BUITENLAND. BINNENLAND. vooral die uit liet Zuiden bij een expres artikel in den „pachtbrief" wel zorgen, alle verantwoordelijkheid van zich af te werpen, ja drijven sommigen de zorg voor zich zeiven, in 't voorbijgaan, zoo ver, van wel expres- selijk verzekering des landbouwers tegen brand- en hagel-schade en tegen de longziekte to bedingen aldus zoo grof mo gelijk den regel toepassende„de boer zal 't al betalen!" He. genoegen herinneren wij onzen lezers den zeestrijd tusscheu do Denen en Duitschors on langs bij Helgoland geleverd. De zee was en is ook immer ons element geweest -en wij herinne ren ous hier het noodlottig jaar 1672, toen ons •het mes op de keel stend en de doodswonde weldra zou toegebracht geworden zijn, zoo niet onze vloot onder den eenigeu de Ruyter de zee schoon gehouden had. O, we mogen wol wenschen dat ouze Minister •van Marine, onze vertegenwoordiging vooral, het ■oog daarop gevestigd houdeop dat deze onze, •van ouze wording af, zoo noodige kracht zich hers telle en niet den doodslaap insluimere! De 'geschiedenis, do geschiedenis, roepen wij alles toe, wien onze belangen zijn toevertrouwd en wij wijzen op 1802, op 180-1, op 1813! met het oog op het Ncderlandsche Rijk iu Oost- en West! Alvorens do wapenschorsing lo aanvaarden hebben de Denen eene schitterende weerwraak genomen over het verlies der Duppcler schansen. Met slechts twee fregatten cn eene korvet heb- h n zij de üostenrijksche en Pruissische oorlogsche pen bij Helgoland zulk eene duchtige nederlaag toegebracht, dat twee der vijandelijke schepen in brand zijn gevlogen, na een ontzachelijk verlies aan manschappen, en geheel do Duitsche vloot ia dor haast naar Duius is gevlucht. De Denen hebben dus de laatste partij gewon- ïi.:n op de Oostenrijkers, zoo als zij de eerste had- •d. n gewonnen op de Pruisen te Missunde. De tijding dezer zegepraal heeft iu Parijs eene levendige voldoening te weeg gebracht. Men be grijpt dal de Duitsche bladen hun best doeu om die overwinning te verkleinen, maar de nederlaag is geducht geweest. De Ministers van Biunenlandsche Zaken en Justitie, te Koppenhagen, hebben bun ontslag aangeboden, omdat ze niet willen toestemmen iu de opheffing der blokkade van do Duitsche havens, zoo men weet, eene der bepalingen van den wa pen stilstand. Op bevel, uit Koppenhagen gezonden, zijn de Deenschc troepen nu bezig met de ontruiming van het eiland Alseu, 't welk ook door de Duit sche troepen verlaten zal worden. Men leest in den Times„Do Duitsche natie schijnt, op dezen oogeublik, niemand anders te zien dan zich zeiven en haren tegenstrever Dene marken. Maar de andere naticu hebben daarom Duilsehland niet uit het oog verloren, cn dit laatste zou wel doen, met eens te overwegen of het wel reden heeft oni hel mistrouwen van Europa aldus op tc wekken. Is Pruisen dan toch zoo onafhankelijk van de andere mogendheden als het den schijn heelt te doeu geiooven Wat zou het in den zevenjarigen oorlog geworden zijn; wolk lol ware Oostenrijk in dészelfs worstelingen tegcu Napoleon beschoren geweest, zouder den bijstand van Engeland? Wij 'verleenen hun dien onderstand, oru roden Duilsehland ten oosten en westen de scheiding maakt tusscheu twee grootc krijgs-Keizcrrijken welker heerschzucht schier tooinelojs isómdat het de natuurlijke bewaarder is der algetneene wet, der trouw iu de verdragendes eerbieds voor do bestaande rechten, en wij dus, met Duilseh land te ondersteunen du zaak der rechtvaardig heid dienen, en den inval der revolulien afweren. Maar kan Duilsehland thans aanspraak maken cp de ondersteuning der vertegenwoordigers van de orde en gerechtigheid? Zou het, aangevallen door een machtigen