BINNENLAND. gelijk hoop op de toekomst in tc boezemen maar te vergeefs. Eeoige dagen verliepen daar op zonder dat hij eenigeAijding van haar ontving. Op zijne navraag, schrijft hem eindelijk haar voogd dat zij plotseling verdwenen was en alle ingestelde nasporingen vruchteloos waren geble ven. Deze tijding maakte op den jongman een verpletlereuden indruk. Van dien oogenblik af had het leven voor hem geene waarde meer. Hij zocht den dood en waagde zich in den digtslen kogelregen. In 'l gevecht bij Fredericia trof hem een kogel en stervende werd hij in eene hut ge dragen. Dagen lag hij iu ijlende koorts. Toen hij de bogen weer opsloeg en de geneesheer ver klaarde dat hij behouden wassnikte hij en beklaagde zich niet gestorven te zijn. Voor hoe lang? Tot hij de trouwe soeur de charité eens goed in 't gelaat zag, die met de liefderijkste zorg hem verpleegd had en nu juichte over zijn behoud. De liefdezuster was toch niemand an ders dan zijne verloofde, die van hem geschei den niet leven kon 't leger opgezochten op 't slagveld den man harer liefde stervende ge vonden had. De Kroonprins van Pruisen dit feit vernemende, heeft voor den jongen Herlij— ner bij generaal Wrangel eeii onbepaald verlof aangevraagddat ingewilligd is geworden. FRANKRIJK. De Gazette des Etrangcrs verhaalt dat de Keizer dezer dagendoor een enkel adjudant vergezeld langs den vijver iu het Bois de Bou logne eene wandeling deed. In de nabijheid speelde een kind met een bal die digt langs den Keizer heenrolde en in het water geraakt zou zijn wanneer deze hem niet met zijn stok tegengehoudeu had. De kleine eigenaar van den hal een i'risscheblonde en elegant gekleede knaap, kwam aanhuppelen en nam blijkbaar ver heugd den bal van den hem onbekenden heer aan. Kent gij mij vroeg de Keizer terwijl hij het kind een kus gaf. Neen. Nu zeg dau aan uw vader, dat de Keizer uw hal van hel water tegengehoudeu en u bovendien een kusgegeven heeft. Dat zal ik papa niet zeggen. Waarom niet'? Pa pa zou boos op mij zijn dat ik met den Keizer keunis heb gemaakt. Hij scheldt den geheeleu dag op hem en houdt volstrekt niet van hem. De Keizer lachte en de adjudant vroeg verder wat doet uw papa dankleine Op lieren toon antwoordde het kiud papa doet niets hij is senator Lagchend zeide hierop de Keizer tot zijn adjudant: Genoeg! laat ons thans ver der gaan. Gij weet, dat in Frankrijk het onder zoek naar het vaderschap verboden is. Te Nantes is een brand van petroleum ge- bluscht door een emmer vloeibare ammonia iu den kelder te storten waar de brand zich ont wikkelde. Dit middel werd door een apotheker aan de hand gegeven. Het had onmiddellijk de verlangde uitwerking en Nantes bleef voor een groot gevaar bewaard daar de brand uitbarstte in een gedeelte der stad waarin onderscheidene magazijnen van brandbare stollen gelegen zijn. In het jaar 1685, na de intrekking van het clikt van Nantes, verlieten de heeren Convenant en de Dubois, heiden Hugenoten, hunne ge boortestad en scheepten zich met hunne fami- iien naar Amerika in. Het schip, waarop zij zich bevonden, verging in den overtocht. Al de pas sagiers verloren het leven uitgezonderd twee personen Louis de Convenant en zijne jonge bruidAdeiina de Dubois. Met groote moeite slaagden zij er in om een der nog onbewoonde Caraïben-eiianden te bereiken. Zekeren dag ontdekten zij bij het doorloopcn des eilands in eene hut hel geraamte van oenen man. Het waszoo als de papierendie men hij hem vond het bewezen een zekere Karei NVeidemaun, zoon van eenen ambtenaar van Ber lijn. die vijftien jaren vroeger schipbreuk ge- lèdeu had. Gedurende dit lang verblijf had hij