BINNENLAND. T Burger Welzijn deelt de volgende curiositeit snede: De veldmaarschalk Wrange! opperbe velhebber van het Oosteurijksch-Pruisisch leger, zal den 12 April e. k. zijn 81) jaar bereiken. Zulk geval treft men niet zelden in de krijgsgeschie denis aan. De Oosleurijkscho veldmaarschalk Iladefzky behaalde de zegepralen van Mortora en Novare op den ouderdom van 82 jaren. In Belgie waar hel leger niet moest vechten en al waar de officieren eenvoudige lesgeversadmi nistrateurs of inspecteurs zijn wordt een gene raal voor eenen onnoo/.ele gehouden en builen dienst gesteld in den ouderdom van 65 jaren. En zoo wordt ons leger, de een na den ander, zijne beste officieren ontnoriieu alhoewel zij over 'talgemeen nergens, dan in de keuken der ka- z'ern het vuur hebben gezien zegt de, Tijd. NAMÉN 23 Februari}, Een net gekleed heer kwam het kabinet binnen van eenen baardscheer der alhier, en vroeg om gêschoreu te worden.. Figaro stelde zich ras aan *t werk en was er op een twee drie meê klaar. Hij veegde zijn scheermes af en zeide: 't is gedaan mijnheer." De heer streek onvergenoegd met de hand over zijne wang en zei het schijnt, dal gij vergelen hebt mij aan den linkerkant te scheren; zie de baard staat nog zoo groot als toen ik binnen kwam." De barbier keek zich verbaasd de oogen uit het hoofd voelde met beide handen en toen hij zich eindelijk ten volle overtuigd had, zette hij zich op nieuw aan het werk, zeggende „zoo iets is mij nog nooit gebeurd." Welnu zult gij den rechterkant ook niet scheren vroeg de heer, zich over de wang strijkende. „Maar mijnheer, antwoordde de baardscheerder, ik heb u daar over eenen oogenblik zuiver geschoren en dan was er geen haartje meer te zien." Dit is mogelijk, doch mijn baard groeit snel. Welaan scheer mij nog eens op nieuw." Renige oogenbiikken nadat Figaro alles op nieuw gedaan had was de haard van den zonderlingen lieer alweer uitgeschoten en scheen reeds drie dagen oud te zijn. In al zijne ledematen bevende riep hij zijnen leerjongen om zich een weinig gerust te stellen en verzocht alsdau deu vreem deling om zoo spoedig mogelijk zijn huis le ver laten. Hij meende dat hij den duivel had ge schoren Deze bleef kalm wierp een frauk op den loog en ging heen zonder een woord le zeg gen maar ook zonder den minsten solferslank achter te laten. De barbier werd eerst ten volle gerust gesteld, toen hij vernam dat zijn wonderlijke klant nic- inaud auders was dan de goochelaar Méhay die thans cp liet Molière theater alhier voorstellingen geeft. OOSTENDE, 2-i Februarij. De alhier geopende inschrijvingten gunste van de weduwen en weezen der verongelukte visschers, heeft reeds de som opgebracht van fr. 15,628 fr. 8i c. ITALIË. Men schrijft uit Parijs van den 15 Pebr Ga ribaldi heeft in stilte het eiland Caprera verlaten! Dit gerucht liep heden op de Beurs. Ik deel het u mede onder alle mogelijke reserve. Wat ze ker isis ditdat hot Schiereiland op nieuw ten prooi is aan eeué hevige agitatie en mocht de oorlog in het Noorden wat lang duren, dan weet in en niet wat er in het Zuiden kan gebeuren. Koning Victor Emmanuel droomt van niets an ders dan van overwinningen en veroveringen. Met groote moeite hebben zijne ministers liehi kunnen afhouden van zijn voornemen om le Ivi laan eenc revue le houden die zeker niet zou geëindigd zijn zonder dat hij een zeer oorlog zuchtige redevoering zou gehouden hebben. De Koning heeft een zijner adjudanten herwaarts ge zonden namelijk graaf Bórsiuidie vergezeld wordt door den heer Raddini Oidafeldi, Men wil dat de graaf de overbrenger is van een eigenhan dig