tëtaatkundig Overzicht. denkbaar is om aan to nemen d.it in de geïncrimineerde zinsnede zou worden be weerd dat de Burgemeester van Breshens feitelijk zijne -volgens de laatste volks telling 1693 gemeentenaren over het paard tilt en feitelijk daarop elk hunner door den modder sleurt dat bij aanneming eener figuurlijke uit legging der bedoelde spreekwoordenvol gens de beteekenis der oud Hollandsche taalonmiddellijk elk hcleedigend karakter wegvalt dat de requiranten zich derhalve slechts hebben verantwoordelijk gesteld voor den inhoud van een stuk waarbij de schrijver de hem bij art. 8 der Grondwet toege kende bevoegdheid niet is te builen gegaan en gehandeld heeft overeenkomstig de be ginselen der in Nederland bestaande en zoo hoog govvaardeerde vrijheid van drukpers. Met het aangevoerde achten de requi ranten den grond hunner voorziening in cassatie genoegzaam toegelicht, en hebben mitsdien de cpt onder voorbehoud van mondelinge toelichting, den Hoogen Raad te verzoeken het arrest van het Provinciaal Geregtshof in Zeefond te vernietigen wegens schending en verkeerde toepassing -van art. 37ö van het Wetboek van Slrafregt en wegens schending van art. 8 der Grondwet, om wijders te beslissen, zoo als de Raad vermeenen zal te belmoren. Namens de requiranten Mr. W. A. VAN HOEK. Advocaat. Middelduig Januarij 1864. Op deze Memoriemondeling toegelicht door onzen Volksvertegenwoordigerden Heer en Mr. D. VAN ECK te 's Ilar/eis de uitspraak van ons Hoogste Rechterlijk ■Gollegie als vrijspaak gevolgd. Wij danken onze Lezersdat ze ons Int dus ver wel hebben willen volgen en onze mededeelingen dienaangaande zoo wel willend opgenomenen hevelen onsnu deze proef doorslaan hebbendBlad in hun welwillend aandenken, terwijl wij besluiten niet den wensclidat in het vrije land het vrije woord en de vrije pers nimmer zullen misbruiktmaar ook nimmer zullen verdrukt worden. 'De verjaardag des Konings van Pruisen is voorbij gegaan zonder eenen algemeenen aanval op de Duppeler verschansingen zoo als be loofd was. Luidens do correspondentie uit het Pruisische hoofdkwartieris uien uog volop bezig met het delven der loopgrachten en de opwerping der batterijen ter plaatsing van 150 stuks zwaar ge schut aanhoudend wordt er oorlogsvoorraad aan gevoerd. De Denen maken van dat oponthoud gebruik om de kusten te versterken en in staat van ver dediging te stellen zelfs in gevalle de verschan singen van Huppel door den vijand veroverd zouden worden. l)e kuststreek langs 't schiereiland is reeds be- .zet door 14 batterijen zwaar geschut, bestemd om allo doorvaart en overtocht te beletten. j\ien gelooft zelfs dal cie Denen zich niet bepalen zul len bij de verdedigende houding, en dat de Ko ninklijke gardedie zich te Kopenhagen heeft ingescheept het eilandje Fehmarn van de Prui sen zal terug nemen, of op eeuig ander punt in do hertogdommen eene landing doen. De Oostenrijkers en Pruisen werken, van hun ne zijde dag en nacht, om zoo spoedig mogelijk de bestorming tegen Duppol en Fredericia te kunnen ondernemen. Doch, hoe overmachtig ook. zouden zij op beide plaatsen gemakkelijk het hoofd kunnen stooten. Fr worden in Zweden en Noorwegen reeds buitengewone maatregelen genomen met het oog op mogelijke verwikkelingen. Zoo wordcu zware vlotten gebouwd welke met sterke ketens aaneen gehecht, zullen strekken lot ver sperringder havens van Stockholm en Carlscrona. De Koning, die naar Christiania is vertrokken, wordt vergezeld