NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEÜWSCH - VLAANDEREN. VEEMARKT TE OOSTBURG. BRAADWEEIl M ÉAXBBLUSCIilRDELEW VOORAL TE.\ PLATTE LAADE. Staat kundig O verzicht N". 12. Vijfde jaargang. A0 1864. Vrijdag, 18 Maart. Publicatie. fF5^ iv Oostbüug den 27 Februarij1864. Burgemeester en Weihouders voornoemd, De Burgemeester F. L. BENTEIJN. De Secretaris, L. THEI!IMz. .6 0 MIINdlSwtEKliLlII Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.Prijs per drie maanden voor het voormalig -ide district "an Zeeland Tvto> vc or de overige plaatsen des Rijksfranco per post f 1.3J Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels 0,75; elke reg< l daarboven ƒ0,121/,, behalve het zegel van 0,3voor iedere plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens^ Advertentiëu en gewone Berichten of Mededeeliugen vau Correspondenten te bezorgen bij deu Uitgever dezes, alles francobehalve de bekende Correspondent». BURGEMEESTER ex WETHOUDERS vix OOST BURG, maken bij dezen bekenddat de m- m nan-fiii deiEioieui alhier zal worden gehouden op Dingsdag 29 Maart1864. Deu Kevser Ff.rdïnandus plach le seggen men can sien of ecne stadt eeno goede politie heeftnamelyck dan wanneer er goede uyrwerken en goede schooien syu.' Oud Schoolboek. UI Hebt gij 't genoegen gehadgenegen Lezers ora ons in onszij het dan ook eenigszins uit den aard der zaak droog betoog te volgenoverweeg dan nog eens het slot van een opstel over een onderwerp, dat niet genoeg de algemeene aandacht boeijeri kan. Bestuurders en bestuurden allen hebben er een veelzijdig belang bij en niet het minst de plattelandbewoner. Is het waardat de landbewoner bet zui verste zijne zedelijke en stoffelijke krachten bewaart, 't is niet minder waar, dat op bet land bet vooroordeel naast de goede eigenschappen blijft opwassen enop stof felijk gebied, de stedeling ons ver vooruit is. Dat echter op 't platteland mede voor uitgang ishebben wij geloond in de schets van het brandreglementwaarvan de artikelen niet in ééne (want zulks te den ken berust op eene onderstelling die dwaling is) maar in vele gemeenten van Zeeuwsch- Ylaanderen kracht van wet hebben. Wij wenschten weldat onze bestuurders en notabelen de tentoonstelling van brand- bluschmiddelen welke in 186-4 te Middel burg zal plaats hebbengingen bezoeken. En waarom Omdat wij in het feitdat aan dergelijke tentoonstelling het aanzijn gegeven wordt, met vreugde mogen ont waren dat de historisch beroemdeprac- tische zijde van der Zeeuwen leven nog lang niet uitgedoofd is. Eu hier rijst ons nu de vraag voor den geestworden in een gewestzoo gezegend en welvarend als 't onzelegen eenen vijanddie vooral daar (wij vestigen wéér 't oog op de rijke schurenden veestapel enz.) zulke noodlottige verwoestingen kan aanrichtende nooüigenaar den geest des tijds des vooruitgangs ingerichte wa penen ter bestrijding gevonden Wij antwoorden neen Waar wij ook tegenwoordig waren wat vonden wij naast de spuiten Een paar ondoelmatige lan taarnseen eind touw, eenige vermolmde brandhaken en brandemmers enis men er op bedacht geweest om bij vriezend weder bet ijs weg le hakkeneen paar bijlen. Spadenladdersde zoo nuttige strikladder en de reddingstoestel worden doorgaans gemist. Wil men een en ander nader leeren kennen, wil men bet ook in T gebruik ge schetst zjendan verwijzen wij naar den Almanak der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor dit jaar, waarineen artikel aan dit gewichtig onderwerp gewijd is. Wij kunnen er ecliler niet van scheiden, zonder nogmaals gewezen te hebben op eene omstandigheid van het grootste ge wicht namelijk eene goede politie. Bestaat de ruslende schutterij alleen op papier niets belet den gemeentebesturen het op richten eener burger brandwacht, wier taak het zijn zou om vóór alles op de schouwplaats des brands te verschijnen lot handhaving der orde tot hulp der uit voerende macht en tot het bewaken der brandbluschmiddelen en geredde voorwerpen tegen kwaadwilligheid. Wij twijfelen er geenszins aan of uit loting voor de brand weer (eene instellingdie op de gelijkheid in goeden zin en 't algemeen belang