geschreven brief van den Koning van italie aan den Keizer, Hcl Italiaansehe gouvernement bevindt zich iu zeer moaijolijkê linanliëcle omstandigheden. De groote geldelijke uitgaven voor de militaire za ken zijn als het ware eeu kolk waarin ón in komsten èn leeningeu verzwolgen worden. Men spreekt reeds te Turijn van eene verandering iu liet Kabinet en van eeu ministerie Rieasóli-della Mar mor ar Te midden van al deze hoogst verwarde quaas- tien blijft Keizer Napoleon III koel, kalm en on doorgrondelijk. Noch Engeland, noch Italië heb— ben hem een woord kunnen ontlokken waaruit bleek dat hij of door ziju taalof door deu de gen in de internationale cjuteslien, welke Europa beroeren voornemens zou ziju tusschenbeideu Le Komen. SAKSEN. Het stadje Mariënberg in Saksen is door een verschrikkelijk ongeluk" iu verslagenheid gedom peld. Er was braud in eene woning uitgebarsten; hel vuur door een hevigen wind gevoedbe reikte spoedig de aanpalende huizen en in eeni- ge urén lijds was eene gauschc wijk dc prooi der vlammen gewordeü. Twee en twintig huizen en zes en dertig aan palende gebouwen werden iu de asch gelegd; vijf huizen en tien gebouwen werden zwaar be schadigd. Vijftig familiëu, tellende ongeveer 200 personen bevinden zich zonder schuilplaats. De openbare gebouwen bleven gespaard. Dc oorzaak der ramp is niet bekend. SLUIS 1 Maart. Gisteren had in dezen omtrek bijiia een groot ongeluk plaats. Door do om 3 ure uit Brugge vertrokken Stoomboot werden mede gesleept twee voor deze Gemeente gela den kolenvaartuigen waarvan er één aan het uitklarihgs-kantoor te Houcke vastraakte ter wijl bij de pogingenwelke tot vlolmaking wer den aangewend de stuurman F. Vercruijsse in het midden van het kanaal stortte cn zijne red ding slechts le danken hadzoo aan het be houd van zijne tegenwoordigheid van geest, als aan de onmiddellijke door de overige bemanning der vaartuigen toegebrachte hulp. SLUIS, 2 Maart. Bestond er vroeger reeds gelegenheid om driemaal 's weeksen wel op Maandag, Woensdag en Vrijdag, de reis naar Hollandover Breskens en Vi ssingen op één dag te makenzeer yoordeelig en tydwinnend is het thans ook voor de bewoners van het voorma lig Ade district, den tcrugtogt uit Hollandgedu rende de zomerdienst der Scheldeboot (den lste'n dezer maand aangevangen)op dezelfde wijze (in één dag)via Vlissingen en Breskenste kunnen makendaar toch volgens de dezer dagen ver spreide aankondigingende naraiddagreis van Vlissingen naar Breskens, D ngsdagsDonder dags en Zaturdagszal plaats hebben in verband met de aankomst der stoomboot Stad Vlissingen i\'°. 2" van Rotterdam. Zal hel reizend publiek door deze gewijzigde dienstregeling niet weinig gebaat worden wij hopen evenzeerdat de on dernemer der stoombooldienst daarvoor weder- keerig. in aanmerkelijk meerder vervoer, ruime vergoeding vinden moge. SLUIS 3 Maart. Stremde de langdurige vorst zoowel vervoer te water als te land sedert de heropening der vaart is alles wederom verleven digd en de uitvoer der maand Februarij vooral belangrijk te noemen. Door twee der alhier woon achtige graanhandelaars werden alleen naar het Buitculaud uitgevoerd ongeveer 6000 mudden (200 lasten) verschillende graansoorten waarvan p. m. 1500 mud voor Belgie bestemd ruim 3000 mud tarwe in transito door Belgie naar Engeland en ongeveer 1500 mud paardenboonou mede iu door voer naar Frankrijk gescheept zijn. Is het vervoer dier maand dus reeds van ee'nigo beduidieuis te noemen bij de voltooijihg van den grindweg naar Nieuwvliet en daardoor vasthech ting aan het Laud van Kadzand mag men het als zeker stellen