P E L e k r o 1 o g I e Staatkundig Overzicht. jen, hierdoor, als verachtelijke huichelarij, gelogenstraft worden is door den kondigen schrijver van het aangehaalde in de Indus trieel ïoo helder in het licht gesteld, dat het niet mogelijk is de gezondheid van dit reglsbetoog te betwistenmaar bovendien nog alle drogredenenwaardoor de spits vondigheid van niets dan eigenbelang zoe kende drijvers dit zoude willen beproeven ontzenuwddoor een bloot heenwijzen op de toestanden die het daadzakelijk gevolg eener zoo monsterachtige Staatsinrigling zijn. Deze onvermijdelijke gevolgen zijn van dien aard dat zij het Vaderland van dag tot dag meer op den rand van deszolfs ondergang brengen en eene volslagene ont binding te gemoet snellen doen. Door do toepassing eener zoogenaamd vrijzinnige handelsstaalkunde is de Regering er reeds in geslaagd den uitvoerhandelmet uitzon dering van die der eerste levensbehoeften zoodanig te vernietigendat de Handel maatschappij hel groote spilwaarom de geheele Nedcrlandsche Handel zich beweegt, geenc uitvrachten meer heeftmaar alleen om retourvrachten schepen in ballast uit zendt waardoor de Arbeider geen brood heeft. Dit alles nu kan door eenen gcwenschten bloei der Nijverheid verbeterd worden maar daartoe is het noodig, dat de belangen dier Nijverheid dat is van de groote meerder heid der bevolking, in 'sLands Wetgevende Vergadering behoorlijk vertegenwoordigd zij. Hoedanig echter is dit thans in de Nedcr- landschc Vertegenwoordiging het geval Ken enkele blik op de zamenstelling onzer Staten-Generaal is voldoende om de vraag te beantwoorden en hierin zal en kan geen verbetering komen zoo lang de meerder heid welke uit de klasse der van eigen vlijt levende arbeiders, dat is: uit vrije en achtingswaardige Burgers bestaat, van allen invloed op de kenze der Volksvertegenwoor digers is uitgesloten. Het eenige middel nu om aan dezen toestand die Nederland met zeker verderf bedreigtop wettigen weg een einde te maken, is, dat er, gebruik makende van de Grondwettige vrijheden op het aange voerde voorbeeld van Belgieeen Congres van Nodorlandsche Werklieden worde voor bereid, om over de gemeenschappelijke belangen tc beraadslagen en in afwach ting hiervanreeds ten spoedigste een algemeen petitionnement worde uitgelokt daartoe strekkendeom een zoodanige uit breiding van liet Kiesregl te verkrijgen, dat aan den Werkmandie in eigen vlijt zijn bestaan vindtdaarin deel gegeven worde. (De aanteeheningen en opmerkingen over het Prospectus en Hoofdartikel in een volgend nummer.) Hol spelhel spel11 heeftwel terecht Ken zeker filozoof gezegd „Het spel, hot hoogst verder (Tijk spel, Is een geleider naar de hel Bov 'enslaande regels schoten mij te binnen uit een Miniatuur-Almanakdatin onze jeugdom de fraaijc plaatjes en versjeseene eereplaats innam in onze kinderbibliotheek. Kn hoe kwam het Op Zondag den 10 April, 1804, maakte de Brigadier der Maréchaussee te Aardenburg procesverbaal op tegen 13 of 10 jonge knapen wegens overtreding van liet Re glement van Politie dier Gemeente, ter zake van spelen met en om geid op don openbaren weg (hazardspel). M ij constateren dit en wijden er in ons Volksw eekblad een paar woorden aan omdat 1°. deze vervolging voornamelijk is ge schiedt ten gevolge van klachten door eenige ouders ingebracht 2°. omdat hier werkelijk hazardspel ge speeld wordt. Een der knapen toch verspeelde in kor ten tij 1 eene stevige daghuur van 80 cents. Zal men nu wcèr spreken van vexatie yan verbaalziekte Wij hopen het niet wij hopen dat men den ijverigen Brigadier recht zal laten weervaren zoo als wij met genoegen vermeldendat hij, om dit inkan kerend kwaad te weren dien dag van des morgens 9 tot des namiddags 2 uren, dus met opoffering