eene groote menigte goud gevonden en hijeen- gegaard, op de wijze van Robinson Crusoë eene hut gebouwd en had daar geleefd zoo als hij had gekunnen, tot op den dag dal, min gelukkig dan zijn voorganger, de dood hem was komen verlossen. Louis de Convenant nam deu schat en bracht hem naar Frankrijk over, op een schip, dat na verloop van eenige jaren hem van zijne clleuaen loc rallïg verlossen kwam. Nu sedert twee ecu wen is die fortuin van ge slacht lot geslacht onaangeroerd in de familie de Convenant gebleveniu afwachting, dat do wettige erfgenaam van Ivarcl Weidemanu die komt eischeu. Do eigenaar van een nijverheidsgeslicht van Elbcufzegt het Journal de Rouen, de Paasch- fcesten willende lo baat nemen om den ketel zij ner stoommachine schoou te maken belastte op Maandag morgen hiermede den vuurstoker. Om vier uur namiddag kwam de eigenaar eens zien, en vond het werk half gedaan en verlaten; de vuurstoker was niet te zien. Alsdan besloot hij zelf het werk lo voltrekken. Na al de zamen- voègsels goed gestopt te bobben ging hij den ketel weder toe doen eu vuur maken om stoom voort te brengen wanneer, door het grootste der toevallen het hem in de gedachte kwam om zich tc verzekeren, of de sluituagels van den sleutel stevig aangezet waren. Hoe groot was zijne verbazing niït, wanneer hij den vuurstoker iu deu ketel vond lïggeu, volkomen dronken Zonder dit onder zoek zou de ongelukkige levend verbrand zijn gewor den en zou men zijne beenderen maar leriïg ge vonden hebben bij de aanstaande schoonmak1 ng, dit is te zeggen binnen eene maand of zes weken. Men leest in den Frauschen MonilcurEen persoon die in het kanton Yvelol eene uog al Belangrijke pachthoeve bestuurt, schrijft aan de Abcillc couch ,iscdat het goed zon zijn de land- houwers uit te noodigen. om zeiven liet volgende feil vast lo sleileu dal hij opgeeft als volkomen waar en de gedachten zou wijzigendie men noa iu zekere streken van de ki-aatjen* heeft. Het is eene grove dwaling, zegt hij, le geloo- vendal do kraaijendie zich op versch be zaaide velden neêrzelten schade toebrengen aan de opbrengst van liet landdoor er een aanzienlijk deel van het zaad uit le pikken. Een landbouwer, die gedurende verscheidene dagen zijn veld had doen bewaren, om tegen liet bezoek der vogels te waken, was er in geslaagd er eenigen le dooden hij sneed die open en bemerkte altijd dat zij in keel uiels anders had- deu dau wormenlarven en andere schadelijke insekten, terwijl er zich geen enkele korrel graan in bevond. ENGELAND. Voor eenigen lijd liet een Londensch bankier le Calcutta gevestigd, sir John Dean Paul, zich tol deportatie veroordeelenter zako van be- driègëlijke bankbreuk. Onmiddellijk na de ver oordeeling van haren raau maakte zijne vrouw haar persoonlijk vermogen lo gelde en vertrok naar Australiëwaar zij in de omstreken van Sydney een fraai landgoed kocht. Pas was zij in hare nieuwe woning gevestigd of haar echt genoot kwatu aan overgebracht met het schip dat de veroordeelden van Indië naar Australië vervoert. Dadelijk maakte zij gebruik van het voorrecht, dat de Engelsche wet den inwoners van Sydney toekent zij vroeg en verkreeg ver gunning óm haren man als bediende bij zich tc nemen. Het zal wel niet behoeven gezegd te worden dat de knecht op nieuw heer en mees ter werd en sedert dien oogenblik sir Paul bij uitstek tevreden is over de wijzewaarop hij zijno straf ondergaat. BELGIE. De Koning verblijft voortdurend to Londen. In den tusschentijd heerscht liet onzekere over de oplossing dei- crisis waarin ons land verkeert. Dagbladen, die beweren goed ingelicht te zijn, verzekeren dat er tegen 's Konings