BUITENLAND. Een tweede punt van huishoudelijk be lang is bet berijden der straatwegen. Hooge lof komt sedert jaren ons gewestelijk be stuur toe voor de krachtige wijzewaarop het, ook met name in Zeeuwsch-Vlaanderen, het punt de verbetering der wegen" be hartigt. En hebben wij ons over den toe stand dezer wegen gedurende den winter te beklagen wij hopen ook in dezen op verbetering, te meer, daar wij bij de aan wijzing eener kwaalin staat zijn middelen ter genezing aan te wijzen. Vestigen wij het oog op de geschiedenis onzer wegen, dan dagteekent die, met be trekking tot onze kunstwegen slechts van de laatste jaren en wel na de scheiding van Uelgiewanneer alleen de groote weg 1ste klasse die Breskensover Schoondijke •OostburgAardenburg en Eede met de heide Vlaandereiis en nog door een zijtak over Sluis en Sint Anne met West Vlaanderen verbindt, bestond. Deze is een der vele door Napoleon ontworpen en deels uitgevoerd ter snellere vervoering zijner legercorpsen, en die Koning Willem, met liet oog op den ontluikenden handelkort na Zijne komst tot den troondoed voltooijen de overigezeggen wijzijn eerst van den jongsten tij l Lie groote steenweg bestaatzoo als men weetuit zoogenaamde straatkeijen (Waalsch: Calsijden (1) en behoort tot de Fransch- lSelgische chaussces. Ziet men thans dezen weg (wij spreken naar onze plaatselijke kennis over dien van lïreskensBelgie) dan springt het ieder in 't oogdat deze weg niet meer is wat hij vroeger was Som mige vakken bestonden grootendeels uit eene soort van brosse steenen (de dusge- noemde roode en witte calsijden)andere uit enorme stukken, geteekend, de kleur daargelaten, als reusachtige diamanten, >fin een ware plaag voor de hoeven der dieren en de velgen der vrachtwagens en rijtuigen Oostburg voir een gedeel'e en Scboondijke's kom konden zich in 't bezit daarvan ergeren. Dank aan het beter doorzicht der Nedor- landscbe Genie en der opzichtersverdwij nen deze plompe en brosse steenen met eiken dag ja zien wij ook geheele vakken iler kleinere drichoekvormigo keijen ver dwijnen om plaats te maken voor de vlakkebeter behouwen keijenen 't is een waar genot om van deze ruwe klompen komendein een rijtuig over deze nieuwe vakken been te snellen, liaddc men zich tot deze verbeteringen bepaald ook bij het aanleggen der nieuwe wegen Beschouwt men b. v. den steenweg van Aardenburg naar Middelburg en Brugge (Vlaanderen)die bijna van rebut gelegd is dan ontwaren wij tevens boe deze steen zelfs in zijn minste soortde doeltreffendste voor onze kleistreken is waarbij de klinker- en grindwegen nieuwelings aangelegd een ellendig vertoon van mislukking en misvor ming aanbieden. Geen wonderDe klinkerwegen zijn allerongeschiktst om in de kleizij 't ook in riet- en zandlagen weêrstand te bieden aan den druk der groote vrachtwagens van Vlaam- schen bouwniet oneigenaardig onze Oost- ludieraarders genoemd. Breede sleuven ver- toonen ons de wagensporen en verbrokkelde steenen den druk der centenaars vervoerd wordende granen. De grindweg, hoe geschikt ookwanneer het Mac-Adamstolsel trouw wordt gevolgd, zal, zoo lang er nog eene massa kleizijwegen zoo als noodwendig be hoort, blijven bestaan, hier nimmer doel kunnen treffen. De grindlagen verzinken Het AJiildeliiedcrlandsehe eauchiedebij Tol len'. ka-'.ij bij ons ;Zceuwscli- Vlaanderen' kuHesien or.der de massa's slijk, door de wielen der voertuigen van akker en zijweg daarop gebracht, en de grind vindt men reeds in de naburige akkers verspreid omdat ze aan den kleilast der wagenwielen gekleefd, van den weg werd gevoerd. Eene strenge politie op onze kunstwegen is dus bij ons nog noodiger dan in 't zandige Belgie en wij verheugen ons, dat daaromtrent nog eene wet, zij bet dan ook een Napoleon tisch decreet! van kracht is. Wanneer men nu HH. Ged. Staten of Z. M. Commissaris in Zeeland, verwijderd als zij weèr van vele punten onzer bijzondere pro vincie zetelen, machtigde om hunne bemoci- jingen déswegïns op ecnigen der Hoeren Bur gemeesters over te dragen, dan zou' men met Belgie in dezen band aan hand kunnen gaan en b. v. do tolboouaen in Belgie, bij invallend dooiweder, zoo als thans het geval is, geene dagen eer gesloten zijn dan bij