van twee kerkbeurtenop wacht was Wenschelijk is hetdat dit kwaad lot den wortel overal uitgeroeid worde Wat toch is er van spelers De een verliest zuur verdiend geld om den ander eene toevallige winst te verschaffen. Deze winst wordt vveêr verspeeld of misschien in de kroeg besleed. De verliezer tracht weldra in zijn verlies te voorzien door zijne ouders of anderen te bestelen. Het hazard spel leidt dus tot diefstaltot dronkenschap tot algeheele zedeloosheid. Onder de aan gehoudenen toch waren knapen die bij de Politie in kwaden leuk stonden, niet wegens (erme geniale kwajongensstreken", maar wegens baldadigheden, onder anderen nog acht dagen vroeger gebleken in het bespotten van twee doofstomme wandelaars uit Brugge. Daar zijn knapen onder, wier ouders den grond tot hunne slechtheid gelegd hebbendoor schandelijk verzuimd schoolgaanzelfs toen nog, loen de Gemeente raad hunne ouders op onbekrompene wijze van schoolgeld vrijstelde. Wenschelijk is het dusdat tegen het hazardspelop de publieke straatPolitie verordeningen worden gemaakt of de be staande flink nageleefd. Weinige jaren geleden sloten wij, echter schriftelijk, eene aangename kennis making met een man wiens overlijden wij helaaszij het ook in den gezegenden ouderdom van 70 jaren nu reeds moeten betreuren het is de lieer Dirk Uijttex- hooven Ridder der Orde van den Neder- landschen Leeuw en der Orde van den Rooden Adelaar van Pruisen. De Midddburgschc Courant van Zondag 10 April wijdt hem de volgende regelen „Hij was geboren le Aardenburg, den 3 No vember 1793, en vestigde zich als procureur binnen Vlissingen in bel jaar 1816. in 1831 zijne standplaats verwisseld hebbende met Zierikzec, keerde bij in 1832 als notaris weder naar Vlis singen terug. „Zijne veelzijdige kennis en bekwaamheid, die hem zoo veie en verschillende betrekkingen deden verwerven werden ook daar spoedig opgemerkt. Reeds in 1833 werd bij benoemd lot lid van den gemeenteraad, welke benoeming toen echter werd afgekeurd, omdat hij nog niet lang genoeg binnen die stad was gedomicilieerd. In 1835 benoemd lot lid, later lot voorzitter der plaatselijke school commissie, bleef hij die betrekking onafgebroken hckleeden. Als president van de afdeeling Vlis singen der Maatschappij tol Nut van 3 Algemeen bracht hij veel toe lol de oprichting van een standbeeld voor den admiraal de Ruijler. In 1852 andermaal gekozen ais lid van den raad werd hij den "28 October Van dat jaar als zoodanig beëedigd en toegelaten; zes jaren later, in 1848, benoemde men hem lot wethouder, in 1849 benoemd tot lid van de provinciale stalen welke betrekking hij steeds met eere bekleedde werd hij als zoodanig sedert vele jaren benoemd lot. buitengewoon lid van gedeputeerde staten. Ook was hij sedert twee jaren vice-consul van Pruisen en waarnemend vice-consul van Oosten rijk. Hij is ook verscheidene jaren president der godshuizen geweest. „Mol een helder hoofd en zeer vïug oordeel begaafdpaarde hij daaraan grooten ijver en werkzaamheid welke zich overal deden gevoelen en opmerken waar hij geroepen was om mede to werken tot eenig doelhetwelk volgens zij nu overtuiging nul bezat. In hein verliest de gemeente Vlissingen een haror geachlste ingezetenen, die, zoowel in het belang der gemeente, als in dat van onze pro vincie, onvermoeid en met talenL arbeidde.1' Zijn vader was de lieer Adriaan" Um- tenhooven Leeraar bij de Hervormde Gemeente te Aardenburgen nog in gun stig aandenken wegens zijne edele houding bij den inval der Fransche Republikeinen in ons gewest; zijne moeder was Vrouwe Ida van Cuijleniiorcii van een treffelijk Hollandsch geslacht. Hij was waarschijnlijk verwant aan het geslacht der Uteniiove's of Wteshove's tijdens de Hervorming naar Nederland