steu nende niet genoeg aan te prijzen is) zou ditnoemt het corps d'élite gevonden worden. Ja wij durven stellen dat iedere gemeente, onder een geschikt hoofd, daartoe een 10 12 tal vrijwilligers zou kunnen verkrijgenterwijl er overal ligt een trom melslager of hoornblazer zal te vinden zijn Wij zouden kunnen eindigen indien wij nog niet het oog moesten vestigen op een voornaam punt ten dezen betrekkelijk na melijk liet te veel steunen op de brand- vvaarborgmaatschoppijen. Maar nu vragen we in gemoedegesteldde zekerheid bestaat dat de brandvvaarborgmaatschappij daar is om do verliezen door brand te lijden te vergoeden mag men dan door slechte voorzorgen deze nuttige instelling benadeelenof mag men onbepaald op deze instellingen vertrouwen? Vertrouwen? Men versta ons welwij spreken niet van hare soliditeithare goede trouwmaar van haar vermogen. Is ieder juist verzekerd zoo als 't behoortzoodat hijverzekerd zijnde alles zou terug erlangen Is alles behoorlijk omschrevenin orde getaxeerd en de premice steeds betaald En dan de onderlinge maatschappij dat maatschap die vennootschapvoor wie 't van zon veel belang is dat er eene goede brandpolitic enz. aanwezig zij. Welke nadeelen lijden al de deelhebbers niet bij den brand van onderling verzekerde panden Ons dunkteerst dan als alle middelen te kort schieten als er gedaan is wat te doen wasmag de brandvvaar borgmaatschappij ten dezen in aanmerking komen en is het eerste punt van voorzorg in dezen dat iedere gemeente in het bezit zij van eenezoo veel mogelijkvolledige verzameling van brandbluschmiddelen eu eene trouwe brandweer onder een wakker opperhoofd. ZiedaarLezersonze beschouwingen ten einde; waren ze dor, ze waren aan een geschikt onderwerp ontleendeen onderwerp datnaast den watersnood iu ons vaderland, ook iu een weekblad (dat toch iets meer moet zijn dan een nieuws blad dat in geen geval mag ontaarden iu een nieuwtjesblad) wel de bespreking en Me telegraaf brengt ons eene reeks berichten van hel oorlogstooneel in Sleeswijk aan. liet verbondene leger is in beweging gekomen eu beeft de Denen te Duppel eu tevens in Jutland aangevallen. Den 8sleu zijn de Oostenrijkers niet twee kolouncs vooruilgernkt. De eene heeft de Deensche voorwacht overrompelddie de toe nadering tot Fredericia verdedigde, en ze na een hardnekkig gevecht verdreven tot onder de ves ten der sterkte. Volgens eene dépêche uit Kolding zou die zegepraal bahaald zijn door de afdeeling der Pruisische garde, die aangevoerd wordt dooi den koninklijken Prins, in tegenwoordigheid van maarschalk Wraugel. Men weetdal die afdee ling deel maakt van den linkervleugel van het verbonden leger. De andere kolonne aangevoerd door generaal Gablentz, is met geweld voor- uitgerukt in de richting vau het Noorden enna de Deensche ruiterij verdreven le hebben, sluit Ie zij op een aanzienlijk korps Denen, dat haar iu in eene sterke positienabij N'eile moedig af wachtte. Na een bloedig gevecht, waarin groote verliezen geleden werden, zijn de Denen" naar Worsens gedreven. Den 8sten's avondswas het Oostenrijksehe hoofdkwartier te Veile, eeno stad op verscheiden mijlen afstand van de grenzen van Jutland. Terwijl het Oostenrijksehe gouvernement aan zijne troepen bevel gaf om in Jutland le dringen zónd het eene dépêche aan do mogendheden die het traktaat van Londen onderteïkend hebben om de verbiudtenis te vernieuwen de onschend baarheid van de Deensche monarchie te eerbie- digeu. Dit ten minste meldt ons een telegram uit Wèenen. Waarschijnlijk zal Pruisen van zijnen kant door eenige diplomatieke handelwijze zijn besluit hebben uitgelegd. De telegraaf brengt ons de tijding aan van deu dood van Koning Maximiliaan van Boijerenjl. Vrijdag morgen overleden, ten gevolge eener kortstondige ziekte. Hij was geboren in 1811 eu gevolgelijk maar 32 jaren oud. Hij was gehuwd met Prinses Frederika, dochter van wijlen Prins "Wilhelm van Pruisenen laat twee zónen ach ter: Prins f/.idwig, geboren in i8iö, die hem opvolgt, en Prins Otto geboren in I8i8. De lulisi van Turijn meent le weten, dat d<?

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 1