OE HAVE1S VAM BBESKEIÜS. w ij luidden ons voorgenomen op dit onderwerp terug te komenzoo als wij dan ook bij dezen het genoegen hebben te doen en wel naar aanleiding van do \erga- dering dos Gcmeentcraads van Aardenburg, waarvan men ons een verslag toezond te meer, omdat in dut verslag discussion zijn aangegeven waaruit wij de stof voor onze beschouwingen kunnen putten. 8 taatkuml iff O var/Acht plaats daarin liclioort lo hebbennamelijk «Ie behandeling der zaak van de Havenver- betering te Jireslcenswaarop wij later nogmaals moeten terug komen te meer omdat, blijkens een bericht in iS". 15 van dit Weekblad, reeds te Sluis, den 6 dezer, door den llaad een besluit is genomen om een bevestigend antwoord te geven op liet in de daartoe strekkende circulaire gedaan verzoek, namelijk: bijlragen van de gemeenten en polders en welk bericht ailezinS den schijn op ons zou worpen als of wij (enbedriegen wij ons niet ook al de leden van den Gemeenteraad van Sluis?) zoo geheel en al onverdeeld met hel voorgestelde plan zouden ingenomen zijn, iets watom nader tc melden redenen geenszins het geval is zettende wij echter vooropgeenszins te willen te kort doen aan onze sympathie met den ijverwaar mede HH. Ged. Staten deze zaak tot het onredelijk „help u zeiven gedrongen hebben begonnen en voortgezet. In de Raadsvergadering te Aardenburg, van 15 April II., sprak de Voorzitter hoofd zakelijk het volgende Zoo als der Vergadering bekend is hebben de meeste Gemeente- en Polder besturen in dit District, eenigen tijd geleden, van 11H. Ged. Staten eene uitrioodiging ontvangenom uil huil midden eenen gecommitteerde te kiezen om op eenen nader te bepalen dag,' met eene commissie uit Ged. Staten eene bijeenkomst te hou den tot het bespreken van een plan tot verbetering der Haven van Brcskcns. Deze bijeenkomst had den 21 Maart II. plaats en ik ben daarbij tegenwoordig geweest als gecommitteerde van het Bestuur dezer Gemeente. Door eene commissie uit Ged. Staten werd aldaar opening gegeven der voorgenomen verbetering van genoemde Havenbestaande hoofdzakelijk in liet ver- hoogen der bermen en vooral hot heter begaanbaar maken va» den thans bijna onbruikbaren Westelijken berm bet maken van eene betere aanlegplaats voor de stoombootbet vervangen van de thans bestaande rijzen besclioeijing der kade duor eene bazaltbeschoeijinghet herstellen en gedeeltelijk vernieuwen van de bestaande spuisluizen enz. De kosten daarvan zijn voorlonpig op 100,000 geraamd. In deze som wil de Regering f -10,000 voor rekening van liet Rijk bijdragen zoo dat cr nog 'een bedrag van 51,0.00 ten laste der Provincie zou komen. Deze som is cellier niet Ie vinden dan door het doen eener geldleeiiiug, doch belast met de renten en aflossing van ver schillende leeningendoor haar aangegaan ten algemecncn nutte kan zij zich gedu rende de eerste 25 jarenniet belasten met de rente der voorschrevene som(e ra'nder van de Provincie te vergendaar zij rcgf's 150,000 aan voornoemde Haven heeft ten koste gelegd. In dezen stand van zaken hebben de gecommitteerden uit de Gemeente- en Polderbesturen erkend dat, dewijl, volgens het gevoelen van HH. Ged. Staten, er ter verkrijging van een liooger subsidie van het Rijk niet te denken valthet in het belang van dit District is te achtenzich liever eene kleine opoffering tc getroostendan het plan tot deze hoog noodige verbetering geheel te zien mislukken. Het voorstel van HH. Ged. Staten datna overleg met de gecommitteerden van Gemeente- en Polder besturen thans gedaan wordt is het navolgendedat door de Gemeenten over het cijfer harer bevolkingten hoogste 5 Ct. per ziel en door de Polders ten hoogste 10 Ct. per bunder, jaarlijks, gedurende 25 jarenworde bijgedragen ten einde in de renten van eene door de Provincie aan te gane geldieening te voorzien.