Maerkini. Jacoh van kracht gebruik makende en sterker aangedreven dan in 1857, in den/elfden weg ging als destijds dan was het wel mogelijk dat de openbare rust gestoord wierd. Niemand zou het tegendeel durven zeggen. Welnu, eene lichte en voorbijgaaade volksbe weging is genoeg geweest 0111 veel lanter over het gouvernement te verspreiden. Zou het wel raadzaam zijn eene nieuwe proef, in denzelldeo zin te onderslaan Wij hebben gedacht, wat ons aangaat dat het wenschelijk zijn zou in den toestand waariu Eu ropa verkeert, dat de grootste kalmte inwendig behouden wierd. eu dat er niets gedaan wordt dat ons kan doen beschuldigen. Ouder dit opzicht schijnt ons toe dat een admi nistratie-ministerie, door den toestand zelveu aan gewezen wordt. Dc twee opinica zijn in de Ka mer in,.evenwicht. .Het liberaal ministerie gaat weg, omdat het èene te zwakke meerderheid heeft, de Katholieke partij weigertomdat zij de minderheid is. De combinatie welke wij opgeven is dus het beste middel om de denkwijze van eeuen of anderen kant grooter en sterker te doen worden. FRANKRIJK. Le Temps dringt aan op de oprichting van gaarkeu kens voor de armen beüévéns op het houwen van zalen waar de behoeftigen zich kunnen ver warmen. Tegelijker lijd meldtdal blad dat in de vorige week een man die schier vau koude en honger stierftwee francs aan het klooster iu de rue Neuve Lequenard ontving; Den anderen ochtend te vijf ure vond men zijn lijk. De on gelukkige was reeds te zwak otn het huis van een uabijzijnden- bakker te hereiken. Reeds sedert «ouigeu tijd verhaalde .men- te Parijs en ook elders dat de Keizer zijn leven in Éugelsche en Fransebe verzekering-maatschap pijen voor 1 200.000 verzekerd had. Ds Assuran ce Record meldt thans, dat verscheidene Engel- sche maatschappijen polissen hebben gesloten, die een gedeelte der verzekering vertegenwoordigen. ITALIË. Men meldt uit Rome 18 Januari}": Eene deputatie van 300 Katholieken uit alle landen heeft den H. Vader een adres van ge trouwheid en uerkleefdheid alsook tot proteslktie tegen de hesligscheiinende overweldigiugen aan geboden Z. H. antwoordde op dit adresdat hij het erfdeel der Kerk ongeschonden aan zijne op volgers wilde overlaten en «lal hij dientenge volge gècne hoegenaamde regeling of'contrakt strijdig met dit doelzal aannemen. De 11. Va der Voegde.er bij, dat hij vertrouwen-heeft, niet in de macht der' wapenen, maar wel in de Voor zienigheid welke de beschermster der rechtvaar digheid is. De politie heeft hiel* eenige politieke aanhou dingen gedaan en brieven van Garibaldi in, be slag genomen. Hel comileit der werkingspartij hoeft zijn «uit woon. aan het mededingende comiteil afgekondigd en verklaard gereed te zijn om het Pauselijk gou vernement omver te werpen. Het officieel dagblad bevat een artikel waarin de Siavoniers en zelfs de Russen worden uitge- noodigd tot het ééue waie geloof terug le keereu. Ter gelegenheid van het huwelijk der schoondoch ter van Maarschalk Salrlanha, gezant vau Portu gal hebben er schitterende feesten plaats gehad. Honderd rijtuigen vormden een Vorstelijke stoet. SPANJE. Een dagblad van Barcelona deelt uit San Mar tin Luserras, 111 de provincie Girona, hel. verhaal vau een verschrikkelijken