uitgeweken. Met antwoord der Fransche regering aan het Londoner Kabinet, op de uitnoodiging ter deel neming aan de Conferentie Ier bepleiling van het Duilsch-Deensche geschilis nu bekend. Frankrijk erkent do nuttigheid dier conferentie, en betuigt zijne toegenegenheid voor Denemarken; maar er bestaan hinderpalen, om aan die toege negenheid lucht te geven. Twee volkeren zijn diep doordrongen van het gevoel hunner nationa liteitwat kan men anders doen, dan hunne wenschen raadplegen door middel van het aige- raeene stemrecht Getrouw aan zijn beginsel, verklaart het Kabi net- der Tuileriën zich legen het werk der gevolmag- tigden van 1852, en beschouwt het als eene on mogelijkheid volgens dat verdrag le handelen. Het gelooft, dat het oogenblik nu gekomen is, om het vraagstuk op nieuw en grondig le ouder/oe- ken, en hierom wil bel op de hertogdommen het groote grondbeginsel zijner eigene Staatkunde toepassen. Oostenrijk en Pruisen wenschen waa borgen voor de Staatkundige vereenigiug van Holslein"en Sleeswijk, en voor deze landen eene ziL'slandige wetgeving en eigen bestuur, met het zelfde ge not en dezelfde iechten als de Denen; dussiechls eene persoonlijke Unie mei Denemarken ouder bescherming van Duilschland. Het programma der meerderheid in den Duil- schen Rijksdag gaat nog verder. Ziellier deszelfs grondslagen 1°. De voorloop'ge erkenning, door de confe rentie van 't reclit van Duilschland op Holslein en Sleeswijk, en van de noodzakelijkheid om deze landen aan de Deensche overhecrsching te onttrekkenom ze met den Duitscken Bond tc vereenigen. 2". De regelmatige erkenning van hel recht hetwelk de Deensche kroon zou hebben op het bezit van 't hertogdom Lauenburg. 3°. Verruiling van Lauenburg tegen het noor den van Sleeswijk dat bepaaldelijk bij Dene marken ingelijfd zou worden en dezen laalsten Staat veroorlooven op zich zeiven te bestaan zonder de toevluchl te nemen tot eene versmel ting met Zweden, hetwelk Denemarken zou op slorpen. 4°. Volstrekte vereenigiug van het Dui'sche deel van Sleeswijk met Holslein hetwelk onaf hankelijk zou worden. 5°. Verheffing van deze twee gewesten tot een groothertogdom dat het middelpunt der zee macht van Duilschland zou worden, doch on derworpen blijven aan verplichtingen jegens het gemeenschappelijke Duitsehe vaderland. Onderwijl de diplomatie aldus met looden slap pen voorwaarts gaat, zot de Pruisische artillerie haar vernielingswerk voort tegen de Duppcler schansen, liet verschanste standpunt der Denen in den Sundewilt is echter nog onbeschadigd. De beschieting van Sonderburg heeft opgehou denaangezien die stad niets anders meer is dan één ontzaggelijke puinhoop. Alen heeft de vrou wen belet eene schuilplaats te gaau zoeken bij hunne bloedverwanten en vrienden in andere steden, en ze gedwongeu zich naar elders le he geven. Dwang, geweld, mishandeling, roof en plun dering kenmerken overal den doortocht der Prui sische troepen, die nu een tweede lijn van loop grachten maken voor de Duppeler verschansin gen 25 batterijen zijn aldaar gereed gemaakt omhel nieuwe bombardement te beginnen15,0U0 vunrbornmen zijn op 500 gepreste boerenwagens derwaarts gevoerd. Uit Koppenhagen wordt gemeld dal een aan tal Zweden Finnen en Nederlanders tnecrendeels officieren en burgers van goeden huize aldaar zijn aangekomen cn hun verlangen hebben (e kennen gegeven om in het Deensche leger dienst te nemen. Een dergelijk verzoek door een iOötal Schotten van de Britsche armée aan den Koning gericht, is door Z. AL afgewezen, met eene zin speling op de naauwe familiebetrekking tusschen zijn geslacht en dat van den Prins van Wallis. lil brieven uit Flensburg wordt bericht, dat de

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 2