terugkouis. een conscrvalief-ministerie is zameugesleld. Het nieuw min'sterie zou de Kamer bijeenroe pen tegen den 21) Junij. De credieten voor den openbaren dienst zijn gesterad tot den 1 Julij Dc bijeenroeping der Kamer zou het eenvoudig stemnien der Staalsbegroolingen ten doei heb- beu. Daarna zou zij uileen gaau. In eene dissertatie van den advocaat Olin de zer dagen le Brussel verschenen, komt eene anekdote voor uil het leven van Koning Willem I der Nederlanden. Merlin de groote rechtsge leerde, zegt de schrijver, was verplicht na de honderd dagen zijn vaderland le verlatenen zich over Beluie naar Eugeland te begeven. Door een onweder overvallen werd hij op de Zeeuwsche kust geworpen en gedwongen op het eiland Walcheren te landen. Op dit bericht begaf zich do gezant van Lodowijk XYTil tot Koning Willem en verlangde de uilzetting van het voor malig lid der conventie. „Neeu," antwoordde do Koning, „dat mag niet gebeuren; ik veracht den Kouingsmoorder even zoo sterk als gij, maar ik eerbiedig den schipbreukeling. De heer Mer lin is een wrak do zee heeft het mij gegeven ik behoud hel." Men leest in de Union dc Charleroi Eono tijding waarvan wij de echtheid kun nen waarborgen was gisteren het voorwerp der gesprekken in onze stad. De erfgenamen van Marie-Jozeline Rassart, weduwe in eerste huwelijk van Bert and en in tweede Tilmannewaren in het sterfhuis ver- ecnigd onder het voorzitterschap van den heer vrederechter, iu bijwezen van MM. de notaris Delbruycre en den advocaat Chaudren toen AI. de kanönik Raouldeken pastoor dezer stad. die hoegenaamd niet geroepen was binnen kwam. Gij zijl ongetwijfeld verwonderdmiju- heereu mij hier le zien zeide de deken. luderdaadantwoordden verscheidene stemmen. Eh wel weest gerustik kom hier niets eischeuik ben enkel gelast eeue kleine terug gave le doen ziehier dezelve. En uil zijnen zak een zorgvuldig toegehonden pakje halendehood hij het den heer vrede rechter aan. Het was goud en bankbiljetten van goedo waarde voor eene soui van 102,00!) franken! Dit. werd al op de tafel opengespreid onder de oogen der verwonderde erfgenamen. Allen stonden stom. M. Lebon, vrederechter, vroeg aan den heer deken zich neder te zetten daar hij hem een kw.tantie ging geven. M. Raoul weigerdo. Dit komt uit den biechstoel zeide hij. Ik weet zelf niet hoeveel geld er is en ik moetgoonc kwitantie hebhen. Vaarwel!" eu de heer deken Acrtrok. Men schrijft uit .Macseik van II April. De Koninklijke familie zal, bij gelegenheid der onthulling van' Van Eyck's standbeeld te Maeseik, in de aanstaand? September-maandeen bezoek afleggen bij (le Kouinklijke familie van Holland die op dal tijdstip te Maastricht zich zou be vinden. SLLTS, 21 April. Daar de Minister van Finan ciën de aanbesteding van den dijk door het Zwin heeft goeduekeurd, zal men zoo spoedig mogelijk, ja waarschijnlijk reeds aanstaanden Maandag, riiet do werkzaamheden een'' aanvang maken. Onder het opschrift Postwezen leest men in dm Eecloonaar Iu verband mei den spoorweg zal er eerlang een dagelijkschc diligencedieust zijn geopend tusschen Maidegem, over Aardenburg "en Eede naar Oosthurg uit Oostburg des mor geus ten 6'/o ure; uit Maidegem, des namiddags ten 5 ure 30 mir. Men weet op welke gebrekkige wijze het brie venvervoer aebeurt bepaaldelijk tusschen deze plaatselijkheden en over *1 algemcenN tusschen België en het Land Yan Kadzand. Al de brie ven uit België' voor het kanton Ooslburg bestemd gaan langs Brugge over Sluis (postkautoor)zoo als ook al de brieven u t dit kanton bestefnd voor België langs Brugge over Sluis gaan. Daaruit volgt eene vertraging die niet slechts