N°. Vijfde jaargang. A° 1864. EEN DRIETAL ZAKEN VAN H11SII0U- DELIJKEN AARD. BlUTIiNLANI). ftSf Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.Prijs per drie I Prij's der Advertentiën, van '1-5 regels f 0,75; elke regel maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,15; Vriirlno* Pb pAKrivirii daarboven f 0,12Va» behalve het zegel van ƒ0,3.5 voor iedere voor de overige plaatsen des llijksfranco per post f 1.3t) «I O cuiuctiij. plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels. Afzonderlijke Nummers 0.10. die zij beslaan. Ingezonden Stukken èu Brievende Redactie betreffendebenevens Advertentiën en gewoue Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles francobehalve de bekende Correspondentiën. (Verrol;* van ons vori;* nommer.) 1 hans komen wij aan ons derde on derwerp van niet minder ja veeleer van nog verder strekkend en in het leven ingrijpend gewichtdan de beide reeds besprokene; wij bedoelen: de muntspeciën Ten einde onzen gewestgenooten op de eilanden en onzen Hollandschen Lezers omtrent dit allergewichtigst punt in te lichten geven wij hier eeuezij het dan ook dorreoptelling der vreemde munten in West-Zeeuwsch-Vlaanderen in omioop en dan zien wijvan Fransche en Belgi sche speciën niet zelden tot groote schade der minkundigen in omloop goud stuk ken van 40, 21)10 en 5 francs, doch waarbij ook de veelvouden der Italiaanschc Lires. Zilver: stukken van 5, 2'/i (België), 2 (Frankrijk), 1, 'U en 'A frank, deze laatste vermeng metZwitsersche fran ken lires Pruisische en Engelsche schellingenen zelfs muntjes van Isabella la Calolhca van Spanje. Voorts Badcnsche, Wurtcmbergsche en Saksische guldens waarbij zelfs eene Poolsche munt van die grootte en Pruisische thalers. Koper: stukken van 10 centimes, van FrankrijkBelgië en Luxemburgnikkel- munt van België van 20, 10 en 5 centimes; koperen munt van 5 centimesvan Frank rijk België en Luxemburgen 'Am thalers van Pruisenbij de dubbele centimes van Frankrijk BelgiëLuxemburg en Haïti de laatste in koffijbalen in België geraakt en eindelijk centimes van Frankrijk en Bel gië tot zelfs het muntje der gevangenis van Gend. Voeg hierbij de verschillende soorten der munten van Lows XV, XVI, de Republiek (oude), het Consulaat, Keizerlijk, Koning rijk Italië, Koningrijk Napels (Murat) de Honderd Dagen (Louis XVIII)Charles X Louis Philippe de Republiek (nieuwe) Napoleon IIILeopold van België en ver scheidene Sardinische vorstenen men oordeele wat eene Babelsche munt wij be zitten terwijl wij angstig zoeken naar een Nederlandsch stuivertje of dubbeltje, om een biljet bij den Rijksontvanger te halen en percenten moeten gevenals het de voldocuing der rechten en belastingen geldt Wij erkennen het't is een bewijs onzer vooruitgaande handelsbewegingmaar is er geene speculatie bij Heeft de af schaffing van ons goud en het gehalte van ons zilver daaraan soms ook schuld Wij tasten hier in den blinde rond en weten naauwelijks raad. Rijksontvangerswisselhandelaarspost beambten alles zit in verlegenheidof moet, in gevallen, wanneer het mingegoc- den geldt, schade lijden of wreed worden. Vergeefsdat den Rijksontvanger de ont vangst der vreemde speciën verbodenis Vergeefs de Ministeriële afkondigingen en waarschuwingen tegen het in omloop bren gen en invoeren Met een lantaarn zoeken wij Hollandsche centen en :s Konings beeld bezitten wij meer in plaatpapier dan in zilver! En geef in eene Belgische herberg een vijf frankstuk tien tegen één zoo men in staat is u centen weèr te geven Wat te doen Hier weten w ijvolmondig erkennen wij hetgeen ander geneesmiddeldan langs diplomaliken weg een algemeene geldcours voor alle landen te zien invoeren en het vreemde geld in Nederlbndsehe waarde te zien verminderendoor b. v. de frank op 45 cent te steden en alzoo het tientallig stelselzooveel mogelijknabij te blijven. Het geld zijn eigen cours te latendoor de vreemde munt in hare onderdeelen te ontvangen zoo als in 't land der herkomst (dat is 50 dubbelde centimeso stukken van 10 centimesenz.voor een frank) is een halve maatregeldeze doet hetgene vaogt zijn buurman eene vlieg af en zegt ik ontvang 47 Belgische centen voor een frank Uit dit alles volgt weldat het dus der ingezetenen eigen schuld ismaar tev ens volgt er uitzon als in zoo vele gevallen dat de goede het met den kwade moet bckoopen Ziedaar, Lezers I eenige punten, niet te vergeefshopen wij voor u behandeld, 't Is waarze zijn niet alle van dadelijk algemeen belangmaar der overweging in ons middennaar onze bescheidene inec- ningOYEBWAARDIG FRANKRIJK. In het wetgevend corps van Frankrijk heeft M. Thielrs op nieuw de Mexicaansche kwestie bespro ken en heelt aaugedrougen op de noodzakelijk heid niet den voorzitter Juarez to onderhandelen. M. Berry