-' Na lezing der bekende circulaire van IIH. Ged. Stalen vervolgt ZEd. „Daar liet gehcele District, zonder uit zondering belang bij do verbetering der Haven van Brcskcns heeftals zijnde thans bijna hét ccnigste punt van communicatie met de andere doelen der Provincie en des Rijks en wij daardoor behalve de belangen des handelsook eene betere aanlegplaats loor de stoomboot zullen verkrijgenen een onbruikbare staat van die Haven vermindering van welvaart in dit District en ook in deze Gemeente zou ten gevolge hebben aarzelen Burgemeester en Wethou ders niet het navolgende voorstel aan den Raad te doen Dat deze Gemeente zich verhinde oin, gedurende 25 achtereenvolgende jaren, over het cijfer harer bevolking, ten hoogste 5 Ct, per ziel jaarlijks bij te dragenten einde daaruit, voor gemeld tijdvak, te helpen bestrijden de betaling der renten eener door de Provincie te doene geld ieening van f 51,000, bestemd lot verbe tering der Haven van Brcskcnsonder vooibehoud echter, dat de deelneming van de Gemeenten en Polders in dit District zoodanig algemeen zijdat de betaling der renten van vermelde leening geheel uit de voornoemde bijdragen tot het bepaalde maximum worde gevonden.-' Alvorens tot de stemming hierover wordt overgegaanverklaart een lid der verga dering (het woord vragende en bekomende) dat hij tegen liet voorstel zal stemmen om reden hij van bepaalde meening is dat die verbetering uitsluitend ten laste van liet Rijk zou dienen te komendaar die Haven van bet grootste belang is voor 's liijks defensiemet de daaraan gelegen forten dat toch liet Rijk bij eene goede haven belang heeftdaar maandelijks dui zenden guldens, uit de Rijks belastingen voortspruitendenaar de hoofdplaats der Provincie moeten worden overgebracht; dat dit District van het Rijk eene stief moederlijke behandeling ondervindtdoor het nu met die uitgaven te belasten waartegen liet Gouvernement zoo veie tonnen gouds van ingedijkte schorren en van domeinen bij verkoop en bij verhuring trektdat ons District alle Rijksuitgaven moet helpen betalenzelfs diedaar bet niet het minste nut van heefthebbende men slechts te letten op de millioenen guldens voor spoorwegen telegrafieka nalen en meerdere tc veel om te noemen. Ook meerdere leden deelden liet gevoelen van dat liddoch in aanmerking nemende, dat liet heter is zich zeiven te helpendan later ongerief te ondervinden verklaarden zijom die redenvoor liet voorstel te zullen stemmen, waarop het dan ook, bij hoofdelijke stemmingmet 6 tegen 1 stemwerd aangenomen, (Onze eigene bcschouwingeii in een volgend nummer). De groole gebeurtenis van den dag is de zen ding vail lord Clarendon naar Parijs. Hot nieuwe lid van liet ministerie Dussell-Paimerston is ia bijzonder gehoor bij den Keizer, zijnen boezem vriend ontvangen en beeft later een langdurig onderhoud gehad met den minister Drouyn de Lhuvs. Mén verzekert dat de Eagelsclie Staats man" in der daad gelast is om het Fransch-En- gelsche verbond te doen vernieuwen ten einde niet alleen het zoo lastige en gevaarlijke Decnsch- Duitsche geschil, maar ook de andere" nog han gende vraagstukken in Europa zoo mogelijk vredelievend op te lossen. De Londensche con ference zou aldus het begiu of uitgangs-punl zijn van andere conferencionen misschien vol gens Napoleon's geliefkoosd ontwerpvan een Euröpeesch congres. in Londen heeft men groote hoop op den uit slag van lord Clarendon's reis naar Parijs men rekent op deu invloed dien hij persoonlijk op den Keizer uitoefent. Des Staatmans zending is, aan de Fransche regering de zwaarwichtige re denen te verklaren om welke Engeland geens zins gedogen zal, dat het grondgebied der Deen sche monarchie verbrokkeld worde dat Enge land in die zaak met veel gematigdheid te werk is gegaan maar nooit een voltrokken feit zal aanvaarden in! strijd met