dat deze uil- en invoerwaterweg (Brugsche Kanaal) eindelijk aan deszelfs bestem ming zal beantwoorden en eene aanmerkelijke uitbreiding erlangen zal, ook vooral wat deu aan voer van bouwmaterialen en de nu van Rijksaccijns ontheven brandstoffen betreft. Bracht de aanvoer van eeu en ander in de jongste dagen, ter aanvulling van den uitgeputlen voor raad mede reeds veel bedrijvigheid bij wij her halen het de verdere ontwikkeling wacht slechts naar de, aan hel Dómcinbestüur gecohcessioneerdo, afdamming van het Zwiu waarvan na afsluiting het in de heerlijke schorgronden verborgenon berekenbaar voortbrengend vermogen sléchts naar den ploeg des «ijveren landmails wacht, om aan de eigenaren schatten af te werpen en onder den landelijken stand en de neringdoenden meer bloei en weivaart te verspreiden. Men schrijft aan den Eedoonaar uit Hoofdplaat van 25 Februarij Een zeldzaam en der melding waardig geval heeft z cli hier opgedaan. De we duwe F. de Wever, 42 jarenwas dezer dagen aan eene hoofdziekte overleden. Men nam ai de in dergelijke omstandigheid vereischte schikkin gen. Vier en twintig uren waren in dien slaat ver streken, en hare kinderen stonden naast hel dood bed dor betreurde moeder ten eeuwigen vaarwel want men ging het lijk kisten. Dan in eeus richtte de sehijndoode zich op zij ontwaakte als uit een droomen terwijl dc dochter, door schrik bevangen, wegsprong, vroeg zij den zoon wat al die sombere toebereidsels rónd haar wel bêtëekenden. Kortom, de vrouw is, na vier en twintig uren als dood te zijn beschouwd geweest, thaus ten eeuenmaal verrezen en genezen! Hel geval i; zeldzaam, maar hierom merkwaar lig, wijl li, t leert, ons wel in acht le nemen voor al te over ijlde begravingen. Men schrijft uit Vlissingen van 17 Februarij Door de gemeente Arnemuiden zijn aan den lieer B. van Lier geneesheer bij het Belgische loodswezen alhier en aan de matrozen P. Collie, A. Althof, G. Abeelc en J. Koopman, behoorende tot de Belgische vischsloep Succes" zilvei e i medailles aangeboden, wegens hun menschfreveuJ gedrag cn de hulp door hen aan de bemanning ©ener Arneinuidsche vischsloep bewezen. De te Veere vereenigde tiraillcur-kompagnien onder bevel van den majoor Juta van het 2i e reg. infanterie, zullen in het laatst van April a. s. die stad verlaten en de beslemming hunner l ala 1- lons volgen: de tirailleur-kompagiiieu van liet 1ste, 3de cn 4de balaillon naar Maastricht cn die van het 2de balaillon van gemeld reg. naar Vénlo, zullende alsdan aldaar iu garnizoen komen de staf, de tirailleur eu twee linie-kompagnien van het 2de hatalillon en de tirailleur-kompagnie van hei 3de balaillon 6de reg. inf. uit Breda en Bergen op Zoom, onder bevel van den majoor Bodaiêr. Jongstleden Zondag heeft te Hoorn hel vol gende treurige voorval plaats gevonden. Zekére Johannes Swart had zich bij een'spek verkooper vau eenig spek voorzien en dit lot middagmaal bestemd. Bij liet gebruik voldeed liet nieten Swart begaf zich daarop naar deu spekverkooper cn eischte zijn geld terug. Van woorden kwam het tot daadzaken en Smart werd de deur uitgeworpen. Deze echter ziju pet, die achter gebleven was, terug willendé halen, nam de spekverkooper een geladen geweer en schoot Swart zoodanig in het ligchaam dat hij zich tlians in zorgeiijken toestand bevindt. De pekverkoopcr bevindt zich thans in han den der justitie. De heer R. te Tilburg heeft onlangs b'j den burgerlijken stand aangifte gedaan van d3 geboorte van ziju22ste kindwaarvan zijne -iöjarige vrouw is bevallen. De oudste zoon is thans ser geant bij de lirailleur-kompagniÖü in garnizoen