strijd tusschen eeu raau en een groot wild zwijn mede. Toen hij zich, niet een kleine bijl gewapend in een .naburig bosch hegeven had zag die man plotseling het zwijn in eene dreigende houding voor zich slaan. Eerst wilde hij zich door het beklimmen van een boom redden, maar het zwijn greep hem aan deu voet des hoorns hij het been, heet hem eu wierp hem ter aarde. Toen ving de vreeselijke worste ling,aan, en gehikte het den man zijne tegenpar tij drie of vier diepe wonden met de bijl toe te brengen, eu eindelijk op de vlugt Ie drijven na alvorens nog verscheidene nieuwe en ernstige wonden iu het been te hebben bekomen. ZWITSERLAND. Uit Freiburg wordt berichtdat voor een paar dagen aldaar eeu vreeselijke inoord is begaan. Eeu jongman vroeger iu het Seminarium te Scheendi in de theologie studerende maar 0111 zijn lichtzinnig gedrag van d lar verwijderd, was voor geruimen tijd te Freiburg aangekomen, om zijue sludieu voort le zetten, Hij was aldaar gekomenmet eene beeldsehoonehoogst be gaafde jonge dame, cie hij op den 4 dezer, ge lijk -hij later verklaarde uit liefde" heeft ver moord. BINNENLAND. SLUIS 28 January. Was het door ruimte van stof in het eerste nommcr dezes jaargangs van dit Weekblad, ons niet mogelijk, do redevoeringen onzer Zeeuwsche Vertegenwoordigers omtrent de afdamming en verkoop in kleine pereeelcn der Zicingronden uitgesproken in de zitting vau 12 1 December jl. in zijn geheel optenemen thans voldoen wij gaarne aan het deswege geuit ver- I laugeudoor telkens, met het oog op ouze be perkte ruimte, een klein gedeelte over te nemen; te meer daar onze lezers hieruit bemerken zul len, dat de Heereu van Eck, van Hekmstra, van Diggelen en ook de Heer van Lijnden (uit Gel- derland) dit voor onze omstreken zoo hoogst be langrijk onderwerp met eene juiste zaakkennis behandeld hebben, eu door eene krachtige ouder steuning en verdediging, de voor ons kwartier zoo gewichtige afdamming vau het Zwin, eu daar na verkoop in kleiue perceeleu (zonder accumu latie) van daaruit afkomstige gronden volgens de considerans van de door den Minister van Fi- nantieu ingediende Wet met algemeeue stemmen helpen bewerken. De Heer van Heemstra Ik ondersteun zeer het denkbeeld van den Minister. Het spreekt van zeil dat de Minister geene andere toezegging doen kan dan de zaak ernstig te zullen overwe gen. Maar ik geloof, dat men bij soortgel jke ver- koopen vooral moet letten op de locale gewoou- leu eu behoeften. Eu dan meen ik te mogen zeggen dat de locale omstandigheden bier van dien aard zijndat het verkoopen van kleine perceelen, zonder het formeren van massa's, blij ken zal ook voor den Slaat voordeeliger te zijn dan indien het vooruitzicht gegeven wordt dat later massa's zullen worden verkochtdan trek ken de kleinere koopers zich terug. Dat is hier bepaald hel geval en dit zal zeer zeker ten na- deele van deu Staat strekken. Niemand zal den Minister ten kwade duiden dat hij de zaak wil overwegen. Maar ik onder steun zeer het denkbeeld dat de Miuister zoo eveu vooropgesteld heelt: De Heer van Diggelen: Ik geloof, dat het twij felachtig kan zijn hij welke wijze van verkoop men de hoogste prijzen zou bedingen. Ik kan begrijpen dat een particulier angstvallig