Slees wijk en Jutland. Wil Denemaikeu daarin toestemmen dan zullen de Duitsehe gevolmach tigden wellicht den wapenstilstand aanvaarden. Aan de reis des Konings van Pruisen naar het tooneel des oorlogs hecht menzoowel in het buileniand als hierveel gewicht. De voornaam ste liberale dagbladen deelen in verschillende vormen dergelijk bericht medemaar vergeten niet er eeuige woorden bij te voegenwier zin is als volgt: Wij hechten daaraan groot gewicht, omdat de komst des Konings op die plaats, door weekt met het bloed onzer zonen en brocderea hem een duidelijk inzicht zal scheuken van de opofferingen welke do roemrijke wapeufeileu aan ons leger, derhalve aau het land, hebben gekost. Men weet tot heden nog niets stelligs over de oproerige beweging in hel regentschap Tunis uil- gebarsten. Luidens dc in Parijs verspreide ge ruchtenzou de Bey, in plaats van den opstand beteugeld te hebben door de opslaudelingeu ter dood zijn gebracht. Ook kent men de ware oorzaak van het oproer niet. Men wil dal het- zefve te weeg is gebracht door de hefting van nieuwe, zware belastingen, strijdig met de bur gerlijke inrichting des lands en met de Muzel- manscho wetten. De verkwistingen van het hol' en de geldgierigheid der hooge ambtenaren had den die belastingen noodzakelijk gemaakt. Wal daarvan ook zij eene aanzienlijke scheeps macht is reeds naar Tunis afgevaren, ten einde de Europesche ingezetenen aldaar te beschermen. Naar men verzekert, zijn de Engelsche en Fran- schc admiralen nu in onderhandeling om ge meenschappelijk te werk te gaau. Wij deelen hier eenige uiltreksels uit Belgische Maden mede, ook over de houding des Konings bij de ministeriële crisis: Wij lezen in eene bijzondere correspondentie uit Brussel het volgesde: Be ministeriële crisis verkeert nog altijd in denzclfden statu quo. De Koning is sedert acht dagen te Brussel terug en de gewenschle uitslag wordt nog niet voorzien. Terwijl de correspondent der ftlcusc hardnekkig blijft staande houdendal een conservatief mi nisterie gevormd is en eerstdaags liet bewind zal in handen nemen beweert de correspondent van het Journal dc Liègedat sedert de terugkomst des Konings er minder ernstig kwestie is van een Katholiek kabinet. De verschillende naamlijsten der aanstaande Katholieke ministers zijn allen uitstrooisels. Eindelijk zegt de correspondent van la Vérité, liberaal dagblad van Doornik: Terug te Brussel, schijnt de Koning niet meerder be reid het bewind den leden der rechterzijde aan te bieaeu, dan op don dag dal hij zich naar Engeland inscheepte. Ik zal aan geenc dier beweriugou do voorkeur geven maar men herinnere zich dat do corres pondent van het J urnal dc Liège een beambte van hel ministerie, een gunsteling van den heer itogier is dat hij niet zou durvenof niet zou mogen schrijven, dan hetgeen hem door zijnen meester en beschermer ingegeven wordten men moet bekennen dat, ingeval de ministers einde lijk hunue portefeuilles zouden afslaan, zij, zoo als ik het altijd gezegd heb, de hoop gekoesterd hebben om op de kussens te blijven zitten. Nu verzekerden mij personendie gewoonlijk wel ingeleid zijn dat inderdaad de komst van oen conservatief ministerie aanstaande is. Men voegde er bij, dat dc heer Dcchauips eerstdaags, misschien wel morgen door den Koning zou ge roepen wordenom zich met het zaïnoustellen fan een kabinet bezig te houden. Ziehier de namen, die men terzelfder tijd noemde: Dcschampsmin. van buit. zaken, voor zitter van den raad; Dumont, gewezen minister van openbare werkenmin. van binn. zaken baron d'Anelhanmin. van justitie; de Nayer, min. van flnanlien Royer de Belir, min. van opeub. werken. De benoeming van den minister van oorlog zou aan den Koning overgelaten worden. Wij lezen in eene tweede briefwisseling uit Brussel het volgende Het gebeurde heeft bewe zen dat ik