ons, iels wat altoos in liet nadeel van eenige koop- en voer lieden bij t internationaal verkeer uitloopt. Dat deze maatregel uitvoerbaar is, blijkt uit het hierboven vermelde van bet Reglement op de Longziekte. (Wegens plaatsgebrek het derde punt in ons volgend, Nummer.) DU1TSCHI.AND. Het Ziegenvüclw Kvéublatt beval in zijn jongst verschenen nu miner een beroep op de mildadig- heid, hetwelk allerwege een diepen indruk heeft gemaakt. Het bedoelde stuk luidt als volgt Onze mobile troepen slaan in Lubeck en om streken om weldra Holstein binnen te rukken. Bij de thans heerschëiide koude ontbreekt hun de noodige verwarmende kleeding. Vele ski laten hebben geene wollen sokken zij omwinden de voeten met lappenvullen de sêhoeneu of laar-4 zeu gedeeltelijk mét hoor of stroo. Anderen heb ben geen voldoend linnengoed; De ondergetee- kende beeft het voornemen .opgevat om geld warme kleederen en andere benoodi'gdhedeu te verzamelen en. die zoo'-spoedig mogelijk naar de troepen over te zonden:. Dringend 'verzoek ik allen, wien het lot onzer troepen ter harte gaat, mij hunue bijdragen in iruime male en zeer spoe dig te doen toekomen'. hV'au elke gift zal melding worden gemaakt. De ^Koninklijke landraad van Britenbach kasteel Ui nas." Te Coswigin Hongarijestond dezer dagen een achtjarige knaap terechtonder beschuldi ging van in genoemd stadje op verschillende tijd stippen niet minder dan 13 branden te hebben geslicht, waardoor aan de bevolking een schade van ruim 22.ÜIJÜ tbaloi's was berokkend, 't Was een zonderling tooneeldien knaap, naast zijnen diepbedroefde.il hem vergezellende» vader voor zijne rechters Ie. zien ,staau. Zijn uileriijk nam deze zeer voor hem in'. Hij bleek in elk 'opzicht een kind, onbewust van de elieudedie hij over lal van huisgeziuiien gehjraeht had. Op alle hem gedane vragen gaf hij op de eenvoudigste wijze antwoord en kwam er rond voor uit. dat hij 'en niemand anders de brandstichter was. Een speel goedwinkel had hij in brand gestoken, omdat hij begreep, dat, viat nu achter de ramen onbe reikbaar voor hem was, dan wel naar buiten zou komen en hij dau een hobbelpaard waarom bij zijn vader zoo lang te vergeefs gevra igd had, wel krijgen zou. De school had hij later in de asch gelegd omdat het dan wel wat spoediger dan naar gewoonte vacantie zou worden, 't Huis zijns vaders, dat van zijn buurman en zijne taille had hij later aangestoken, omdat bij uiel.-J ever dun „vlam metjes' zag. Zoo ook al de overige gebouwen. Zonder te vermoeden, welk lol hem wachten zou. ging hij na eik verhoor voor 'l venster van de gerechtszaal staan en naar de spelende kinderen op straat kijken. De rechters die overtuigd wer den dat de knaap geheel argeloos gehandeld had, lubben hem vrijgesproken', maar toch zijne opsluiting in een opvoedingsgesticht voor tien "ja- reu bevolen. Hoewel de weigering van Denemarken om foe te geven aan do opeisching van Oostenrijk en Pruisen, aangaande de eigen wetgeving van Siees- wjk-Holsleiu heden niet ofiicieel bevestigd wordt, kan men die tcch als stellig beschouwen. Het Ministerie van Koning Christianti IX.'peelt grof spel met de beloften van wijlen Koning Friedrich niet te vervullen en de Grondwet van November voor Sleeswijk niet in te trekken. De nota, door de twee'groit; Duiischo Mo gendheden aan het kabinet van Kopenhagen ge zonden was echter geen ultimatum maar eene sommatie of diplomatische ope^ching. Hel verleende tijdstip voor een beslissend ant woord was inderdaad Maandag avond verstreken: doch bijaldien dit ook stellig weigerend is aal het voorloopig slechts ten gevolge hebben dat de ministers-gezanten van Oostenrijk en Pruisen bij het Hof van Denemarken hunne reispassen zulleii aanvragen. Het wezenlijke ultimatum en de krijgs-maat- regclen bestemd om dit te ondersteunen zullen maar na de officiële ontvangst van Denemarken's weigering te Ueenen en Berlijn, zoo dat er nog eenige dagen zullen verloopen voor de beslissende krisis. In de zitting van den Duitschen Rijksdag to Franfort, hebben de vertegenwoordigers van Oos tenrijk en Pruisen eergisteren de verklaring af gelegd, dal de twee groote mogendheden in eenen geheel verzoenenden zin te werk zullen gaau met de andere slagen