BINNENLAND. LANDBOUW. AFWEillM DM A:\RDAPP1LZ». BURGERLIJKE STAND. de geneeskunst en den verkoop van artsenijen geheel vrij te laten. De medische faculteit zou blijven bestaanmaar men zou het aan den vrij— en^ wil van het publiek willen overlaten of het van de diensten van gepromoveerden of van die van ieder gewoon particulier gebruik wil maken. De Chronique de Libourne meldt het volgende de maire van eene der gemeenten van het kan ton heeft voor 40 jaren hij de loting voor zich zeiven N°. 116 getrokken. Vier of vijf jaren la- Ier voor zijn afwezigen zwager lotende trok hij andermaal N°. 116. Dezer dagen werd hij we der als maire hij de loting tegenwoordig zijnde, verzocht om voor zijn neef, kweekeling bij de politechnische school, te loten, en haalde an dermaal N°. 116 uit de bus. ENGELAND. De Pruisische gezant heeft de aandacht van lord Russell gevestigd op de daadzaak dat het Deensche schip Niel Juel" zich in verscheiden haveus van Engeland van allerlei benoodigdheden voorziethel geen strijdig is met de voorschriften der neutraliteit. Doch voegen wij er bij profijt voor de beurzen der Eugelschen. ITALIË. Van een goed onderrichte zijde wordt verze kerd dat het leger onder het bevel van den ge neraal von Benedek, in het Lombardisch Veneti- aansche Koningrijk staande, binnen 14 dagen met 50,000 man zal worden vermeerderd. lu een der hospitalen van Rome is dezer dagen zekere Madeleine Auminziala Onofri overleden in den ouderdom van ruim 122 jaren. Alhoewel sinds 18)5 iu het hospitaal verpleegd was zij tot op het laatste oogenhlik in het bezit van al hare geestvermogens en daarbij zeer opgeruimd van humeur. BELGIE. In de Sïamer der Rrusselsche Volksvertegen woordigers is de ministeriële crisis ernstig be sproken. liet tegenwoordig ministerie blijft op zijn ontslag aandringen en de clericale partij zal liet bewind opnemen wanneer de vernieuwde pogingen om een gemengd Kabinet zamen te stellet) mochten mislukken. Het hof van cassatie te Rrussel heeft Zaturdag een arrest gewezen waarhij uitgemaakt is, dat de begraafplaatsen het eigendom ziju der burgerlijke gemeente. Men weetdat over dit punt in de laatste dagen hevig is getwist en bovenstaand arrest, in strijd met den wensch der clericale par tij, zal zeker veel bijdragen, om den strijd nog heviger te doen woeden. BRUSSEL 2 Maart. Eergisterenkort na den middag, is hier nabij het dok een afgrijselijk on geluk voorgevallen. Èene dame, 60 jaren oud kunnende zijn, die den spoorweg wilde overgaan, is bereikt geworden door een wagon, dien zij niet had zien aankomen onder de wielen geworpen en letterlijk iu twee stukken gesneden. De dood was oogcublikkelijk. liet schrikkelijk verpletterd lijk is naar 1t S. Jansgasthuis gedragen. De naam dier ongelukkige vrouw is niet bekend doch te oordeelen aan de kleêren, behoort zij tot den ge goeden burgerstand. EECLOD 5 Maart. Eene buitengewone rechts zaak eene erfenis zal voor de rechtbank van eersten aanleg te Gent opgeroepen worden er zijn niet minder dan 600 personen van verschil lende takken, die beweren er recht op te hebben. De testamentmakcr is de heer J. B. van der Schueren den 21 Junij 1880 te Lemberg overle den hij liet voor omtrent drie millioen franks onroerend goed achter. De rechterlijke verwikkelingen worden verwekt door eene bepaling van het testamentwaardoor hij het genot der erfenis aan eene menigte fa milietakkeu toeslaat. ZWITSERLAND. Te Genève is dezer dagen aldaar eene vrij tal rijke volksmenigte bijeen geschoold, ten einde uit naam