vijand zoo als Denemarken door Duilsehland is geweest nog recht hebben o.u de hulp zijner buren in te roepen? Neen; en al mocht Pruisen er ook in slagen, de Hertog dommen Slees wijk en ilolsleiu in te lijven dan zal toch de Deenschc oorlog een eeuwige vlek op zijne historie werpen, terwijl heden de verachting der andere natiën reeds eene geducte straf is voor het gepleegde onrecht en geweld." BELGIË. Bij koninklijk besluit van 10 Mei is M. C. van Mocreveriücateur der douanen 4de klasse te Mccnen tot ontvanger der directe coulribuLien douanen cn accijnzen 6de klasse tc Westcappelle benoemd. Bij het Belgische en het Nedorlandsche gouver nement is eene vraag ingekomen tot concessie voor hel aanleggen eener spoorbaan van Antwer pen naar Vlissiugou. Deze vraag wordt onder steund door bekende kapitalisten. NIou 'eest in den Eecloonaer onder het opschrift ..de toestand" het volgende: Niels hoegenaamd komt den toestand opklaren. Algeifiéeu deukt mendat de uilslag der verkiezingen voor de ge deeltelijke vernieuwing der provinciale raden wordt afgewacht, om eene bepaalde richting aan het landsbestuur te 'geven. Oct is den 23 Mei dat deze verkiezingen moeten plaats hebben. Naar men verzekertzullen de Kamers kort daarna geopend worden, 't Is dus zeer waarschijnlijk, dat de ontknoopiug van den toestand nadert. Wij vernemen uit Brusseldat de verschillende dagbladen het ministerieel programma, door M. Deschamps den Koning aangeboden niet geheel hebben doen kennen. Geen enkel blad bij voor beeld heelt gemelddat het aangeboden pro gramma ook eene belangrijke zinsnede behelsde orcr de Vlaamsche taaikwestie voor de rechtban ken. Dit is noglans zoo. M. Deschamps zalbij de aanstaande bijeenkomst der Kamersvolledige uitlegging doen 'van het programma. Men schrijft uit Oostende Woensdag morgen ten 1 uur was de visschcrssloep van Oostende N°. 42, Jan van lseghem, aan het vi-schen op weinig afstand ten noorden van Oostende en werd overzeild door eene vï-scherssloep welke men bc- weert van Oostende te aiju die hare reis heeft voortgezet Do stuurman August Asperslach en de bemanning van den Jan van lseghem hebben het vaartuig goed gehoudeu om hulp geroepen en door middel van fakkels gedurende een ge heel uur alarmteekens gegeven. Geheel de ach tersteven van de sloep was weggenomenhet werd weldra onmogelijk het schip boven water te houden en ten 2 ure zijn al de visschers van den Jan van lseghem in de boot gesprongen welke zij aan boord hadden. Zij werden drie uren daarna door de üostendsc'he visscherssioep N°. 37 opgenomen en lo Oostende aan wal gezet. De sloep N°. 42 was voor 18 maanden nieuw gebouwd en behoorde aan het huis Am. Termote cn C°. Woensdag mo.geu heeft er een ongeluk op den ijzeren weg van Moescroen naar Tourcoiug plaats gehad. Eou kind dat uit het portier van hel rijtuig zag is er uitgevallen. De trein was nabij T'oureoïng. Men kan zich de angst der arme moeder voorstellen. Gelukkig werd het kind te rug gevonden zonder dat hel eenig leed bekomen had. Men schrijft uit DoornikEr is in onze stad een overschot aangekomen der groóte ramp van den veldtocht in Rusland. Een kind van Door nik Gillet genaamdin het begin dezer eeuw als soldaat vertrokken is thans aan zijue vader stad terug gegeven. Te Moskou krijgsgevangen gemaakt, werd Gillet naar Siberië gevoerd, al waar hij tot op heden verbleven beeft. Keizer Alexander heeft hem vergund naar zijn vaderland terug te kecren. Jong en; kloek ouder het uil- geleide van ouders en vrienden uit Doornik ver trokken is hij er thans teruggekeerdoud en gebroken dcor het lijdengedurende zulk eene langdurige gevangenschap ondergaan. Zijue ouders niet moer