°~~B1NM^LAND. MARKTBERICHTEN. kommeriug oyer den dood van dezen dapperen krijgerja zelfs de vijand toonde dat hij zulk eeii dapperen tegenstander op prijs wist te stel len door zijne kist met bloemen te versieren eu de Deensche wapenbroeders toe te staan om hem met bun vaandel naar het graf te voeren. De met kransen versierde kist werd doör wapen broeders gedragen begeleid door een muziek korps en een zeer groot gevolg, van de klooster kerk tot aan het kerkhof en van daar door de Pruisen naar het graf, waarbij twee Deensche predikanten spraken. De in Horsens aanwezige Ihiitsche generaals en hoofdofficieren volgden de kist achter den broeder en den stiefvader uit Silkeborg, en toen de predikant aarde op de kist geworpen had deden zij het zelfde. BELGIE. BRUSSEL3 Juiiij. De algemeene gedachte alhier in de polieke kringen is dat eene ont binding der Kamer de slotsom van de ministeriele beweging zal zijn. De oppositie heeft besloten tegen de budjetteu te stemmen. Het hof van assises van Brabant heeft dezer dagen uitspraak gedaau in eene procedure die in de hoogste mate de aandacht-hebben.gelrok ken. Eene erfenis van vier a vijf millioen zou door de Jezuïteu zijn bemachtigd ten nadëele der wettige erfgenamen, en een hunner, zekere de Buck sloud te recht omdat hij den superieur 4er Jezuïten schriftelijk met moord en doodslag zou hebben bedreigd. Het hof heelt den beschuldigde de Buck vrijgesproken temidden van het gejuich der aauwezigen. De erfgenamen zijn daardoor echter niet in het bezit gekomen der enorme na latenschap die het eigendom der orde blijft. Die afgifte zal thans het onderwerp uitmaken van eene burgerlijke rechtsvordering. SLUIS, 9 Junij. De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer der Staten-generaal toe gezonden de statistieke opgaven betreffende de afschaffing der plaatselijke accijnzen. Daarbij is gevoegd eene memorie van toelichting waar van de slotsom isdat op zeer enkele uitzon deringen nadoor dit stelsel onmiddellijk alle plaatselijke accijnzen kunnen verdwijnen, en dit groote doel zal kunnen wórden verkregen zonder het plaatselijk belastingstelsel te schokken omdat de directe belastingen op de bestaande grondslagen zullen worden uitgebreid. Men verneemt, dat op de stallén van H. M. de Koningin-weduwe eeu paard is gestorven dat wel eenige vermelding verdient. Het was de eer tijds zoo schoone schimmel, die door Koning Wil lem II hij voorkeur bij opeubare gelegenheden werd bereden. Ruim 15 jaren al het dier het ge nadebrood, des'zomers iu de weide van Zorg vliet, en des winter's in de stallen van DL M. de Koningin-weduwe. Te Goes wordt de volgende anecdote verhaald: Zooals men weet, zijn de heeren professor Don ders en docter Suel! te Utrecht beroemd orh hun ne ervaring in de oogheelkunde. Nu moet on langs een jongeling iu eene. smederij in.Noord- Be. vela nd een stukje ijzer iu eeu zijner oo'gen bekomen hebbendat door den gewonen chirurgijn niet kou verwijderd worden het zat te diep. Goede raad was* duur. Hij ging naar den profes sor deze met zijn collega examineerden het oogspraken een oogenblik te zamen en gaven den knaap het weinig troostrijk bericht dat er niets aan te doen was tenzij hij besloot zich to laten ophangen. De jongen besloot daartoe en werd opgehangen. Toen zijne oogen genoegzaam uitpuilden verwijderde een der heeren het stukje ijzer uit het oog en de andere sneed den knaap af, die na deze zeer eenvoudige operatie de ophang- karn'er verliet. Als een buitengewoon verschijnsel meldt men