door den minister graaf Mander- slröm en d n baron de Geer, en (wee ledeu van den raad van State, de heeren Lanerstrale en Thulstrup. Het linie-schip Stockholm en de kor vetten Thor en Jüraidd hebben de bemanning reeds aan boord cn hun élat-major is benoemd daar enboven worden nog andere omlogs-hodems uit gerust. Men beweert dat de Koning voor eeni- gen tijd het stellige voornemen had opgevat om naar Kopenhagen over te steken ten einde eene conferencie te hebben met Koning Christiaan van Denemarken. Op de dringende verloogen zij ner ministers, heeft hij het plan laten varen. Men leest in de Pays van Parijs: Men verze kert ons, dat, ten gevolge van een vertrouwelijk verslag aan vou Mauderströin door don Zweed- schen minister naar St. Petersburg gezonden, het Kabinet van Stockholm het hevel zou gegeven hebben de wapeniugen te verhaasten. Een Duitsch blad" zegt het volgende over de ontwerpeu der groote machten ten opzichte der kh-ine Er is eene Parijsche correspondentie publiek geworden die zoo zij op goede gronden rust allernoodlotligsle lijdingen voor Denemarken be vat. Keizer Napoleon zou sterk hechten aan het denkbeeld om een groot Scandinavisch rijk te slich ten met welk plan de Koning van Zweden zou hebben ingestemd. Engeland zou zich daartegen met kracht verzetten, maar wanneer Demuriarkeu door de Duitsche mogendheden ten onder gebracht is zou de uitvoering van zoodanig plan moeije- lijk door een derde mogendheid kunnen belet worden. Onder het opschrift: „Gevecht van den slee- nen te.gen den ijzeren pot zegt een Belgisch blad L)at mag men zeggen van den oorlog in Denemarkenen als men de verhouding der oorlogsmacht nagaat moet men bekennen d*:t Pruisen en Oostenrijk inderdaad beschaamd over dien ongelijken oorlog moeten zijn, Oostenrijk heeft een ieuer van 550,084 man Pruisen lelt cr een van 609.009 .zoodal zij teza men niet minder dan 1 millioen 150 duizend 735 soldaten tellen. En wat heeft nu Denemarken daar legen ever te stellen? Niets iiieer dan 08,900 man. Laat ons nu de marine der verschillende lan den eens nagaan Oostenrijk heeft (zonder zijne lagunen-vloot cn 50 schepen sedert twee jaren gebouwd) 34 stomuers met 399 kanouncu en 25 zeilschepen met 369 kanonnen. Pruisen lelde verleden jn„r 30 stoomers en 7 zeilschepen met. 398. kanonnen zoodat zij te za- men 61 s'.oomers lelieu met 639 kauouueu en 32 zeilschepen met 527 kanonnen. Denemarken teil 28 stoomers en 310 kanonnen, 19 linieschepen met 704 kanonnen. Dus meer dan 1 millioen soldaten legen 09,0)0. Dus 96 schepen tegen 47. Ziedaar wat wij het gevecht van den sfeenen legen den ijzeren pot noemen Een telegram uit Kopenhagen. 23 Maart, meldt: ..Gisteren is de Rijksdag .gesloten. De Koninklijke redevoering zegt, dal Dene marken altoos alleen .blijft, en het niet bekend is hoe lang Europa nog lijdzaam hel'gewild zal aanschouwen dat gepleegd wordt. liet Peensche gouvernement is bereid tot allo opofferingen voor het herstel des vrades maar zijne vijanden moeten weten dal hel oogeublik nog niet gekomen is waarop hel zon gedwongen zijn eenen vernederenden vrede aan le nemen.'' Men meldt uil Wccneu van den 23: Oosten rijk aanvaardt h^l Ktigelsrh voorstp! tot het ver eenigen eener conferencie zonder vooraf den grondslag der onderhandelingen te bepalen eu zonder staking des onrlogsde conferencie zou zelve over dit laatste punt beslissen. liet üoslenr.jksch gouvernement wil bewyzen dal hel door alle pogingeu getracht