levende, zoo heeft hij zich, bij zijne aankomst in onze stad, naar_ het Café St. Brice doen leiden. Zoodra men wist wie hij was en van waar hij kwam, drukten de tegenwoordig zijnde personen hein hunne vreugd over zijue terugkomst uit en haastten zich om hem de wel- gemeendsle dienstaanbiedingen te doen. Hij nam de gastvrijheid aan. hem door den heer apothe ker Malton aangeboden, en sedert dal onder het dak vaa dien achtbaren burger dit oud overschot van den Russisehen veldtocht onder Napoleon 1 huisvest is zijne wouing steeds met bezoekers gevuld. Allen zijn begeerig om Gillet te zien, om zijne verhalen te hooren en de bijzonderheden te kennen van zijne langdurige gevangenschap in een land dat, op weinige uilzonderingen na, liet graf wordt dergenendie derwaarts worden ge bannen. Men schrijft uit Bouchanlc Onze eeuw mag met recht de eeuw der uilvindingen geuoemd worden, te oordeelcn naar den zonderlingen inval van eeuen bedelaar, die, om de boeren mildda diger jegens zich te maken een middeltje heeft uitgevonden, dat namelijk hierin bestaat, dat hij op een groot blad papier met groote letters de aalmoezen uaauwkeurig aanteekentwelke hij iedere afgcloopene week ontvangen heeft en er zorgvuldig de namen der personen bij te voegen, van wie hij ze heeft ontvangen. En die lijst, klaar en duidelijk opgemaakt, laat hij niet na eiken Zondag voor zijn venster te hangen, om aldus de m Iddadigheid van den eeneu en de gierigheid van den anderen bekend te maken. LI. Zondag la/on wij voor zijn venster hot volgende: „Op mijne wekelijksche ronde heb ik gekregen bij A. B. een oudbakken rogge-bolerham bij C. D. een kantje tarwebrood dat sedert twee dagen door de honden geweigerd was bij E. F. een God bewaar u, vriend!1'; bij G. H. twee oorvegen en eene muilpeer bij J. eene snede nieuwbakken tarwebrood met een groot stuk spek Baas in dien gij aldus blijft voortgaan, loopt gij in galop de smalle hemelpoort binnen; bij K. L. een zuur gezicht van de vrouw, een schop van den baas en eene beet van den schapershondbij M. N. twee penningen slecht geld, gangbaarin Duitsch- land bij O. R. met tegenzin mijn gezicht bezien en met tevredenheid raijneu rug bekeken bij S. T. een witten duit, afkomstig van de geroofde klokken ten tijde der Fransche republiek 10 cen times waard vóór 10 jaren; bij U. V. uitgejouwd door ue knechtenbeschimpt door de dienstmei den en van de hoeve verdreven door den geiten hok. Verder zijn mij nog toegestuurd eenig-® vleijenie complimenten en eervolle titelszooafs: Pak. u van mijne deur, landlooper; ga, werk voor uw brood, luijaard gij zijt bier alle weken; weg, schooïjer van beroep,'en dergelijke meer, te lang om te melden." Achter dit omstandig verhaal lazen wij de volgende waarschuwing aan zijne kalanten: Indien 'gij de toekomende week niet milddadiger zijtzal ik genoodzaakt zijn werk te gaan zoeken, om in mijn onderhoud te voor zien enzoo doendeu de gelegenheid benemen om goede werken te verrichten of, alhoewel het geweldig met mijn eerlijk gedrag strijdt, zal ik gedwongen zijn 'uwe aardappelen te stelen.". NOORD-AMERIKA. De ijsoogst alhier is niettegenstaande de win ter zeer zacht was, zoo rijk uitgevallen dat in den loop van den aanstaanden zomer geen ge brek aan dit bijna onontbeerlijk middel te vree zen zal zijn. uit het meer Rochland alleen wer den 100,000 tonnen aangevoerd en meren en vijvers van den Staat New-Yorkalsmede van de staten van Nieuw-Engelandleverden insge lijks zooveel op daarenboven is de kwaliteit van het ijs bij uitstek goed. De iisvoorraad is niet slechts voldoende om het geheèle landmet in begrip van het leger, van hel noodige te voor zien, maar ook zullen er