NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. N°. 24. Vijfde jaargang ZEEDWSCH-YLAANDEItü'S TOESTAND, v. Staatkundig Overzicht. SMISCH Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f i.'Jj Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels f 0,75; elke regel daarboven f 0,12'/., behalve het zegel van f 0,3voor ieder» Slaatsihg. tiroole letters naar het getal gewone regels ie zij beslaan. maernjKe iTummcrs v.iv. Ingezonden Stukken en Brievende Redactie betreffendebenevens Advertentiën en gewoue Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezesalles francobehalve de bekende Correspondentie». Vervolg. Ln hadden we ongelijktoen we daar spraken van gebrek aan energie en onder nemingsgeest hij onze oorspronkelijke land bouwers Zijn ze niet in den regel van de klassedie leertmijn vader en mijn grootvader deden het en voeren wel Behooren ze niet tot dezulken diekoud of niet koudvóór Mei moeten schoonma ken en het vuur uit de kamer weren Die droomen van Sint Jan en Sint Maarten Bavomis en Allerheiligen als van zoovele gezette tijden en puntenzonder op wind en weder acht te geven maar slaven blij ven van sleur en gewoonteomdat ze zoo gemakkelijk zijn Wat heeft onzen oor- spronkclijken grondbewoners belet zeiven de eigenaars hunner hoeven te zijn Wat anders dan de gierigheiddie de wijsheid bedriegt. Metallieken en Russentot scheepsaandeelen en akkers land in Midden- Amerika toe, zelfs landverhuizing naar de Yereenigde Staten was hun lieverdan eigenaar te zijn van hunnen grondwaar van ze weldra vervreemd worden en waarop neef de molenaar, schoonzoon de wagen maker of zoon de smid nog naauwelijks een zuur verdiend stuk brood geniet. Naauwe lijks en zuur verdiend want uit het Zuiden daagt naast den arbeider ook de handwerks man op enland- en geloofsgenooten vin dende (want ook dit behoort >iict verzwegen te worden)vindt hij ookondanks zijn geringer loon volop bestaan. Men bemerkt hetde vier oorzaken van ons leed vloeijen als in een. Want wat rest nu den oorspron- kelijken bewoner Of hij wordt op eigen grond tot werkeloosheidslavernij of ar moede ten laste van den openbaren onder stand gedoemdóf hij kan met vrouw en kind in de gewesten van het verre Amerika of in den nieuw ontdekten moord kuil Braziliëtrachten zich eene nieuwe toekomst over te winnen. Is het niet alsof onze oorspronkelijke bewoners zich geen bijzonder levensdoel hadden voorgesteld Dat ze enkel leefden om te eten kunnen we niet zeggenmaar evenmin dat ze met hunne kapitalen eenige werken van algemeen belangvan openbaar nut hebben daarge- steld. Integendeel. Overal elders ontwaren wij ontwikkeling en dientengevolge welvaart. Hier daarentegen zien wij eene nu eens snelle, dan langzame, maar zekere verove ring van een deel des gemeenen vaderlands door vreemden; daaruit volgt eene ontze nuwing van het oude geslachteen nieuw treedt opmaar is ons vreemd het heeft noch afkomst, noch geschiedenis onder onshet beeft geeu gevoel voor ons zijn ons bestaan geene liefde voor onzen grond en 't voelt zich niet verwant aan ons. Bot sing op botsing doet het ontstaanwant bevooroordeeld als het isvergelijkt het zijn verlaten vaderland met het nieuwe en doet zelfs de vergelijking ten nadeele van het oude uitvallen. België is den nieuw gekomene het tooverland der vrijheid en der volmaaktheid. Belgie's instellingen Belgie's wettenBelgie's zeden overtreffen de onzenniets is goed dat niet uit België komten men weet het zelfs zoo te bere deneren en te betoogen dat de menigte den nieuweling gelijk geelt en hem napraat. En zie naauwelijks is onze oorspronke lijke bewoner in Amerika geland of hij ziet met minachting op wat hij de verslaafde oude wereld noemt terug en vindt geene woorden genoeg om zijn nieuw vaderland te verheerlijkenIn dat opzicht verdient de Betg onze bewondering, ja, onze ach ting. Hij verloochent niets geene taal geene afkomst, geene zeden, geene klee derdracht geene godsdienst. En dat is t'ie zelfde Zuiderlingvan wiens wisselziekte en wispelturigheid men gewaagt; wiers geschreeuw en laweit tot een spreekwoord onder ons