en lot den iaatsten stuiver berekent wat hem bij ver koop het meest opbrengt. Maar, met het oog op onze schatkist op de gesteldheidwaarin die isop de omstandigheden der ingezetenen en der landstreken iu Slaats-Vlaauderen eu vooral met het oog op de plaatse ijke belangen die aan die goederen eu aan het lot daarvan ver bonden ziju geloof ik dat er nog andere rede nen zijn om de voorkeur te geven aan het ver- koopeii hij kleiue perceelen. Ik geloof toch, dat hel niet wenschelijk moet geacht worden, dat de grondeigendommen binueu onzen Staat iu handen van vreemdelingen zijn. Ik meen dat er naar dit beginsel, zelfs landen zijn, waar hel verboden was aan vreemden om grondeigendom te hebbeu. Zonder echter zoo ver, te gaan in hei beginsel van uitsluiting, geloof.Vffe' tochdat men hij ver koop van rijksdomein met onzichtigheid te werk kan gaan. Als men ziet welken invloed de grond eigenaren in Staals-Ylaandereu kunnen uitoefe nen, dan geloof ik dat men inderdaad met eenige omzichtigheid le werk moet gaan. De Heer van Eck Ik wensch alleen de vraag te behandelen, hoe de Staat het meeste geld van zijn grond kan verkrijgen. En dau moet ik op merken, dat de grondslag, waarop de redeuering van den geachten spreker uit Zu phen is gebouwd, niet juist is. Hij zegt. dat de verkoop iu kleiue kavels daarom wordt aangenoineu omdat de groole grondeigeuaren zoo veel besteden dat de kleine groudbezitters ér niet tegeu op kunnen biedeu. Doch op dat betoog hebben de voor standers van den verkoop in kleine perceelen zich nooit beroepen Maar wat is liet bezwaar Dat, wanneer men in massa zulke rijke laude- rijeu verkooptde kleine groudhezitter geen ka pitaal genoeg heeft om te bieden. En daar nu in Staats-Vlaanderen geen zulke groote grondbe zitters zij 11zoo wordt men gedwongeu die gron den af te .-taan aan Belgenhiel omdat de Bcl- geu meer geven, maar omdat er in Staats-Vlaan deren geen personen zijn die zoo veel kapitaal bezitten. Wanneer meü nu 'vraagt wanneer een stuk grond hij verkoop meer opbrengt, als het verdeeld wordt in groote of iu kléine perceelen, dan is mijue ondervindingdal uieu meer ontvangt hij eene verdeeliug iu kleine perceelen. Kleine grondbezitters omdat ze meestal ook landbou wers zijn, geven evenveel, ja misschien meer dan de groote. NVauueér ik nu de Kamer verzoek het oog te vestigen op de kaartdie hij dit wets-ontwerp is overgelegd dan zal zij zien. dat de grond, dien uieu zich voorstelt iu te dijkeu eene lange smalle strook is en eeu lal van ingedijkte lande rijen daaraan grenzen zoodat men van de eige naars dier grouden veel concurrentie kan ver wachten. Nu hen ik het eeus met den geachten spreker uit Middelburg dat, wanneer men de perceelen combineerthet voor de groote grond eigenaren die willen koopen geheel hetzelfde is ol men verkoopt hij groote of hij kleine per ceelen want zij ziju toch, door de latere combi natie der perceelen met uitsluiting van de klei nere grondeigenaren iu staat alles te zamen le koopen. Ik zie dus geen voordcel voor den Staat in hel middel dat door den geachten spreker uit Zutphen is aangeprezen. llURGERIJJKE STAND. Roo.- 13 Aug. P. Morel, wedr., en M. Michiclscn. 8 Oct. S. Route, jin., eu S. Gilleman. BEVALLEN: Julij. 