de dage- Iijksche betrekkingen hindert, maar wclko do ontwikkeling der handelsbelangen tegenwerkt. Deze noodlottige vertraging komt eerst en meest op ons district te recht.Inderdaad door ouzo ligging uaast het Land van Kadzaud zijn wij wij die in eene bestendige postbelrekkiiig niet dit gewest verkeeren de eerste en gereedste slagt- otlers van het gebrekkige dat wij hier aanwij zen. Thans echter, door het openen van den dagelijkscheu diligence-dienst Maldegom-Oost- burg wordt ons het middel nan dp hand gege ven orn iict postverkeer tusschen ons Distric: en het Land van Kadzaud te verbeteren. liet brie venvervoer namelijk zou met gemelde diligence moeten gebeuren. Op dezelfde wijze gebeurt zulks, sedert eenigen lijd met die tusschen Eecloo eu Uzendijko. Sn diou zin heeft het bestuur onzer stad reeds eene vraag doen geworden aan deu minister van openbare workeu. Dat het gemeen tebestuur van Maidegem dit voorbeeld volge: dat de gemeentebesturen van Oostburg, Aardenburg eu Eèdo zich lenzelfden einde wenden tol den mi nister van !i run tien iu Holland en men zij des zeker dc verlangde verbetering is tot stand ge bracht. Frankrijk gaat zijne kleine zilveren munt in trekken. Dewijl er van die munt voor menig millioen in omloop is dient van uu af do aan dacht, zoo van hel publiek als van het Staats bestuur op die intrekking gevestigd le worden Het nieuw Belgisch vuurbaakschip, uil Oostende vertrokken is den 4 April op anker gaan liggen op de zuidpunt van den West-Hinder ten einde de nadering der Belgische kusten te vergemak kelijken. Het vuur wordt alle nachten aangesto ken, van dat do zon ondergaal, tot dat zij op komt; het is draaijend en geeft een rooden glans, gevolgd van twee witte glansen, die van dertig tot dertig seconden elkander opvolgen. Zijn brand punt is twaalf ellen boven de oppervlakte (lei- zee, en heeft bij gunstig weder eene dracht van 12 mijlen vei'. liet schip is zwart geschilderd met rooJe horizontale lijnen langs icderen kant leest men er het woord West-Hinder op, en de mast is van vier doorzichtige lichtschermen voor ziendie eene geknotte pyramide vormen. Uit Jeddo (Japan) wordt van den 6dcn Jaimanj bericht dat \s Zaturdags le voren veertien huizen van boven lot beneden wit geverwd waren. Dit heleekcnt, dat het recht van den Taikoeu zoo danige woning heeft getroffen en dat de daarin wonende, zoogenaamde schuldige, zich dienzolfden dig gereed heeft le maken om zich zeiven den buik open le snijden. De Keizerlijke inspecteur belast met de uitvoering van het Keizerlijk hevel is de schuldigen gaan halen, welke, na de plech tige voorlezing van het doodvonnis te hebben aangehoord, hunne sabel hebben gelrokken en zich eerst den buik dwars daarna in do lengte opengesneden en met een derden houw zich de keel afgesneden hebben, AARDENBURG, 20 April. Zoo als onze Ge meenteraad, hebben cok de Isabella- en andere nnhijgelegene polders bijdragen toegezegd voor do rente der provinciale geldleeuiiig voor "de haven van Breskens. Ook Eede heeft het voorstel ge deeltelijk aangenomen. EEDE, *20 April. Alhier beslaat het plan om, met de noodige hulp van elders, den weg, waar aan do school zal gebouwd worden, van deu Rijksweg tot aan het dorp le begrinden of te bestraten. EEDE, 21 April. Heden had alhier hol vol gende ongeval plaats. In dc buurt de Valeiskreek, ontstond brand in een arbeidershuisje. Door de windrichting werd deze weldra aan drie nabij- staande huisjes medegedeeld, zoodat deze met al wat er in was op weinige uitzonderingen na een» prooi dor vlammen werden. De vier vrouwen wa-

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 3