zijn geworden I Of we dan willen dat onze ingezetenen in alles den Zuiderling zullen gelijk worden O neen Wij begeeren de dochters onzer landlieden niet in den akker te zien schat ten noch de schoven te zien binden. Wij wcnschen niet onze landbouwerszonen hun nen stand te zien verlagen. Maar toch we wcnschten ze wel iets wel veel van der Belgen werkzaamheid en vlijt toe, want dit is zekerdat er niets gaat boveu een met cere verdiend stuk brood en dat wat met handenarbeid verkregen is nog het best smaakt. Jawij hebben eenen tentenmaker der oudheid met bewondering de verklaring hooren afleggendat hij dank zij den arbeid zijner handenniemand ooit tot overlast was! In dat opzicht dan wenschen we in Belgie school te gaan. Ga ze daar na van den gegoeden landbouwer af, tot den geringsten arbeider toe't zij in de zand- 't zij in de kleistreek; bezoek ze, die beide Vlaanderensen ge zult wonderen zien maar tevens ook eene ernstige waarschu wing voor u en uwe kinderen. Zelfs op zedelijk gebied valt daar nog meer te leeren dan gij vermoedtde Katholieke Vlaming is nog geheel iets anders dan zijn Katho lieke broeder in Zeeland geheel iets anders dan de l'rotestanlsche Zeeuwwe willen echter dit teedere punt laten rusten, 't Is ook onze taak nietom op het gebied des geestes eene boetbazuin le steken wij ver genoegen ons dus met eene vingerwijzing diehoe men ook op dat gebied moge denkenin velerlei opzicht weór ten onzen nadeele uitvalt. Wij keeren dus op stof felijk gebied terugwij zullen zelfs het half stoffelijkehalf geestelijke niet meer behandelenschoon beiden van den groot sten invloed opvan het hoogste gewicht voor het werkelijk leven zijn Het koningrijk Belgie wees, den 31 De cember 1861 op 2,915,539 bunders (hec tares), of 536s" vierkante geographischu mijlen eene bevolking aan van -1,782,255 zielen of 8,008 per vierkante mijlDaar van bevatten de beide Vlaanderens, te welen West-Vlaanderen 323,478 bunders, ot' 589" mijlen met 642,354 bewoners. Oost Vlaanderen 299,996 bunders, of 54'"s mijlen met 804,630 bewoners. Zamen 623,474 bunders, of 113368 mijlen, met 1,446,984, dus nagenoeg VA millioeu inwoners. Neemt nu even eene goedo kaart voor u en dan ontwaart gij ten behoeve dier 1!'> mjllioen zielen eene betrekkelijk kleine kleistreekeene groole zandstreek eene menigte bosscheii eene aan zienlijke hoeveelheid heideheuvelen eene menigte rivieren stroomenkanalen en een aanzienlijk getal kunstwegen, voorts een aantal groote steden en eene massa bebouwde dorpen. Laat de oppervlakte van steden co dorpen gerust voor het fabriek wezen overbrengt den handelsstand in rekening en wij gelooven gcrustelijk te mogen onderstellendat a 1 millioeu inwoners in en door den landbouw hun bestaan moeten vinden maar dit niet ge noegzaam kunnen bekomen. Is er eene geringeechter eerst in den laatstcn lijd ontstane, afleiding naar Frankrijk, er blijft nog altijd eene massa overdie naar elders uitziet. En is het dau te verwonderen dat zij liet oog vestigt op de breede klei streek aan weêrszijden der Westcr-Schclde Dat niet alleen KadzandAxel en Hulst de voorwerpen harer begeerte zijnmaar zij ook reeds met der daad den blik op liet Sloe en ,,'t Land van Ter Goes" (Zuid- Beveland), ja, Tholen en Philipsland en zelfs het oude Zuid-Holland slaat Immers neen 't Is zeer natuurlijk. En wanneer nu de bewoner dier streek voor den zuide lijken stroom gereedelijk uitwijktdan is 't immers niet te verwonderen dat die zuide lijke stroom de overwinning behaalt en dat zijne massa's hier uilkomslen vinden naar welker bezit de oorspronkelijke bewoners nimmer durfden hakenomdat ze die uit komsten nimmer vermoed hebben Ous algemeen overzicht k3n kort zijn. Lult» l nieuws uit Amerika eeu paar onbesliste gevech ten lusscheu Grant en Lee; de worsteling met pen en inkt over Slecswijk-Holstein om misschien le eindigen met het doorhakken van den Gordi- aanschen knoop, door het vermeerderen van De- nemarkens direct grondgebied raelNoord-SIeeswijk, afgescheiden van den Duilschen hond 'zoo als wij

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 1