uit Hoedekenskerke dat aldaar, in den tijd van 44 dagen in de geplaatste netten voor de rog- visschèrijbereids 10 haaijen van verschillende grootte, gevangen zijn. Lenige personen schrij ven dit toe aan de geheerscht hebbende winden waardoor genoemde visch van zijn koers is ge raakt. Anderen meencndat de vischsoorten waarop de haai aast, zich meer dan andere jaren in de binnenwateren zouden ophouden. Uit Zierikzee schrijft men dal de aldaar op 15 dezer te houden tentoonstelling van landbouw werktuigen een hoogst belangrijke belooft te zui len zijn daar zij zoowel in menigte als verschei denheid van werktuigen de vroeger gehoudene zal overtreffen. Aan een talrijke bezoek valt dus wel met te twijfelen, daar hei out en belang van zulk eene expesitiehoog wordt gewaardeerd. Op 14 dezer zullen de werktuigen beproefd worden. Dingsdag 11. werd voor het kantongerecht te Bergen op Zoom eene zaak behandeld, die vooral door de grensbewoners van ons laud wel ver dient gekend le worden. Zekere Franciscus Boll namelijkwonende te Nieuwe Mouprovincie Antwerpen had van een landbouwer onder de gemeente wou twee koeijen gekocht, welke deze laatste, uit hoofde hij vermeende, dat het te goed koop was weigerde te leveren. Hiervoor gedag vaard zijnde beriep zijn verdediger er zich op dat dc 'koopcr als Belg hier niet gepatenteerd was, eu dus niet bevoegd om handel te drijven. De deurwaarder der'belastingen die op de te rechtzitting tegenwoordig wasvroeg daarna den cischer naar zijn patent en maakte, toen hij zulks natuurlijk niet kou verloouen proces-verhaal tegen hem op. Met belangstelling ziet men den afloop dezer zaak "te gemoct. In den namiddag van don 23 Mei jl. is de ge meente Licmpde een welvarend dorp van 1341 zielenhet slachtoffer geworden van een feilen brand die is aangekomen iu den schoorsteen van den broodbakker Ant. van den Broek. Door dén feilen Noordwestenwind deelde hij zich ter stond mede aan het belendende gebouw en 'ver spreidde zich zoo snel dat in 15 minuten tijds 14 huizen bewoond door 19 huisgezinnen de pastorie en de R. C. kerk, uitmakende het gehucht Kerkeindin vollen brand stonden. Bij gebrek aan water kon geen der brandspuiten werken zoodat men met zand heeft moeten redden wat te redden viel. Menschenlevens zijn niet te betreuren. Het groote vee eu een weinig huis raad is gered het kleine daarentegen als var kens, kalveren enz. is verbrandt. Uit de kerk is niets gered dan de H. vaten eu het Allerheiligste, bij welks redding het hoofddeksel van den ka- pellaan mede ëeiie prooi der vlammen is gewor den. Het vuur was zoo hevig dat de klok iii den kerktoren grootendeels was gesmolten voor zij naar beneden stortte. Ofschoon de huizen bijna alle met stroo en de kerk daartegen met leijen was gedekt, wordt de schade nieltciniu begroot op ruim 30,000. Uitgèzonderd twee huizenis al les verzekerd. Dezer dagen heeft zich te Maastricht een nieuw bewijs voorgedaan hoe ver de schraapzucht gaan kan. Eene bekende bedelaarster kwam onlangs van hare tournee zoo ouldaau en afgemat le huis, dat eene goedhartige buurvrouw haar aanraadde zich door eene warme kop koflij wat te verkwikken toen zij verklaarde daarvoor geen geld te hebben zórgde deze voor de verkwikking en zelto zich, terwijl de bedelaarster dronk op de kist van hare 'buurvrouw neder. Zij werd evenwel door de weiuig erkentelijke bedelaarster vrij hits daarvan afgejaagd. De vrouw verliet daarop het armoedige kamertje. Toen zij den volgenden morgen eens wilde zien hoe hare buurvrouw het