van den Duitschen Bond welks belangen beschermd wordeu maar de be zetting van Sleeswijk zal een noodzakelijke maat regel zijn bijaldien de Deensehe regering blijft weigeren. De Oostenrijksche en Pruisische troe pen rukken dan ook met versnelde dagmarscheu voorwaarts naar de rivier den Eider. Het Frankfurter dagblad Europa betoogt in een beredeneerd artikel de machteloosheid der Engelsche staatkunde in het Duilseh-Deeusche geschil. De confereutie, zooals lord Russell zich die verbeeldde hee/t uiet kunneu gelukken en hét voorstel eener bemiddeling heeft schipbreuk geleden. Hoe warm de Fransche minister Drouyii de Lhuys lord Russell s plan ook ouder-tcuude heeft Duitschlaud er niet in willen toestemmen dat vreemde Mogendheden zich zouden beraoeyen met zijn geschil uiet Denemarken. De Europa vraagt zich verder af, of Frankrijk een onverschillige toeschouwer der gebeurtenissen in 't Noorden zal blijven, en het blad helft eeuig- zins over naar eene algemeeue conferentie, terver- eflëning van al do hangende geschilpuntenals het eenigste middel 0111 het grootste ongelukdat ons bedreigteeueu Europisclien oorlog voor lo komen. Iutusschen weet men, dat Engeland zich allo mogelijke moeite geeft om het kabinet van Kopenhagen over te halen tot de laatste Ooslen- rijksch-Pruisischs nota, en den overtocht dezer laatste troepen over de fövier den Eider niet als een casus belli te beschouwen. Tot heden blijf: de Duitsch-Deensche kwestie dus nog eene binnenlandscbc, eeue huishoudelijke /aak. Koning Chrisliaan IX kan er geene oneer bij halen, de beloften zijns voorgangers opzicht-ms Sleeswijk te vervullen vooral "bij aldieu hij op zijne grenzen een overmaclhig en bedreigend leger ziet. Zijn Ministerie en de wetgevende Kamer zullen waarschijnlijk door hunnen tegen stand liet Land in geene grootere schulden en bloedstortingen willen dompelenen, de Du tsclio Midden-slatêii zullen gewis de so curing van Oostenrijk en Pruisen niet geeu wapen-geweld durven noch kunnen handhaven. Nog eenige dagen en het Duitsch-Deeuscüo geschil moot beslecht zijn. Eeuo telegrafische dépêche uit Londen ontvan gen meldt, dat de bezetting door de Oosten- rijksch-Pruisische troepeu geene plaats zal heb ban. Het Deensch gouvernement zou op verzoek van Engeland toegestemd hebben de G rond wet van 18 December op te schorten. Deze be slissing, Indien zij echt is zou plaats maken voor nieuwe onderhandelingen en de oorlogsge varen althans voor een zekeren tijd verwijderen. Al de andere tijdingen van de bewegingen van troepen verliezen hunne belangrijkheid in te genwoordigheid der voorgaande. Ëveuwel is er eene andere dépêche die zegt, dat het ministerie in de Deeusche Kamer zou verklaard hebben dat het eiken inval in Sleeswijk met geweld zal afweren. Men merkt uiet té min op dat het er in toestemt deiizelven te voorkomen, door de voor naamste reden weg te nemen. Onder de vele proeven van der Polen koelbloe digheid als zij voor <le zaak des vaderlands moe ten stervenverhaalt men ook het volgende: Een jong tnensch door de Russen gevangen ge nomen zou den dag ua Kerstmis worden gefusil leerd. Op den weg naar de strafplaats maakte hij de opmerking aan den hevelvoerenden gene raal dat hij nog een kwartier te leven had, daar zijne executie op negen uur was bepaald en het was nog een kwartier uur daar voor. De juist heid der opmerking werd toegestemd en zijn ie- veri met eenige minuten verlengd. Op hetóogen- b.lilcdoor zijn vonnis aangewezengaf hij zijn horlogie aau den priester die hem bijstond èti gal' zelf het leekeu tot volvoering der noodlottige s'raf. BELGIE. Ziellier hoe het liberale blad L'Etoih zich uit drukt over den toestand waariu ons land thans verkeert üu den droevigen toestand van overspan- niug waarin wij ons heviüden zou do ontbin ding der Kamer zelve een gevaar zijn voor den juwendigen. vrede. Welnu de inwendige vrede dio volmaakto kalmte die regelmatigheid waarmeê alles in liet gouvernement gebeurt, is de beste grondslag v< or onze vrijheid en onze onafhankelijkheid. Is het wel noodig zoo los weg te spelen met de alge meens achting welke wij bekoineu hebben? Indien de Katholieke meerderheid van hare

Sluisch Weekblad | 1864 | | pagina 2