te Veere véértien kinderen ziju vau de 22 nog ia leven. In een gehuchteveu hoven Wernhout gele gen is de huisvrouw van Jan Konijn op den 10 dezêi' voorspoedig bevallen vau drielingen zijnde allen vau het mannelijk geslacht aan wie •Je namen Willem. Leopold eu Napoleon zijn ge geven respectivelyk naar den Koning der Ne derlander, deu Koning der Lcigen en den Keizer der Franschen. In de laatste zitting der academio van genees kunde te Parijs heeft een lid gezegd dat de kroep (griep) besmettelijk is en van persoon tot per soon kan overgaan. Bij gevolg is hel alléén hou den der zinken zooveel mogelijk aan te bevelen en inzonderheid moet men zich wel wachten, den adem op te vangen van al wie aan die vreeslijke ziekte lijdt. Noodlottige voorbeelden hebben 't ge vaar aangetoond waar zich de moeders aan bloot stellen, die in hunne droefheid n el nalaten kun nen limine z.eke kinderen gedurig te omhel'.on ook is meer dau één geneesheer het slachtoffer geweest. Zeker persoon dezer dagen iu Nederland aan gekomen deelt het volgende mede ali een voor beeld van verraderlijke handelwijs van Chinezen omtrent vreemdelingen. Zondag 7 Oct. jl. ter reede van Hongkong liggende, was ik na mij be hoorlijk gekleed te hebben, liorologie met gou den ketting op zak alsmede eene porlemonnaic met ongeveer f 24 bij mijn met permissie van clen kapitein aan land gegaan. Alstoen bezocht ik de stad dwaalde de eene straat in, de andere uit verveelde mij echter spoedig omdat ik al leen en onbekend was, zoodat ik besloot na eene wandeling van 2 urenmaar weder naar boord le gaan. Ongeveer aan den buitenkant gekomen zijnde waar de Chinesehe vaartuigen liggen om de schepelingen aan boord le brengen, werd ik eensklaps door 4 Chinezen aangevallen. Twee bonden mij terstond dc handen op den rug. een derde wierp mij peper in de oogen neus en mndo terwijl de vierde mijn horologiekelling in stukken brak cn zich van deze en mijne porlc- mounaie meester mankte. Wat zij verder van plan waren met mij to doen zou la'er gebleken ziju, ware liet niet geweest, dol 2 Europeanen kwamen aanloopeii die de mishandeling, in de verte gezien hadden zoodat uiijne aanranders op de vlucht gingen. Ik stel mij voor. dat zij mij anders vermoord en iu liet een of ander huis geworpen zouden hebben. Als eeu blindeman brachten mij deze Europeanen naar dén com missaris van politie, die mij omtrent alles on dervroeg en daarop de personen die dicht bij de plaats waar bel gebeurd was met koop waren zaten iu hechtenis deed nemeh. Hierop werd ik verzocht, den volgenden dag terug te komen, wanneer deze zaak verder en nader zou onderzocht worden. Dat onderzoek had den volgenden dag plaats en d a bij werden de laatste personen op grond van die 'aanranding gezien en geen hulp verleend te hebben veroordeeld tot de betaling van ƒ330, of de schelmen aan le wijzen, die mij aangerand hadden. Hiermede was de zaak afgedaan hoewel ik daarmede dc gesloelne voorwerpen niet terug bekwam. GROEDE, i Maart. De alhier in de maand Februarij laatstleden gedane waarnemingen be treffende de weersgesteldheid, doen blijken, dal in die maand op 13 dagen de wind was N.0.,N.t.0.,0.t.N. O. Z.O.,Z.t.O.,0.\'ï Z. z. w.,z.t. W., W.l.Z. w. N.W.jN.l.W., W.l.Z op 5 dagen regen viel de lucht 's middags onbewolkt was en. 11 thermometer vorst aanwees. Alhier is even ais to Aardenburg eene bijeen komst van herbergiers gehoudendie daarbij heb ben besloten om, in te gaan met 1° "Maart, hunne jenever a 6 cent en likeur en dergelijke a 12 een! per glaasje le yerkoopeu.

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 3