van het souvereine volk" te vorderen, dat de regering voorloopig eene som van 1 mil lioen frs. beschikbaar zal stellen om arbeid aan de broodlooze menigte te verschaften. De regering liet zich door dit vertoon en het misbaar niet van den waren weg voeren. Men vroeg eene lijst der personen, die ondersteuning verlangden. i)it middel scheen te werken en de poging om de theorie, dat de staat verpligt is ieder van arbeid te voorzien, in 1848 te parijs voornamelijk met het bekende succes in praktijk gebracht, bleek vruch teloos te zijn. Het socialismus is dus niet dood. SLUIS, 10 February, De verpachting der in dit Weekblad aangekondigde schorregronden in het Zwin heeft opgebracht de som van 730 gul den. Wij vertrouwen, dat deze geringe opbrengst voor het Hoogcr Bestuur eene aansporing te meer zijn zalom spoedig over te gaan tot het bedijken van deze gronden waardoor de weinig rentege- vendc schorreu in rijke polderlanden zullen her schapen worden. Z. M. heeftmet ingang van 15 Maarttot Alio, van Buitenl. Zaken beuoëind de Heer Air. E. J. j. B. Cremerslid der proy. staten vau Groningen, Naar wij vernemen zal op Maandag 21 Maart te Oostburgmet eene commissie uit Ged. Staten van Zeeland, door de betrokken autoriteiten en belanghebbenden eene vergadering gehouden wor den ten einde iu overleg te treden omtrent de verbetering der haven te Breskens. Den 5 dezer heeft te Voere plaats gehad de aanbesteding van het eenjarig onderhoud enz. aan de kazerne, onder het beheer der genie te Vlis- singen, en is dit aangenomen door den Heer A. Bin ders te Breskens, voor de som van f 2899-,,. Volgens een bij het departement van marine ingekomen rapport van den inspecteur over het loodswezen te Hellevootsluisis door den loods- schipper P. Hansvoerende de loodsrinkelaar N°. 4, ïy2 mijl buiten het zeegat, in zinkenden staat ontmoet do te Oslende te huis behoorende Belgische vischsloep Jeannelte Marie, N". 96", gezagvoerder P. van Walsenaar. Kort nadat de equipage van genoemd vaartuig op den rinkelaar was overgenomen zonk de vischsloep. De equi page is door den rinkelaar behouden te Helle- voelsluis aan wal gebracht. Wij hebben ontvangen een exemplaar der Gegevens omtrent de zaak der spoorwegen op Java", door den Heer T. J. Stieltjesontslagen adviseur hij het ministerie van koloniën 2Je af levering inhoudende: De reis van den gouver neur-generaal Baron Sloet van den Beele over een gedeelte van Middeu-Java, in Junij 1862, in verband beschouwd met eenige gebeurtenissen die haar ziju voorafgegaan of gevolgdverschenen te "s Gravenhagebij gebr. J. en H. van Langen- huisenonder een treffend motto van den Fran- schen kolonel Charras dat de waarheid altijd zal worden miskend eu verguisdwanneer een mag- tig en overheerschend belang daaronder lijdt of slechts schijnt te lijden terwijl juist die vergui zing een der zekerste kenteekenen isom de waarheid te onderscheiden. Na de uitgave zijner „Gegevens" belooft de hooggeachte, bekwame en moedige schrijver een Kort overzigt der spoor wegen op Java, met een kaartje. Den Baron Sloet van den Beelehij moge voor het oogenhlik hoog geplaatst ziju zal het moeijelijk vallen zich in deze zaak te verdedigen veel meer van zich be hoorlijk te zuiveren vau het publiek belang op verregaande wijze aan bijzondere veeten te heb ben opgeofferd. Als een meldenswaardig bewijs hoeveel tegen woordig voor den verschen visch te Scheveningen door de kooplieden op het strand wordt besteed kan dienen dat eene mand rog gisteren ver kocht is voor den ongehoorden