NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. VEEMARKT TE OOSTBUBG. Vijfde jaargang. A- MJ. S( Publicatie. VOORMARS PAARDEN- EN BEESTENMARKT BRANDWEER EN' BRANDiMSCÜJllDRELEN, VOORAL TEN PLATTEN LANDE. Nn. 11. SLIIiM'll Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.Prijs per dkïe J maanden voor het voormalig 5de district van Zeeland 1,1aVniflflO* 11 lYlflarf voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f l.-W J J O Afzonderlijke Nummers f 0.10. r- Prijs dér Advertentiën, van 1-5 regels f 0,75; elke regel daarboven f 0,12%» behalve het zegel van 0,35 voor iedei« plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Alededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles francobehalve de bekende Correspondentiën. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van OOSTBURG, maken bij dezen bekend dat de alhier zal worden gehouden op Dingsdag 2D Maart, 4864. OoSTBtRGden 27 February 1864. Burgemeester en Wethouders voornoctnd, De Burgemeester, F. L. BENTEIJN. De Secretaris, L. THERI, Mz. Den Keyser Fehdinandcs plach le segpen „men can sien of eene stadt eeno goet e politie heeft, uamelyck dan wanneer er goede uyrwerken en goede schooien syu.' Oud Schoolboek. II. Getrouw' aan onze belofte in ons num mer van 26 February II. gedaanzetten wij dit gewichtig betoog voort Is het niet altoos genoeg een kwaad aan te wijzenmaar verlangt men soms wel ten onrechtehet onmogelijkede middelen tegen het kwaad te zien aange wezen onze taak is ten dezen gemakkelijk liet middel om brandzoo mogelijkte voorkomen en zeker om de gevolgen van óntstanen brand zoo min noodlottig te ma ken als zulks in de macht van menschen staatis een flink en duidelijk Reglement op het Brandwezen dat in algemeene trek ken doch naauwkeurigbepaald de ver plichtingen eener gansche bevolking dienaan gaande regelt. Wij willen een overzicht geven van zoo danig reglementdat wij hebben zien uitvoeren en dat alleszins den ontwerpers en het Collegie van HH. Ged. Staten dat er deszelfs goedkeuring aan hechtte, vereert. Men *ie daarin geene aanmatiging van onze zijdeintegendeelwij zouden zelfs wenschen liet gebrekkige daarindat alle wetten aankleeftdoor tot ons gekomen gepaste op- en aanmerkingen verholpen te zien. Men houde overigens op het oogdat wij vooral voor het platteland schrijven omdat in grootere gemeenten dan de plat- telandsche ook eigenaardiger bepalingen behooren gevolgd te worden. Het bedoelde reglement is vervat in 4 hoofdstukken en eene slotbepaling. Hoofdstuk I schrijft in eenige artikelen bepalingen tot voorkoming van brand voor: inrichting der gebouwenwerk- en berg plaatsen fabrieken ovens schuren enz. Voorts spreekt het van het behandelen van vuur en lichtvuurwapenen en vuurwerken. Hoofdstuk II omschrijft de brandblusch- middelen en hunne bergplaatsenwaarin vooral nuttige bepalingen voorkomen wegens liet bewaren der sleutels en het gemakke lijk toegang verschaffen tot die bergplaatsen. Hoofdstuk 111 regelt het personeel der brandweer en zijne verplichtingen benevens die der inwoners, hij het ontstaan van branddit onderwerp is zoo gewichtig dat wij hier die artikelen grootendeels laten volgen. Wij geloovendat de geest der- zelve liberaal humaan is en wel der aan dacht waardig Het eerste artikeU bepaalt het getal der onderbrandmeesters,' benevens dat der brand spuitmeesters-, onder een oppsrhoofdden brandmeester of het hoofd der brandweer, en te rechtomdatzoo ergensbij brand de grootste orde moet heerschen. Verder zegt het reglement: De brand meester onderbrandmeesters en brandspuit meesters worden voor eenen onbepaalden tijd benoemd door burgemeester en wet houders die ookzoo noodigontslag verleenenonder schriftelijke kennisgeving van een en