aanmerkelijke hoeveel heden Yoor den uitvoer overblijven. Vóór den oorlog was de ijs uitvoer uit de noordelijke Siaten vrij belangrijk. Reeds in den aanvang dezer eeuw, in 1805 zond een koopman te Boston, Tunlor genaamd eene lading ijs naar het eiland Martinique, In 1859 was de uitvoer van ijs uit de noordelijke havens naar verschillende deelen der wereld tol ongeveer 600 scheepsla dingen, ten gezamenlijke bedrage van 250,090 tonnengestegen. Sedert de oorlog is uitge barsten heeft deze handel veel geleden. "De opbrengst van één meer aan ijs is meer waard dan die van het vruchtbaarste land van gelijke oppervlakte, en men neemt aan, dat dit jaar de akker bevrozen water, goed behandeld en bewaard500 dollars oplevert. In 1860 waren 10,000 personen in den ijs-handel werkzaam en was een kapitaal van zes millioen dollars daarin belegd en met zekerheid mag men stellen dat in hel laalstverloopen saizoen minstens 15,000 personen van den ijshandel leefden en negen millioen dollars er in omgezet werden, In het zuidelijk gedeelte van Idaho is een ben de dieven ontdekt, waarvan er 14 iif hechtenis zijn genomen die hekend hebben in d m tijd van eeuige maanden 100 menschen om het leven gebracht te hebben tusscheu genoemde s'.ad eu Bannock. De mijnwerkers uit de omstreken van Bannock Virginie en Sticking-Waterhebben zich vereeuigd en besloten de schuldigen volgens de lynch-wet te straffen. Hel veilïgsheidscomité heeft naar het overig tleol van die bende naspo ring gedaan en zal zijn taak niet opgeven voor dat het die boosdoeners iu hechtenis genomen of uit het land gejaagd heeft. Dertien van de ge arresteerden zijn den volgenden dag opgehangen. De veertiende, een Spanjaard, heeft in een boot zich weten te bergen en heeft van daaruit nog een persoon gedood en een anderen zwaar ge wond. Toen heeft men de boot in brand gesto ken en den Spanjaard gedwongen die te verla ten. Men heeft hem met kogels flink begroet vervolgeus opgehangen en daarna zijn lijk aan de vlammen ten prooi gegeven. Een verschrikkelijke botsing heeft onlangs op den spoorweg van Nashville plaats gehad. Twee goederentreinenhebbende ieder een wag gon met reizigers achter zichstoomden noord waarts. De voorste bleef welhaast staan; de ma chinist van den tweeden, ofschoon gewaarschuwd om zijne locomotief in te houden, liet haar tegen den staart van den slilstaandeu trein aauloopen. De schok was vreeselijk de lampen vielen om ver en staken de waggons in brand. Vier dames ziju in de vlammen omgekomen vele andere personen hebben gevaarlijke wondeu bekomen. Deze gebeurtenis heeft een dusdanige verontwaar diging opgewekt dat men den machinist op het zelfde oogeublik zou opgehangen hebben, iudieu hij niet de vlucht genomen had. SLUIS 19 Mei. Blijkens daarvan gedane aan kondiging heeft de heer B. P. G. van Diggelen tot dusverre door het hoofd-kiesdislrict Goes al- gevaardigdverzocht, bij de aanstaande verkie zing voor leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal niet in aanmerking te komen. De Belgische onderwijzersbond wil te Brussel een algemeen onderwijzers-congres bijeenroepen tot deelneming waaraan inzonderheid Nederlan ders zullen uitgenoodigd worden. Den 13 dezer is voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland behandeld de zaak van het openbaar mi nisterie tegen J. F. Heilom, F. \Y. J. Houbeu, beiden werklieden te Sluisen J. Hebbelynck Oennefreundparticulier, mede laatst gewoond hebbende te Sluis allen beschuldigd van het af leggen vau valsch getuigenis in een boetstraffelijk geding tcu uadeele van een beklaagde. De dorde beschuldigde \\ns ook thans niet lei*

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 2