junij. Naar men verneemt zal Z. E. den Eleere Commissaris des Konings in deze pro vincie, eere-voorzit Ier der Zeeuwsche vereeni- ging tot verbetering van het paardenras alhier <le wedrennen op 29 dezer met zijne hooge te genwoordigheid vcrceren. GRAANMARKT te AARDENBURG. Verkoop prijs per Mudde. dingsdag dingsdag, 14 Junij 1864. 21 Junij 1864. laagst E hoogste. [laagste. hoogste Tarwe Rogge Gerst Boekweit Haver Paardcboonen Erwten. 8,60 5,60 5,50 0,00 3,30 5,30 0,00 9,00 6,00 6,00 0,00 3,80 5,60 0.00 \f 8,8') 6,00 1 5.80 0,00 3 50 5,40 1 0,00 f 9,00 0 25 6.25 0,00 3,80 5.60 0,00 OOSTBTTUG, 22 Junij. Bij ruimen voorraad van Tarwebestond daar voor vrij wat vraag doch tegen lager prijzen dan vorige week. Ook Rogge en Haver waren lager, doch voor Gerst werd in de wichtige soorten ruim -vorigen prijs betaald terwijl Paardenboonen als voren zijn le noteren. Goede tarwe f9,20 a i 8,75, gewone dito f8.60 a f 8,40, rogge 1'6,00 a 1*5,70, wiulcrgersl f 6,20 a I' 5,70, zomer dito I 0,00 a f 5,80, haver f 4,OGa I'3,50, paardenboonen f 6,00 a 5,70, erwten f 0,00 a f 0,00. AXEij, 18 Junij. Tarwe f 8.40 a 9,10, rogge fo,90 a f G, 15, win- tergerst 1' 5,60 a l'5,9!)zomer dito f 5,15 a f 3,40, .boekweit t'7,95 a l'8,05, haver f3,10 a f3.35, ■witte erwten f 0,00 a 10,00, groene dito f 6,05 a f 6,55 graauwö dito f 0,00 a f 0,00 paardenhoo- nen f 5,80 ii f5.93, bruineboonen 1'7,95 a f8,03, duivenboonen f 6,33 a f 6,55. "t Is reeds ecnigen lijd geleden dat wij 't ge noegen hadden den lezers van dit Weekblad cenige berichten mede Le doelen van Kadzante- naars, die naar Brazilië zijn vertrokken, om (laar hun geluk !e beproeven. Dezer dagen bezorgde eene vriendelijke hand ons een* brief van een' nieuwen Braziliaan, die o. i. zoo veel bijzonders bevat, dal wij niet twijfelen, of vele lezers zullen met genoegen naar ons luisteren, wanneer wij hun daaruit het een en ander mededeelen. Wij laten den man meestal zei ven spreken, slaan datgene over wat op familie of bekenden betrekking heeft, en wijzigen natuurlijk de spelling waar dit noo- dig is. De briefschrijver woont le Victoria, in de kolonie Santa Lcopoldina, in de provincie van den jj. Geest. Eik kolonist, zoo schrijft hij, ontvangt 62000 brassen land, naar de eene zegt gelijk 40, naar de andere zegt 60 gemeten van onze land maat, in allen gevalle meer dan geuoeg voor uem en later voor één zijner kinderen cr bij. Dit land is meestal berggrond; soms heeft men daarin 2 lot 6 gemeten vlak land; en 't is bezet met boomen, die vaak eene verbazende grootte hebbenmen kan daarover eonigzins oordeelen, daar de schrij ver zegt, dat, wanne;r zulk een boom (natuurlijk een van de grootste) gekapt is, men met 8 tot 10 man op het aarsgat slaan kan. Lasten worden van dat ontvangen land niet betaald. Elke zoodanige kolouie (wij zouden zeggen: hofstede kost 34 n.il- rcis. voor het uitmeten van den grond, een stuk hout (gedoelLe bosch?) dat afgeslagen, en eene hut die daarop gebouwd is. Op den ontgonnen grond groeijen: aardappelen, struikboonen in soorten, kool, s.d i, juin, selderij en dergelijke moesgroen ten meer; verder Spaauschc tarwe eene uitmun tende vrucht, waarmee men er de beesten aan kweekt, als: varkens, hoenders en eenden. Voor al moet de koflij genoemd worden, lleeft men de boompjes drie jaar geplant, dan beginnen ze le dragen en behoeft men geene kof lij meer te kno pen? llot vierde, vijfde jaar, en de volgende, brengt elke boom een mi Ire is in het jaar op. De schrijver heeft er nu zoo