er had eergisteren v;ln zijnen kant ook eene oplossing aangetoond en zeide Als het inderdaad is zooals de oflïcieele lijdingen zeg gen dat de vier vijfde gedeelten van Mexico het nieuw gouvernement bijtreden, dan is er niets zoo eenvoudig dan een tractaat te maken met dat gouvernement, om de belaugen van Frankrijk te waarborgen en vervolgeus onze troepen terug te roepenof wel de Mexicaansche provinciën zijn nog zoo zeer niet onderworpen als gij het wilt doen gelooven eti men mist den steun van den nationale» wil v waarvan gij gestadig spreekt en alsdan veroordeelt gij u tot eene bezetting waarvan niemand het einde kan voorzien voor het verzekeren van de oprichting der monarchie welke gij beloofd hebt. M. Rouher heeft geantwoord, dat Frankrijk met Juarez noch met Almonte wil onderhandelen; Frankrijk wil enkel met den gekozene door het algemeen stemrecht te doen hebben. Deze verklaring maakte eenen grooten indruk op de Kamer. M. Jules Favre heef;, daarop het woord genomen en gezegd en dat Aartshertog Maximiliaari meer moeijelijkheden in zijne nieuwe Staten zal ont moeten dan hij wel denkt. Hij heeft de^Frausche expeditie van Mexico met den veldlocht inSpanjg. onder het eerste Keizerrijk vergeleken. jrPw'A Nadat de staatsministers M. Rouher en M. Chaix-d'Est-Ange nog het woord hebben gevoerd, is de wijziging verworpen met 261 stemmen te gen 47. In eene volgende vergadering heeft de beraad slaging over de Poolsche kwestie aangevangen. Eene eerste wijzigingstrekkende om het gou vernement te vragen de Poolsche opstandelingen als oorlogvoerende partij te erkennenis ver worpen geworden na eene redevoering van de heeren David Kolk-Bernard en Corneille. Vervolgens is over de wijziging van eene frac tie der linker zijde beraadslaagd waarbij voor gesteld werd dat Frankrijk de Russische diploma tieke betrekkingen zou afbreken. M. Pelletan heeft het voorstel ondersteund, dat door M. de Morny bestredeu werd. De voorzitter van de Kamer heeft met veel lof van Rusland gesproken, dat veel democratieker iszeide hij dan geheel het overige vau Europa en heeft beweerd dat het iu het belang van Polen zelf is dat do op stand niet moet aangemoedigd worden. Zooals meu ziet, is bet onwcderroepelijk dat en van Frankrijk heeft afgezien dat ongelukkig volk ter hulp te komen en volgens AI. de Morny hebben de Polen geen reden van klagen De zitting is geëindigd door eene redevoering van AI. Guérolt, ten voordeele der verlossing van Polen en het vervolg der beraadslag ng is op verzoek van M. J. Favre tot morgen uitgesteld. De France bevat tijdingen uit Vera-Cruz van 29 December, meldende dat op dien datum 17 van de 25 provinciën des Leus hadden bekrach tigd van de vergadering der notabelen, die Aarts hertog Alaximiliaau tot den troou roept. Die be krachtigingen hadden plaats door tusschenkomst der municipaliteiten builend en zou de Indiaau- sche bevolking zich bij middel van adressen alom in denzelftien zin hebbeu verklaard. Het Parijsch blad zegt dat die feiten blijkt dal, overeenkomstig uit den wensch van Aartshertog Maximiliaan de groote meerderheid der inwoners voor hem heeft ge stemd. Wij zijn nieuwsgierig te weten of de la tere tijdingen uit Mexico die feiten zuilen komen bevestigen. DlTfSCHLANl). Uit Berlijn wordt gemeld dat de maarschalk von Wraugel eerlaug den Deenschen generaat zal opeischen om hem Sleeswijk over te geven ais waarborg voor de vervuliiiig der verbintenissen door Denemarken ten jare 1851 en 1852 op zich genomen. Bij aldien er binnen de *24 uren aaii dien eiseh niet wordt voldaan, zullen de Duitsche troepen naar de rivier de Eider trekken. Met ongeduld ziet men het antwoord op dien eisch te gemoel. Wil men aldaar de worsteling nog verwijlen, dan kan men het leger terug trek ken tot achter sterke fortificatiën van Danewirke, alwaar sinds eenigen t jd honderden arbeiders be zig zijn met heropbouwen en herstellen. Op die wijze zouden de Deensche troepen toch nog op Sleeswijksch grondgebied blijven. Maar, zoo als de zaken nu staan, kan niemand verzekeren wat er iu korte dagen op den Eider kan voorvallen: het eerste kanonschot aldaar kan het sein wezen niet alleen van de worsteling tusschen Denemarken en Duitschland, maar wel licht van eenen Europescheu oorlog. De Sleeswijk-Holsleinsche zaak verwikkelt zich meer en meer en wordt door de inmenging der Duilsche mogendheden niet beter. Te Kiel, wa.ir het wapenschild en de vlag van hertog van Augusten- burg op het stadhuis prijkten, heeft men deze verwijderd, sedert de Pruissiscbe post daar ge vestigd is. De Prnissische troepen (rekken voor waarts en daar men dit niet bèletten, maar er slechts tegen protesteren kan, komen zij den Eider

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 1