16. C. Moerman, geb. Lemahieu. d.- 30. C. Deij, d.- Aug. 12. A. Trieslra 111, geb. Valkenier, d.- Sept. 9. M. Hermeuet, geb. Souuevijlle, z.- 16. J. de Meijer, geb. Keuse, z - 28. J. J. Buijsse, geb. Houdersteijn, d- C. J. de Wagemaker, geb. Mo- gré, z.- Oct. 15. S. Christiaause, geb. Beerens, z.- 20. S. de Meijer, geb. Brakman, d.- 27. M. C. Dieriogs, geh. Verherbrugge, d.- Nov. 21. J. Ver- sp ille, geb. Sanders, z. OVERLEDEN Aug. 10. J. Dièrings, 14 m.- Sept. 5. A. Chris- tiaanseii. 66 j.- 7. I. Fortrie, 25 j.- Oct. 1. J. dc Vuijst, 11 m.- 7. P. Erasmus, wed. A. de HuMu, Pz., 81 j.- Dec. 19. J. Ekkebus. 78 j.— 31. M. Goos- seu, echtgenoot van A. P. de Groote, 79 j. SLUIS. BEVALLEN 1863. Dec. 4. S. van Roo, geb. Elias, z.- C. J. vau de Plassche, geb. Schrier, z.- 17. T. A. Boes, geb. Lako, z.- 19. J. C. Noest, geb. de Peval, d. OVERLEDEN Dec, 10. K. Dusebout, z., 2 ni.- 13. R. Vos. wed» Pattooijs, 70 j.- 21. M. van de Plassche, z., 17 d. IJZENTDIJKE. GEHUWD 1863. Dec. 23. C. A. Aldeweireldt metP. Maenhout. BEVALLEN Dec. 16. A. de Jaeger, geb. Voncke, d.- M. A. Tellier, geb. van Dee, z.- 19. M. S. Jansen, geb. Porreij, d. OVERLEDEN: Dec. 16. M. de Kruijter, geh. met J. Boniljnn, 47 j.- 21. P. Platjouw, geh. met J, M. Ledegang, 65 j - M. Leenhouts, 8 m.- 23. A. de Kruijter, wedr., 76 j.- 27. H. I. Launspach, 10 j. M A RKTB FR1CHTFN. GRAANMARKT te AARDEXISÜJtG. Ver koop prijs per Mudde, NIEUWVLIET. GEHUWD 1863. 16 Julij. J. Souuevijlle, wedr., en S. van Tarwe Rogge Gerst Boekweit Haver Paardebooneu Erwten. DINGSDAG, DINGSDAG, 26 Jan. 1864. 19 Jan. 1861. LAAGSTE. HOOGSTE* LAAGSTE HOOGSTE f 7,50 f 8,00 f 7,50 f 8,00 5,10 5,25 5,10 5.30 5,09 5,10 5,00 5,10 0,00 0.00 0,00 0,00 2,50 2.75 2.50 3.00 5,00 5,10 5,00 5.20 0,00 0,00 0,00 0,00 OOSTBUS.G-28 January. De aanvoer van Granen was heden ruim bij beperkte vraag. Het verhandelde bepaalde zich dan ook tot de puike monsters legen naauwelijks vorige prijzen Goede tarwe f8,10 a f8,00, gewone dito f7,80 a f7,60, rogge f 5,30 a f 5,10wiulergerst f5,00 a I 4,69, zomer dito 1' 4,75 a f 4,50, haver f 2,90 a f2.35, paardenboonen f 5,00 a 1 4,70, erwten f0,00 a f 0,00. AXEL, 23 January. Tarwe f 7,83 a <8:30 rogge f 5,30 a f 5.60winter- gerst f4,95 a f5,35, zomer dito f 4,65 a f 4,85, boekweit f 5,60 a f 6.05. haver f 2,50 a f 3,10. wille erwten f 5,80 a f6,13, groene dito. f 6,05 a f 6,53 graauwe dito f 0,00 a f 0,00 paardenboo nen f 5.05 a f5.30. bruineboonen f 6,75 a i'7,45, duiveuboonen f5,80 a f5,95, STOOMBOOT SCHROEF- Zaturdag50 January 4864 HERVATTING VAN DIENST. WINTERDIENST,van 15 October to 11 April. SLUIS: Maandag, Diugsdag en Zaturdag 's morgeus 7'/> ure. Woensdag 's morgens 6 ure eu 'snamiddags 2 ure. Vrijdag 'smorgens 7 ure eu 's namiddags 2 ure. van BRUGGE: Maandag en Dingsdag 's namiddags 3 ure. Woensdag 's morgens 7'4 ure eu 's namiddags 3»/4 ure. Vrijdag 'smorgens 9 ure en 's namiddags 3'/2 ure. Zaturdag 'suam. 3 '/u ut'e. De Kaartjes worden afgegeven aan het Bureau te SLUIS, en te BRUGGÉ bij den Heer LURQU1N aan de Dampoort. Alle Goederen en Commissiën moeten een half uur vóór het vertrek der Boot aan iiet Kantoor bezorgd of opgegeven worden.

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 3