wat 3009 staan, en i.oo vraagt hij in hel volle gevoel van zijn geluk en wat zoiidt gij daarvan denken? zou dat eene broodwinning zijn of te niet wij noemen dat hier eene geldwinning. Maar dal hebben we niet, zoo dra als we in Brazilië komen; neen! daar gaat een jaar zes, zeven, meè henen en ook wel eeus acht, maar ik durf wel zeggenLaat nu de boe ren maar dorschen Tarwe of garst groeit hier nietde rijst wel. Brood eten wij niet veel. Wij eten fa riiie en maken die ook zelf. Wij plan ten stekken van een1 vuist lang, die er uitzien als vlienderhout; daaraan komen wortels, zoo wat een1 arm lang en dik die worden met een molen ge raspt; dit geraspte wordt gedroogd: ziedaar onze farine. Dit eten wij voor ons brood, met spek of vleesch, en dat is een goed eten het brood is hier te duur; want de blom moet uit andere lan den komen. Het vleesch dat we eten, is schoon koe- of ossenvleesch, dat gezouten is en gedroogd. Dit wordt een1 nacht te weeken gezet, vervol gens gekookt met aardappelen en eene banaan, en dat is een overheerlijk eten Van appels, peren, kersen of pruimen weten wij hier niet, zoo ver volgt de schrijver. Bananen en aardappelen heb ben wij altijd, zomer en winter. De aardappeleu groeijen aan ranken, even als de winde, die bij ons als onkruid op het laud is le vinden, met dezelfde bloem en hetzelfde blad. Van de ranken snijden wij maar de toppen af, kappen een voortje in den grond, leggen er die in, en hebben ze dan een maaud zes, zeven of acht gestaan, dan zijn er vruchten aan ter grootte van een menschenhoofd. Gij gevoelt wel, dat het hier niet vriest: anders zou den \v(j geene twee oogsten kunnen hebben in één jaar. Koflij, Spaausche tarwe en struikboonen hebben wij tweemaal per jaar. Wat de hitte betreft, het is hier in de maanden November tot Maart nog een graadje warmer dan bij u in '1 hartje van den zomer; maar'tis toch uit te slaan. In de maand Januarij hebben wij de langste da gen. Gij kunt hieruit bemerken, dal hel in Bra zilië winter is, als het bij u zomer is: sneeuw of ijs heb ik nog niet gezien; wel hagelsteenen. Vrieze jasseu of buizen hebben wij hier niet noo- dig. Ook groeijen hier oranje-appels, citroenen en suikerriet. Er zijn hier dan ook suikerfabrie ken en jeneverstokerijen. Halen wij de suiker naar de fabriek, dan kost ze ons maar 10 kopers het pond, de jenever twee kopers eu half de llesch, en de stroop krijgen we op den koop toe. Een koper wordt op "een stuiver berekend, en 25 kopers is een milreis. De kopers zijn zoo groot als de Belgische „kluten11; er zijn ook hal ve eu kwart-kopers. Een milreis schat men op 25 stuivers Neêriaudsch geld. Mijn huis heb ik zelf gebouwd. Dat slaat van onder op platen de stijlen rijzen lijnrecht op, zooals men ceue boerenschuur bouwt; de ruimte daar tusschen wordt digt gevlochten met fijn hout; vervolgens worden alle openingen daarin toegeslagen met klei en T geheel© gebouw gewit; dan ziju T goede muren. Steen wordt hier niet gebakkeu. Wij dekken de gebouwen met plankeu. Wij zagen een boom in slakken van twee voet lang en splijten die in planken boren er een gat in slaau daar eene pen door leggen ze zoo achter de latten en ziedaar een goed dek. Wilde (lie ren zijn er hier weinig; soms zien wij eene kooi apen van 16 lot 20 stuks, eu soms ook wel eens eene slang die hier in soorten zijn. Van hel zaad, dat ik uit Neerland herwaarts had mede gebracht is niets le recht gekomen, wijl ons land toen nog niet vruchtbaar genoeg was; doch nu gaat hel heter: wij