gelijk gehad heb mij niet te zeer te haasten en wat meer voorbehouding te gebruiken dan de Brusselsche correspondent van een Fransch blad van Antwerpen. Een conservatief ministerie was inderdaad bereid om bet bewind te aanvaar den maar de komst van dit kabinet was natuur lijk onderworpen aan 's Konings wilen er be vonden zich in het programmadoor de meer derheid der leden van de rechterzijde opgesteld, zekere punten, die, ik had er de overtuiging van Z. M. niet zou aanvaard hehbeu. De hee. Des- champs werd Donderdag, ten 12 ure, door den Koniug ontvangen. Het ond?rhoud heeft meer dan twee uren geduurd. Wat er al tusscheu Z. M. eo don volksvertegenwoordiger van Charleroi gezegd werd heb ik uog niet vernomen, maar ik kan u op de stelligste wijze verzekeren de inlichtingen worden mij gegeven door personen aan wier goede trouw het niet geoorloofd is te twijfelen dat de Koning er van afgezien heeft ora het bewind in hauden van leden der rechter zijde te geven. Het spijt mij u te moeten aankondigen dat do Aulwcrpschc kwestie, verre van opgelost te ziju, dc hinderpaal geweest islot liet daarslellen van ecu conservatief kabinet, fu hel programma, dooi den heer Deschamps aan Z. M. voorgelegd was liet onderzoek van de Antwerpsche kwestie be grepen. De Koning wil van dat onderzoek niet wcleu en heelt het geweigerd. Op zijne beurt verklaarde dc heer Deschamps dat zonder dit onderzoek hij ol zijne vrienden het bewind niet konden aannemen. Wij zullen dus geen conser vatief ministerie hebben. Dc aanneming van het ontslag der ministers zal morgen of overmorgen in den Monitcur afgekondigd worden. De Koning wil tot het vormen van een ministerie van zaken al moest het ten eenenmale huiten de Kamer za- meugesleld worden, geraken. Lang was men van gedachte geweest, 0111 hel tegenwoordige minis terie aan het bewind te behouden. Zonder de ontbinding was dit onmogelijk. Maar de Ant werpsche kwestie is daartoe nogmaals een bin dt rpaal geweestwant moesten de verkiezingen ongunstig ziju voor het doctrinarismus hetgeen mogelijk is en men vreest het dan was hel onderzoek onvermijdelijk. Ik wenschte volgaarne dat de bovenstaande inlichtingen koudeu gelogen straft worden, maar, helaas, 't is de waarheid, niets andejrs dan de waarheid Men leest in hel Journal, dc Druxellcs de beves tiging van hetgeen onze correspondent schrijft: Zoo als wij gisteren gemeld hebbenis de heer Deschamps heden door dan Koning in het kasteel van Laeken ontboden. Wij veruemendal de combinatie van een ministerie der conservative rechterzijdewaarvan wij de elementen hebben doen kennen, niet gelukt. M. Deschamps behoudt zich ongetwijfeld voor, om over do oorzaken van den toestand op de nationale tribune uitlegging te geven. Men meldt, dat het tegenwoordige kabinet Frère-Rogier geheel aftreedt en dat het ontslag der oud-miuisters zal aangenomen worden. Men voegt er bij, dat er een extra-parlementair ministerie aan hel bewind zal komen. Dusdanig 'zijn de geruchten welke wij gelooven gegrond te zijn. Het is dus zoo als wij verzekerd had den de rechterzijde der Kamer wilde een einde stellen aan de kwestie van Antwerpen; zij wilde zien of er aan de hoofdstad *an den koophandel geen recht kon gegeven worden: zij wilde het onderzoek aannemen. Wal had het gouvernement daarbij te verliezen Niets. Indien alles in die kweslie vau den kant des gouvernemenls recht vaardig is, indien alles is wat het zijn m et, dan zullen wij beschaamd staan voor den uitslag en het gouvernement zal triomferenmaar juist het gouvernement durft hel onderzoek uiel aannemen dit bewijst, dat het vreest vau ongelijk te krijgen en ziedaar wat ons in onze pogingen moet doen volhardeu. Antwerpen kan dus geen recht be komen die stad blijft met oudergang bedreigd; de onwettige kasleeien blijven beslaan de grou- dcu blijven zonder