heeft den oor log te beperken. Men zegt dat na gesprekken die te Herlijn hebben plaats gehad Pruisen in deze zienswijze deelt: maar dit heef' bevestiging nbodig. In het Duitsch hoofdkwartier heerschlvolgens correspondeucien van daar een zeldz.ame over vloed uiet enkel van hetgeen het leger noodig heeft, maar ook van allerlei voorwerpen van weelde. Het (ijuste, hel lekkerste wordt deu sol daat toegezonden en dagelijks ontvangt men er aanzienlijke sommen eeld. Inlussch''n leest men eene spotternij in het jongste nummer der M ntags Zeilung De ciga- ren die de onbekrompen Hamburgers paar het geallieerde leger hebben gezondenten einde de dappere Oostenrijksche en Pruisische militai ren eene aangename versnapering te verschaffen op hunne nioeij olijkemaar eervolle baan, be lmoren tot dc volgende soorten Rè de Bomha- Cigarros sub custos de noctu N'ulaiidos Des sauer papieren cigarettes Vomitivos Cigarros Ubermarkos pur ranoiiu estra muros la Consli- tulionella assolula Cigarros Dannewirkoswaar van de rook voldoende is om de Denen te doen vluchten; las Cholerados Verlichtings cigaren Vrijmetselaars, die zelfs c-en werkman niet binnen 'shiiis kan rooken; Impossibles, welke soort men nog twee jaren moet laten liggen en dan wegwerpen, en üosa ludres infama canailla stinkadoresde beide laatste soorten hebben de edele menschenvrien- den vooral in groote hoeveelheid naar Duppol en Fredericia gezonden. in de diplomatieke kringen wordt nu verhaald dat er sinds eenige dagen eene toenadering be werkt is tusschen de hoven van Parijs, Londen en Weericn welke toenadering vooral vergemak kelijkt is gewerden door den .verzoencnd'h geest van Oostenrijk in de Duitsche zaak, en die bezegeld is dcor eeno goede overeenkomst over helMexicaau- sche vraagstuk. Het onthaaldeu aartshertog Ferdinand Alaximiliaau en zijne gemalin ten deel gevallen en de nieuwe vooruitzichten eener Oostenrijksche dynastie in Mexico, hebben de aarzelingen en het mistrouwen van het Weener hof doen ophouden. Eugelan I zouvan zijne ziidebij die goede \erstandhoudingde hoop mogen voedeu op bij— val in dc Europesche zaken en in Mexico de voldoening zijner financieele en handels-belangen, frankrijk zoo men weet is in finanlieel opzicht reeds gerust gesteld. De drie mogendheden zul len dus ieder bij dat nieuwe vriendschappelijk verbond hun voordeel vinden. Garibaldi zalmet eeuige zijner oude wapeu- gezelleneerlang een bezoek brengen aan de stad Londen. Luidens den Morning Postzal ne Italiaansche held aldaar een schitterend onthaal vinden. D« Londener International zegtdaarentegen dat van regeringswege alle invloed te werk wordt gesteld, om eeue le vleijende ontvangst van Ga- ribali te beletten. De minister Palmerstou zou da opstellers der grooLe dagbladen hebbeu doen vei zoeken niet mode te holpeu tot eene openbare demonstratie op het oogenblik dat Oostenrijk op het punt staat om Engeland te naderen. De aartshertog Maximiliaao eu aartshertogin Charlotte hebbenbij hunne doorreis te Praag afscheid genomen van Keizer Ferdinand en hebbeu den 21) te WeeneD het bezoek ontvangen van al de leden der Keizerlijke familie; des an derendaags ontvingen zij de hooge ambtenaren. Reeds omvangen de Prins en de Prinses den ti tel van Alajesteit. Het vertrek van den aan- staanden Keizer naar Miramare, waar de Mexi— caansche deputatie op hen zal wachten, is be paald na de Paaschfeesten. Alen heeft thaus de zekerheid verkregendat de revolutionaire partij