maakte, v»nd zij deze dood oyer de bedoelde kist liegen later werd die kist geopend en on derzocht eu kwamentot verbazing der omstan ders eenige honderde guldeus in allerlei uiuut- specieu le voorschijn alleen aan centen was er voor meer dan 3ÓÜ voorhanden. Een der nieuwe miliciens te Arnhem is dezer dagenin tie kazerne zijne soep gebruikende geslikt. Hij wilde het vleeschdat er iu lag iu eens inslikkenniettegenstaande hem een zijner makkers nog ecu mes had aangeboden. Het gelukte dezer dagen den controleur bij 's Rijks belastingen Houwiuk le Enschedé, eene nieuwe en vindingrijke wijze van smokkelen van sterkeu drank te ontdekken. Deze ambtenaar bemachtigde namelijk iu de nabijheid der gren zen een buitengewoon dikken houd wiens huid hij nadere beschouwing, bleek te beslaan uiteen pakje, dat netjes vervaardigd, natuurlijk geverwd en ouder den buik dicht gemaakt was en waar onder zich ter weerszijden des lichaams eene blaas, met sterken draiik gevuld, bevond. In den vroegen morgen van 24 Mei jl. is te Raalte per lijkkoets doorgevoerd hel lijk van me vrouw y. d. \V. (geb. van Duren om te Deven ter begraven le worden. Later op den dag is iemand onder Hellendoorndien men voor den vermoedëlijken dader van den moord houdtvau daar gevankelijk naar Deventer overgebracht. Toen gepasseerde Zalurdag van wege het kan- Iongerecht aldaar, de verzegeling op Doescate of Duivencale plaats hadis ouder de bedstede waarin mevrouw met vijf of zes vau hare houden sliepeene soin van ongeveer f 36,000 aan zil vergeld gevonden, dat men, wegens du groole onzindelijkheid, voor een gedeelte met eeu schof fel heeft uitgeschept. Iu een ouden trommel vond men aan goudgeld (gouden penningen) ongeveer f 6000 oude acht en twintigen ongeveer 1200 stuks eeu zak met verschillende en oude munt speciën, wegende circa 7 Ned. pond enz. Men vermoedde weldat mevrouw eene aanzienlijke schat iu huis had. Hoe groot hare nalatenschap is kan men niet bepalen. Het zal zeker eenige tonnen gouds bedragen. De verslagens was he kend door hare groote gierigheid. Van eene geloofwaardige zijde wordt medege deeld, dat vroeger bij de verkiezing van leden Voor de Tweede Kamér der atalcn-Generaal een boer in een landgemeente ook Ier raadzaal kwam om zijn stem uit le brengen en vroeg aan deu voorzitter, waarin hij zijne «tem moest doo.i. De voorzit Ier wees hem natuurlijk de bus aan. Jongen zeide de oude heer wat gaat het te genwoordig raar toé. De man nadert de bus houdt zijn mond boven de gleuf, en roept met luider stemme Jan Freerks Zijlker Hooybrenck dë uitvinder der kunstmatige hevruchtiugsmcthode der graansoorten eu vrucht- boomen heeft in een der Parijsschc dagbladen het volgende artikel doen plaatsen De bloei tijd der vruchtbóomen is daar de uitvoering der kunstmatige bevruchting is zeer gemakkelijk eu ik acht mij verplicht hel middel algemeen bekend le maken om zich epnen ruimen oogst te ver - zekeren. Ter bereiking van dit doel moet men den stamper der bloem zaehtkens aanraken met den in honig g'edo'oplpn vinger vervolgens strijkt men met een bosje van zwanendons over alle bloemen, ten einde de verplaatsing van het be vruchtende stuifmeel le bevorderen. Daar de stamper zich in hèt midden der bloem bevindt is het gemakkelijk hem te onderkennen en aan te raken. Zoodanige hoornen, welker bloemen men niet meer met de hand hereiken kan wor den bevruchtdoor een bosje dons met honig bevochtigdaan eene gemakkelijk beweegbare, garde te bevestigen en daarmede de stampeis aan le