vergoeding, met servituten geslagcu tneu wordt er dus, huilen alle recht, buiten de constitutie gesloten! De rechterzijde wilde het recht van dc eene en andere partij on derzoeken de eerste burger des lands, de Ko ning, denkt dat voorstel niet le kunnen aanne men. De rechterzijde heeft daarop verklaard dat zij zonder de oplossing der kweslie van Antwerpen het miuisterie niet aannam en daarin heeft ze goed en rechtzinnig gehandeld. Eens, misschien eer dan men hel denkt, zal haar programma toch moeten aangenomen worden omdat het in den geest des volks ligt en dalwat het volk wil zonder den minsten twijfel moet zegevieren. Men heeft gunstige lijdingen uil Mexico ont vangen van 29 Maart. De ver/.oeningsrol van het Fransche leger wordt beter gewaardeerd en de guerilla» ziju verdwenen. DL1TSCMLAND. Men bericht van den overleden Koning Maxi- miliaau II van Beijeren die een vermogeu van ougeveer4 millioen gulden heeft nagelaten, dat dit, volgens testament ten behoeve van die liefdadi ge en algemeen nuttige instellingen moet aange wend worden welke gedurende 's Kouings leven de bewijzen zijner bijzon ere belangstelling moch ten ontvaugen. Een millioen is bestemd voor het op le richten Maximiliaans-weeshuiswaar kin deren vau staalsdieuarcu zullen worden verpleegd; een millioen krijgt het Maximilianeurn eu gelijk bedrag moet verdeeld worden ter ondersteuning der door den overledene in het leven geroepen wetenschappelijke ondernemingen inzonderheid ter bevordering der historiekennis en Ier voort durende uitbetaling van jaargelden, door hem aau kunstenaars dichters en geleerden toegelegd. FRANKRIJK. t Deze week hoeft te Parijs de huwelijksplech tigheid plaats gehad van den zoon van Emile Pereire en mej. Chevalier. De pracht bij die ge legenheid ten toon gespreid was onbeschrijfelijk. De voile der bruid alleen had ecue waarde van 100,000 frs. De Pereireks ziju zoo rijkdal zij zich zeiven gelijk men le Parijs beweert daar over schamen. Een der officieren van hel zich thans te Parijs bevindeud Japansch gezantschap die reeds te Marseille ongesteld was achtergebleven is al daar overleden. Toen dc zich daar bevindende Japanners daarvan bericht ontvingen hebben zij onmiddellijk eeuige voorschriften gezonden be trekkelijk de behandeling van het lijk cn.de be grafenis. Zoo moeten de haren van den overle dene afgesneden en naar Parijs overgebracht worden terwijl geen priester de ïijkstatie mag vergezellen; men zal een gewoon graf bezigen, waarin vooraf een wit linnen moet worden uit gespreid voorts moet een stuk gronds worden aangekocht om daarop een mausoleum te plaat sen waarvan eerlang het model zou worden ge zonden. Te Parijs verschijnt thans een weekblad Le Grand JmrnaV dat op linnen wordt gedrukt en ruim twee vierkante clleu beslaat. Er worden lzO.OOO exemplaren van verspreid. Schoone resultaten hebben de nasporinSen van den senator de Saulcy lid van het Fransche in stituut opgeleverd. Ze zijn gedaan in Palestina en aan gene zijde van de jordaan in Arabic. O. a. is die geleerde er in geslaagdden binnensten ringmuur le Jeruzalem, die tot nu toe slechts door enkele reizigers heimelijk bezocht werd tot een onderwerp zijner onderzoekingen le ma ken afdrukken Le nemen en ook do kostbar© overblijfselen der Salornonische bouwkunst, welke gespaard bleven bij den brand die den tempel onder Titus vermeideaf te teekeneu. Het be langrijkste gedeelte zijner ouldekkingeu is hel op graven en geheel aan het licht brengen van den necropolis, bekend onder den naam van graf der Koningen. Het gedenkteeken ter verzoening, dal Koning Herodes op de grafsteden had doen oprichten, nadat zij door den roof van de daarin bewaarde schatten ontheiligd waren werd te midden der puinhoopen die den hoofdingang versperden teruggevonden. Bovendien werd nog een ongeschondenzeer kunstig