prijs van 6. Nog slechts een twintigtal jaren geleden kwam die visch bijna niet in aanmerking en plagten onze visschers hem soms uit de netten wede» in zee te werpen. De gewone prijs was destijds tien centen. Niet zelden ziet men tegenwoordig voor een tarbot f 8 voor een kabeljaauw f 5 betalen. Bij de loting voor de nationale Militie te Schie dam heeft zich het vreemde schouwspel voor gedaan dat voor den laalsten loteling geen num mer meer bleek aanwezig te zijn, zoodat aan hem zonder trekking het hoogste lot is toegewezen. Naar men verneemt doen zich te Hontenisse zoo wel als iu de omliggende gemeenten onder de paarden nog steeds gevallen voor van zooge- naamden Ienden-lyphus. Alle middelen der kunstlot hiertoe aangewendblijken tegenover deze ziekte vaak vruchteloos te zijn. Enkele veeart sen verklaren ronduit, met deze kwaal onbekend te wezen. Iu slechts weinige weken verloor de landbouwer P. S. te Stoppeldijk acht zijner beste werkpaarden, terwijl ook te Kloosterzande ver schillende gevallen hebben plaats gehad. Men schrijft uit Bergen op Zoom van 15 Febr.: Gisteren avond overleed alhier aan de gevolgen van het misbruik van sterken drank een dragon der van het detachement dat alhier de officie ren in de rijkunst oefent. Hij had namelijk eeue weddingschap aangegaan om zonder tusschenpoo- zen een kan jenever uit te drinken. Hij deed ditmaar moest het met den dood bekoopen. Dezer dagen heeft een boer reizende per spoortrein van Leeuwarden naar Harlingente Dronrijp den trein verlaten om de reis met de trekschuit te vervolgen. Hij vond 13 stuivers te duur voor die reis van een half uur terwijl hij voor 12 stuivers vijf uren achtereen in de trek schuit zitten kon. LI. Maandag, de laatste dag vóór de invoering der verhoogde jenever-belasting deden onder scheiden arbeiders te Groningen zich nog eens ter dege te goed en onthaalden een sjouwer op twee en twintig maatjes van dien drank. De ongeluk kige drinker zal het waarschijnlijk met den dood bekoopen. Reeds sedert eenigen tijd ligt op onze schrijf tafel de Almanak voor landbouwers en veehouders voor het schrikkeljaar 1864 18de jaargangte Leeuwarden bij NV. Eekhoff uitgegeven 80 blad zijden grooten slechts 30 cents kostende daar we plan hadden, daarvan in dit Weekblad eene korte aaukondiging te geven. En weet ge, le zers! wat ons daartoe noopte? Dit, dat men op den omslag van het boekje leest, onder den titel van Boekaankondiging In het Sluisch Week blad 1862., N° iheft oen rustend landbouwer A. Faas te Schoondijke eeu loflied aan ter eere van den Almanak voor Landbouwersdien hij „een lief en leerzaam boekje" noemt."1' Velen on zer lezers zullen zich nog wel de stukjes herin neren die deze beminnaar van den landbouw welke sedert tol de eeuwige rust is ingegaan, in dit Weekblad plaatste. Al waren nu zijne denkbeel den niet nieuw; al liet vaak de vorm, waarin hij die kleedde, iets te wenschen over; toch ont vingen wij steeds zijne stukjes met welgevallen daar we ér hem uit leerden kennen nis iemand, die ten hoogste met den landbouw was ingeno men het oudste en eerwaardigste van alle be drijven en die, door voort te gaan met lezen en onderzoekenop de hoogte trachtte te blijven van 't geen daaromtrent het licht ziet. Daarom was 'tons eenè behoefte, deze kleine hulde te brengen aan zijne nagedachtenis met den wensch er bij, dal er velen mochten opstaan, die, te dien opzichte in zijne voetslappen traden en hem op zij ja voorbij streefden. En nude almanak houdt hij zijnen ou den roem