NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. "DE HAVEN VAN BRESKENS? Vijfde jaargang. Vrijdag 29 April. N'\ 18. 'ft o SMISGH Dit Weekblad verschijnt iederen Vkijdag.Prijs per dkie maanden voor het voormalig -ide district van Zeeland 1,15 voor de overige plaatsen des Rijks franco per post f 1.3J Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. Prijs der Advertcntiën, van 1-5 regels f 0,75; elke regel daarboven f 0,12'/2, behalve het zegel van ƒ0,3voor ieder* plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mcdedeelingeu van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles franco, behalve de bekende Correspondentiën. Op Zaturdag, den 30slen April, 1804, des voormiddags ten 9 urezalon Ier nadere goedkeuringdoor den Commissaris des Konirigs in de Provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid door een der leden van de Gedeputeerde Satenen in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de District, aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur te Middelburg worden aanbesteed Het verbeteren Jen tot 31 December 1834 onderhouden der gewone Aarde- Kram-, Rijs- en Steenglooijingwerken aan de Zeedijken der Calamiteuse Pol ders van Zeelanden zulks in 37 per- eoeien van aanbesteding. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbodvoor ieder per ceel afzonderlijk. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken aan dat van liet Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburgbij de Ontvangers- Griffier van al de Calamiteuse Polders en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoon lijk de bestekken van Waterstaatswerken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende van den 9den tot den l^en dag vóór de bestedingmet uitzondering van den Zondagde noodige aanwijzing in loco worden gedaanen voorts nadere inlich tingen te bekomen zijn aan het bureau van den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburgvoor de werken in het alge meen alsmede bij de Ingenieurs te Goes te Zicrikzeete Breskens en te Neuzen voor de werken tot elks arrondissement behoorende. 's Giuve.niiage 9 April, 1864. Van wege den Minister De Secretaris-Generaal J. SCIIRÖDER. NB. De gegadigden worden verzocht, over eenkomstig de voorwaardenvolledige billetlen in te leveren aanduidende de Namen en Voornamen voluithet Be roep en de Woonplaatsen van hen en van luinne borgenhet Nummer van het Perceel en de Som in cijfers en in schrijfletters. Gedrukte billetlen zijn te bekomen bij den Drukker van het Gewestelijk Bestuur, U. F. AU ER. ii. In de toespraak aan den Gemeente raad van Aardenburgdoor den Burgemeester dier Gemeente is onwillekeurig het volgende uitgelaten en ook wanneer het geval zich mocht voordoendat deze Gemeente de eenige wasdie aan de algemeene deelne ming ontbrukhet voor baarbare niet ongunstige omstandigheden in aanmerking nemendeeenen misstand zou zijn en hij Voorzitter het dus zou betreuren wanneer het (voorstel) afgestemd werd. Na dus de gevoelensover en weer van Aardenburg's Gemeenteraadsleden gehoord te hebben (gevoelensdie ook elders in Raad- en Poldervergadering geuit zijn en dus algemeen verspreid mogen ondersteld worden)willen wij (nu wij ook gerekend inogen worden in staat te zijn het volks gevoelen het algemeen gevoelenop dit punt te bepalen) onze eigene beschouwin gen mede-celen. Wij voor ons oordeelen dus 1°. dat de verbetering der Haven van lires keus eens en vooral eene zaak des Rijks is a. uit een oogpunt van belangen b. uit een oogpunt van billijkheid 2". dat het slechts in de tweede plaats eene zaak der Provincie isen 3°. dat Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen's hulp wel het allerlaatst mag ingeroepen worden. Bij de beide laatste punten kunnen wij kort zijnaangezien deze toch (het eerste punt bewezen zijnde) van zelve moeten vervallen. lo. Het is eene Rijkszaak om het Rijks belang. Letten wij op de Positie van Breskensdan zien wij daarin een pied a terreom de Nederlandsche strijdkrachten ten allen tijde de breede Schelde te kunnen doen oversteken en daar en te Neuzen steunpunten te doen vinden bij eene landing ter verdediging van 's Rijks zuidelijke grens in dit Gewest. Wij vleijeu ons louter waarheid te ver kondigen, wanneer wij stellen, dut Nederland groot belang heeft hij het bezit van den linker Schelde-oeverja wij rekenen deze stelling zoo algemeen aangenomen dat w ij ons ongehouden achten om die uit een staatsrechterlijk volkssympathetisch uf welk oogpunt ook te moeten bewijzen. Welnu dit zoo zijndedan belmoren ook de toe gangen te waterte water vooralaan het Rijk, dan behoort vooral aan dat lichaam de waterweg naar Breskens. Wat zien wij daar gebeuren De Christelijk Afge scheidenen stichten cr eene kerk een par ticulier bouwt er een huis en alles van hout, omdat al dat gestichte, in 't belang van 's Rijks defensie alleente spoediger zou kunnen opgeruimd worden. Dit is ook de reden zegt men dat de veel te kleine kerk der Hervormden niet vergroot wordt iets, waaraan toch sedert jaren behoefte is. Indien dus 't Rijk goedvindt dat alles te beheerschen dan is 't ook en zoo komen wij tot het 2° puntniet meer dan billijk dat het de Haven voor zijne rekening neemt, om dat het daarbij ook al weêr bet meeste belang heeft, 't Is waartweemaal daags vaart van daar eene stoomboot, maar wie voert zij mede Het overwegend getal passagiers zijn handelsreizigers uit Amster dam Rotterdam, Dordrecht, enz.inwoners uit het gezegende Holland, die ons van hunne handelsartikelen komen voorzien daardoorwijl de handel de zenuw van onzen staat isdirect medewerken tut 's Rijks finantieel belangvoorts getuigen en gevangenendieal weór In 's Rijks belangdo Schelde moeten passerenom te Middelburg ter terechtzittingen vau Rechtbank en Hef te verschijnendan reizende militairen enz.enz. Uit dit alles mogen wij immers gerustelijk afleiden dat èn het belang des Rijks èu de billijkheid het onderhoud der llaveu door het Rijk vorderen. Deze billijkheid springt nog meer in 't oog als men met het Aardenburger Raads lid in aanmerking neemt hoe vele penningen ten behoeve des Rijksuit verknopingen en verpachtingen der domeinen, successie- zegel- en registratierechten grond- per sonele- en patentbelastingen cn allerlei accijnzen uit die Haven w orden verroerd waarvoor geen honderdste gedoelte ten onzen bate terugkeertleggende men daar voor elders straat- en spoorwegentele graaflijnen, vaarten en kamden, die wij dus helpen betalen, doch die ons direct tot niets nut zijn. Waren w^j met Belgie vcreenigdde Haven van Breskens ware een voorwerp van de grootste staatszorgen van die en die van Neuzen zouden in alle richtingen kana len en spoorw egen uitgaan Noglaus begeeren wij die vereeniging in geenen deelew ij dragendulden e*i betalen maar wij verheffen ook het vrije woord daar cn waardan en wanneer wij oordeelen dat spreken plicht is. Uit dit alles vloeit in de tweede plaats voortdat het onderhoud der bewuste Haven slechts betrekkelijk ten laste der Provincie kan komen. De provinciale be langen toch staan verre beneden die des Rijks cn waar het Provinciaal Gouverne ment zelf erkent buiten staat te zijn oni daarvoor nieuwe verplichtingen op zich te nemendaar wordt het Rijk ten duurste verplicht de Provincie hij te springen. Dit is even waar ten opzichte der Gemeente Breskensarm als zij is en buitendien nog verscheurd door inwendige twisten, waar tegen men maar geen afdoend geneesmiddel

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 1