zien vrucht van al wat wij planten en de kolonisten helpen elkander trouw aan plantgoed eu zaaigraan; we krijgen soms ook wel wat van de Duitschers waarvan er hier veel meer zijn dan Nederlanders eu die groo- teudeels Protestanten zijn. Overigens is eik ko lonist vrij en onafhankelijkbij zaait en plant en werkt wat hij wil. En hiermede sluiten wij onze mcdedeelingen hopende, dat het eiken kolonist in Brazilië zoo goed ga als dezen Kadzanteuaar terwijl wij ons voor verdere mededeelingen en berichten ook in het belang van do lezers van dit Weekblad, driugeud blijven aanbevelen. ZOMERDIENST, van 1 April tot. 1 October" Van SL Li IS MaandagDingsdag en zaturdag des morgens ten 7 ure. Woensdag des mor geus ten 5'/o ure en des namiddags ten 3 ure. Vrijdag des morgens ten 7 ure en des na middags ten 2 ure. U an BB UG GE Maandag, Dingsdag eu Zaturdag des namiddags ten 4 ure. Woensdag des mor gens ten 7 ure en des namiddags ten 6ure. Vrijdag des morgens ten 9 ure en des na middags ten -i ure. De Kaartjes worden afgegeven aan hel Bureau te SLUIS, en le BRUGGE bij dm lieer LURQUIN aan de Dampoort. Alle Goederen, en Comniïssïën moeten een half uur vóór het vertrek der Boot aan het Kantoor bezorgd of opgegeven worden. De ondergeteekendo, ont vangen hebbende een groot assortiment lsle Kwaliteit lol do minst mogelijke Prijzenbeveelt zich tot de levering daarvan minzaam aanbe lovende hij eene ailezins prompte en civile bediening. Sluis, 22 Junij, 1864. JOHs. LE ROIJ. tusschen en tusschen S. ROBERT laat weten, datte rekenen met 1 Junij 1864, zijne Diligencedien sten tusschen Eecloo eu IJzendijke en Oostburg en Maldegiiem, in verbinding met de IJzeren Wegen Gent-Eecloo-Brugge, zijn geregeld als volgt: Uit Eecloo, des morgens 7 ure 30 en des namiddags 5 ure. Uit IJzendijke des morgens 5 ure en des namiddags 4 ure 30. Uit Oostburg naar Maldegem, 's morgens 5 ure 30. Maldegem Oostburg 's namiddags 5 30. en Uit Eecloo, des namiddags 1 ure 40. Uii IJzendijke (des Vrijdags alleen), des mor gens ten 7 ure. De prijs der plaatsen van IJzendijke lot Gknd, en omgekeerd, met inbegrip van den IJzeren weg, is 75 Cents (Holl.) N. B. Voortdurend rijdt hij met eene Dili gence des Woensdags van elke weck uit Eecloo ten 6 ure 's morgens naar Oostburg van icaar hg ten 12 lire 30 naar Eecloo terugkeert. Ter genezing van de meest ingewortelde Rhu- raatiek Rhuraalische Tand-, Hals- en Hoofdpijn Rhumatisehe Kramp en Aandoeningen in den Rug cn de Zijdeenz.bestaat er tot nog toe geen heilzamer en levens ook geen goedkooper middel, dan de krachtig werkende die tevens het voordeel hebben van zeer gemak kelijk aangewend le kunnen worden eu niet de geringste schadelijke uitwerking te kunnen le weeg brengen bij lijders die »e gelijk mei andere kwalen bezocht zijn. De uiterst goèdkoope prijs van slechts 3 0 Cents per Blad zal ook niemand terug behoeven te houdenoui zich aan eene proefneming to wagen wanneer men slechts zorgt de echte aan te schaffen, kenbaar aan de on- derteekening der Blaauwe Omslagen door den Bereider en Hoofd-Dépölhouder A. BRKETVELT Az., DelftGroote Marktnevens dc Waag en verder bij A. Noest C-i 0in. Sluis. B. de Die, Oostburg. T. Bev.v.d.Putte, Yzendijke L. Lippens, Hoofdplaat. A. van Overbeeke Pz. Schoondijki'. D. van Male, Breskens. G. Tv. Houtzager, Neuzen. D. Jïiemeus, Zaamslag. Theod. Annaert, Hulst. En bij (le bekende De póts in ons Land. Ter Drukkerij van J. SCHANSMAX, (e Sluis.

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 4