staande?Zonder twijfel. Vooral trok ons bij het lezen het stukje getiteldMid delen om het gevaar bij het broeijen van het hooi te voorkomen en om verregend hooi goed ie houden waartoe het strooijen van Jagen lijn zout lusschen het hooi, bij het optassen in de schuur, aan bevolen wordt. Honderd pond ongeraffineerd Sint Ubes zout kost slechts f 1,50 a f 2 wel te verslaan zonder de belasting, van welke echter, bij verzoek aan den Minister van Financiënvrij dom wordt verleend. Verder: eenige wenken over de roode klaver het snoeijen van opgaande hoo rnen; enz. enz. te veel om hier le noemen, waar om wij eiken landbouwer ten zeerste aanraden met het boekje kennis te maken. Het is tegenwoordig een algemeen erkende zaakdat de aardappelziekte het gevolg is van de ontwikkeling eener woekerplant, eene zwam- soort waarvan de kiem telken jare met deu poolaardappel weder op het veld gébracht wordt en wier ontwikkeling hoofdzakelijk van het daar voor meer of minder guustig weer afhangt. Al wat derhalve strekken kan om de kiem te ver slikken is ook het beste middel ter voorkoming der ziekle. Hiertoe is nu dooY een Duitsch land bouwer, den Heer Kleiïmaxn te Ebclcbeu, het be poederen der poters mot gebrande en gemalou gips beproefdvoor dat zij in den grond ge bracht worden en de uitkomst heeft geheel aan zijne verwachting beautwoord. Daar dit bepoe deren der poters met gips in ieder geval geen het minste nadeel doen kanmaar integendeel den groei der plant bevordert, zoo verdient dit een voudig en onkostbaar middel voorzeker algemeen beproefd te worden. Om de werking der gips nog te versterken, schijnt het verkieslijk te zijn de poters in gipspoeder le bewaren. De hiervan overblijvende gips kan met groot voordeel in de stallen worden gestrooid ter verbetering van het mest. Maandbl. voor den Ned. Landbouw SLUIS. GEHUWD: Febr. 12. J. Ie Roij, wedr., en Al. J. Schansman, jd. BEVALLEN Jan. 2. J. T. Dobbelaere, geb. Dnschot, z- 12. A. S. Bogaard, geb. Postman, z.- 13. A. P. Tho mas, geb. de Pree, Febr. 14. AL F. Tilleman, geb. Calandt, z.- 25. AI. P. de Smit, geb. le Roij, z.- 26. C. de Lobel, d.- A. Maas, geb. Lako, 27. C. M. Pieterse, geb. de Kan, z. OVERLEDEN Jan. 12. E. van de Luijsler, huisvr. J. AI. J. Maassen, 36 j.- 25. I. Lapére, huisvr. P. Ghijsdael, 54 j.- 29. I. C. de Smidt, wed. P. J. Coppens,62 j. Febr. 15. J. F. Dobbelaere, z., 6 w.~ 17. J. F. van de Plassche, z., 10 j.- 20. Al. du Fossé, d., 1 '/2 j. IJZEINi mncE. GEHUWD Jan. 21. A. W. J. Molleslelle, 32 j., ongeb., mot R. AL Cammaert, 33 j., ongeb.- BEVALLEN Jan. 7. J. Versprille, geb. Schoouemau, d.- 10. AI. S. van Schoote, geb. Varin, d.- 14. A. P. AIou- ton, geb. Derboer. d.- 18. P. van Aioer. geb. Pi- lael. z.- 19. J. S. Verstraete, geb. de Bie, z.- 20. AL Geeraard, geb. Roda, d.- 29. Al. F. Spiessens, geb. Alees, z.- 30. J. P. Marijnissen, geb. Kooiman, tl. Febr. 1. A. Horent, geb. Maes, z.- 3. C. Gabriel, geb. Frauoke, z- 4. J. Bierie, geb. Aialaart, d.- 5. J. Rosseel, geb. de Voog.t, z.- 8. C. F. van Daelo, geb. Roclls, d.- 12. J. de Winde, geb. Naeije, c!.- 15. E. Fortrei, geb. Marsilje, d.- 22. P. S. Brugghemau, geb. van Puicke, z.- C. Ha-ars, geb. de Bruijuc, z.- S. Haarlsen, geb. de Muijnk, d.- 26. C. S. Bevin, geb. de Witte, lcvenl. d- 27. J. Tellier, geb. de Goudeijn, z. OVERLEDEN Jan. 3. P. Dhooge, man vau B. C. Verbaut, 65 j.- 5. Al. L. van Dierendonck, 6w.- 8. W. J. Lieriitx, wed. van A. Tellier, 78 j.- 17. S. de Witte, yrouw

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 3