stippen, waarna, zoo als hoven gezegd ismet een bosje dons zonder houig over do bloemen gestreken wordt. Bij die hoornen welker bloemen zich niet gelijktijdig openen wordt die behandeling gedurende eenige dagen voortgezet droog en zonnig, weder "is echter daarbij noodzakelijk. Is het weder vochtig en koud, dan verandert het stuifmeel niet van plaats de stamper verliest zijne aantrekkingskracht en de bloemen vallen af." Een afkooksel van notebladeren is eon zeker behoedmiddel tegen de,vliegen, die in den zo mer de paarden zoo geweldig plagen; om zo vau de dieren te verwijderenis het genoeg deze laatsten met een sterk afkooksel to wasschen. Dit middel wordt met goed gevolg gebruikt in de paardensteeterijén van Engeland. Omtrent het nut der zwaluwen kan men het volgende melden Wanneer men aanneemt, dat een paar zwaluwen van 4 ure 's morgenstot 8 ure 's avondsaldus 1.6 uren daags in beweging is,, en doorcougerc- kend elk uur 20 maai hare jongen voederen, dan zijn ze op een dag te zamen genomen 640 maal aan het nest geweest. Elk der vogels brengt zoo als men opgemerkt heeft, 10 tot 30 inscktou aan de jongen. Bepalen wij het nu slechts op 10 dezer diertjes, dan maakt dit op eeu dag 6100. Tot eigene voeding gebruiken de ouden on geveer een 600 tal vliegen en muggen zoodat door eene zwaluwfamilïe op céa dag 7000 en iu eene maand van 30 dagen 210.000 diertjes genuttigd worden, in de eerste maanden, zoo lang de ou den nog aliccu zijn gebruiken zij ongeveer 30,000 insekten en dus is er iu een heelon zo mer door eene zwaluw-familie van 7 koppen sterk 576,000 dat is over het half millioen in sekten noodig. Komen c-r nu in een dorp 'gemid deld slechts 100 paar zwaluwen aan zoo zullen deze met hunne nakomelingschap over de 57 mi hoen insekten verslinden. Eu wanneer men nu overweegt, dat sommige zwaluwen iu een gun stige» zomer .dikwijls tweemaal broeijen dan zal zeker onze berekening niet overdreven zijn. Hieruit laat zich het nut afmeten, dat deze die ren voor ons hebben eu verdienen zij dan ook wel de bescherming, die haar algemeen ten deel valt en het rustige plekje dat wij haar gaarne onder ons dak laten innemen. GROEDE1 Junij' In da maand Mei 1!. telt men blijkens alhier gedane waarnemingen: 2 dagen, waaroo de wind was N. 9 N.O.,N.t OJü.t.N". 3 O. 7 Z.O.,Z.t.O..O.t.Z. Z.\Y.,Z.t.\V.,\V.l.Z w. N.\Y.)N.t.\Y.,\Y.t.\ 1 dag 1 8 dagen voorts 9 dagen waarop regen viel en IC du lucht 's middags onbe wolkt was. SCHOOXDÏJKE6 Junij. Met veel genoegen mochten wij vernemendat het liefhcbbcrijloo- neelgezelschap Ons Genoegen" alhier voorne mens is, op Vrijdag, den 17 Junij (1ste kermis dag) eeue looneelvoorstelüng le geven, in do herberg dc Hoop", hij P. van den Broecke. Dit strekt ons Le meer lot blijdschap, dewijl genoemde van den Broecke alles in liet werk heeft gesteld, om zijn ruim lokaal niet alleen door netheid, maar zonder pracht tot ieders gemak in te richten, waaróm wij van onze zijde (en hopen dit ook van ouzo djstrictgeaioolen) al het mogelijke zullen aanwenden om zoowel den jeugdigen be oefenaren van Ous Geuoe»eu als deu bewoner van „de Hoop" voordeel hij le brengen. GRAANMARKT te AARDENBURG. Verkoopprijs per iudde. DINGSDAG, DINGSDAG, 31 Md 1864. 7 Junij 1864. LAAGSTE noQGsn;. LAAGSTi-;. IIOOGSTi; Tarwe 8,00 f 8,40 f 8,30 f 8,60 Rogge 5,25 5,50 5,40 5,70 Gerst 5,00 5,50 5,00 5,50 Boekweit 0,00 O.OO 0,00 0,00 Hav.cr 3,25 3.50 0,00 0,00 Paardcbooncn 5,30 5,60 5,30 5.60 Erwten. 0,00 0.00 0,00 0,00

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 3