al de overleveriugèii zijner staatkuude. Men voegt er bij dat lord Clarendon zekere bewijzen, heeft van een heimelijk verhond tus- schen de drie noordsche mogendheden waar door natuurlijker wijze eene. goede—overeenkomst tusschen de westersche-mogendhedeu eene poli tieke noodzakelijkheid wordt. Men gelooft wel nietdat Frankrijkdat reeds zoo verre met zijn plan van algemeene stemming vooruit is gegaan, die Eugelsch'e Staatkunde ge heel en al aanvaarden zaldoch men voedt de hoop op wedèrzjjdsch toegeventen einde met het zelfde programma in de conferentie te verschijnen. In de hoogere politieke kringen te Londen wordt verzekerd dat lord Clarendon des noo- dig, de macht heeft Engeland's toestemming voor de hijeeuroeping van een Euröpeesch congres te geven in geval de Keizer niet aandringt op do raadpleging der Sleeswijk Holsteiners door liet algemeen stemrecht. Men leest in den Londener International„Ga ribaldi heelt gister a\oud de vertooning van Mas- aniclio en Norma bijgewoond in den Jtaliaanschen schouwburg. Het is schier onbeschrijfelijk met welke geestdriftige toejuichingen hij hij zijne aan komst en zijn vertrek is begroet geworden. Iets zonderlings, echter is dat gedurende de vertoo ning van Masaniello. Ier eere van Garibaldi gekozen, geene deminstc demonstratie heeft plaats gehad. Dij het zoo schoone en vermaarde duo Amour nacré de la Patrièdat overal de geestdrift opwekt, en door Grazjani en Mario gezongen werd zoo als het misschien nog nooit gezongen is, bleef alles koud en onverschillig. Evenwel was de zaal gevuld met personen tot den hoogslen adelden han del en nijverheid en de burgerij behoorende en meest allen vrienden en vereerders van Garibaldi. Garibaldi zelf bleef even onbewegel k hij kon natuurlijker wijze zich zelf niet toejuichen. Waarschijnlijk was hij ook niet zeer gevleid over het gekozene stuk." Het te Londen verschijnende weekblad The Tableteen van de voornaamste organen der Katholieken in Engelandherinnert het bekende leitdat Garibaldi opentlijk den aanslag van Agesilas Milauo op het leven van den Koning van Napels heeft geprezen en ton blijke van nationale dankbaarheid daarvoor aan diens moe der en zusters jaargelden uit de Napelsche schat kist heeft toegelegd. The Tablet zegt verder, dat Garibaldi in 1802 opentlijk heelt aangera den het geloof aan de openharing door de gods dienst der rede te vervangen; en hel blad meent dat Engeland's groóten door het opvijzelen van zulk eenen manzich /elven vernederen en dat zij gehuicheld moeten hebben toen zij onlangs kreten aanhieven legen deu heer Stanfeld den vriend van Mazziui. Intusschen geven audere en wel de vrijzinnige Eugclschë dagbladenhet juiste standpunt aan, waarop men Garibaldi's tocht moet beschouwen namelijk als kampvechter dei- verdrukte Nationaliteiten. Do jongste berichten van 'l oorlogs'tooneel zijn Üc JSouvellistc van Hamburg kondigt eenen brief af uit Kopenhagen gedagleekeud van dezer, waarin verzekerd wordt, dat de stemming der Deensche regering zeer krachtdadig ii. Er is in Koppenhagen geene de minste spraak van de ont ruiming der Duppeler-verschansingenintegen deel, men is bezig met \ersclie troepen derwaarts tc zenden. üit Cuxhaven wordt gemeld dat des namid dags van 17 dezer verscheidene Deensche o >r- logschepen iu.de mondin'g der Elve kruisten. Men duidt twee fregatten en drie korvetten aan die drie Duitsche schepen gekaapt zouden hebben. DU1TSCIILAND. Een jong koopman te Berlijn was mei een rijke woeze geëngageerd. Op 't punt van te trouwen wordt hij onverwacht voor de militaire dienst op geroepen en bij 'l leger in Sleeswijk ingedeeld. Zijn meisje was ontroostbaar; alle hare brieven getuigden dat zij 't leven moede was. De jong man zocht haar door zijne brieven zooveel mu-

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 2