in Galicie zich derwijze ten strijde had uitgerustdat zij op het punt stond tiet zwaard en den dolk te trekken. De hooiden dier partij stonden in verbinding mot de revolutionairen iu Venolie en Hongarije. Het schijnt als zeker beschouwd te mogeu word.11, dat de revolutionaire proclamalien voor ceaigcn tijd in Hongarije verspreid in overeenstemming wa ren met hetgeen de revolutionaire hoofden in Galicie hadden beraamd. In bedoelde pro.Iaina- tien werd gezegd dat het uur der verlossing spoeuig zou slaauhetgeeu volkomen overeeu- komt met hel beslaande plan orn in Galiicié do vaan des opslands te outplooijen. De krachtige maatregelen, door de regering genomen, hebben dit plan den bodem ingeslagen. le Pesth hebben dezer dagen zeer vele arres- lalien plaats gehad bijna al de in bewaring ge nomen personen behóoren tot de zulken d e vroeger in 1818 en later, tol de ultra's werden gerekend. De arreslalieü zijn geschied nadat in de hoofdstad een Hongaarsch edelman w;.s gevat, in wiens bezit papieren zijn gevonden houden de de namen der thans gearresteerde personen. In N'oord-Amerika is iets voorgevallen dat den toorn van het Kabinet der Tuiierien heeft opge wekt. De Amerikanen hebben nog onlangs So- uoraeene aan Alexico loebehoorende streek grond bij buunc staten ingelijfd eu cenme dui zenden balen katoen weggenomen, eigendom der Zuiderlingen, die dachten hunne waar in veilig heid te stellen door ze op mexicaaiisch grondge bied over tc brengen. Men meeut te weten dat de Keizer deze daad al seene beleediging van het Fransche leger aanmerkt en de zaak zeer hoog op neemt. Ilij wil eene schitterende genoegdoening. Aartshertog Ferdinand Maximiliaau verheugde zich voor' zijn vertrek van Parijs, dat het ge beurde is voorgeva'len alvorens'hij van zijn nieuw Keizerrijk bezit heeft genomen. Napoleon hecht aan de zaak te rnear gewicht, daar hij er eene kwaadwilligheid der Vereenigde Staten tegen Mexico in ziet. Geeft het Kabinet van Washing ton niet toe dan zal het vermeld feit ernstige gevolgen kuuneu hebben. Ziel hier nog eenige inlichtingen over de in richting van het Mexicaaiisch leger. De krijgsmachten vau den aansLaanden Keizer zullen bestaan uil een nationaal AJexicaansch le ger cn ccn corps voetvolk en ruiterij her garde. Hel bijzonder corps zal bestaan uit negeu ba- taillous Fransche vrijwilligers in het expeditie corps eu in Frankrijk aangeworven. Hunue of ficieren zullen hunne positie behouden in het Fransch leger, iu geval van wederkomst in het vaderland en ter soldij van Mexico zijn. De gar de van den aanstaanden Keizer zal bovendien twee Oostenrijksche bataillobs cn een corps Ve- netiaausche zeelieden bevatten aangeworven op den zelfden voet als de Fransche vrijwilligers. Eindelijk dc nieuwe souvereinen zullen een bataillon Belgische vrijwilligers hebben onder bevel van kapitein van dér Smissen. Doch de inrichting van dit bataillon zou toevertrouwd zijn aan den gepensioneerden generaal Chapelié, oiid bestuurder der krijgsschool. De voorwaarden van aanwerving der Belgische ofticiercn zullen de zelfde zijn «als voor de Oos tenrijksche en Fransche. Zij zullen hunnen graad en oudtM'dom van dienst in 't leger behouden en binnen eenen bepaalden tijd in 't land mogeu weerkeeren. Echter zal er eene bijzondere wet noodig zijn orn den titel van Belg4te behouden en die Wet is nog niet gestemd. Volgens een blad van Parijsis een nieuw Ja-

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 2