ander aan de belanghebbenden. Het overige personeel der brandweer zai worden aangesteld voor een termijn van acht jaren tot dat einde zal door burge meester en wethouders eene naamlijst worden opgemaakt van al de ingezetenen zonder onderscheiddie binnen de kom der gemeente wonen en, naar hun inzien, In de termen vallen en de geschiktheid hebben om daarvan deel uit te maken. Hieruit zullen eerstbij lotingzooveel manschappen worden aangewezen, als tot eene geregelde werking met de beide spui ten en de overige brandbluschmiddelen noodig is geoordeelddaarbij in aanmerking nemende de mogelijke ontstentenis van sommigen hunner. De loting zal geschieden in eene verga dering van burgemeester en weihouders. De namen van hendie op de hiervoren bedoelde algemeene lijst zijn geplaatst zullen bij afzonderlijke briefjes in eene bus worden gedaan en dooreen gemengd. Door den secretaris zullen achtereenvolgens zoo veel briefjes worden gelrokken, als het vereischte getal manschappen bedraagt. De daarop voorkomende personen zijn tot dc dienst bij de brandweer aangesteld. Het tot de dienst bestemde personeel alzoo bekend zijndezal door burgemeester en wethouders aan ieder eene meer be paalde betrekking aangewezenwaarvan aan hen zal worden kennis gegeven. Om de acht jaren zal er telkens eene nieuwe algemeene naamlijst worden opge maakt bevattende al de personendie ingevolge dit reglementin de tprmen vallen om tot de dienst bij de brandweer te worden aangesteld. Uit dat personeel zal de bedoelde loting plaats hebben zijdie acht jaren in dienst der brandweer zijn geweestzijn daarvan geheel vrijgesteld en kunnen derhalve niet meer op de lijst worden gebragt. Inwoners der gemeente dienaar het oordeel van burgemeester en wethouders daartoe de geschiktheid bezitten kunnen op hun verzoekdoor dat collegie als vrijwilligers bij de brandweer in dienst worden gesteld, onder dezelfde verpligtingen als bij dit reglement aan het overige per soneel zijn opgelegd. De namen der benoemde brandmeesters, onderbrandmeesters cn brandspuitmce3tei s zullen bij openbare afkondiging en aanplak king worden bekend gemaaktzoodra zij hunne benoeming hebben aanvaard. Geene ingezetenenbuiten de kom der gemeente wonendezullen tot de dienst der brandspuit worden benoemdterwijl daarvan zijn vrijgesteld de leden van bet gemeentebestuurde leeraren der onder scheidene godsdienstige gezindhedende militairen en schutters in werkelijke dienst, de rijks- cn plaatselijke politiebeambten de rijksambtenaren voor zoo verre deze uit hunne betrekkingen niet kunnen gemist worden en zij die door ligchaamsgebreken daartoe ongeschikt zijn of den ouderdom van zestig jaren hebben bereikt. Alle mannelijke inwoners van achttien tot beneden de zestig jaren kunnenvoor zoo verre zij daarvan niet zijn vrijgesteld tot do dienst bij de brandweer worden benoemd. Na hunne benoeming in de termen tot vrijsteiling vallende zullen zij daarvan aan burgemeester en wethouders schriftelijk kennis geven en hun ontslag vragen. De benoemden tot brandmeesteronder brandmeester of brandspuitmeester die zonder voldoende redenen tut vrijstelling te hebbennogtans niet mogten genegen zijn die betrekkingen te aanvaardenof verlangen uit dezelve ontslagen te worden, zullen verpligt wezen in eens in de ge meentekas te storten eene som van vijf en twintig guldenterwijl de overige tot de brandweer benoemde en aangestelde perso nen zich van de personele dienst kunnen ontslaan door het stellen ten hunnen koste van geschikte plaatsvervangers tot de waarneming hunner betrekkingenten genoege van burgemeester en wethouders of door het storten in eens van gelijke vijf en twintig gulden in de gemeentekas.

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 1