gesloten lijk— kamer ontdekt, in welke de doodkist van een joodschen Koning was bijgezet. Een prachtig op schrift in Hebreeuwsche letters uit den oudsten tijd is op het voorste gedeelte vau den sarkophaag gebeiteld. Het koninklijk lijk dat zich in de marmeren tombe hevoud viel tot slof, leen het met de buitenlucht iu aanraking kwam. Die be langrijke vond is reeds met de andere oudheden in het Louvre aaugekomen. De geheele verza meling is bestemd voor een op te richten llc- breeuwsch museum. De Saulcy is voornemens eeu werk over deze expeditie in T licht te geven Men weet, zegt de Propagateur du NorJdat er te Londen geene bedriegers ontbreken. Vroe ger zonden die personen, geholpen door den Al manak der 500,000 adressen, naar Parijs en do proviucie bedriegelijke omzendbrieven, met onbe kende namen onderleekenden dragende aan het hoofd formulen als deze: „Huizen te New-York, le Calcutta en le Melbourne. Verscheidene nijveraars van Rijsscl Rouhaix Tourcoing, enz., aangelokt door de gedachte om meer uitbreiding aan hunnen handel le ge ven zijn hel slachtoffer dier bedriegerijen ge weest. Zij hebben stalen toegezonden die som tijds eene waarde hadden van 3 tot 500 franks. Nu spreekt het van zelf dat hou dit nooit be taald werd en zij geene hestellingen ontvinz-n. Dit noemde meu den diefstal van staleu." Die. heeft zijnen tijd gehad. Maar ziet hier eene nieuwe bedriegerij, waar tegen wij het publiek moeten waarschu'weu. Zij komt nogmaals van Londeu en heeft in onze streken reeds verscheidene slachtoffers gemaakt onder dc ouderwijzers de onderwijzeressende landmetersenz. Men deelt ons twee brieven mede, de eene toegestuurd aan eenen gemeente onderwijzer de andere aan eenen nijvcraar vau Luik. Wij achten het nuttig eeu dier brieven ruchtbaar te maken. Mijnheer, Londen 9 April. Wij ontvangen op uw adres, eu komende van New-York een pak behelzende papieren of ti tels voor hetwelk er ons sell 9 p. (8 tr. 40) verschuldigd is. Gelief, mijnheer, ons die kleine som in post zegels te doen toekomenen wij zullen ons haasten u dit pak af le zenden. Voor A. Meters en C°. Denys De andere brief verschilt weinig met dezen enkel vraagt men cr 10 fr. 10 c. in postzegels hij, eu hij is onderteekend H. Waller en C°. Bij de lezing van zulk eenen brief zou al me nigeen denken aan eeu neef of oom uit Amerika, en zich haasten dc gevraagde som toe te zenden, terwijl meu echter niets in ruiling ontvangen zou. De personen, welke ons die brieven medegedeeld hebben, hehbeu naar Londen geschreveu. Er blijkt uit hel onderzoek der Londensche policie. dat Meyers en C°. en de Walter en C°. aftroggelaars zijn. De bureolen der kompagnic beslaan in een vuil kot, van eene arme vrouw voor 3 franks in de week gehuurd. lederen morgen komt daar eea dier bedriegers, en neemt dc brieven op zijn adres aangekomen. Zoo gebeurt dit nieuw slag van aftroggelarij. Men weel nu waaraan zich lo houden. ENGELAND. Onlangs wilden twee jonggehuwden eene ver rassing bereiden aan hun grootmoeder en lieten dientengevolge haar fauteuil bij den stoffeerder brengeu ora die op nieuw te doen bekleedeu. Dit geschiedde in haar afwezen. Toen zij echter thuis kwam en haar gemakkelijken leunstoel niet vond, was zij zeer uit haar humeur eu vroeg waar dia was. Haar kleinzoon viel door do mand en zeide bij den stoffeerder Walzeide zij bij deii stoelenmaker, er zitten 400 pd. st. aan banknoten in." De kleinzoon was toen nog meer verbaasd dan zijne grootmoeder.. IJliugs liep hij naar den baas en gelukkig vond hij den schat iiog op de behoorlijke plaats. Acht dagen daarna wilde haar kleindochter haar in plaats van haar gewonen japon een warmer en mooijer japon cadeau ge ven en den eerslcn weg doen maar voor dit gebeurde, trok de grootmoeder haar kleinkind

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 2